Imperial 2030 - pytania i wątpliwości

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Imperial 2030 - pytania i wątpliwości

Post autor: mig »

Zgodnie z instrukcją, kiedy podczas akcji Inwestora państwo ma za mało kasy, żeby spłacić wszystkich posiadaczy odsetek to gracz kontrolujący państwo dokłada brakujące kwoty z własnych środków. A co kiedy i tak nie starcza? Wiadomo, że gracz kontrolujący dostaje odsetki jako ostatni, ale co w przypadku kiedy i tak nie starcza, żeby inni gracze dostali swoje pieniądze?
a) gracze biorą kasę z odsetek w pełnej wysokości zgodnie z kolejnością siedzenia (jak w krążeniu karty inwestora) aż do wyczerpania puli (ostatni mają pecha)
b) kasa dzielona jest proporcjonalnie (jak?)
c) pula uzupełniana jest kasą z banku
d)...

?
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Quetzalcoatl
Posty: 353
Rejestracja: 07 cze 2012, 10:32
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Imperial 2030

Post autor: Quetzalcoatl »

Hm. Byłbym za tym, żeby gracze brali kasę w pełnych stawkach (najpierw z budżetu, potem od kontrolującego), ale w kolejności posiadanych akcji, zaczynając od właściciela najmniejszych udziałów. Było coś takiego w instrukcji, że wypłaca się od tego, który ma najmniej akcji.
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Imperial 2030

Post autor: mig »

Quetzalcoatl pisze:Hm. Byłbym za tym, żeby gracze brali kasę w pełnych stawkach (najpierw z budżetu, potem od kontrolującego), ale w kolejności posiadanych akcji, zaczynając od właściciela najmniejszych udziałów. Było coś takiego w instrukcji, że wypłaca się od tego, który ma najmniej akcji.
Oczywiście - ta zasada jest wprost wyrażona w instrukcji. Problem jest wtedy kiedy kasa z budżetu + kasa kontrolującego są za małe, żeby spłacić pozostałych graczy.
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Perpetka
Posty: 1124
Rejestracja: 06 sty 2009, 22:24
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Imperial 2030

Post autor: Perpetka »

No właśnie po to jest ta zasada - przecież kiedy kasy starczy, kolejność nie ma znaczenia.
Awatar użytkownika
fluor
Posty: 314
Rejestracja: 01 sie 2009, 01:13
Kontakt:

Re: Imperial 2030

Post autor: fluor »

Na BGG ktoś zasugerował, że wtedy akcja inwestora nie jest legalna i nie można jej wybrać, ale ciężko powiedzieć na ile to oficjalne rozstrzygnięcie.
Quetzalcoatl
Posty: 353
Rejestracja: 07 cze 2012, 10:32
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Imperial 2030

Post autor: Quetzalcoatl »

fluor pisze:Na BGG ktoś zasugerował, że wtedy akcja inwestora nie jest legalna i nie można jej wybrać, ale ciężko powiedzieć na ile to oficjalne rozstrzygnięcie.
Nie podoba mi się takie rozwiązanie, psuje ideę Banku Szwajcarskiego z wymuszaniem wypłat odsetek z Inwestora :]
Kasę powinno wypłacać się do końca, aż się kontrolującemu nie skończy.
Awatar użytkownika
RasTafari
Posty: 1410
Rejestracja: 20 kwie 2010, 17:26
Lokalizacja: Breslau
Has thanked: 71 times
Been thanked: 69 times

Re: Imperial 2030

Post autor: RasTafari »

Quetzalcoatl pisze:Nie podoba mi się takie rozwiązanie, psuje ideę Banku Szwajcarskiego z wymuszaniem wypłat odsetek z Inwestora :]
Kasę powinno wypłacać się do końca, aż się kontrolującemu nie skończy.
zgadzam się, my zawsze gramy, że kasę wypłaca się
w kolejności posiadanych akcji, zaczynając od właściciela najmniejszych udziałów
. :mrgreen:
Przyszedł Rasta i zepsuł grę.
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Imperial 2030

Post autor: mig »

RasTafari pisze: my zawsze gramy, że kasę wypłaca się w kolejności posiadanych akcji, zaczynając od właściciela najmniejszych udziałów
O, fajnie - zawsze jakaś sugestia. Na to nie wpadliśmy. W instrukcji wprost tego napisane nie ma. Skoro w oficjalnych FAQ też to nie jest wyjaśnione, to takie rozwiązanie dobre jest jak każde inne. W każdym razie chyba zgodne z "duchem gry".

