Terraformacja Marsa: Ekspedycja Ares - pytania o zasady

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
Awatar użytkownika
inzkulozik
Posty: 296
Rejestracja: 23 cze 2017, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 66 times
Been thanked: 18 times

Terraformacja Marsa: Ekspedycja Ares - pytania o zasady

Post autor: inzkulozik »

Pytanie z cyklu "polska trudna języka", czy faza akcji (bez bonusu) pozwala zagrać jedną wybraną akcję z którejś wyłożonej niebieskiej karty czy inaczej, np. mając 5 niebieskich kart mogę wykonać _raz_ akcję z _każdej_ karty (a więc łącznie 5)?
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4405
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1332 times
Been thanked: 835 times
Kontakt:

Re: Terraforming Mars: Ares Expedition (Sydney Engelstein, Jacob Fryxelius, Nick Little)

Post autor: Hardkor »

inzkulozik pisze: 24 lut 2022, 11:15 Pytanie z cyklu "polska trudna języka", czy faza akcji (bez bonusu) pozwala zagrać jedną wybraną akcję z którejś wyłożonej niebieskiej karty czy inaczej, np. mając 5 niebieskich kart mogę wykonać _raz_ akcję z _każdej_ karty (a więc łącznie 5)?
Raz każdą
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
piterro88
Posty: 50
Rejestracja: 10 lut 2014, 19:13
Has thanked: 9 times
Been thanked: 3 times

Re: Terraforming Mars: Ares Expedition- pytania o zasady

Post autor: piterro88 »

Witam!
Gdy zagrywam kartę z efektem natychmiastowym np. 'Zagraj za darmo kartę zieloną której koszt podstawowy wynosi 9 lub mniej' to jeśli ta druga karta posiada jakieś warunki do spełnienia (minimalna ilość oceanów, poziom temperatury/tlenu, odrzucenie jednostek ciepła) to muszę je spełnić czy też mogę pominąć?

Instrukcja mówi że przy wykładaniu kart takie warunki muszą być spełnione na początku danej fazy, ale nie jestem pewien jak to wygląda w powyższym przypadku.
Alextasha
Posty: 262
Rejestracja: 15 kwie 2020, 19:00
Has thanked: 33 times
Been thanked: 105 times

Re: Terraforming Mars: Ares Expedition- pytania o zasady

Post autor: Alextasha »

Hmm w sumie jeśli "za darmo" to za darmo, czyli bym nie patrzyła na dodatkowe warunki. Jeśli natomiast byłoby samo "możesz zagrać kolejną zieloną kartę" to wtedy na warunki bym patrzyła, bo to było by jako powtórzenie tury. A "za darmo" jest nagrodą :)
SPRZEDAM >> *click*
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4124
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 308 times
Been thanked: 341 times

Re: Terraforming Mars: Ares Expedition- pytania o zasady

Post autor: tomb »

Instrukcja mówi, że żeby móc zagrać kartę z wymaganiami, owe wymagania muszą być spełnione na początku fazy.

Karta natychmiastowa, o której piszesz, pozwala zagrać inną kartę, więc to nadal zagranie karty - tyle że zapośredniczone - więc nadal ewentualne warunki widoczne na takiej karcie muszą być spełnione na początku fazy.

Za darmo oznacza tu: bez opłaty w megakredytach.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
piterro88
Posty: 50
Rejestracja: 10 lut 2014, 19:13
Has thanked: 9 times
Been thanked: 3 times

Re: Terraforming Mars: Ares Expedition- pytania o zasady

Post autor: piterro88 »

tomb pisze: 27 lut 2022, 19:26 Instrukcja mówi, że żeby móc zagrać kartę z wymaganiami, owe wymagania muszą być spełnione na początku fazy.

Karta natychmiastowa, o której piszesz, pozwala zagrać inną kartę, więc to nadal zagranie karty - tyle że zapośredniczone - więc nadal ewentualne warunki widoczne na takiej karcie muszą być spełnione na początku fazy.

Za darmo oznacza tu: bez opłaty w megakredytach.
Też się skłaniałem ku takiej interpretacji, natomiast teraz jeszcze raz zerknąłem do instrukcji, gdzie jest napisane 'Jeśli na karcie znajdują się wymagania związane z Liczbą Oceanów, Poziomem Tlenu albo Temperaturą, muszą być spełnione na początku fazy, aby karta mogła zostać zagrana'. W przypadku tych wskaźników globalnych sprawa wydaje się jasna. Moje wątpliwości wywołały karty, które w wymaganiach mają dodatkową opłatę jednostkami ciepła lub roślinności - czy wtedy też traktujemy jak pozostałe wymagania i musimy zapłacić jednostkami a tylko pomijamy koszt w Megakredytach? Wydaje mi się, że tak, lecz nie jestem pewien. Kwestia interpretacji słowa 'za darmo' na karcie z tym efektem. Być może też w instrukcji wyszczególnili te 3 wskaźniki globalne, bo wiadomo, że jednostek ciepła/roślinności nie zdobędziemy w fazie Rozwoju.
Z racji, że w takich przypadkach zazwyczaj wybieram interpretację trudniejszą dla rozgrywki to chyba pozostanę przy tym, że wszystkie wymagania dodatkowe muszą być spełnione/opłacone, a 'za darmo' oznacza bez Megakredytów :wink:
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4124
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 308 times
Been thanked: 341 times

