Posiadłość Szaleństwa - Druga Edycja - pytania i wątpliwości

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
Awatar użytkownika
Irr3versible
Posty: 983
Rejestracja: 09 cze 2019, 01:03
Lokalizacja: Kraków/Zabierzów
Has thanked: 614 times
Been thanked: 537 times

Re: Mansions of Madness / Posiadłość Szaleństwa 2 ed (Nikki Valens)

Post autor: Irr3versible »

Ja potraktowałem jako dwa oddzielne, podobnie jak Ty.
Szczerze mówiąc, to nawet się nie zastanawiałem - są tak różne, że w głowie od razu zakodowałem 2 i nawet nie zauważyłem braku linii podziału.
Awatar użytkownika
arian
Posty: 829
Rejestracja: 26 sty 2016, 22:38
Has thanked: 264 times
Been thanked: 593 times

Re: Mansions of Madness / Posiadłość Szaleństwa 2 ed (Nikki Valens)

Post autor: arian »

Na kafelku są dwa obszary, wewnętrzny, czyli cieplarnia, i zewnętrzny, czyli droga w ogrodzie, podzielona na trzy pola. Przecież cieplarnia jest osobnym obszarem otoczonym ścianami i drzwiami, a okna są nieprzekraczalnym i granicami.

Jeśli chodzi o to, że drzwi nie są narysowane to przypominam, że w Posiadłości: :wink:

Obrazek
Kurzynsky
Posty: 137
Rejestracja: 18 sty 2022, 17:40
Has thanked: 50 times
Been thanked: 26 times

Re: Mansions of Madness / Posiadłość Szaleństwa 2 ed (Nikki Valens)

Post autor: Kurzynsky »

Arian..
Czyli są to drzwi bez drzwi ;)(sama futryna) no to spoko ale jak można je zabarykadować skoro ich nie ma ;))
Heh.. ok może się za bardzo czepiam ;)
Awatar użytkownika
arian
Posty: 829
Rejestracja: 26 sty 2016, 22:38
Has thanked: 264 times
Been thanked: 593 times

Re: Mansions of Madness / Posiadłość Szaleństwa 2 ed (Nikki Valens)

Post autor: arian »

Zastawiasz dużą ciężką szafą. :wink:
Awatar użytkownika
Irr3versible
Posty: 983
Rejestracja: 09 cze 2019, 01:03
Lokalizacja: Kraków/Zabierzów
Has thanked: 614 times
Been thanked: 537 times

Re: Posiadłość Szaleństwa - Druga Edycja - pytania i wątpliwości

Post autor: Irr3versible »

arian
Tak, mamy drzwi na tym kafelku - prowadzą na północ ;) Cieplarnia jest jednak otwarta (wizualnie).
Haisenberg83
Posty: 123
Rejestracja: 12 wrz 2021, 20:36
Has thanked: 141 times
Been thanked: 27 times

Re: Posiadłość Szaleństwa - Druga Edycja - pytania i wątpliwości

Post autor: Haisenberg83 »

Jestem po pierwszej rozgrywce i mam pewną wątpliwość. Sytuacja wygląda tak że:
1. Gramy w czwórkę
2. Każdy z nas jest na innym dosyć oddalonym polu
3. Jeden z nas jest na polu z potworem
4. Ten potwór ma teraz polecenie "przesuwasz się o 2 pola w kierunku pola z największą liczbą badaczy. Następnie atakujesz tego badacza w zasięgu który ma...coś tam.

A) Ja rozumiem to tak, że jest to polecenie dwuczęściowe i najpierw wykonuję pierwszą część czyli przesuwam potwora o dwa pola w kierunku...tak naprawdę dowolnego pola z badaczem po wszędzie jest po jednym więc to My decydujemy gdzie go przesunąć. Zgadza się?

B) Druga część polecenia czyli atak. Potwór stał na polu z badaczem ale jak go przesunęliśmy to przeszedł przez drzwi i nie miał nikogo w zasięgu. Tym samym nie mógł nikogo zaatakować. Zgadza się? Taki ruch jest ok i zgodny z zasadami?

