Różne jednostki w jednym meeplu?

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
Lets_Grajmy
Posty: 397
Rejestracja: 16 lip 2016, 19:22
Has thanked: 75 times
Been thanked: 439 times
Kontakt:

Różne jednostki w jednym meeplu?

Post autor: Lets_Grajmy »

Hej,

Czy ktoś kojarzy może grę, w której jeden meeple/pionek symbolizuje konkretny zestaw jednostek?

Mam tu na myśli to, że np. jeden pionek na planszy = 3 psy, 1 kot i 6 papug, albo 2 krążowniki i 3 myśliwce. Najlepiej żeby ilość jednostek w meeplu nie była na stałe przypisana i można było ją zmieniać, czyli raz są 3 psy, a jak będę miał ochotę to będą 2 psy.

Dzięki z góry.
Facebook: LET'S GRAJMY - Facebook
YouTube: LET'S GRAJMY - YouTube
Buycoffee: Jeśli sądzisz, że to co robię zasługuje na uznanie to --> Wspieraj kanał tutaj <--
Awatar użytkownika
Tachion
Posty: 422
Rejestracja: 24 sty 2019, 00:16
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 167 times
Been thanked: 207 times

Re: Różne jednostki w jednym meeplu?

Post autor: Tachion »

Star Trek Ascendancy. Figurka statku to figurka floty, przypisana do danej karty, gdzie masz rozmiar floty i cechę specjalna.
Awatar użytkownika
psia.kostka
Posty: 3372
Rejestracja: 02 mar 2020, 22:50
Has thanked: 434 times
Been thanked: 1044 times

Re: Różne jednostki w jednym meeplu?

Post autor: psia.kostka »

W Spirit Island pionek miasta oznacza wielkosc 3, 2 lub 1, zaleznie na ktorej plaszczyznie go polozysz/obrocisz. Ale czuje, ze pytasz o cos jeszcze bardziej customizowalnego :)
Szukam: transport kilku gier +mat, Szczecin -> Warszawa
Ewentualnie "planszowy couchsurfing" Pomorze Zach ʕ•ᴥ•ʔ
Szukam/Kupię: HoN, ToI, Scenariusze 1ed MoM/PSz, Unlock;
#KolekcjonujeRabaty [DobraKarmaWraca][WarszawskiKolektyw][#WawHub]
Awatar użytkownika
Lets_Grajmy
Posty: 397
Rejestracja: 16 lip 2016, 19:22
Has thanked: 75 times
Been thanked: 439 times
Kontakt:

Re: Różne jednostki w jednym meeplu?

Post autor: Lets_Grajmy »

Tak, mam na myśli własne pionki, które będą zmieniały części składowe w czasie, czyli tak na prawdę liczby reprezentujące te części. Ulepszenia jak w Star Trek też spełniają tą definicję w pewien sposób, dzięki.
Facebook: LET'S GRAJMY - Facebook
YouTube: LET'S GRAJMY - YouTube
Buycoffee: Jeśli sądzisz, że to co robię zasługuje na uznanie to --> Wspieraj kanał tutaj <--
foxikos
Posty: 488
Rejestracja: 16 kwie 2020, 18:40
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 132 times
Been thanked: 245 times

Re: Różne jednostki w jednym meeplu?

Post autor: foxikos »

BIOS genesis - tam wszystko ma kilka znaczeń, w zależności gdzie leży.
Moja kolekcja
Potrzebujesz insertu - zaglądnij https://insertme.pl/
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4474
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1425 times
Been thanked: 1100 times

Re: Różne jednostki w jednym meeplu?

Post autor: garg »

Jeśli piszemy o kostkach, które znaczą co innego w zależności od miejsca położenia, to idealnym przykładem jest La Granja.
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
psia.kostka
Posty: 3372
Rejestracja: 02 mar 2020, 22:50
Has thanked: 434 times
Been thanked: 1044 times

Re: Różne jednostki w jednym meeplu?

Post autor: psia.kostka »

Tide of Iron
Jest podstawka z otworami i samemu budujemy oddzial z puli zolnierzykow. Czy to strzelcy, mozdzierze, smg, oficer itp
W trakcie gry stan osobowy oddzialu sie zmienia :P
Szukam: transport kilku gier +mat, Szczecin -> Warszawa
Ewentualnie "planszowy couchsurfing" Pomorze Zach ʕ•ᴥ•ʔ
Szukam/Kupię: HoN, ToI, Scenariusze 1ed MoM/PSz, Unlock;
#KolekcjonujeRabaty [DobraKarmaWraca][WarszawskiKolektyw][#WawHub]
Awatar użytkownika
Lets_Grajmy
Posty: 397
Rejestracja: 16 lip 2016, 19:22
Has thanked: 75 times
Been thanked: 439 times
Kontakt:

Re: Różne jednostki w jednym meeplu?

