Wings of War

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6490
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 614 times
Been thanked: 971 times

Re: Wings of War

Post autor: Odi »

No i ja tez się zastanawiam nad Wings of War :/

Powiedzmy, że biorę Famous Aces + Watch Your Back (PL)

Co do tego zestawu? Boosterki (Immelmann? Dogfight? Recon?) czy może ze dwa samolociki?
Jak rozumiem, boosterki (ang) są kompatybilne z polskim wydaniem WoW?

(Burning Drachens odpadają, jako zbyt drogie)
Awatar użytkownika
B
Posty: 795
Rejestracja: 01 cze 2007, 21:08
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Has thanked: 5 times
Been thanked: 6 times

Re: Wings of War

Post autor: B »

FA + WyB spokojnie ci starczą - będziesz miał grubo ponad 10 różnych samolotów i możliwość latania ośmioma jednocześnie, plus dostępne karty celów naziemnych do misji bombardowania/fotografowania. Kolejne boosterki niewiele zmienią - ot będziesz miał kilka samolotów więcej do wyboru na każdy kupiony booster + możliwość latania na raz dodatkowymi dwoma (lub trzema - immelmann).
Figurki samolocików nie mają sensu, ponieważ żeby zachować funkcjonalność porównywalną z graniem samymi kartami, musiałbyś tych figurek nakupić ponad 8 sztuk. Dużo lepszym rozwiązaniem jest Burning Drachens, ale koszt tego pudełka jest zupełnie zniechęcający
Awatar użytkownika
Dzej
Posty: 1399
Rejestracja: 09 sty 2008, 12:47
Lokalizacja: Kraków

Re: Wings of War

Post autor: Dzej »

Nie chcąc sie chwalić mam BD i FA na sprzedaż 8)
Nigdy więcej karcianek kolekcjonerskich i pseudo kolekcjonerskich. [W trakcie infiltracji mafii Twilightowej ]
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Wings of War

Post autor: Andy »

Odi pisze:może ze dwa samolociki?
[...]
(Burning Drachens odpadają, jako zbyt drogie)
Za trzy modeliki, z którymi nie wiadomo co robić, bo to za mało żeby grać, masz Burning Drachens, które bardzo rozbudowują grę. Dla mnie wybór jest oczywisty.
Odi pisze:Jak rozumiem, boosterki (ang) są kompatybilne z polskim wydaniem WoW?
Każdy boosterek to po prostu talia kart skonstruowanych identycznie jak karty z zestawów. "Polskie wydanie" WoW ma po prostu polską instrukcję, nic więcej.

Jedyna "niekompatybilność" w obrębie systemu istnieje między zestawem Watch Your Back! a boosterkiem Top Fighters, tzn. ten ostatni wymaga Famous Aces lub Burning Drachens.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 194 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Wings of War

Post autor: yosz »

Tyle gadacie o tej grze, że się zacząłem zastanawiać czy by mi się nie spodobała ;P
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6490
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 614 times
Been thanked: 971 times

Re: Wings of War

Post autor: Odi »

Ok, dzięki :)

No ja się nosiłem już od dawna z zakupem, a widze, że to juz ostatni dzwonek na zakup WoW w rozsądnej cenie. Pewnie dodatek też sobie jakiś w końcu sprawię (Dogfight?), ale to później.
Albo może od dzeja kupię BD... :twisted:
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 3 times

Re: Wings of War

Post autor: melee »

Ja już kilka razy omal nie kupiłem, a później znów gdzieś wyczytałem coś, co spowodowało, że zrezygnowałem. Czemu nikt nigdy do klubu nie przyniósł, chyba nie tylko Andy ma swój egzemplarz? :)
BEF Hero
Posty: 58
Rejestracja: 04 cze 2004, 12:14
Lokalizacja: Piotrkow Trybunalski
Has thanked: 2 times

Re: Wings of War

Post autor: BEF Hero »

Pisałem już kiedyś, że koło WoW i dodatków "chodziłem" prawie 2 lata. Kiedy już jednak kupiłem (łącznie z wszystkimi dodatkami) to gości na moim stole prawie ciągle w różnych konfiguracjach.
Piękna zabawa, piękne karty, proste zasady i rewelacyjna zabawa. No i klimat I wojny...
Awatar użytkownika
charlie brown
Posty: 220
Rejestracja: 01 kwie 2006, 16:59
Been thanked: 1 time

Re: Wings of War

Post autor: charlie brown »

No to jeszcze ja doradzę Odiemu :)

Gdybym chciał zainwestować 100zł to kupiłbym 4 miniaturki, a talie uszkodzeń sobie wydrukował (jest na BGG w postaci żetonów - wystarczy tylko wyciąć)

Gdybym miał ok.150zł i nie chciał za dużo drukować to kupiłbym 4 miniaturki + Famous Aces (wtedy talię uszkodzeń + znaczniki masz w komplecie)

Ja na początku latałem kartami, ale jakoś się nie przyjęło, brakowało mi możliwości chowania się w chmurach i nurkowania (wiem że na upartego można to zrobić znacznikami na zwykłych kartach, ale to niewygodne i wymaga ciągłego sprawdzania, kto jest na jakiej wysokości, a przy miniaturkach to po prostu widać). Nie sprawdziło się też sterowanie przez jedną osobę kilkoma samolotami (kartami) jednocześnie - wymaga to dużej wprawy i bardzo szybkich decyzji, inaczej gra dłuży się niemiłosiernie.

