Dominion (Donald X. Vaccarino)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
agt
Posty: 1178
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 628 times
Been thanked: 320 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: agt »

Ja nie grałam w Hinterlands, więc moje refleksje są teoretyczne i wynikają tylko z analizy kart.
Wrażeń z rozgrywki to nie oceni, jednak może coś wniesie.

Myślę bowiem, że dużo zależy też od tego, jakie karty ktoś lubi. Np. w Hinterlands jest aż 6 kart reakcji - to niemal 25% wszystkich kart tego typu w całym Dominionie. I żaden inny dodatek nie ma ich tak wiele (na drugim miejscu jest Menagerie - 5 kart). A kart w stylu "gdy dodajesz tę kartę", o których piszesz, jest w tym dodatku więcej niż w Złotym wieku i Pieśni nocy łącznie.
Poza tym dla mnie jest tam parę naprawdę ciekawych kart, które chciałabym mieć (to duży minus całej serii - w każdym dodatku musi się trafić jakaś fajna karta :lol: ) np. Jack of All Trades, Tunnel, Witch's Hut, Cauldron.

Ale tak, jak mówiłam - co kto lubi :)
samszef
Posty: 57
Rejestracja: 28 lut 2016, 20:55
Has thanked: 101 times
Been thanked: 15 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: samszef »

Dzięki za odpowiedzi. Mam podobne odczucia odnośnie Hinterlands:
Grellenort pisze: 31 gru 2022, 11:02 Zdecydowanie jest przydatny jeśli czujesz, że do Pieśni Nocy nie chcesz wracać zbyt często, z uwagi na złożoność zasad względem reszty serii i szukasz czegoś bardziej klasycznego.
że jest to najbardziej vanilla dodatek jaki można sobie zafundować (względem podstawki) może zaraz obok Intrigue (strzelam bo nie grałem obejrzałem jedynie karty na dominion strategy com).
agt pisze: 31 gru 2022, 13:27 Poza tym dla mnie jest tam parę naprawdę ciekawych kart, które chciałabym mieć (to duży minus całej serii - w każdym dodatku musi się trafić jakaś fajna karta )
Tak, to jest jak narkotyk.
Początkowo chciałem kupić tylko 2 kanoniczne proste dodatki: Seaside, Prosperity oraz 2 najbardziej rozbudowane Nocturne oraz Dark Ages.
Teraz korci mnie aby mieć ich ciut więcej.
agt
Posty: 1178
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 628 times
Been thanked: 320 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: agt »

samszef pisze: 02 sty 2023, 08:06 Tak, to jest jak narkotyk.
Początkowo chciałem kupić tylko 2 kanoniczne proste dodatki: Seaside, Prosperity oraz 2 najbardziej rozbudowane Nocturne oraz Dark Ages.
Teraz korci mnie aby mieć ich ciut więcej.
Narkotyk, zgadza się..
Ja uznałam, że nie ma sensu szaleć, że nie jest to moja jedyna gra, więc po co mi kupa rozszerzeń, i chciałam kupić tylko jeden dodatek, który samodzielnie wniósłby jak najwięcej. Kupiłam Imperium. Uważam, że bardzo dobry wybór.
Tylko, że jeszcze nie zdążyłam go ograć (mam tylko jedną rozgrywkę), a już kupiłam Złoty wiek.. :roll:
Awatar użytkownika
Iuvi Games
Posty: 36
Rejestracja: 07 kwie 2019, 21:19
Been thanked: 70 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: Iuvi Games »

Taką ciekawostkę umieściliśmy dzisiaj w MS...

Obrazek

My już zaczynamy liczyć czas i notować układy...
"IUVI Games - jeden wydawca, wiele światów"
Obserwuj nas na:
FB: IUVI-Games
Instagram: @iuvigames
Awatar użytkownika
Grellenort
Posty: 355
Rejestracja: 29 wrz 2018, 22:53
Has thanked: 33 times
Been thanked: 99 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: Grellenort »

No, to tyle co pięć wizyt u laryngologa na NFZ, tak mniej więcej.
samszef
Posty: 57
Rejestracja: 28 lut 2016, 20:55
Has thanked: 101 times
Been thanked: 15 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: samszef »

A kiedy będzie Hinterlands 2ed? :D
agt
Posty: 1178
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 628 times
Been thanked: 320 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: agt »

Grellenort pisze: 24 sty 2023, 18:58 No, to tyle co pięć wizyt u laryngologa na NFZ, tak mniej więcej.
To wiadomo już co robić w poczekalni.. :wink:
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4125
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: tomb »

Nie jestem pewien, czy powyższa grafika to zachęta do kupowania kolejnych dodatków.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
agt
Posty: 1178
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 628 times
Been thanked: 320 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: agt »

A ja wciąż nie jestem pewna czy ta grafika i wyliczenia są o tylko tych dodatkach na niej, czy o wszystkich.
Nigdzie nie ma o tym wprost.
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4125
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: tomb »

Te z grafiki. Liczby dotyczące wszystkich dodatków chyba nie zmieściłyby się na tej planszy.

