Wojna o Pierścień: Gra Karciana / War of the Ring: The Card Game (Ian Brody)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Shodan
Posty: 1221
Rejestracja: 24 cze 2017, 20:15
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 474 times
Been thanked: 444 times

Re: War of the Ring: The Card Game / Wojna o Pierścień: Gra Karciana (Ian Brody)

Post autor: Shodan »

Oglądam dostępne gameplaye i mam taką refleksję, że gra chodzi dużo słabiej w wariancie na 2 graczy. Talie są 2 razy większe i rozrzedzone, przekopywanie się przez nie jest mozolne, dobór kart siłą rzeczy dużo bardziej przypadkowy, przez co zależności i komba między kartami nie odpalają się tak fajnie jak w wariancie na 4 osoby.
Gra zdaje się być zoptymalizowana na 4 graczy, a wariant 2 osobowy jest taki trochę na odczepnego. Z kolei granie przez dwóch graczy na 2 ręce wygląda na mocno upierdliwe i można się pogubić.
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5164
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 265 times
Been thanked: 866 times
Kontakt:

Re: War of the Ring: The Card Game / Wojna o Pierścień: Gra Karciana (Ian Brody)

Post autor: raj »

To by się zgadzało z tym, że Quartermastery Brodego są z założenia grami wieloosobowymi (najsłabsza jest na 3, pozostałe trzy na 4,5,6 graczy).
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
Awatar użytkownika
Shodan
Posty: 1221
Rejestracja: 24 cze 2017, 20:15
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 474 times
Been thanked: 444 times

Re: War of the Ring: The Card Game / Wojna o Pierścień: Gra Karciana (Ian Brody)

Post autor: Shodan »

Dodam, że nie twierdzę, iż gra jest "popsuta" w wariancie 2 osobowym, po prostu na 4 graczy zdaje się zapewniać fajniejsze wrażenia.
Nosiadbt1100
Posty: 386
Rejestracja: 06 maja 2020, 16:25
Has thanked: 72 times
Been thanked: 89 times

Re: War of the Ring: The Card Game / Wojna o Pierścień: Gra Karciana (Ian Brody)

Post autor: Nosiadbt1100 »

W sumie to chyba nawet lepiej. Jak chcesz na dwie osoby w klimacie LOTRa coś odpalić to sięgasz po WoP, B5A lub Poszukiwania Pierścienia. Chcesz na 4 coś dłuższego - karcianka jak znalazł :D Tak - wiem, że można odpalić WoP na 4 osoby - próbowaliśmy i jakoś nie do końca siadło (może przez to, że dla 3 osób to była pierwsza rozgrywka ever :))
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4655
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1210 times
Been thanked: 1419 times

Re: War of the Ring: The Card Game / Wojna o Pierścień: Gra Karciana (Ian Brody)

Post autor: Mr_Fisq »

Galakta zapowiedziała wydanie gry po polsku.
Planowana data premiery: I kwartał 2023.

Źródło: Strona Galakty


Edit:
kaimada pisze: 09 wrz 2022, 15:50
For a more precise listing, these are the languages planned in the first international printing, due for release in early 2023: Chinese, Czech, French, German, Italian, Japanese, Korean, Polish, Spanish, Ukrainian.
All of them with the WOTR publisher in that country except Japan (Hobby Japan) and Korea (MTS Games). More to follow later in 2023.
Czyli Galakta wydaje w Polsce WoP od Iana, pewnie w Q1 2023.
W punkt ;)
Sprzedam: Wiosenne porządki: Horror w Arkham - 4 cykle, dwie podstawki, Uśpieni Bogowie, Moje Miasto.
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: War of the Ring: The Card Game / Wojna o Pierścień: Gra Karciana (Ian Brody)

Post autor: rastula »

jakoś się nie cieszę i niezbyt czekam...nakład i cena Galaktowa, nic dobrego.
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 572 times
Been thanked: 1028 times

Re: War of the Ring: The Card Game / Wojna o Pierścień: Gra Karciana (Ian Brody)

Post autor: RUNner »