Post autor: Lets_Grajmy »

Z tej kolejnej trójki najbardziej pasuje Tide of Iron. W Genesis i La Granja jak zauważyliście pionek zmienia właściwości w zależności od miejsca, na którym stoi.

Mi zależy na grze gdzie miejsce nie ma znaczenia, natomiast sam pionek stojący na planszy czy gdziekolwiek tam sobie będzie stał, będzie ciągle taki sam ale jego statystyki będę mógł zmienić, np. w swoim tableu jak w przypadku Star Trek.

Mało zamieszania na planszy, nie ma chmary kostek gdzie każda to jeden żołnierz, tylko jedna kostka w stylu armii, która teraz ma siłę jednego żołnierza, w następnej turze ma siłę dwóch żołnierzy, w 3 turze kupiłem karabiny i każdy żołnierz w tej armi dostaje +1 do siły itd. Tak to mw widzę:)
Facebook: LET'S GRAJMY - Facebook
YouTube: LET'S GRAJMY - YouTube
Buycoffee: Jeśli sądzisz, że to co robię zasługuje na uznanie to --> Wspieraj kanał tutaj <--
pvdel
Posty: 255
Rejestracja: 11 sty 2014, 22:31
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 17 times
Been thanked: 101 times

Re: Różne jednostki w jednym meeplu?

Post autor: pvdel »

Mam jeszcze skojarzenie z Heroclix. Obrót podstawki zmienia właściwości. Przy odpowiednich modyfikacjach dałoby się pewnie osiągnąć efekt, onktorym piszesz.
Awatar użytkownika
nidhog
Posty: 1623
Rejestracja: 08 gru 2018, 22:49
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 21 times
Been thanked: 359 times
Kontakt:

Re: Różne jednostki w jednym meeplu?

Post autor: nidhog »

Nie wiem czy to spełnia Twoje wymagania, ale wciąż trwa wyprzedaż strażników Xobos na allegro.
Raz, że jednostki maja ukryte statystyki w trakcie gry, a dwa figurki mają miejsce na żeton :)
https://boardgamegeek.com/image/4535891/guardians-xobos
I sa po taniośći na allegro: https://allegro.pl/oferta/dodatkowe-fig ... 2370871465
Moje zbiórki: Inventions - Szczegóły: tu
Rabaty: TlamaGames - 6%, Regatuljocurilor - 20%
W dniach 5.11 - 19.11 - nie ma mnie w Polsce. Kontakt może być utrudniony.
pvdel
Posty: 255
Rejestracja: 11 sty 2014, 22:31
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 17 times
Been thanked: 101 times

Re: Różne jednostki w jednym meeplu?

Post autor: pvdel »

W tym stylu działają tez figurki w Anachrony. W zależności od tego jaki żeton wysunięty, to działa inaczej.
Awatar użytkownika
psia.kostka
Posty: 3372
Rejestracja: 02 mar 2020, 22:50
Has thanked: 434 times
Been thanked: 1044 times

Re: Różne jednostki w jednym meeplu?

Post autor: psia.kostka »

Lets_Grajmy pisze: 19 sty 2023, 21:20 Mało zamieszania na planszy, nie ma chmary kostek gdzie każda to jeden żołnierz, tylko jedna kostka w stylu armii, która teraz ma siłę jednego żołnierza, w następnej turze ma siłę dwóch żołnierzy, w 3 turze kupiłem karabiny i każdy żołnierz w tej armi dostaje +1 do siły itd. Tak to mw widzę:)
To brzmi troche jak np skirmisz figurkowy, gdzie statystyki/umiejetnosci opisuja karty u gracza.
Tylko czy ta schludna plansza nie bedzie za cene ciaglego zagladania innym graczom w karty/planszetki itp?
Latwo cos przegapic, zapomniec. Szczegolnie gdy beda czeste zmiany na + i -

Poczatkowo myslalem, ze chcesz na mapie umieszczac jakies modyfikowalne "dynksy" i w nie wpinac jakies znaczniki, zetony. Wtedy bylby "dynks flota": 5niszczycieli, 1lotniskowiec, 2 krazowniki. Albo "dynks dywizja": piechota, armaty, czolgi
Szukam: transport kilku gier +mat, Szczecin -> Warszawa
Ewentualnie "planszowy couchsurfing" Pomorze Zach ʕ•ᴥ•ʔ
Szukam/Kupię: HoN, ToI, Scenariusze 1ed MoM/PSz, Unlock;
#KolekcjonujeRabaty [DobraKarmaWraca][WarszawskiKolektyw][#WawHub]
Awatar użytkownika
sliff
Posty: 928
Rejestracja: 29 maja 2020, 15:27
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 322 times
Been thanked: 380 times

Re: Różne jednostki w jednym meeplu?

