Frostpunk: The Board Game (Adam Kwapiński, Rafał Pieczyński, Jakub Wiśniewski)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
michal2310
Posty: 47
Rejestracja: 28 kwie 2019, 17:12
Has thanked: 29 times
Been thanked: 2 times

Re: Frostpunk: The Board Game (Adam Kwapiński, Rafał Pieczyński, Jakub Wiśniewski)

Post autor: michal2310 »

Pytanko do tych co otrzymali jak oceniacie mate? Warto?
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10900
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3351 times
Been thanked: 3205 times

Re: Frostpunk: The Board Game (Adam Kwapiński, Rafał Pieczyński, Jakub Wiśniewski)

Post autor: japanczyk »

michal2310 pisze: 03 lut 2023, 09:16 Pytanko do tych co otrzymali jak oceniacie mate? Warto?
Nie :)
buhaj
Posty: 1044
Rejestracja: 27 wrz 2016, 08:01
Lokalizacja: chrzanów
Has thanked: 857 times
Been thanked: 512 times

Re: Frostpunk: The Board Game (Adam Kwapiński, Rafał Pieczyński, Jakub Wiśniewski)

Post autor: buhaj »

japanczyk pisze: 03 lut 2023, 09:42
michal2310 pisze: 03 lut 2023, 09:16 Pytanko do tych co otrzymali jak oceniacie mate? Warto?
Nie :)
Serio nie warto?
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10900
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3351 times
Been thanked: 3205 times

Re: Frostpunk: The Board Game (Adam Kwapiński, Rafał Pieczyński, Jakub Wiśniewski)

Post autor: japanczyk »

Serio
Równie dobrze moglbys położyć czarna mate i miałaby taka sama funkcje
W dodatku neopren nie jest jakiś mega gruby - w porównaniu np z matą nemesisa czy ankh to nie ma doskoku
Barolek
Posty: 88
Rejestracja: 29 lip 2013, 20:22
Has thanked: 67 times
Been thanked: 71 times

Re: Frostpunk: The Board Game (Adam Kwapiński, Rafał Pieczyński, Jakub Wiśniewski)

Post autor: Barolek »

Ok, z racji, że właśnie skończyłem 5 partię, pozwolę sobie na małe podsumowanie.
Frostpunk bardzo wstrzelił się w moje upodobania. Wersję PC przechodziłem kilka razy, a z podobnych planszówek, to uwielbiam Robinsona i TWoM. I tu właśnie przypomniały mi się te uczucia, które towarzyszyły mi przy ww tytułach. Walka o przetrwanie, ciągle pojawiające się nowe problemy do rozwiązania i satysfakcja, kiedy uda się je złagodzić ,to jest to, co w grach survivalowych lubię najbardziej! Dodam, że losowości jest tutaj dużo mniej niż np w TWoM i to jest duży plus, bo wiele zależy tutaj od nas.

I tutaj to świetnie działa. Przede wszystkim ekipie ze "szklanej armaty", świetnie udało się przełożyć grę PC, na planszę, a na tym najbardziej mi zależało. Czuć tutaj mechanicznie jak i fabularnie, że zarządzamy postapokaliptycznym miastem, gdzie musimy dbać o naszych mieszkańców. Dylematów moralnych jest tutaj dużo, i często nie ma "tej dobrej" opcji do wybrania. Jest też ciężko, i na to również mocno liczyłem, bo gdyby gra była za łatwa to szybko by mi się znudziła. A jak na razie, po tych pięciu partiach (z czego pierwszej nie liczę, bo grałem z takimi błędami, że szło za łatwo), nie udało mi się wygrać, chociaż w ostatniej rozgrywce doszedłem do końca, niestety nadzieja upadła :)