Dlaczego 4 miniaturki są fajne i na początek wystarczą?
1. Wyglądają dużo ładniej niż karty i łatwiej zachęcić innych graczy
2. Przy większej ilości samolotów robi się chaos, zwłasza jak każdy z graczy steruje kilkoma pojazdami. Gry na 4 osoby, w której każdy steruje jednym samolotem wypadały u mnie najciekawiej i najsprawniej.
3. Wprowadzony jest aspekt wysokości (przy FA i WYB brak). Każdy samolot poprzez dokładanie/odejmowanie plastikowych elementów podstawki, może latać na różnym pułapie. To daje nowe możliwości i manewry np. Split-S - taki Immelmann w dół, połączony z utraną wysokości, albo Overdive - gwałtowne pikowanie w dół, bardzo przydatne gdy ktoś siedzi Ci na ogonie - bo strzelanie do kogoś kto leci na innej wysokości jest utrudnione, a czasem nawet niemożliwe. Poza tym niektóre modele samolotów szybciej są w stanie podwyższyć pułap lotu (np.2 tury), a niektóre wolniej (np.4 tury). Wszystkie te elementy są opisane w ang. instrukcji dostępnej na oficjalnej stronie WoW.

PS Moją planszą do lotów są obecnie wielkoformatowe zdjęcia lotnicze, które nakleiłem na dyktę. Lata się bardzo przyjemnie, zwłaszcza że podstawki od miniaturek są przezroczyste i widać na mapie każdy budynek. Można wymyślać ciekawe misje fotografowania/bombardowania/ratunkowe...
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 3 times

Re: Wings of War

Post autor: melee »

widzę, że Ja_n ma chyba, ale o ile widzę tylko Watch Your Back, to może sobie kupię Famous Aces i pogramy razem ;)
Awatar użytkownika
B
Posty: 795
Rejestracja: 01 cze 2007, 21:08
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Has thanked: 5 times
Been thanked: 6 times

Re: Wings of War

Post autor: B »

Bierz BD od Dżeja, ja sobie do tego dorzucisz WyB to bedziesz miał wszystkie talie uszkodzeń jakie wyszły w tej grze (czytaj: nieważne które boosterki sobie kupisz, to będziesz mógł latać wszystkimi samolotami, nawet w przyszłości jak dorzucą działko 37mm na SPADzie :) Wszystkie te zasady wysokości i żetoniki/karty do nich są w BD, więc rzekoma przewaga miniaturek w tym zakresie idzie do domu (szczególnie że miniaturki pozwalają tylko na różnicę bodajże 3 pułapów między maszynami, a przy kartach nie masz takich ograniczeń).

A w ramach propagowania tej opuszczonej przez Galaktę gry, wklejam linka do raportu który kiedyś stworzyłem z misji solo:

http://boardgamegeek.com/thread/403795
Awatar użytkownika
charlie brown
Posty: 220
Rejestracja: 01 kwie 2006, 16:59
Been thanked: 1 time

Re: Wings of War

Post autor: charlie brown »

B - fajna ta misja :)
Czy reguły do BD są gdzieś na sieci?
To chyba jest tak WoW że i karty i miniaturki są ok. Ja jestem wzrokowcem i przyjemniej lata mi się figurkami... Jeśli chodzi o kwestię wysokości w miniaturkach to domyślnie są cztery poziomy wysokości, ale na zasadach opcjonalnych można mieć ponad 10. Nie wiem jak kwestia wysokości jest rozwiązana w BD, w miniaturkach każdy samolot ma w swojej talii 2 specjalne karty manewrów z czerwonymi strzałkami, odpowiedzialne za lot w górę i w dół.
Rozumiem, że jeśli gramy tylko kartami i chcemy wprowadzić wysokość, to musimy ją oznaczać żetonami? Jednak wydaje mi się to trochę uciążliwe, bo jeśli te żetony położymy na kartach samolotów to będą przeszkadzać w ruchach (kartę samolotu cały czas podnosimy i przesuwamy), a jeśli je położymy na bazowej planszy każdego samolotu (poza polem gry), to nie będzie widać kto lata na jakim pułapie...
Karty mają nad miniaturkami przewagę różnorodności i rozmiaru (chociaż moje 7 miniaturek mieści się swobodnie razem z kartami i żetonami w oryginalnym pudełku FA po wyjęciu wypraski), natomiast jeśli chodzi o odwzorowanie wysokości to tutaj jednak przyznam punkt figurkom.
Awatar użytkownika
Smoku
Posty: 464
Rejestracja: 17 lut 2006, 17:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 4 times
Been thanked: 2 times