C) Pytanie niezwiązane z powyższym. Czy jeśli podkładamy ogień na swoje pole to od razu otrzymujemy obrażenie w momencie podłożenia ognia? Święte Księgi Zasad nic o tym nie mówią, więc pewnie nie, ale chyba logiczne byłoby otrzymać obrażenie.
Kurzynsky
Posty: 137
Rejestracja: 18 sty 2022, 17:40
Has thanked: 50 times
Been thanked: 26 times

Re: Posiadłość Szaleństwa - Druga Edycja - pytania i wątpliwości

Post autor: Kurzynsky »

Hej,
Ja to rozumiem tak:
Jeśli jesteś na polu z potworem i potwór ma „przemieścić się w stronę gracza” to to polecenie pomijasz ponieważ już jest na polu z graczem..
jeśli jesteś na polu z potworem i potwór ma „przemieścić się o 2 pola …aby mieć w zasięgu największa ilość graczy” to wykonujesz to polecenie tylko wtedy gdy po ruchu potwora faktycznie będzie miał więcej niż tego jednego gracza w zasięgu.. zasięg to 3 pola. Jeśli nie, to także pomijasz ten fragment i nie przesuwasz potwora…
Przesuwanie potwora z pola z graczem na inne pole na którym nie będzie miał nikogo w zasięgu to wg mnie odsuwanie zagrożenia i ułatwianie sobie gry ;)
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Posiadłość Szaleństwa - Druga Edycja - pytania i wątpliwości

Post autor: sirafin »

Teoretycznie interpretacja jest prawidłowa, ale sam fakt pojawienia się takiego polecenia wydaje się bardzo dziwny. Gra nie ma w zwyczaju zostawiać furtek na coś takiego. Kojarzę przesuwanie potwora, żeby sąsiadował z jak największą liczbą badaczy, ale nigdy po prostu "w kierunku pola z największą liczbą badaczy", bez czegokolwiek, co by uniemożliwiało wyproszenie potwora za drzwi albo jakiegoś nowego polecenia, jeśli nie ma celów w zasięgu.

Jaki to był scenariusz i z jakim potworem było związane to polecenie?
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Haisenberg83
Posty: 123
Rejestracja: 12 wrz 2021, 20:36
Has thanked: 141 times
Been thanked: 27 times

Re: Posiadłość Szaleństwa - Druga Edycja - pytania i wątpliwości

Post autor: Haisenberg83 »

Spoiler:
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Posiadłość Szaleństwa - Druga Edycja - pytania i wątpliwości

Post autor: sirafin »

Sprawdziłem opisy ataków tego potwora i nie trafiłem na polecenie, które przytoczyłeś. Może pomyliło się wam z którymś z tych?
Spoiler:
Spoiler:
Spoiler:
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Awatar użytkownika
Homer
Posty: 83
Rejestracja: 06 wrz 2017, 13:36
Been thanked: 27 times

Re: Posiadłość Szaleństwa - Druga Edycja - pytania i wątpliwości

Post autor: Homer »

Ja to rozumiem tak: Kapłan Dagona ma możliwość przemieszcza się do 2 pól tak by mógł dziabnąć jak najwięcej badaczy a że w tym promieniu 2 pól jest tylko 1 badacz to powinien dalej się nim zająć i sobie odpuszcza tę możliwość :P
gogovsky
Posty: 2180
Rejestracja: 25 sty 2018, 23:48
Has thanked: 460 times
Been thanked: 503 times

Re: Posiadłość Szaleństwa - Druga Edycja - pytania i wątpliwości

Post autor: gogovsky »

kapłan dagon dziabie kolesia na swoim polu i tyle :) juz ma w zasięgu największą liczbę możliwych badaczy :D
Firma Rebel niech się zajmie wydaniem gry Domek, bo tylko do tego się nadaje.
MowMiStefan
Posty: 616
Rejestracja: 17 sie 2020, 15:09
Lokalizacja: Warszawa/Tychy
Has thanked: 66 times
Been thanked: 157 times

Re: Posiadłość Szaleństwa - Druga Edycja - pytania i wątpliwości

Post autor: MowMiStefan »

No aż poczytałem instrukcję i księgę zasad i faktycznie brakuje tego co jest w AH LCG: Grim Rule i zmiany stanu gry.
Na upartego pewnie można się nim pobawić i podciągnąć, że gracze decydują... ale to takie... nieeleganckie. Uważam, że najlepszym wyjściem jest uznać, że pierwsze polecenie jest już wykonane, bo jest na polu z największą liczbą badaczy.

A taki przykład (B=Badacz, () = obszar, - = przejście między obszarami, P = przeciwnik): (BP)-(B)-( )-(B) - to co? ruszyłby się z pierwszego do drugiego i potem z drugiego do trzeciego pokoju? Meh...
Ostatnio zmieniony 06 sty 2023, 11:51 przez MowMiStefan, łącznie zmieniany 1 raz.
Moja półka - chetnie umówię się na partyjkę (Tychy i okolice).