Jeśli chodzi o regrywalność, to myślę, że jest spora, jak na razie wałkuję 1 scenariusz, a jest ich chyba 5 czy 6, i tak jak zerkałem to bardzo się od siebie różnią. Oczywiście każdą partię zaczynamy z innymi losowymi prawami i technologiami co mocno zmienia nam rozgrywkę, pomijając wydarzenia, które w oczywisty sposób zmieniają nam odczucia w każdej potyczce.
Powtórzę się tutaj, ale w ciągu 6 dni zagrałem 5 partii i dalej świetnie się bawię, a gra stoi rozłożona na stole i nawet teraz patrzę na nią z ochotą do kolejnej próby:)

Większość partii grałem solo, bo dla mnie gry tego typu, wtedy właśnie działają najbardziej. Jedną partię graliśmy we 3 z jednym z deweloperów, który bardziej pilnował nas, żebyśmy grali z zasadami, niż podpowiadał. Grało się spoko, nie czuć było syndromu lidera, ale podejrzewam, że taki problem będzie się pojawiał, bo gra ma do tego skłonności. Ja raczej celuję w solo, lub max 2 osoby.
Wizualnie gra jest "oszczędna", ale mi się to podoba, bo w końcu i klimat mamy surowy. Karty za to mają grafiki z gry pc i to się świetnie sprawdza. BTW ciekawostką jest, że każda karta mieszkańca to ktoś wzorowany na prawdziwych osobach, głównie z GCU i 11bitów.

Podsumowując ten przydługi wywód, gra jak na razie u mnie jest absolutnym kandydatem do gry roku! Świetne survivalowe euro, które mocno daje w kość! Polecam
Awatar użytkownika
szafaaaa
Posty: 248
Rejestracja: 07 paź 2011, 17:42
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 21 times
Been thanked: 32 times

Re: Frostpunk: The Board Game (Adam Kwapiński, Rafał Pieczyński, Jakub Wiśniewski)

Post autor: szafaaaa »

Ja się obawiam że u mnie na stole się nie zmieści. Ktoś mógłby mniej więcej podać ile powierzchni stołowej gra zajmuje?
Barolek
Posty: 88
Rejestracja: 29 lip 2013, 20:22
Has thanked: 67 times
Been thanked: 71 times

Re: Frostpunk: The Board Game (Adam Kwapiński, Rafał Pieczyński, Jakub Wiśniewski)

Post autor: Barolek »

szafaaaa pisze: 04 lut 2023, 18:49 Ja się obawiam że u mnie na stole się nie zmieści. Ktoś mógłby mniej więcej podać ile powierzchni stołowej gra zajmuje?

Obrazek
Na tym stole jak gramy w inne gry to go rozkładam, tutaj nie trzeba. Stół ma rozmiary 140x85 cm i wszystko się mieści jak widać. Plusem jest to, że nie ważne w ilu graczy się gra, to frost zajmuje tyle samo miejsca bo nie ma tutaj potrzebnych "obszarów" dla graczy. Tylko miejsce ewentualnie na zagranie jednej karty
Darkstorm
Posty: 850
Rejestracja: 04 gru 2018, 09:48
Lokalizacja: Wielkie Cesarstwo Północy Gdańsk
Has thanked: 130 times
Been thanked: 208 times

Re: Frostpunk: The Board Game (Adam Kwapiński, Rafał Pieczyński, Jakub Wiśniewski)

Post autor: Darkstorm »

Ja świeżo po pierwszej u siebie w domu rozgrywce (pierwszy raz grałem na Alegramy) i muszę powiedzieć, że w mojej ocenie gra jest przepotężna i epicka. Po 4h zorientowaliśmy się, że w sumie to powinniśmy właśnie przegrać :lol: Trzeba pilnować mnóstwa suwaków i pamiętać o milionie rzeczy, podejmować trudne decyzje (pewnie mniej trudne jak się lepiej pozna karty) ale i tak efekt końcowy oceniam na "wow". Szkoda tylko, że przez czas, który trzeba poświęcić nie będzie lądowała na stole tak często jak bym chciał. Ale na pewno zostaje w kolekcji i niecierpliwie czekam na kolejne rozgrywki.
Awatar użytkownika
aduko
Posty: 420
Rejestracja: 05 lut 2013, 10:47
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 179 times
Been thanked: 144 times