Re: Wings of War

Post autor: Smoku »

Moim zdaniem miniaturki średnio sprawdzają się w Wow ,są mało poręczne ,spadają z podstawek,a co chwilę musimy je przestawić.W grze ,w której bardzo ważny jest dokładny pomiar ruchu i odległości strzału (milimetry decydują o powodzeniu ataku) są to wady niebagatelne.
Dokupiłem do swoich zestawów cztery miniatury i po kilku grach kurzą się teraz na półce w przeciwieństwie do samej gry.
Zupełnie nas zniechęciły do korzystania gdy doszło do sytuacji, że pola podstawek samolotów wypadły w tym samym miejscu na stole. Nie odmawiam urody miniaturkom ,bardzo fajnie się prezentują ,baron jest miodzio.... , ale karty są zdecydowanie mniej upierdliwe .
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 194 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Wings of War

Post autor: yosz »

geez ale mnie nakręcacie na tę grę :P
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
bartek_mi
Posty: 655
Rejestracja: 13 sie 2008, 20:16
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wings of War

Post autor: bartek_mi »

yosz pisze:geez ale mnie nakręcacie na tę grę :P
a ja wygralem w zertzy (sic!) "Watch your back" i jakos po 1 rozgrywce nie widze piekna tej gry. chyba musze dac jej druga szanse...
Dice Hate Me :(
Awatar użytkownika
TOMI
Posty: 378
Rejestracja: 20 maja 2006, 13:14
Lokalizacja: Bydgoszcz
Been thanked: 19 times

Re: Wings of War

Post autor: TOMI »

Właśnie zastanawiam się nad kupnem "Wings of war Famous Aces". Przyznaję, że grałem w tą grę i wciągneła mnie dośc znacznie. Nie jest to może pozycja na długie tygodnie ale jako przerywnik REWELACJA.
NO tak mam jednak problem . . .
Czy gra będzie zrozumiała i grywalna dla 5 latka pogrywającego wcześniej w Wyprawę i MAgię i Miecz :?:
Ja grałem w starszym towarzystwie ale chciałbym wciągnąć syna w klimaty. Graliście może z takimi maluchami w tą grę. Będzie wiedział o co chodzi :?: Czy raczej skusić go na "kurlandię" kostkami w Memoir 44 :?:
A może coś innego . . .
Dzięki i pozdrawiam
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Wings of War

Post autor: Andy »

Nie grałem w WoW z pięciolatkiem, ale jeżeli Twój syn dawał radę w Magię i Miecz, to dlaczego miałby sobie nie poradzić w Wings of War? :)

WoW jest grą intuicyjną, ruch odbywa się w sposób całkowicie naturalny, rozstrzyganie skutków ostrzału jest natychmiastowe i oczywiste. Z tego co czytałem M'44 nie ma prawie nic wspólnego z taktyką działania wojsk lądowych. Ktoś może powiedzieć, że przesuwanie kart po płaskim stole niewiele ma z latania w trzech wymiarach. Zapewne. To po prostu lekka gra-przerywnik o prostych zasadach i dużych emocjach. Ale do wkręcania w tematykę jest idealna, bo autor dokłada wielu starań, żeby merytorycznie WoW stał na najwyższym poziomie. Proszę spojrzeć na rysunki różnych Nieuportów 17 i zwrócić uwagę, że różnice w uzbrojeniu poszczególnych egzemplarzy nie sprowadzają się wyłącznie do litery A lub B na dole karty. :)

(Uwaga: może być potrzebna lupa!) ;)
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
charlie brown
Posty: 220
Rejestracja: 01 kwie 2006, 16:59
Been thanked: 1 time

Re: Wings of War

Post autor: charlie brown »

Za 5 zł można kupić w kioskach ładną miniaturkę samolotu Fokker Dr.1 (kolor czerwony :) + krótką historię trójpłatowców i Manfreda von R. Cena jest przystępna bo to pierwsza część większej serii:
http://amercom.com.pl/strony.php?kod=kss
Ze starych samolotów w serii wyjdzie też m.in. SPAD i Sopwith Camel (cena 19.90)

Polatać na stole za bardzo się tym nie da bo za duże, ale modele są ładnie wykonane, a info + zdjęcia dosyć ciekawe.
Lucf
Posty: 1346
Rejestracja: 09 lip 2008, 22:29
Been thanked: 1 time

Re: Wings of War

Post autor: Lucf »

Czy może mi ktoś powiedzieć CZY PL wydanie tej gry było?

