Lisboa i pytania o zasady

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
siekan
Posty: 425
Rejestracja: 28 gru 2014, 09:47
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 4 times
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Lisboa i pytania o zasady

Post autor: siekan »

Mam kilka pytań, aby doprecyzować całą instrukcję (a że zasad jest sporo, to warto mieć wszystko dograne do końca)

1) Akcja Sprzedaż Towarów. Rozumiem, że można wybrać tylko JEDEN statek (przeciwnika lub nasz) i tam sprzedać towary? Nie można do kilku statków na raz?
2) Akcja Budowa Okrętu. Rozumiem, że jednorazowo można mieć tylko jeden okręt w swoim portfolio?
3) Uzyskiwanie wpływu. Rozumiem, że gdy mamy maksymalną ilość wpływu zdobywamy perukę. Natomiast, gdy w kolejnym ruchu znowu zwiększamy wpływ (a mamy już go max), to go nie dostajemy, ale perukę i tak dostaniemy znowu?
4) Rozumiem, że budynki możemy punktować kilka razy? Np budujemy = otrzymujemy peruki. Następnie budujemy Publiczny w rzędzie, gdzie mamy ten pierwszy budynek = znowu punktujemy. Potem znowu budujemy publiczny z drugiej strony = po raz kolejny punktujemy? A może nie otrzymujemy peruk za wybudowanie sklepu, gdy nie ma jeszcze budynków publicznych?
5) Akcja Odwiedź Szlachcica: rozumiem, że możemy pójść TYLKO do tego szlachcica, którego kartę zagraliśmy? Instrukcja tego nie precyzuje.
6) Wybór drewnianego domku który stawiamy na kafelkach domków. Jakie znaczenie ma, na którym dachu na kafelku fizycznie postawimy drewniany domek, skoro liczy się tylko, w którą stronę jest "wejście" na kafelku?
7) Różnica pomiędzy wizytą u szlachcica a śledzeniem. Jeżeli dobrze zrozumiałem, to my jako aktywny gracz możemy wykonać jedną poboczną (opcjonalnie) + akcję główną, a gracz śledzący może wykonać jedną poboczną ALBO akcję główną? To jedyna różnica?
Awatar użytkownika
gregos
Posty: 1032
Rejestracja: 20 gru 2014, 02:21
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 12 times

Re: Lisboa

Post autor: gregos »

1. Możesz wybrać dowolną ilość statków, które chcesz załadować (niekoniecznie swoich). Ponadto możesz ładować nawet po jednym towarze na wszystkich dostępnych statkach.
2. Masz 3 doki, więc tyle też maksymalnie zmieści się tam statków.
3. Zgadza się, ale dostajesz zawsze tylko jedną perukę, nawet jeśli miałbyś się przesunąć np. o 5 miejsc na torze wpływu.
4. Za samo wybudowanie sklepu, bez wystawionych wcześniej budynków publicznych, dostajesz tylko bonus znajdujący się w danym miejscu. Natomiast później dany sklep może punktować nawet trzykrotnie jeśli będą do niego pasowały budynki publiczne.
5. Tak - wskazuje nawet na to kolor karty wraz z daną postacią.
6. Oczywiście liczy się tylko i wyłącznie wejście do danej ulicy (ustawienie może jedynie pomóc w szybkim przeglądzie sytuacji).
7. Zgadza się.
Awatar użytkownika
siekan
Posty: 425
Rejestracja: 28 gru 2014, 09:47
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 4 times
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Re: Lisboa

Post autor: siekan »

Nasuwa mi się jeszcze jedno pytanie. Produkując towary - cena spada. W którym momencie gry cena towaru się podnosi?
Awatar użytkownika
gregos
Posty: 1032
Rejestracja: 20 gru 2014, 02:21
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 12 times

Re: Lisboa

Post autor: gregos »