Re: Frostpunk: The Board Game (Adam Kwapiński, Rafał Pieczyński, Jakub Wiśniewski)

Post autor: aduko »

Ja mam problem z zapamiętaniem, że przy wrzucaniu węgla do generatora, bierzemy pod uwagę tor wskazujący liczbę węgla po lewej a nie po prawej. Przeważnie po 6 rundzie się orientuję :?
Awatar użytkownika
elbruus
Posty: 258
Rejestracja: 18 sty 2015, 10:39
Has thanked: 142 times
Been thanked: 42 times

Re: Frostpunk: The Board Game (Adam Kwapiński, Rafał Pieczyński, Jakub Wiśniewski)

Post autor: elbruus »

Ile potrzeba czasu na rozłożenie i złożenie tej gry? Ile trwa średnio rozgrywka?
brucewayne0
Posty: 49
Rejestracja: 01 mar 2021, 19:04
Has thanked: 5 times
Been thanked: 10 times

Re: Frostpunk: The Board Game (Adam Kwapiński, Rafał Pieczyński, Jakub Wiśniewski)

Post autor: brucewayne0 »

Krótkie pytanko odnośnie dodatku Resources. Dobrze zakładam, że w podstawce te same surowce są z drewna ? Innymi słowy decydując się na Timber City, dla spójności wyglądu, nie warto dokupywać Resurces ?
ernin
Posty: 555
Rejestracja: 20 lut 2012, 10:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 35 times
Been thanked: 27 times

Re: Frostpunk: The Board Game (Adam Kwapiński, Rafał Pieczyński, Jakub Wiśniewski)

Post autor: ernin »

brucewayne0 pisze: 05 lut 2023, 14:30 Krótkie pytanko odnośnie dodatku Resources. Dobrze zakładam, że w podstawce te same surowce są z drewna ? Innymi słowy decydując się na Timber City, dla spójności wyglądu, nie warto dokupywać Resurces ?
Tak w podstawce surowce są z drewna. Osobiście nie widzę potrzeby kupowania plastikowych bo te drewniane są i tak ładne, po za węglem który jest zwykłą kostką czarną na potrzeby generatora.
Awatar użytkownika
aduko
Posty: 420
Rejestracja: 05 lut 2013, 10:47
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 179 times
Been thanked: 144 times

Re: Frostpunk: The Board Game (Adam Kwapiński, Rafał Pieczyński, Jakub Wiśniewski)

Post autor: aduko »

elbruus pisze: 05 lut 2023, 08:47 Ile potrzeba czasu na rozłożenie i złożenie tej gry? Ile trwa średnio rozgrywka?
Rozłożenie 20-30mim, pierwszy scenariusz 3-5h.
Awatar użytkownika
Lopek43
Posty: 160
Rejestracja: 14 lut 2019, 13:01
Has thanked: 66 times
Been thanked: 40 times

Re: Frostpunk: The Board Game (Adam Kwapiński, Rafał Pieczyński, Jakub Wiśniewski)

Post autor: Lopek43 »

szafaaaa pisze: 04 lut 2023, 18:49 Ja się obawiam że u mnie na stole się nie zmieści. Ktoś mógłby mniej więcej podać ile powierzchni stołowej gra zajmuje?
Cholernie dużo .. generator mam obok biurka ;)


Obrazek
kolosm
Posty: 306
Rejestracja: 28 lip 2017, 20:27
Lokalizacja: Rybnik
Has thanked: 457 times
Been thanked: 53 times

Re: Frostpunk: The Board Game (Adam Kwapiński, Rafał Pieczyński, Jakub Wiśniewski)

Post autor: kolosm »