Bo tu są dwie gry [dodatki? podstawki?]
http://allegro.pl/item888332918_wings_o ... lskie.html
http://allegro.pl/item888328137_wings_o ... lskie.html

I fotka niby jest z pl wydania, ale napisy są po ANG wszystkie.

I który zestaw byłby samowyrtarczalny? Czym się różnią?
Awatar użytkownika
Earl_MW
Posty: 272
Rejestracja: 20 gru 2006, 13:13
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Wings of War

Post autor: Earl_MW »

Lucf pisze:Czy może mi ktoś powiedzieć CZY PL wydanie tej gry było?
Tak, obu poniższych pozycji.
Bo tu są dwie gry [dodatki? podstawki?]
Właśnie tak: dodatki/podstawki. Oba zestawy są gotowe do grania, oba są samodzielne, podstawką będzie ten, który kupisz pierwszy, dodatkiem ten, który kupisz później :) I albo kupisz w końcu oba, albo sprzedasz ten pierwszy, bo mając tylko jeden zestaw omija Cię sporo. A jak Cię na całego wciągnie, to zagryziesz zęby i ściągniesz z zagranicy jeszcze Burning Drachens, płacąc za nie więcej, niż za te dwa naraz.
I fotka niby jest z pl wydania, ale napisy są po ANG wszystkie.
To akurat kompletnie nie rzutuje na nic. Gra jest kompletnie niezależna językowo, jedyna różnica to obecność lub brak polskiej instrukcji.
Czym się różnią?
Famous Aces daje dostęp do trochę lepszych samolotów. Watch your back to takie tam trochę pierdziawki z początkowego okresu Wielkiej Wojny, ale za to masz tam samoloty dwumiejscowe (lekkie bombowce) i możliwość rozegrania misji z tym związanych. Tu nie ma to tamto, trzeba kupić oba (ech, sam szukam, ale się łudzę, że dorwę gdzie używane w ładniejszej cenie, wtedy jakoś się może uda wyskrobać kasę na Burning Drachens :))

E.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Wings of War

Post autor: Andy »

Earl_MW pisze:Tu nie ma to tamto, trzeba kupić oba
A najlepiej wszystkie trzy, i lepiej się pośpieszyć, bo niedługo nadlecą ciężkie bombowce:

Obrazek

Tylko proszę: nie "pierdziawki"! A naprawdę wczesne myśliwce Wielkiej Wojny są w dodatku Immelmann Booster Pack.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
Paweł Puzio
Posty: 130
Rejestracja: 06 paź 2004, 22:38
Lokalizacja: Poland

Re: Wings of War

Post autor: Paweł Puzio »

Cześć Andy :-)

Piękny dodatek nam szykują. Będzie w nim Ilia Muromiec ?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Earl_MW
Posty: 272
Rejestracja: 20 gru 2006, 13:13
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Wings of War

Post autor: Earl_MW »

No właśnie Ilii nie będzie (o ile wiem). Siakoś został przegapiony i nie zdążył się załapać po przypomnieniu... Ale i tak to kolejna rzecz, za którą będę wodził tęsknymi oczętami ;)

E.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Wings of War

Post autor: Andy »

Cześć Pawle :)

Niestety, Muromca nie będzie :( Interweniowałem u Andrei w tej sprawie swego czasu, ale odpisał, że już jest za późno. Rzekomo Muromiec był zbyt wolny, co wymagałoby umieszczenia w zestawie dodatkowej talii manewrów. Nie do końca się z tym zgadzam, ale niczego już nie da się zrobić. Muromiec będzie w jednym z przyszłych dodatków.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Lucf
Posty: 1346
Rejestracja: 09 lip 2008, 22:29
Been thanked: 1 time

Re: Wings of War

Post autor: Lucf »

Famous Aces daje dostęp do trochę lepszych samolotów. Watch your back to takie tam trochę pierdziawki z początkowego okresu Wielkiej Wojny, ale za to masz tam samoloty dwumiejscowe (lekkie bombowce) i możliwość rozegrania misji z tym związanych.
Zdecydowałem się na Famous aces chyba, ale powiedzielibyście mi jak to jest z tymi misjami? Rozumiem dzięki FA możesz grać "standardowo" (każdy ma samolot i sadzimy na siebie) a w WYBack można dodatkowo grać w misje (najpierw zbijamy jakiś punkt na stole a potem na siebie) w dużym uproszczeniu pytam - ale wiecie O CO chcę zapytać :)

?
ODPOWIEDZ