Post autor: sliff »

Trochę brzmi jak podstawki do gloomhaven'a którze ludzie sobie drukują. Na dole spinner z liczbami, na górze miejsce aby powkładać modyfikatory.
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4104
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2631 times
Been thanked: 2546 times

Re: Różne jednostki w jednym meeplu?

Post autor: Gizmoo »

W Chimera Station budujesz swoich workerów. Każdy "pionek" może się składać z dowolnego zestawu trzech komponentów. Każdy komponent odpowiada za inną akcję (bądź dodatkowe działania), a jeszcze ilość tych komponentów zwiększa korzyści płynące z działania niektórych pól. Komponenty mogą więc się "kombić" przy określonych polach. Dodatkowo możesz tak zbudować swoich workerów, że każdy z nich będzie kompletnie inaczej działał. Polecam grę, bo to jeden z niewielu oryginalnych worker placementów. Zresztą to gra, w której nie tylko budujesz swoich workerów (trochę na zasadzie klocków Lego), ale też budujesz pola akcji. Niedoceniona perełka.

W Yedo Deluxe Master Set jest moduł w którym możesz zmienić (wyspecjalizować) swojego workera w inną klasę, dzięki czemu każdy worker będzie działał kompletnie inaczej i inne bonusy będziesz dostawał z różnych pól.

Różne wartości workerów, a także ich działanie, masz w fenomenalnym (dla mnie) Godspeed. Każdy "pionek" jest tam specjalistą w innej dziedzinie (np. Inżynier, dyplomata, etc.), każdy jest przypisany do określonej części zadań i każdy ma inną wartość punktową. Ta wartość punktowa, jest kluczowa w fazie licytacji o kolejność rozmieszczania pionów. Polecam sprawdzić, a najlepiej zagrać, bo tam ten system działa rewelacyjnie.
Cyel
Posty: 2575
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1221 times
Been thanked: 1429 times

Re: Różne jednostki w jednym meeplu?

Post autor: Cyel »

W Eclipse są bazowe typy statków kosmicznych o takich samych figurkach, ale ich faktyczna konfiguracja zależy od tego jak gracz poskładał podzespoły na swojej planszetce. Ten sam myśliwiec może mieć więcej laserów, albo więcej rakiet albo lepsze tarcze lub elektronikę i figurka tego nie pokazuje - planszetka tak
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
Awatar użytkownika
nahar
Posty: 1342
Rejestracja: 24 sty 2005, 21:11
Lokalizacja: Warszawa....teraz
Has thanked: 124 times
Been thanked: 84 times

Re: Różne jednostki w jednym meeplu?

Post autor: nahar »

W grach wojennych klockowych obracasz klocek zeby pokazac straty. Nalepka na boku ma odpowiednie symbole (najczesciej kropki). Oraz seria C&C tam masz oddzial np z 4 klockow i zdejmujesz je zeby pokazac straty. Mozna to rozbudowac tak ze masz rozne klocki ktore zmieniasz w zaleznosci od tego czy oddzial ma granatnik czy ckm. Ale jezeli chcesz jeden mepel to tak jak pisal Cyel planszetka ktora de facto determinuje co tam konkretnie jest.
Awatar użytkownika
Lets_Grajmy
Posty: 397
Rejestracja: 16 lip 2016, 19:22
Has thanked: 75 times
Been thanked: 439 times
Kontakt:

Re: Różne jednostki w jednym meeplu?

Post autor: Lets_Grajmy »

Super, dzięki za pomoc. O dziwo bitwy kosmiczne pasują najbardziej do wytycznych. Chociaż teraz zastanawiam się faktycznie czy jest to wygodne, że trzeba zaglądać do tableu przeciwnika. Z drugiej strony na tych licznikach typu Gloomhaven czy Heroclix i tak nic nie widać ;)
Facebook: LET'S GRAJMY - Facebook
YouTube: LET'S GRAJMY - YouTube
Buycoffee: Jeśli sądzisz, że to co robię zasługuje na uznanie to --> Wspieraj kanał tutaj <--
Awatar użytkownika
psia.kostka
Posty: 3372
Rejestracja: 02 mar 2020, 22:50
Has thanked: 434 times
Been thanked: 1044 times

Re: Różne jednostki w jednym meeplu?