Nie do końca przekonuje mnie uznanie takiej akcji za "niedopuszczalną". To chyba zbyt daleko idące rozwiązanie. W instrukcji zakaz jest przewidziany jedynie dla wymuszenia akcji inwestor przez posiadacza Banku Szwajcarskiego i tego - jako wyjątku od reguły - bym się trzymał.
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
michalldz90
Posty: 572
Rejestracja: 07 wrz 2014, 20:47
Has thanked: 28 times
Been thanked: 60 times

Re: Imperial 2030

Post autor: michalldz90 »

Mam parę pytań:

1. Czy w porcie może być więcej jednostek floty niż 1 ?
2. Czy siłę wpływów gracza w danym państwie liczy się sumując cene akcji, czy sumując liczbę akcji (liczba w prawym górnym rogu)?
3. Czy jeżeli Rosja zawiera pakt o nieagresji z Chinami to czy jej jednostki lądowe mogą przechodzić przez ich floty na nowe tereny ?
4. Analogicznie do pkt 3, czy jeżeli wchodzę na dany teren Rosją, gdzie jest flaga Chin i nie ma tam żadnych wojsk to MUSZĘ przejmować ten teren, czy mogę go nie podbijać ?
5. Czy z prowincji Paryża można przejść do prowincji Północnej Afryki bez użycia floty?
6. Co się dzieje jeżeli zostaną wykupione wszystkie akcje wszystkich państw ? Można handlować akcjami pomiędzy sobą ?
7. Czy do podatków liczymy zawsze 4 prowincje startowe danych państw i sumujemy z ilością flag, czy tylko liczymy ilość flag do rozpatrywania podatków i przydzielania na ich podstawie PZ i bonusów ?
8. Jaka jest różnica pomiędzy mnożnikiem x0 i x1 na torze PZ do rozliczania dopłaty przy przeskakiwaniu dalej na rondlu ? Bo rozumiem, że dalej x2 to za każde następne pole powyżej 3 dopłacam 4mln.
9. Czy ktoś kiedykolwiek korzystał z Banku Szwajcarskiego przy grze na 2 graczy?
Awatar użytkownika
kamron6
Posty: 1105
Rejestracja: 23 sty 2010, 20:57
Has thanked: 49 times
Been thanked: 66 times

Re: Imperial 2030

Post autor: kamron6 »

Dawno nie grałem, ale o ile pamiętam:
1. Tak
2. Liczba akcji
3. Teoretycznie nie, ale polecam takie Homerules
4. Teoretycznie tak, ale polecam takie homerules, że nie
5. Nie, jest taka czerwona linia przerywana wskazująca, że nie można
6. Nie pamiętam, by można było handlować, raczej nie, jeśli wszystko wykupiliście to bardzo ciekawie graliście :D, ale polecam homerules z handlowaniem
7. Bez startowych o ile pamiętam, w instrukcji są przykłady
8. Bez mnożinka czyli x0 płacisz 1mln za pole, z mnożnikiem x1 płacisz 2mln , z mnożnikiem x2 płacisz 3mln
9. Jeśli korzystałeś to raczej przegrasz na 2 graczy :D, radzę dać homerules do szwajcarii zwiększającej jej siłę (np. +1mln zawsze kiedy kupuje się akcje)

I do tego pytania wyżej - gracz kontrolujący akcję musi dać z własnej kieszeni dywidendy, np. sprzedając własne akcje w ostateczności etc. (choć to raczej wynika z homerules).
Osoby z Wrocławia zapraszam do wrocławskiej grupy facebookowej zrzeszającej miłośników gier strategicznych i wojennych
Awatar użytkownika
michalldz90
Posty: 572
Rejestracja: 07 wrz 2014, 20:47
Has thanked: 28 times
Been thanked: 60 times