Ja gdzieś posiałem promki z pierwszych edycji, więc trochę czasu zaoszczędzę.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
morris
Posty: 604
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 144 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: morris »

agt pisze: 25 sty 2023, 20:07 A ja wciąż nie jestem pewna czy ta grafika i wyliczenia są o tylko tych dodatkach na niej, czy o wszystkich.
Nigdzie nie ma o tym wprost.
Było u nich na fejsbuku.
Pytanie konkursowe:
Jeśli przyjmiemy, że w naszej kolekcji mamy podstawkę Dominion (II edycja) oraz 3 wydane dodatki (Przystań, Pieśń Nocy, Złoty Wiek; kupiliśmy je w przedsprzedaży, więc mamy łącznie 3 promki z każdego z dodatków), [...]
Oczywiście można by się zastanawiać, czy Przystań i Złoty Wiek to druga edycja, ale z racji tego kto organizował konkurs można przyjąć, że chodzi tylko o te, które zostały wydane przez nich ;)
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
agt
Posty: 1178
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 628 times
Been thanked: 320 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: agt »

morris pisze: 26 sty 2023, 12:35 Oczywiście można by się zastanawiać, czy Przystań i Złoty Wiek to druga edycja, ale z racji tego kto organizował konkurs można przyjąć, że chodzi tylko o te, które zostały wydane przez nich ;)
Nie, no jasne, to wiadomo, że o te chodzi. :)
Na fejsbuku raczej nie bywam, więc nie znałam kontekstu, a tylko samą wrzuconą tu grafikę.
Awatar użytkownika
morris
Posty: 604
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 144 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: morris »

tomb pisze: 25 sty 2023, 18:57 Nie jestem pewien, czy powyższa grafika to zachęta do kupowania kolejnych dodatków.
Oj tam oj tam. Takie duże liczby są tylko dla zabawy. Mało kto sobie zdaje sprawę, że mając tylko 12 kart może z tego ułożyć 66 Królestw, przy 13 liczba wzrasta do 286, a z samej tylko podstawki (26 kart) można ułożyć 5311735 Królestw, których rozegranie według warunków z grafiki zajęłoby 404 lata. Czy to Cię w jakiś sposób zniechęca do kupienia - przynajmniej jednego - dodatku?
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
agt
Posty: 1178
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 628 times
Been thanked: 320 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: agt »

morris pisze: 26 sty 2023, 12:56 Oj tam oj tam. Takie duże liczby są tylko dla zabawy. Mało kto sobie zdaje sprawę, że mając tylko 12 kart może z tego ułożyć 66 Królestw, przy 13 liczba wzrasta do 286, a z samej tylko podstawki (26 kart) można ułożyć 5311735 Królestw, których rozegranie według warunków z grafiki zajęłoby 404 lata. Czy to Cię w jakiś sposób zniechęca do kupienia - przynajmniej jednego - dodatku?
O to, to.
Bo nikt nie kupuje dodatku dlatego, że potrzebuje kolejnych setek tysięcy czy milionów kombinacji, tylko raczej dlatego, że są tam ciekawe karty czy nowe "mechaniki". Albo po prostu dlatego, że chce mieć kolejny dodatek i już. :wink:
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Jest gdzieś do dostania taka drewniana podklejona filcem tacka na karty?
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3353
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1114 times
Been thanked: 1270 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: seki »

