Area control / RTS na planszy

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
staniu90
Posty: 29
Rejestracja: 17 sty 2016, 00:22
Been thanked: 3 times

Area control / RTS na planszy

Post autor: staniu90 »

Cześć,
Nie jestem jakimś znawcą, dlatego kieruje do was pytanie czy polecacie jakieś fajne i ładne gry (dostępne/plany wydawnicze/kickstartery) koniecznie po Polsku. Coś w klimacie Cyklady/Kemeta/Gry o Tron... Żeby była walka na planszy ale i jakaś ekonomia (budowanie bazy, surowce, rekrutacja) coś podobnego do Guardian of Xobos. Taki Age od empires na planszy. Bo ostatnio jak oglądam jakieś kanały o nowościach to nic takiego nie znalazłem a już tym bardziej nic mi nie wpadło w oko.
Awatar użytkownika
Yuri
Posty: 2756
Rejestracja: 21 gru 2018, 09:58
Has thanked: 326 times
Been thanked: 1256 times

Re: Area control / RTS na planszy

Post autor: Yuri »

"Cry Havoc" z dodatkiem? Wydaje się spełniać szereg Twoich wymogów.
Ostatnio zmieniony 28 sty 2023, 11:01 przez Yuri, łącznie zmieniany 1 raz.
Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/Yuri1984
RABATY, gdyby ktoś potrzebował: Portal = 15%, Mepel.pl = 5%, Planszomania.pl = 2%
Chcesz się zrewanżować kawą ? Zapraszam >>> https://www.buymeacoffee.com/yuri4891
mineralen
Posty: 954
Rejestracja: 01 gru 2019, 19:07
Has thanked: 562 times
Been thanked: 638 times

Re: Area control / RTS na planszy

Post autor: mineralen »

Dla mnie RTSem na planszy jest Scythe. Masz walkę, masz zbieranie surowców, masz budowanie budynków, rozwijanie techu. Wszystko co w dobrym RTS. No, ale to nie nowość.

Podobnie też jest Brazil: Imperium, które jest nowsze.
ZXCV
Posty: 34
Rejestracja: 20 kwie 2020, 13:02
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 40 times
Been thanked: 18 times

Re: Area control / RTS na planszy

Post autor: ZXCV »

Plus dla Cry Havoc i Scythe. Ja jeszcze mam odczucia "RTS-owe" przy Eclipse. Jest i ekonomia, i ciekawa walka (ze względu na modyfikacje statków).
staniu90
Posty: 29
Rejestracja: 17 sty 2016, 00:22
Been thanked: 3 times

Re: Area control / RTS na planszy

Post autor: staniu90 »

Ten Cry Havoc wydaje się super... Ale niestety nigdzie nie znalazłem. Na allegro jakaś angielska wersja jedynie.
Chyba że ktoś z was gdzieś widział w jakimś sklepie ?

Eclipse to troche mało ten klimat podchodzi i mi i znajomym do grania więc za drogo zwłaszcza że może się okazać że nie będę miał z kim grać.

Scythe jedynie zostaje i ma być dodruk... Już kiedyś nad nim myślałem ale tam z tego co czytałem to mało walki czasem w ogóle a bardziej euro bez negatywnej interakcji...
Cyel
Posty: 2571
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1219 times
Been thanked: 1424 times

Re: Area control / RTS na planszy

Post autor: Cyel »

Z takich po polsku i dostępnych i jak Age of Empires to może Clash of Cultures? Jest fajna i ładna, jest walka i ekonomia.
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
staniu90
Posty: 29
Rejestracja: 17 sty 2016, 00:22
Been thanked: 3 times

Re: Area control / RTS na planszy

Post autor: staniu90 »

Cyel pisze: 29 sty 2023, 15:00 Z takich po polsku i dostępnych i jak Age of Empires to może Clash of Cultures? Jest fajna i ładna, jest walka i ekonomia.
Wygląda rzeczywiście ładnie... Recenzja GameTrolla mnie mocno zaciekawiła

Tylko ten czas rozgrywki, naprawdę to ponad 3 godziny ??? Jak ta gra wypada w rozgrywce 2 osobowej?
Awatar użytkownika
Tachion
Posty: 422
Rejestracja: 24 sty 2019, 00:16
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 167 times
Been thanked: 207 times

Re: Area control / RTS na planszy

Post autor: Tachion »

staniu90 pisze: 29 sty 2023, 17:45
Cyel pisze: 29 sty 2023, 15:00 Z takich po polsku i dostępnych i jak Age of Empires to może Clash of Cultures? Jest fajna i ładna, jest walka i ekonomia.
Wygląda rzeczywiście ładnie... Recenzja GameTrolla mnie mocno zaciekawiła

Tylko ten czas rozgrywki, naprawdę to ponad 3 godziny ??? Jak ta gra wypada w rozgrywce 2 osobowej?
Zależy jak szybko grasz. U nas na 2 osoby schodzimy w okolicach 2.5h z setupem. Jak wiesz co chcesz zrobić to idzie bardzo szybko. Samych ruchów w grze też wiele nie ma. 54 akcje o ile dobrze pamiętam. Gdzie niekiedy robisz nawet do 5 akcji jakby ciągiem żeby coś uzyskać (wygenerować zasoby -> żeby coś wybudować ->żeby coś z budynku wystawić). Wiadomo, że jak idzie przeciwnik albo ruszą się barbarzyńcy to trzeba poprzeliczać, zobaczyć co wystawił za budynek przeciwnik itd. Gra ma zmienne tempo.
Cyel
Posty: 2571
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1219 times
Been thanked: 1424 times