Nie ma wzrostu cen za towary. Możesz jedynie mieć modyfikator w swoim portfolio, który daje dodatkową kasę za dany typ towaru albo sprzedając towar statkiem wyższego poziomu otrzymujesz również zwiększoną wartość.
Awatar użytkownika
siekan
Posty: 425
Rejestracja: 28 gru 2014, 09:47
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 4 times
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Re: Lisboa

Post autor: siekan »

Dzięki za błyskawiczną odpowiedź. Trochę szkoda, że nie ma wzrostu cen, bo np w CO2 element manipulowania rynkiem podoba mi się ogromnie. Można fajnie zwiększyć ceny kiedy akurat przeciwnicy potrzebują coś kupić.
Awatar użytkownika
gregos
Posty: 1032
Rejestracja: 20 gru 2014, 02:21
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 12 times

Re: Lisboa

Post autor: gregos »

W Lisboi, tak jak wspomniałem, możesz sobie modyfikować cenę towaru poprzez odpowiedni typ statku i/lub kartę w portfolio.
magnetfix
Posty: 116
Rejestracja: 09 paź 2016, 21:54
Has thanked: 1 time
Been thanked: 18 times

Pytanie o zbiór gruzu przy budowie sklepu

Post autor: magnetfix »

Hej.
Właśnie czytam instrukcję Lisboa do której się przymierzam. Mam wątpliwość jak rozumieć zapis dot. zbierania gruzu przy budowie sklepu.

Czy biorę jedną kostkę gruzu z odpowiedniego rzędu lub kolumny oraz z mapy śródmieścia, czyli łącznie 2 kostki gruzu?

Czy też biorę 1 kostkę gruzu z rzędu, kolumny lub z mapy śródmieścia?

Będę wdzięczny za pomoc.
Awatar użytkownika
vikingowa
Posty: 575
Rejestracja: 18 maja 2015, 21:42
Has thanked: 455 times
Been thanked: 307 times

Re: Lisboa (Vital Lacerda)

Post autor: vikingowa »

Witaj! Bierzesz tylko jedną wybraną kostkę z rzędu lub kolumny krawędzi mapy Śródmieścia. Te na polach budynku publicznego zabierasz jak budujesz tam budynek publiczny.
magnetfix
Posty: 116
Rejestracja: 09 paź 2016, 21:54
Has thanked: 1 time
Been thanked: 18 times

Re: Lisboa i pytania o zasady

Post autor: magnetfix »

Bardzo Ci dziękuję za wyjaśnienie
magnetfix
Posty: 116
Rejestracja: 09 paź 2016, 21:54
Has thanked: 1 time
Been thanked: 18 times

Re: Lisboa i pytania o zasady

Post autor: magnetfix »

Jeszcze kilka wątpliwości

Czy cofając się na torze wpływów żeby np wykonać akcje szlachty, otrzymuje złoto z tego toru?

Czy zagrywając karty skarbu do portfolio zawsze otrzymuje pieniądze w ilości wyznaczonej przez skarbiec czy tylko wtedy gdy jest symbol zielonego plusa na karcie? Niektóre karty skarbca nie mają takiego symbolu.

Będę wdzięczny za pomoc
magnetfix
Posty: 116
Rejestracja: 09 paź 2016, 21:54
Has thanked: 1 time
Been thanked: 18 times

Re: Lisboa (Vital Lacerda)

Post autor: magnetfix »

vikingowa pisze: 11 sie 2021, 19:42 Witaj! Bierzesz tylko jedną wybraną kostkę z rzędu lub kolumny krawędzi mapy Śródmieścia. Te na polach budynku publicznego zabierasz jak budujesz tam budynek publiczny.


Jeszcze kilka wątpliwości

1) Czy cofając się na torze wpływów żeby np wykonać akcje szlachty, otrzymuje złoto z tego toru?

2) Czy zagrywając karty skarbu do portfolio zawsze otrzymuje pieniądze w ilości wyznaczonej przez skarbiec czy tylko wtedy gdy jest symbol zielonego plusa na karcie? Niektóre karty skarbca nie mają takiego symbolu.