Dr. Nikczemniuk pisze: 03 lut 2023, 20:06 Jest gdzieś do dostania taka drewniana podklejona filcem tacka na karty?
Nie pomyliłeś wątków? Do czego ci tacka w Dominionie? Może daj jakies zdjęcie o co chodzi bo wyskoczyłeś z tym trochę jak Filip z konopi.
staniach21
Posty: 547
Rejestracja: 06 mar 2020, 08:43
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 209 times
Been thanked: 165 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: staniach21 »

seki pisze: 04 lut 2023, 00:34
Dr. Nikczemniuk pisze: 03 lut 2023, 20:06 Jest gdzieś do dostania taka drewniana podklejona filcem tacka na karty?
Nie pomyliłeś wątków? Do czego ci tacka w Dominionie? Może daj jakies zdjęcie o co chodzi bo wyskoczyłeś z tym trochę jak Filip z konopi.
Kojarze, że była taka fajna obrotowa deska do Dominiona na OLX się ktoś ogłaszał. Okrągłą kreciła się + miała miejsce na karty + różnego rodzaju żetonu typu metlowe punkty do Empires.
agt
Posty: 1178
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 628 times
Been thanked: 320 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: agt »

staniach21 pisze: 04 lut 2023, 00:41 Kojarze, że była taka fajna obrotowa deska do Dominiona na OLX się ktoś ogłaszał. Okrągłą kreciła się + miała miejsce na karty + różnego rodzaju żetonu typu metlowe punkty do Empires.
Też mi przyszła do głowy, ale ona nie miała filcu..
Awatar użytkownika
Grellenort
Posty: 355
Rejestracja: 29 wrz 2018, 22:53
Has thanked: 33 times
Been thanked: 99 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: Grellenort »

Nie ma filcu chyba, to wygląda jak malowane HDF. To jest projekt od e-raptor i kosztuje (obecnie w promocji) jedyne 44 ojro ^^

https://www.fantasywelt.de/e-Raptor-Car ... n-upgraded
agt
Posty: 1178
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 628 times
Been thanked: 320 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: agt »

Grellenort pisze: 04 lut 2023, 09:13 Nie ma filcu chyba, to wygląda jak malowane HDF. To jest projekt od e-raptor i kosztuje (obecnie w promocji) jedyne 44 ojro ^^

https://www.fantasywelt.de/e-Raptor-Car ... n-upgraded
Zastanawiam się po co taka deska do Dominiona. Czy komuś faktycznie to ulepsza rozgrywkę?
Wolałabym znacznie bardziej kupić tę obrotową z olx. Gdybym już jakąś kupować miała. :)
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3353
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1114 times
Been thanked: 1270 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: seki »

Jak ktoś potrzebuje mieć obrotowy blacik na stole do Dominiona aby móc obraca karty do siebie to wystarczy za kilkanaście złotych kupić obrotnice meblową i dokręcić jakąkolwiek płytę. Można dać na to samoprzylepny filc i pewnie w granicach 40 zł da się zrobić.
tsodo
Posty: 124
Rejestracja: 01 maja 2018, 10:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 46 times
Been thanked: 33 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: tsodo »

Jeżeli szukacie obrotowej to proszę link
https://www.olx.pl/d/oferta/dominion-ob ... NGmaG.html

Nie tanie ale wygląda jakby mogło rzeczywiście pomóc w graniu. Przede wszystkim kwestia obracania kart królestwa w swoją stronę.
Awatar użytkownika
Grellenort
Posty: 355
Rejestracja: 29 wrz 2018, 22:53
Has thanked: 33 times
Been thanked: 99 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: Grellenort »

agt pisze: 04 lut 2023, 10:38 Zastanawiam się po co taka deska do Dominiona. Czy komuś faktycznie to ulepsza rozgrywkę?
Wolałabym znacznie bardziej kupić tę obrotową z olx. Gdybym już jakąś kupować miała. :)
Grywam zwykle na niezakrytym stole i czasami złapanie za ostatnią kartę ze stosu to mini-gra sama w sobie :D Niemniej nie powiedziałbym, że rozwiązanie tego problemu jest warte takiej kwoty. Szczególnie że w przeciwieństwie do tej z OLX nie ma przewidzianego miejsca na karty skarbu, zwycięstwa, klątw i inne, podyktowane mechanikami z dodatków :wink: Poza tym przechowywanie takiego grzmota to czasami spory problem, o tej obrotowej nie wspominając. Chyba że poza partiami Dominiona dorabiałyby one jako patery do słodyczy :lol:
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Znalazłem, ale już chyba tego nie robią :(
https://www.ceneo.pl/24182966
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
agt
Posty: 1178
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 628 times
Been thanked: 320 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: agt »

Dr. Nikczemniuk pisze: 04 lut 2023, 18:19 Znalazłem, ale już chyba tego nie robią :(
https://www.ceneo.pl/24182966
O. Takie coś.
Jakie zalety ma dla Ciebie taka tacka?
Pytam w celach poznawczych, nie złośliwie czy coś.
ODPOWIEDZ