Post autor: psia.kostka »

Bitwy kosmiczne? "Dawno dawno temu w odleglej galaktyce" ;)
X-wing miniature game
Sa modele zawsze te same, na podstawce wymienny kartonik pilota z podstawowymi danymi, a reszta smaczkow, dodatkow, wyposazenia jest w kartach przed graczem. Ale chyba ustalana raz na cala rozgrywke.

Teoretyzujac to bym powiedzial, ze to musi byc niewygodne, ale turnieje na calym swiecie w to tluki...
Szukam: transport kilku gier +mat, Szczecin -> Warszawa
Ewentualnie "planszowy couchsurfing" Pomorze Zach ʕ•ᴥ•ʔ
Szukam/Kupię: HoN, ToI, Scenariusze 1ed MoM/PSz, Unlock;
#KolekcjonujeRabaty [DobraKarmaWraca][WarszawskiKolektyw][#WawHub]
Awatar użytkownika
Lets_Grajmy
Posty: 397
Rejestracja: 16 lip 2016, 19:22
Has thanked: 75 times
Been thanked: 439 times
Kontakt:

Re: Różne jednostki w jednym meeplu?

Post autor: Lets_Grajmy »

psia.kostka pisze: 20 sty 2023, 23:05 Bitwy kosmiczne? "Dawno dawno temu w odleglej galaktyce" ;)
X-wing miniature game
Sa modele zawsze te same, na podstawce wymienny kartonik pilota z podstawowymi danymi, a reszta smaczkow, dodatkow, wyposazenia jest w kartach przed graczem. Ale chyba ustalana raz na cala rozgrywke.

Teoretyzujac to bym powiedzial, ze to musi byc niewygodne, ale turnieje na calym swiecie w to tluki...
Nawet maiłem kiedyś podstawkę, ale szybko się znudziła.
Facebook: LET'S GRAJMY - Facebook
YouTube: LET'S GRAJMY - YouTube
Buycoffee: Jeśli sądzisz, że to co robię zasługuje na uznanie to --> Wspieraj kanał tutaj <--
Cyel
Posty: 2575
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1221 times
Been thanked: 1429 times

Re: Różne jednostki w jednym meeplu?

Post autor: Cyel »

W ogóle częstym zabiegiem w bitewniakach jest montowanie różnych opcji uzbrojenia na figurkach na magnesach, tak by można było je łatwo wymieniać pomiędzy bitwami i nie zablokować się w jednej opcji przyklejając ją na stałe. Biorąc pod uwagę ile figurki kosztują i ile może trwać ich malowanie, gracze wolą to rozwiązanie niż kupowanie, malowanie i sklejanie kilku figurek w różnych konfiguracjach uzbrojenia, po to by na raz używać tylko jednej z nich.

Dotychczas montowanie magnesów było samo w sobie pracochłonne, wymagało dodatkowego wiercenia, przycinania i klejenia, ale np nowe zestawy do Warmachine mają już fabrycznie zaprojektowane sloty na magnesy i magnesy odpowiedniej wielkości są w pudełkach z figsami. Spodziewam się, że to może być coraz częściej widywane rozwiązanie.

Dla przykładu z mojej kolekcji - ten hovertank ma nie tylko uzbrojenie na magnesach, ale też całą wieżyczkę wymienną na duże działo. Może być wystawiony jako Falcon z dowolną konfiguracją broni na wieżyczce albo Warp Hunter z dużym D-cannonem.
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Magnesy są super rozwiązaniem, jeśli szukasz możliwości zmiany konfiguracji wyposażenia figurek w trakcie lub między grami.
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
Awatar użytkownika
DnegeL
Posty: 13
Rejestracja: 20 maja 2013, 21:23
Has thanked: 26 times
Been thanked: 10 times

Re: Różne jednostki w jednym meeplu?

Post autor: DnegeL »

Nie wiem, czy dokładnie oto ci chodzi, ale w Beyond the Sun jedna kosteczka to kilka zasobów. Polecam bardzo fajna gra.

https://boardgamegeek.com/boardgame/317985/beyond-sun

https://boardgamegeek.com/video/420467/ ... -wyborna-m
ODPOWIEDZ