Będę wdzięczny za pomoc
Awatar użytkownika
vikingowa
Posty: 575
Rejestracja: 18 maja 2015, 21:42
Has thanked: 455 times
Been thanked: 307 times

Re: Lisboa i pytania o zasady

Post autor: vikingowa »

1) nie, monety otrzymujesz tylko kiedy wydajesz w tym celu punkty wpływu
2) wszystkie karty skarbów mają "zielony +" i dają monety ze skarbca, reszta kart to karty szlachty
Awatar użytkownika
Kajdi
Posty: 200
Rejestracja: 11 cze 2013, 19:21
Has thanked: 31 times
Been thanked: 63 times

Re: Lisboa i pytania o zasady

Post autor: Kajdi »

Instrukcja mówi, że budując budynek użyteczności publicznej po północnej stronie miasta jego kolor musi pasować do odchodzącej do niego ulicy. Czy to oznacza, że można tam budować tylko jednokolorowe budynki, czy może być budynek dwukolorowy, pod warunkiem, że chociaż jeden kolor pasuje?
Awatar użytkownika
vikingowa
Posty: 575
Rejestracja: 18 maja 2015, 21:42
Has thanked: 455 times
Been thanked: 307 times

Re: Lisboa i pytania o zasady

Post autor: vikingowa »

Tak, można użyć dwukolorowego budynku ale jeden kolor musi pasować (ten drugi jest już ignorowany do końca gry).
Awatar użytkownika
Kajdi
Posty: 200
Rejestracja: 11 cze 2013, 19:21
Has thanked: 31 times
Been thanked: 63 times

Re: Lisboa i pytania o zasady

Post autor: Kajdi »

Dzięki! Nasunęło mi się jeszcze jedno pytanie: Czy wykonując akcję handlu ze szlachcicami płacimy za nią od razu z góry, czy można sekwencyjnie? Konkretnie chodzi mi o to, czy możliwe jest posiadając np. tylko jedną książkę w magazynie, zapłacenie nią za akcję produkcji i użycie uzyskanych w ten sposób towarów do opłacenia jakiejś innej akcji w tym samym ruchu.
Awatar użytkownika
vikingowa
Posty: 575
Rejestracja: 18 maja 2015, 21:42
Has thanked: 455 times
Been thanked: 307 times

Re: Lisboa i pytania o zasady

Post autor: vikingowa »

Tak, można w ten sposób użyć dopiero co pozyskane towary bo każda z tych akcji wymiany jest rozpatrywana oddzielnie.
Moonz
Posty: 282
Rejestracja: 14 sty 2022, 13:55
Has thanked: 60 times
Been thanked: 28 times

Re: Lisboa i pytania o zasady

Post autor: Moonz »

Może w offtopie, ale po przeczytaniu tych kilkunastu postów nie mam pytań. Świetnie wyczerpany temat. Widziałem, na kanale YT Planszówki online, że Panowie grali błędnie, każdorazowo całą nadwyżkę wpływu konwertując na punkty.

EDIT:
Mam jednak pytanie: dokonując wymiany ze szlachtą mogę wykonać dwukrotnie akcję od tego samego szlachcica?
Czy opłaty zastępcze (bez modyfikatorów z żetonów kościoła) dotyczą tylko:
- dopłaty punktami za brakujący wpływ
- dopłaty pieniędzmi za brakujące pionki w biurach szlachty
czy coś pominąłem?
Awatar użytkownika
michal2014
Posty: 273
Rejestracja: 08 lut 2014, 15:37
Lokalizacja: Piaseczno koło Warszawy
Has thanked: 11 times
Been thanked: 15 times

Re: Lisboa i pytania o zasady

Post autor: michal2014 »

1. Tak. Mozesz wykonać akcje tego samego szlachcica, ale nie 2 razy tą samą.
2. Mozesz jeszcze cofnąć się na torze wpływu jeżeli brakuje ci kasy.
_______________________________________
Michał
Moje Gry
Mój Archiwalny wątek sprzedażowy
ODPOWIEDZ