Sprzedam / Kupię
Haisenberg83
Posty: 123
Rejestracja: 12 wrz 2021, 20:36
Has thanked: 141 times
Been thanked: 27 times

Re: Posiadłość Szaleństwa - Druga Edycja - pytania i wątpliwości

Post autor: Haisenberg83 »

sirafin pisze: 05 sty 2023, 08:47 Sprawdziłem opisy ataków tego potwora i nie trafiłem na polecenie, które przytoczyłeś. Może pomyliło się wam z którymś z tych?
Spoiler:
Spoiler:
Awatar użytkownika
Homer
Posty: 83
Rejestracja: 06 wrz 2017, 13:36
Been thanked: 27 times

Re: Posiadłość Szaleństwa - Druga Edycja - pytania i wątpliwości

Post autor: Homer »

Generalnie są opisy, że X atakuje Badacza o największej/najmniejszej wartości współczynnika Y, w innym przypadku raczej bym nie przenosił, no, chyba, że może więcej udziabać :P
Kurzynsky
Posty: 137
Rejestracja: 18 sty 2022, 17:40
Has thanked: 50 times
Been thanked: 26 times

Re: Posiadłość Szaleństwa - Druga Edycja - pytania i wątpliwości

Post autor: Kurzynsky »

1. Jeśli nie stoi na polu z żadnym badaczem to się kieruje w tę stronę żeby miał ich najwiecej w zasięgu
2. Jeśli stoi na polu z badaczem to się skupia na nim.
3. Jeśli potwór ma w zasięgu więcej niż jednego badacza zazwyczaj atakuje tego który ma mniejsza lub większà dana statystykę.jeśli obie postaci maja identyczne wówczas decydujecie kogo zaatakuje
4. Można przemieścić potwora na obszar z innym badaczem pod warunkiem ze badacz będzie w zasięgu po zakończeniu ruchu przez potwora
5. Nie „odsuwamy” nigdy potwora od badaczy
Haisenberg83
Posty: 123
Rejestracja: 12 wrz 2021, 20:36
Has thanked: 141 times
Been thanked: 27 times

Re: Posiadłość Szaleństwa - Druga Edycja - pytania i wątpliwości

Post autor: Haisenberg83 »

Hmmm. Widzę że nie ma jednego słusznego i prawidłowego postępowania, więc każdy sobie trochę po swojemu gra i interpretuje :-)
Kurzynsky pisze: 05 sty 2023, 22:52 1. Jeśli nie stoi na polu z żadnym badaczem to się kieruje w tę stronę żeby miał ich najwiecej w zasięgu
2. Jeśli stoi na polu z badaczem to się skupia na nim.
3. Jeśli potwór ma w zasięgu więcej niż jednego badacza zazwyczaj atakuje tego który ma mniejsza lub większà dana statystykę.jeśli obie postaci maja identyczne wówczas decydujecie kogo zaatakuje
4. Można przemieścić potwora na obszar z innym badaczem pod warunkiem ze badacz będzie w zasięgu po zakończeniu ruchu przez potwora
5. Nie „odsuwamy” nigdy potwora od badaczy
1. Jasne
2. Zaprzeczenie pkt 4. Skąd taka interpretacja?
3. Jasne
4. Jasne
5. Jasne. Jednak pkt 4 pozwala odsunąć od najbliższego, stracić go z zasięgu i skupić uwagę potwora na innym badaczu.

Dzięki wszystkim za wypowiedzi i swoje interpretacje w tej kwestii.
Kurzynsky
Posty: 137
Rejestracja: 18 sty 2022, 17:40
Has thanked: 50 times
Been thanked: 26 times

Re: Posiadłość Szaleństwa - Druga Edycja - pytania i wątpliwości

Post autor: Kurzynsky »

Drodzy pytanie:
Potwór (zamieszki-1) przemieszczają się o 2 pola w kierunku plaża (2). Czy mogą przejść przez tajemne przejście za szafą (skrót) tak jak zaznaczono na obrazku ? Czy dymają na około …
Obrazek

Pozdrawiam
baradnor
Posty: 75
Rejestracja: 04 mar 2022, 11:14
Has thanked: 42 times
Been thanked: 10 times

Re: Posiadłość Szaleństwa - Druga Edycja - pytania i wątpliwości

Post autor: baradnor »