Czy mógłby ktoś w jednym zdaniu wytłumaczyć, czym różni się podstawka z KSa vs sklepowa (okolice 360zł)? Dzięki!
Awatar użytkownika
sopel82
Posty: 470
Rejestracja: 17 lis 2022, 11:07
Has thanked: 154 times
Been thanked: 157 times

Re: Frostpunk: The Board Game (Adam Kwapiński, Rafał Pieczyński, Jakub Wiśniewski)

Post autor: sopel82 »

kolosm pisze: 06 lut 2023, 09:00 Czy mógłby ktoś w jednym zdaniu wytłumaczyć, czym różni się podstawka z KSa vs sklepowa (okolice 360zł)? Dzięki!
W core KS był Frostlander (Pionerzy) za free (teraz do kupienia osobno) i pre-shading generatora (dla tych co chcieli)
sprzedam / bgg contribs / “an’ it harm none, do what ye will”
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10900
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3351 times
Been thanked: 3205 times

Re: Frostpunk: The Board Game (Adam Kwapiński, Rafał Pieczyński, Jakub Wiśniewski)

Post autor: japanczyk »

Lopek43 pisze: 06 lut 2023, 08:58 Cholernie dużo .. generator mam obok biurka ;)
swietny masz setup tego :D
Awatar użytkownika
Lopek43
Posty: 160
Rejestracja: 14 lut 2019, 13:01
Has thanked: 66 times
Been thanked: 40 times

Re: Frostpunk: The Board Game (Adam Kwapiński, Rafał Pieczyński, Jakub Wiśniewski)

Post autor: Lopek43 »

japanczyk pisze: 06 lut 2023, 13:30
Lopek43 pisze: 06 lut 2023, 08:58 Cholernie dużo .. generator mam obok biurka ;)
swietny masz setup tego :D
Dzięki ;) Robię co mogę aby się zmieścić w tej klicie ;)
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4454
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1348 times
Been thanked: 844 times
Kontakt:

Re: Frostpunk: The Board Game (Adam Kwapiński, Rafał Pieczyński, Jakub Wiśniewski)

Post autor: Hardkor »

Rozpakowuję swoją grę i mam pytanie - posiadam dodatek z figurkami. One nie mają informacji o tym jak bardzo jest w nich ciepło. Jak to rozwiązać? Trzymacie plastikowy budynek na tekturowym?
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
Awatar użytkownika
Lopek43
Posty: 160
Rejestracja: 14 lut 2019, 13:01
Has thanked: 66 times
Been thanked: 40 times

Re: Frostpunk: The Board Game (Adam Kwapiński, Rafał Pieczyński, Jakub Wiśniewski)

Post autor: Lopek43 »

Hardkor pisze: 06 lut 2023, 16:18 Rozpakowuję swoją grę i mam pytanie - posiadam dodatek z figurkami. One nie mają informacji o tym jak bardzo jest w nich ciepło. Jak to rozwiązać? Trzymacie plastikowy budynek na tekturowym?
Tak. Ja tak gram (figurka na kafelku - przynajmniej na razie..) Wydrukowałem też ściągę z BGG z nazwami (niestety póki co po angielsku i to trochę też zamula grę bo te nazwy tak średnio mi pasują do polskich odpowiedników) ale na razie z niej nie korzystam (kartka i figurki zamiast całego panelu i sortowania kafli). Za trzecim podejściem już praktycznie na pamięć znałem te budynki podstawowe przynajmniej.
Awatar użytkownika
Ad-M
Posty: 17
Rejestracja: 21 sie 2017, 08:04
Been thanked: 8 times

Re: Frostpunk: The Board Game (Adam Kwapiński, Rafał Pieczyński, Jakub Wiśniewski)

Post autor: Ad-M »