Re: Imperial 2030

Post autor: michalldz90 »

Mam jeszcze jedno pytanie. O co chodzi z flagami państw na odwrocie kart głównych danego rządu np. Na karcie Rosji jest 9m Rosja i 2m Euro i do tego banknot 2m
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 95 times
Kontakt:

Re: Imperial 2030

Post autor: WRS »

Propozycja początkowego przydziału akcji.
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
fantazyn
Posty: 311
Rejestracja: 05 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: nad - Warszawa
Has thanked: 5 times
Been thanked: 7 times

Re: Imperial 2030

Post autor: fantazyn »

Na samym początku gry istenieje wariant, gdzie można decydować jak dużo udziałów kupimy danej nacji.

Powiedzmy, że mamy trzech graczy (A, B i C), jak powinno to wyglądać?
A kupuje udział za 1, B kupuje udział za 2, C kupuje udział za 3, A kupuje udział za 4, itp.

czy raczej:
A kupuje udział(y), 1,2,3, B kupuje udział za 4, C kupuje udział za 5. A nie może kupić już udziału.

a może:
A kupuje udział(y), 1,2,3, B kupuje udział za 4, C kupuje udział za 5. A nadal może kupić udział 6, itd.?
Awatar użytkownika
karmazynowy
Posty: 1006
Rejestracja: 15 lut 2011, 18:26
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 184 times
Been thanked: 419 times

Re: Imperial 2030

Post autor: karmazynowy »

Hej, odkopię temat. Pomóżcie mi proszę, czy dobrze rozumiem kafelek inwestora:

Gdy mocarstwo mija pole Inwestora, to gracz posiadający kafelek inwestora pobiera z banku 2 miliony oraz MOŻE kupić dowolny udział dowolnego mocarstwa a następnie przekazuje kafelek dalej bez znaczenia czy ten udział kupił czy nie? Ważne tylko, że pobrał kasę i/lub kupił udział i od razu przekazuje kafel dalej?

No i główny problem czy ten kafelek odpala się gdy dowolone mocarstwo minie pole inwestora czy też mocarstwo, które kontroluje posiadacz kafelka inwestora?

A i odnośnie wcześniej poruszonego problemu
8. Bez mnożinka czyli x0 płacisz 1mln za pole, z mnożnikiem x1 płacisz 2mln , z mnożnikiem x2 płacisz 3mln
To chyba nie do końca, w instrukcji jest napisane 1mln za każde pole powyżej trzeciego plus mnożnik z wpływów, czyli rozumiem, że dodaje się te wpływy do kosztu a nie mnoży.
Na półce | Na stole | Na sprzedaż i zamianę (Gdynia) | Podzielę się rabatem: Grybezpradu.eu - 5% | Planszostrefa.pl - 11%
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4471
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1646 times
Been thanked: 2040 times

Re: Imperial 2030

Post autor: PytonZCatanu »

karmazynowy pisze: 06 sty 2020, 11:57 Hej, odkopię temat. Pomóżcie mi proszę, czy dobrze rozumiem kafelek inwestora:

Gdy mocarstwo mija pole Inwestora, to gracz posiadający kafelek inwestora pobiera z banku 2 miliony oraz MOŻE kupić dowolny udział dowolnego mocarstwa a następnie przekazuje kafelek dalej bez znaczenia czy ten udział kupił czy nie? Ważne tylko, że pobrał kasę i/lub kupił udział i od razu przekazuje kafel dalej?

No i główny problem czy ten kafelek odpala się gdy dowolone mocarstwo minie pole inwestora czy też mocarstwo, które kontroluje posiadacz kafelka inwestora?