Granie na 4 osoby u mnie odpada, więc już nawet usunąłem instrukcję. W 2 osoby niby można grać, ale wygląda to na wariant wymuszony ;)
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
azazelmo
Posty: 888
Rejestracja: 12 sie 2019, 10:49
Has thanked: 150 times
Been thanked: 276 times

Re: War of the Ring: The Card Game / Wojna o Pierścień: Gra Karciana (Ian Brody)

Post autor: azazelmo »

rastula pisze: 03 lis 2022, 10:57 jakoś się nie cieszę i niezbyt czekam...nakład i cena Galaktowa, nic dobrego.
Ano, szkoda, że Galakta. Ale WoP’a drukują jak najęci, więc może nie pójdą w mini-nakład tym razem.
kubaf7
Posty: 51
Rejestracja: 17 sty 2022, 19:16
Has thanked: 60 times
Been thanked: 22 times

Re: War of the Ring: The Card Game / Wojna o Pierścień: Gra Karciana (Ian Brody)

Post autor: kubaf7 »

W poście na bgg mówili cena sugerowana to ma być w przeliczeniu coś koło 200 zł z tego co pamiętam. Troche drogo biorąc pod uwagę ilość kart ale jeżeli taka bedzię cena to chętnie kupie na 2os.
Awatar użytkownika
AndreV
Posty: 214
Rejestracja: 11 lis 2016, 07:13
Has thanked: 139 times
Been thanked: 50 times

Re: War of the Ring: The Card Game / Wojna o Pierścień: Gra Karciana (Ian Brody)

Post autor: AndreV »

Nie wiem czy widzieli ale na zagramanicy ludzie się chwalą, że gra przyszła…. A galakta milczy….
Awatar użytkownika
Szewa
Posty: 866
Rejestracja: 10 sie 2016, 12:33
Has thanked: 353 times
Been thanked: 501 times

Re: War of the Ring: The Card Game / Wojna o Pierścień: Gra Karciana (Ian Brody)

Post autor: Szewa »

AndreV pisze: 23 gru 2022, 20:47 Nie wiem czy widzieli ale na zagramanicy ludzie się chwalą, że gra przyszła…. A galakta milczy….
A galakta nie zapowiedziała tego na Q1 2023?

Jakieś opinie z tej zagranicy? :X
Top10:
1. A Song of Ice & Fire 2. Wojna o pierścień 3. Dominant Species 4. Brass: Birmingham 5. A Game of Thrones 2ed 6.Pax Renaissance 2ed 7. Tyrants of the Underdark 8. Zombicide:2nd 9. Empires: Age of Discovery
Honorowa: Lotr LCG
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 572 times
Been thanked: 1028 times

Re: War of the Ring: The Card Game / Wojna o Pierścień: Gra Karciana (Ian Brody)

Post autor: RUNner »

AndreV pisze: 23 gru 2022, 20:47 Nie wiem czy widzieli ale na zagramanicy ludzie się chwalą, że gra przyszła…. A galakta milczy….
Stawiam, że przyjdzie razem z matą do WoP, czyli styczeń.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
kuba32
Posty: 327
Rejestracja: 23 sie 2021, 17:01
Has thanked: 219 times
Been thanked: 192 times

Re: War of the Ring: The Card Game / Wojna o Pierścień: Gra Karciana (Ian Brody)

Post autor: kuba32 »

Szewa pisze: 23 gru 2022, 21:27 Jakieś opinie z tej zagranicy? :X
Tutaj wrażenia z Polski od Trzewiczka - https://ignacytrzewiczek.com/pl/6724-2/
Awatar użytkownika
kaimada
Posty: 1129
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:58
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 27 times
Been thanked: 126 times

Re: War of the Ring: The Card Game / Wojna o Pierścień: Gra Karciana (Ian Brody)

Post autor: kaimada »

Szewa pisze: 23 gru 2022, 21:27
AndreV pisze: 23 gru 2022, 20:47 Nie wiem czy widzieli ale na zagramanicy ludzie się chwalą, że gra przyszła…. A galakta milczy….
A galakta nie zapowiedziała tego na Q1 2023?