Plastikowe budynki są moim zdaniem trochę nieprzemyślane. Budynki powinny mieć np. jak potwory w posiadłości szaleństwa miejsce na wsunięcie żetonu budynku. No i kartka która pokazuje ich ułożenie mogła by mieć też podpisy z nazwą :/
Jeśli chodzi o samą grę to jak na razie dalej wydaje mi się, że to przerost formy nad treścią; strasznie starano się wepchnąć jak najwięcej mechanik z gry, przez co mamy pełno torów pełnych znaczników, podział na role też jest bardzo symboliczny, bo tak naprawdę każdy i tak musi dbać o wszystko.
W grze jest dużo fajnych pomysłów (np. obracanie żetonu zachorowań) ale np. 9 faz gdzie robi się po 1 rzeczy to trochę żart :/ Moim zdaniem powinni inspirować się grą video i zrobić swoją interpretacje (jak np. This war of mine albo xcom), a tu niestety wyszedł prze-komplikowany moloch.
Generator jest fajny i wielki, ale na planszy za dużo zasłania xD

Wypraska bez miejsca dedykowanego hexom też mnie zawiodła. Zobaczę za kolejne 3 gry czy mi się opinia poprawi.
Awatar użytkownika
aduko
Posty: 420
Rejestracja: 05 lut 2013, 10:47
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 179 times
Been thanked: 144 times

Re: Frostpunk: The Board Game (Adam Kwapiński, Rafał Pieczyński, Jakub Wiśniewski)

Post autor: aduko »

Lopek43 pisze: 06 lut 2023, 16:24 (...) Wydrukowałem też ściągę z BGG z nazwami (niestety póki co po angielsku i to trochę też zamula grę bo te nazwy tak średnio mi pasują do polskich odpowiedników) ale na razie z niej nie korzystam (...)
PL

https://boardgamegeek.com/filepage/2534 ... -w-pudelku
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4454
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1348 times
Been thanked: 844 times
Kontakt:

Re: Frostpunk: The Board Game (Adam Kwapiński, Rafał Pieczyński, Jakub Wiśniewski)

Post autor: Hardkor »

Dobra rozpakowałem grę (jeszcze nie grałem) i mam parę uwag:
1. bardzo dobrej jakości tektura - budynki TOP, żetony też spoko, tile do budowania mapy super. Miłe zaskoczenie
2. insert - bardzo słaby moim zdaniem. Na plus, że niezależnie jak trzymasz grę (poziomo czy pionowo) to nic nie lata, ale dodając dodatek pionierzy bardzo brakuje miejsce. Osobiście finalnie wszystkie budynki przełożyłem do dodatku pionierzy, a reszta w głównym pudle.
3. Karty - otworzyłem tylko z pionierów i BARDZO CIENKIE. Naprawdę tragedia. W podstawce jest lepiej? Jak nie to trzeba koszulkować.
4. Figurki preshaded - bardzo ładnie wyglądają, ale 2 dni je suszyłem. Ostatecznie poddałem się, bo już nie mam sił na to więcej.
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
Awatar użytkownika
aduko
Posty: 420
Rejestracja: 05 lut 2013, 10:47
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 179 times
Been thanked: 144 times

Re: Frostpunk: The Board Game (Adam Kwapiński, Rafał Pieczyński, Jakub Wiśniewski)

Post autor: aduko »

Z kart koszulkowałem tylko karty mieszkańców bo te się głównie tasuje i często podnosi się ze stołu. Pozostałych kart IMHO nie ma co koszulkować.

Insert tragiczny, sprawdza się jak chcemy odłożyć grę na półkę i następna rozgrywka będzie za pół roku...
sajlenthill
Posty: 242
Rejestracja: 30 mar 2015, 12:50
Has thanked: 79 times
Been thanked: 22 times

Re: Frostpunk: The Board Game (Adam Kwapiński, Rafał Pieczyński, Jakub Wiśniewski)

Post autor: sajlenthill »

Czy zakoszulkowane karty (wszystkie) zmieszczą się w insercie?
ODPOWIEDZ