A i odnośnie wcześniej poruszonego problemu
8. Bez mnożinka czyli x0 płacisz 1mln za pole, z mnożnikiem x1 płacisz 2mln , z mnożnikiem x2 płacisz 3mln
To chyba nie do końca, w instrukcji jest napisane 1mln za każde pole powyżej trzeciego plus mnożnik z wpływów, czyli rozumiem, że dodaje się te wpływy do kosztu a nie mnoży.
Wg aplikacji mam rozegranych 46 godzin w Imperiala, więc czuje się ekspertem 🙂

1. Tak, dostaje kasę, może kupić udział i musi przekazać kafelek.

2. Tak, dowolnego mocarstwa 🙂
piwko
Posty: 362
Rejestracja: 05 lut 2019, 12:09
Has thanked: 67 times
Been thanked: 101 times

Re: Imperial 2030

Post autor: piwko »

Mam pytanie. Czy jeśli jedno mocarstwo zajęło neutralny teren, kładzie tam flagę i zostaje. Co dzieje się z flagą jak wejdzie tam jednostka innego mocarstwa i wywoła konflikt? Obie jednostki są zniszczone a flaga pierwszego zostaje? Czy rejon wraca dostaną „neutralny”?
Cyel
Posty: 2554
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1209 times
Been thanked: 1408 times

Re: Imperial 2030

Post autor: Cyel »

Flaga zostaje. Żeby zająć samemu rejon trzeba wygrać, nie wystarczy zremisować.
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
eleader
Posty: 44
Rejestracja: 01 kwie 2020, 11:43
Been thanked: 2 times

Re: Imperial 2030

Post autor: eleader »

Witam
mam pytanie o przygotowanie gry -Startowe udziały oraz pieniądze wariant dla doświadczonych graczy:
Czy dobrze rozumiem. Gracze po kolei decydują czy kupują dany udział kraju i tutaj mam pytania:
1. Jeśli żaden gracz nie zdecydował się kupić danego udziału pozostaje on na planszy gry w skarbcu mocarstwa?
2. Gracz (A) ma udziały Chin o wartości 5 i 6 a Gracz (B) ma udział o wartości 9. To gracz (A) przejmuje władzę nad Chinami ?

AKCJA INWESTOR
"Etap 2. i 3. przeprowadza się także w sytuacji, gdy znacznik
mocarstwa nie zatrzyma się na polu akcji
„Inwestor”, a jedynie je mija"
Kiedy jest uruchamiany etap 2 i 3 jesli na polu inwestor nie ma żadnego pionka?
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1340
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 543 times
Been thanked: 280 times

Re: Imperial 2030

Post autor: Atamán »

1. Tak - w takiej sytuacji mocarstwo nie wykonuje żadnej akcji do czasu, aż ktoś nie wykupi pierwszego udziału.
2. Tak, suma wartości ma znaczenie.
eleader pisze: 21 cze 2021, 14:09 AKCJA INWESTOR
"Etap 2. i 3. przeprowadza się także w sytuacji, gdy znacznik
mocarstwa nie zatrzyma się na polu akcji
„Inwestor”, a jedynie je mija"
Kiedy jest uruchamiany etap 2 i 3 jesli na polu inwestor nie ma żadnego pionka?
Nie rozumiem tego pytania - co ma obecność pionka do wykonywania akcji inwestora? Po prostu, gdy jakiekolwiek mocarstwo minie czerwoną linię, to po rozpatrzeniu akcji z pola rozpatruje się też punkt 2. oraz 3. z akcji inwestor.
eleader
Posty: 44
Rejestracja: 01 kwie 2020, 11:43
Been thanked: 2 times

Re: Imperial 2030

Post autor: eleader »

Dzieki za odp.
Jeszcze dopytam :
- gracze mogą kłaść pionki akcji na juz zajętych polach akcji na rondlu ?
- Czy wszyscy gracze na początku przesuwają swoje pionki akcji i gdy każdy to zrobi wykonywane są akcje czy gracz przesuwa swój pionek i wykonuje akcje ?
Awatar użytkownika
bajbaj
Posty: 1112
Rejestracja: 11 sie 2019, 11:39
Has thanked: 851 times
Been thanked: 625 times

Re: Imperial 2030

Post autor: bajbaj »

eleader pisze: 25 cze 2021, 07:49 Dzieki za odp.
Jeszcze dopytam :
- gracze mogą kłaść pionki akcji na juz zajętych polach akcji na rondlu ?
- Czy wszyscy gracze na początku przesuwają swoje pionki akcji i gdy każdy to zrobi wykonywane są akcje czy gracz przesuwa swój pionek i wykonuje akcje ?
Gracze mogą kłaść pionki na zajętych polach akcji na rondlu. Zresztą, musi tak być, inaczej przy sześciu graczach mocarstwa wykonywałyby przypadkowe akcje, a bankierzy w mig spłukaliby się z kasy :D