Re: Area control / RTS na planszy

Post autor: Cyel »

staniu90 pisze: 29 sty 2023, 17:45
Cyel pisze: 29 sty 2023, 15:00 Z takich po polsku i dostępnych i jak Age of Empires to może Clash of Cultures? Jest fajna i ładna, jest walka i ekonomia.
Wygląda rzeczywiście ładnie... Recenzja GameTrolla mnie mocno zaciekawiła

Tylko ten czas rozgrywki, naprawdę to ponad 3 godziny ??? Jak ta gra wypada w rozgrywce 2 osobowej?
W cztery osoby gramy poniżej 5 godzin. W dwie nie mam pojęcia :( ale to gra już zdecydowanie z kategorii "slow gaming" (jak "slow food" albo "slow fashion"), do delektowania się :)
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
staniu90
Posty: 29
Rejestracja: 17 sty 2016, 00:22
Been thanked: 3 times

Re: Area control / RTS na planszy

Post autor: staniu90 »

Im więcej czytam/oglądam o Clash of cultures to jestem bardziej zachwycony... Tylko żonie się nie spodobało :p ona bardziej o scythe myśli chyba tylko dlatego że wyżej w rankingu bgg ale i trochę tańsze.

Ile mniej więcej realnie rozgrywka w tym scythe trwa tak na 2 osoby. Czy uważacie że jakieś dodatki do scythe są must have ? Bo jest ich trochę...

Jeszcze wracając do Clash of cultures, wiecie moze czy ona jest w jakimś stałym dodruku? Czy raczej to co jest na rynku to ostatnie sztuki bo nie wiem czy cena ok 420 zl jest normalna cena?
CrossSleet
Posty: 291
Rejestracja: 17 gru 2013, 15:02
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 41 times
Been thanked: 61 times

Re: Area control / RTS na planszy

Post autor: CrossSleet »

Najlepszy RTS na planszy to bez wątpienia Heroes of Land, Air and Sea. Mega polecam.
ZXCV
Posty: 34
Rejestracja: 20 kwie 2020, 13:02
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 40 times
Been thanked: 18 times

Re: Area control / RTS na planszy

Post autor: ZXCV »

staniu90 pisze: 30 sty 2023, 21:08
Ile mniej więcej realnie rozgrywka w tym scythe trwa tak na 2 osoby. Czy uważacie że jakieś dodatki do scythe są must have ? Bo jest ich trochę...
Nam na dwie osoby Scythe zajmuje ok. godziny. Co do dodatków, to serdecznie polecam planszę modularną. Wprowadza ona różne początkowe ułożenie terenów, co więcej na dwóch graczy obszar gry jest mniejszy, niż na podstawowej planszy, dzięki czemu interakcja nieco wzrasta. Z pozostałych szczególnie lubię "Fenris powstaje" za kampanię.
Awatar użytkownika
czarny kapelusz
Posty: 165
Rejestracja: 20 wrz 2017, 23:19
Has thanked: 70 times
Been thanked: 74 times

Re: Area control / RTS na planszy

Post autor: czarny kapelusz »

Clash w teh cenie to nic dziwnego. Choć mi się udało ostatnio za 380 wyłapać.
Dla mnie gra genialna ale ja nie o tym. Wiem, że żona żonie nierówna ale moja ostatnio siadła do tego mocno sceptyczna a po pierwszej rozgrywce wstawała pytając kiedy kolejna 8)
Były to jednak rozgrywki trzyosobowe. Niemniej w dwie też mamy ogromną ochotę zagrać, będzie na pewno inaczej ale zapowiada się bardzo ciekawie🙂
staniu90
Posty: 29
Rejestracja: 17 sty 2016, 00:22
Been thanked: 3 times

Re: Area control / RTS na planszy

Post autor: staniu90 »

Myślałem że byłem już przekonany co do wyboru na 100% że znalazłem tą swoją grę...

Aż tu nagle....

Obrazek

Ohh i co teraz...
Awatar użytkownika
salaba
Posty: 298
Rejestracja: 08 maja 2020, 14:40
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 167 times
Been thanked: 244 times

Re: Area control / RTS na planszy

Post autor: salaba »

A może Cloudspire? Tak, gra jest droga i jedna osoba musi znać angielski, aby wytłumaczyć. Jednak po kilku rozgrywkach będzie szło gładko.

Sama jeszcze w tamtym roku szukałam czegoś takiego co w głównym poście, Clash of Cultures i Eclipse już miałam i choć nadal bardzo lubię to jednak Cloudspire skradło mi serce. I gdyby nie to, że uparcie szukałam skacząc po youtube i BGG to nigdy bym tej gry nie odkryła.
Awatar użytkownika
psia.kostka
Posty: 3295
Rejestracja: 02 mar 2020, 22:50
Has thanked: 428 times
Been thanked: 1038 times

Re: Area control / RTS na planszy

Post autor: psia.kostka »

staniu90 pisze: 09 lut 2023, 17:41 Ohh i co teraz...
Zeby Cie jeszcze bardziej zapętlić, to "znam czlowieka", co ma polski Cry Havoc + zafoliowany dodatek na zbyciu :mrgreen: Budzet cos miedzy Scythe, a Clash of Cultures.
Ale pewnie lepiej wyjdziesz idac ku nowemu, a nie jakies martwe starocie.
Szukam: transport kilku gier +mat, Szczecin -> Warszawa
Ewentualnie "planszowy couchsurfing" Pomorze Zach ʕ•ᴥ•ʔ
Szukam/Kupię: HoN, ToI, Scenariusze 1ed MoM/PSz, Unlock;
#KolekcjonujeRabaty [DobraKarmaWraca][WarszawskiKolektyw][#WawHub]
ODPOWIEDZ