Jakieś opinie z tej zagranicy? :X
Owszem zapowiedziała:
http://galakta.pl/nadchodzi-wojna-o-pie ... -karciana/

A zagranicą nadal nie było pełnej sklepowej premiery, głównie ludzie dostają preordery i to te bezpośrednio od Ares Games.
Awatar użytkownika
Shodan
Posty: 1221
Rejestracja: 24 cze 2017, 20:15
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 474 times
Been thanked: 444 times

Re: War of the Ring: The Card Game / Wojna o Pierścień: Gra Karciana (Ian Brody)

Post autor: Shodan »

Co ciekawe na stronie galakty jest ta zajawka podlinkowana przez kolegę powyżej, ale gra w ogóle nie jest uwzględniona w zakładce plany wydawnicze. Coś mi się wydaje, że ten Q1 to bardziej Q2 2023.
kubaf7
Posty: 51
Rejestracja: 17 sty 2022, 19:16
Has thanked: 60 times
Been thanked: 22 times

Re: War of the Ring: The Card Game / Wojna o Pierścień: Gra Karciana (Ian Brody)

Post autor: kubaf7 »

Zwłaszcza że na niej była, a następnie została z niej usunięta.
Awatar użytkownika
Wothan
Posty: 525
Rejestracja: 02 lis 2009, 10:11
Lokalizacja: Mazury
Has thanked: 5 times
Been thanked: 16 times

Re: War of the Ring: The Card Game / Wojna o Pierścień: Gra Karciana (Ian Brody)

Post autor: Wothan »

Zapytałem na fb Galaktę o termin wydania gry i odpowiedzieli, że Q1 2023, tak więc bądźmy dobrej myśli 8)
Nosiadbt1100
Posty: 386
Rejestracja: 06 maja 2020, 16:25
Has thanked: 72 times
Been thanked: 89 times

Re: War of the Ring: The Card Game / Wojna o Pierścień: Gra Karciana (Ian Brody)

Post autor: Nosiadbt1100 »

To, że zostanie wydana to pewne wg mnie - a czy będzie to w Q1, czy Q2 - po prostu później wejdzie na półkę wstydu :D

Zastanawia mnie natomiast, czy Galakta będzie miała w sprzedaży puszki z dedykowanymi koszulkami - ponoć mają w środku 4 (?) karty promocyjne - fajnie by było mieć komplecik :)
Awatar użytkownika
AndreV
Posty: 214
Rejestracja: 11 lis 2016, 07:13
Has thanked: 139 times
Been thanked: 50 times

Re: War of the Ring: The Card Game / Wojna o Pierścień: Gra Karciana (Ian Brody)

Post autor: AndreV »

Widzieli? :shock: :shock:
Obrazek
Awatar użytkownika
kaimada
Posty: 1129
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:58
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 27 times
Been thanked: 126 times

Re: War of the Ring: The Card Game / Wojna o Pierścień: Gra Karciana (Ian Brody)

Post autor: kaimada »

Skąd takie cudo?
Awatar użytkownika
AndreV
Posty: 214
Rejestracja: 11 lis 2016, 07:13
Has thanked: 139 times
Been thanked: 50 times

Re: War of the Ring: The Card Game / Wojna o Pierścień: Gra Karciana (Ian Brody)

Post autor: AndreV »

Z grupy WOTR Boardgame z FB
Awatar użytkownika
Wothan
Posty: 525
Rejestracja: 02 lis 2009, 10:11
Lokalizacja: Mazury
Has thanked: 5 times
Been thanked: 16 times

Re: War of the Ring: The Card Game / Wojna o Pierścień: Gra Karciana (Ian Brody)

Post autor: Wothan »

Na swojej stronie Galakta w zapowiedziach zmieniła status gry na "w produkcji", ale też termin wydania zmienił się na 1/2 kwartał 2023. Czyli liczą się z obsuwą.
Awatar użytkownika
kaimada
Posty: 1129
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:58
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 27 times
Been thanked: 126 times

Re: War of the Ring: The Card Game / Wojna o Pierścień: Gra Karciana (Ian Brody)

Post autor: kaimada »

I już drugi kwartał.
Awatar użytkownika
Ezekiel
Posty: 225
Rejestracja: 27 sty 2010, 23:53
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 34 times
Been thanked: 91 times

Re: War of the Ring: The Card Game / Wojna o Pierścień: Gra Karciana (Ian Brody)

Post autor: Ezekiel »

Kilka chaotycznych przemyśleń po jednej partii 2 osobowej.