Co do początku gry, to zacytuję instrukcję "Rozgrywkę rozpoczyna Rosja. Następnie mocarstwa rozgrywają swoje tury zgodnie z kolejnością skarbców rozmieszczonych przy krawędzi planszy: 1. Rosja, 2. Chiny, 3. Indie, 4. Brazylia, 5. USA, 6. Europa". Czyli każde mocarstwo po kolei obstawia miejsce na rondlu i wykonuje przypisaną mu akcję.
Dudu
Posty: 4
Rejestracja: 26 kwie 2022, 07:03

Re: Imperial 2030 - pytania i wątpliwości

Post autor: Dudu »

Czy karta inwestora ma sens w tej grze jeśli gracz który posiada inwestora od początku gry będzie trzymał go do przedostatniej rundy ,będzie zbierał pieniądze i na sam koniec kupi najwieksza akcje najlepszego mocarstwa ?
Fojtu
Posty: 3367
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1255 times

Re: Imperial 2030 - pytania i wątpliwości

Post autor: Fojtu »

Dudu pisze: 21 maja 2022, 23:05 Czy karta inwestora ma sens w tej grze jeśli gracz który posiada inwestora od początku gry będzie trzymał go do przedostatniej rundy ,będzie zbierał pieniądze i na sam koniec kupi najwieksza akcje najlepszego mocarstwa ?
Nie możesz trzymać karty inwestora, ona przechodzi dalej niezależnie od tego czy kupisz coś czy nie.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Imperial 2030 - pytania i wątpliwości

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

MANEWRY
A) Gracz wybrał akcję Manewry. Taka sytuacja: mam czołg w regionie gdzie inni gracze również mają swoje czołgi, chcę przemieścić swój czołg do innego regionu, ale ktoś mówi: nie kolego nie pozwolę ci na to bo chcę z tobą walczyć. Pytanie, czy może tak zrobić?

B) A co w sytuacji gdy mam w regionie swój czołg i są tam czołgi innych graczy. Wybrałem akcję Manewry i w tym momencie inny gracz mówi: nie wiem co chcesz zrobić, ale ja w tym regionie chcę z tobą walczyć. Czy może (nawet jeśli ja w tym regionie nie zamierzałem nic robić)?
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
jacobPL
Posty: 143
Rejestracja: 05 paź 2020, 13:36
Lokalizacja: Warszawa / Poznań
Has thanked: 16 times
Been thanked: 39 times

Re: Imperial 2030 - pytania i wątpliwości

Post autor: jacobPL »

Dr. Nikczemniuk pisze: 23 maja 2022, 14:04 MANEWRY
A) Gracz wybrał akcję Manewry. Taka sytuacja: mam czołg w regionie gdzie inni gracze również mają swoje czołgi, chcę przemieścić swój czołg do innego regionu, ale ktoś mówi: nie kolego nie pozwolę ci na to bo chcę z tobą walczyć. Pytanie, czy może tak zrobić?

B) A co w sytuacji gdy mam w regionie swój czołg i są tam czołgi innych graczy. Wybrałem akcję Manewry i w tym momencie inny gracz mówi: nie wiem co chcesz zrobić, ale ja w tym regionie chcę z tobą walczyć. Czy może (nawet jeśli ja w tym regionie nie zamierzałem nic robić)?
Może jestem zmęczony po robocie, ale nie widzę różnicy A/B. Jeśli wybrałeś Manewr to:
1) Możesz wywołać bitwę w miejscu, gdzie już jesteś nie przemieszczając się nigdzie. Natomiast wychodząc z regionu nie może Ci nikt wywołac bitwy, bo to nie ich tura Natomiast, gdy przemiścisz się do regionu, gdzie jest inny czołg, to zachodzi sytuacja standardowa "nie pozwalam pokojowo, bijemy się".
ODPOWIEDZ