Kurzynsky pisze: 22 sty 2023, 20:31 Drodzy pytanie:
Potwór (zamieszki-1) przemieszczają się o 2 pola w kierunku plaża (2). Czy mogą przejść przez tajemne przejście za szafą (skrót) tak jak zaznaczono na obrazku ? Czy dymają na około …
Obrazek

Pozdrawiam
Dymają na około. Po pierwsze jak pójdą na skróty to zepsują scenariusz, bo każdy kolejny ruch zamieszek kończy się na konkretnym kaflu. Po drugie, to skoro przejście jest tajne to skąd tłum ma o nim wiedzieć? ;)
Kurzynsky
Posty: 137
Rejestracja: 18 sty 2022, 17:40
Has thanked: 50 times
Been thanked: 26 times

Re: Posiadłość Szaleństwa - Druga Edycja - pytania i wątpliwości

Post autor: Kurzynsky »

Uff dzięki, ;) tak zrobiliśmy po krótkiej naradzie.. pomyśleliśmy podobnie chociaż nie chcieliśmy za bardzo ułatwiać..
Przegraliśmy grając pierwszy raz drugi scenariusz. ;]
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Posiadłość Szaleństwa - Druga Edycja - pytania i wątpliwości

Post autor: sirafin »

Obrazek
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Posiadłość Szaleństwa - Druga Edycja - pytania i wątpliwości

Post autor: grzeslaw90 »

sirafin pisze: 22 sty 2023, 22:52 Obrazek
Tylko zauważ, że tłum nie porusza się z tych samych poleceń co inne potwory. Nie ma komendy 'do najbliższego badacza' i podobnych, a tylko wtedy mogą brać pod uwagę tajne przejścia do liczenia zasięgu. Tłum porusza się na swoich zasadach w kółko planszy.
Kurzynsky
Posty: 137
Rejestracja: 18 sty 2022, 17:40
Has thanked: 50 times
Been thanked: 26 times

Re: Posiadłość Szaleństwa - Druga Edycja - pytania i wątpliwości

Post autor: Kurzynsky »

grzeslaw90 pisze: 23 sty 2023, 07:23
sirafin pisze: 22 sty 2023, 22:52 Obrazek
Tylko zauważ, że tłum nie porusza się z tych samych poleceń co inne potwory. Nie ma komendy 'do najbliższego badacza' i podobnych, a tylko wtedy mogą brać pod uwagę tajne przejścia do liczenia zasięgu. Tłum porusza się na swoich zasadach w kółko planszy.
Kurcze.. mam wątpliwości teraz bo z tego co pamiętam to te zamieszki nie były tymi, które chodzą w koło od początku scenariusza tylko w połowie gra kazała dołożyć kolejne.. one także chodzą w koło ? Te pierwsze na 4 graczy miały 84hp a te drugie chyba 18hp..

Obrazek
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Posiadłość Szaleństwa - Druga Edycja - pytania i wątpliwości

Post autor: sirafin »

grzeslaw90 pisze: 23 sty 2023, 07:23Tylko zauważ, że tłum nie porusza się z tych samych poleceń co inne potwory. Nie ma komendy 'do najbliższego badacza' i podobnych, a tylko wtedy mogą brać pod uwagę tajne przejścia do liczenia zasięgu. Tłum porusza się na swoich zasadach w kółko planszy.
Moim zdaniem polecenie "w kierunku obszaru" jest analogiczne do "w kierunku badacza".
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Posiadłość Szaleństwa - Druga Edycja - pytania i wątpliwości

Post autor: grzeslaw90 »

Kurzynsky pisze: 23 sty 2023, 07:54
grzeslaw90 pisze: 23 sty 2023, 07:23
sirafin pisze: 22 sty 2023, 22:52 Obrazek
Tylko zauważ, że tłum nie porusza się z tych samych poleceń co inne potwory. Nie ma komendy 'do najbliższego badacza' i podobnych, a tylko wtedy mogą brać pod uwagę tajne przejścia do liczenia zasięgu. Tłum porusza się na swoich zasadach w kółko planszy.
Kurcze.. mam wątpliwości teraz bo z tego co pamiętam to te zamieszki nie były tymi, które chodzą w koło od początku scenariusza tylko w połowie gra kazała dołożyć kolejne.. one także chodzą w koło ? Te pierwsze na 4 graczy miały 84hp a te drugie chyba 18hp..

Obrazek
Chodzi pewnie o kilku uczestników co się odłączyli od zamieszek. To oni poruszają się już jak normalny potwór.
ODPOWIEDZ