Jako fani klasycznego WoPa zagraliśmy bezpośrednio po grze w WoPa w karciankę z pozytywnym nastawieniem. Jeśli podsumować wrażenia krótko, to gra w tym wariancie działa i chyba tyle.
Rzeczywiście podwójne grubsze talie są rozrzedzone, niemniej należy pamiętać, że i dociąg jest zwiększony, co częściowo niweluje to rozrzedzenie. Zasady na kartach wydają się czytelne i zrozumiałe, chyba nie było sytuacji, w której były istotne wątpliwości jak coś działa. Ciekawy jest mechanizm główny zagrywania czyli play/cycle/forsake, w ramach którego zagramy karty, discardujemy i wywalamy karty z gry, odchudzając talię z biegiem gry. Natomiast w praktyce mieliśmy z nim o tyle problem, że w sumie jest jednak mały dociąg kart, często musimy wywalać coś, co akurat bardzo by się mogło przydać później, mamy karty w ogóle nie pasujące do aktualnego stanu gry itd. co w sumie dawało wrażenie trudno kontrolowanej losowości. Co prawda są karty, które wyciągają inne karty, ale jest tego raczej mało. W tym też kontekście budowanie fajnych kombosów też jest mocno utrudnione, a i te które są nie powalają swoją złożonością (ale pewnie to kwestia braku ogrania).
Gra jest o przeciąganiu liny, natomiast przez stosunkowo płaskie wartości dorzucanych kart do poszczególnych pól bitew i ścieżek to przeciąganie daje mało emocji, mam poczucie braku spektakularności, a jeśli karty nie podejdą, to nic się nie da zrobić. Co więcej przez spłaszczenie wartości punktowych poszczególnych elementów mam też poczucie, że przegranie na początku kilku walk powoduje, że w późniejszym etapie bardzo trudno to nadrobić.

Czas gry to dla mnie kryminał w stosunku do tego, co oferuje gameplay. Miałem poczucie znudzenia, brak jest rozwoju (poza skracaniem talii), ma się wrażenia robienia ciągle tego samego. Na dobrą sprawę w tym samym czasie można zagrać zwykłego WoP. Co więcej, osobiście przez tę losowość kart i pól bitew, klimatu nie czułem zupełnie.

Podsumowując, gra działa. Pewnie jest tam większa głębia, na pewno będą próby na 4 graczy i szukanie synergii, gry nie skreślamy. Ale osobiście nie traktuję tego jako alternatywy dla klasycznego WoPa, a takie głosy słyszałem, oraz nie rozumiem tak bardzo pozytywnych reakcji na bgg. Gra nie mam dla mnie podjazdu do WoP w kategorii tolkienowskiej, a gier karcianych też znam dużo ciekawszych.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6443
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 569 times
Been thanked: 931 times

Re: War of the Ring: The Card Game / Wojna o Pierścień: Gra Karciana (Ian Brody)

Post autor: Odi »

Czytając pierwsze opinie jestem mocno zaskoczony. Grę zaprojektował Ian Brody, autor świetnej, naprawdę kapitalnej serii Quartermaster General (polecam!). Popełniłem o niej kiedyś recenzję na Games Fanatic (o części drugowojennej), grałem też trochę w jeszcze lepszą pierwszowojenną. Na podstawie tej drugiej Brody zaczął projektować WotR i wydawało się, że to będzie hit. Tymczasem na razie odbiór jest umiarkowany.

I teraz pytanie, czy jako designer musiał respektować jakies narzucone widzimisię kogoś z zewnątrz, czy może pozbawienie gry mapy mocno ją zmieniło na gorsze, czy może poprzez temat gra trafiła do szerszego odbiorcy i on mechanik Brody'iego po prostu nie kupił?

Grał już w WotR ktoś, kto zna serię QG?
ODPOWIEDZ