Re: Terraforming Mars: Ares Expedition- pytania o zasady

Post autor: tomb »

piterro88 pisze: 27 lut 2022, 21:25
Też się skłaniałem ku takiej interpretacji, natomiast teraz jeszcze raz zerknąłem do instrukcji, gdzie jest napisane 'Jeśli na karcie znajdują się wymagania związane z Liczbą Oceanów, Poziomem Tlenu albo Temperaturą, muszą być spełnione na początku fazy, aby karta mogła zostać zagrana'. W przypadku tych wskaźników globalnych sprawa wydaje się jasna. Moje wątpliwości wywołały karty, które w wymaganiach mają dodatkową opłatę jednostkami ciepła lub roślinności - czy wtedy też traktujemy jak pozostałe wymagania i musimy zapłacić jednostkami a tylko pomijamy koszt w Megakredytach? Wydaje mi się, że tak, lecz nie jestem pewien. Kwestia interpretacji słowa 'za darmo' na karcie z tym efektem.
Tak, wyraziłem się skrótowo i niedokładnie. Żeby zagrać kartę, trzeba spełnić wymagania. Kropka.

Jeśli w wymaganiach mamy określony poziom Wskaźników Globalnych, musi on być osiągnięty na początku fazy. Tego ograniczenia nie dotyczą pozostałe wymagania np. liczbę wymaganych symboli możemy osiągnąć dopiero we właśnie rozgrywanej fazie.

Uważam, że nie ma tu miejsca na interpretację zwrotu "za darmo". Instrukcja mówi jasno - wymagania (czym są i gdzie je znaleźć na karcie - jasno definiuje instrukcja) muszą być spełnione, aby zagrać kartę. Zatem tylko kwota wyrażona w ME, czyli koszt karty, może być w tym przypadku zmieniona.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
alex_dp88
Posty: 85
Rejestracja: 15 paź 2021, 19:08
Lokalizacja: Racibórz
Has thanked: 69 times
Been thanked: 81 times

Re: Terraforming Mars: Ares Expedition- pytania o zasady

Post autor: alex_dp88 »

Witam szanownych forumowiczów. Mam 2 pytania.
1. Jeśli produkcja na zielonej karcie jest zależna od liczby posiadanych symboli (np energii) i po zagraniu takiej karty z czasem będę wykładał kolejne symbole odpowiadające takiej karcie to produkcja będzie wzrastać? Czy zwiększamy daną produkcję tylko w momencie wyłożenia zielonej karty i potem już się do niej nie wracamy.

2. Jak rozpatrywać kolejność wykonywania danej akcji. Np Jeśli kilka osób chce podnieść wskaźnik na ostatni poziom albo odkryć ostatni ocean, to kto ma pierwszeństwo? Czy może wszyscy wykonują daną akcję i zyskują profity?
Rykas
Posty: 369
Rejestracja: 30 paź 2017, 09:23
Has thanked: 143 times
Been thanked: 69 times

Re: Terraforming Mars: Ares Expedition- pytania o zasady

Post autor: Rykas »

alex_dp88 pisze: 19 mar 2022, 21:43 Witam szanownych forumowiczów. Mam 2 pytania.
1. Jeśli produkcja na zielonej karcie jest zależna od liczby posiadanych symboli (np energii) i po zagraniu takiej karty z czasem będę wykładał kolejne symbole odpowiadające takiej karcie to produkcja będzie wzrastać? Czy zwiększamy daną produkcję tylko w momencie wyłożenia zielonej karty i potem już się do niej nie wracamy.

2. Jak rozpatrywać kolejność wykonywania danej akcji. Np Jeśli kilka osób chce podnieść wskaźnik na ostatni poziom albo odkryć ostatni ocean, to kto ma pierwszeństwo? Czy może wszyscy wykonują daną akcję i zyskują profity?
1. Tylko w momencie zagrania zielonej karty.
2. Kolejność nie ma znaczenia każdy dostaje wt zeton lasu i bonus z ostatniego kafelka oceanu.
Ostatnio zmieniony 19 mar 2022, 22:49 przez Rykas, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
kurdzio
Posty: 782
Rejestracja: 26 paź 2019, 13:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 121 times
Been thanked: 371 times

Re: Terraforming Mars: Ares Expedition- pytania o zasady

Post autor: kurdzio »

alex_dp88 pisze: 19 mar 2022, 21:43 Witam szanownych forumowiczów. Mam 2 pytania.
1. Jeśli produkcja na zielonej karcie jest zależna od liczby posiadanych symboli (np energii) i po zagraniu takiej karty z czasem będę wykładał kolejne symbole odpowiadające takiej karcie to produkcja będzie wzrastać? Czy zwiększamy daną produkcję tylko w momencie wyłożenia zielonej karty i potem już się do niej nie wracamy.

2. Jak rozpatrywać kolejność wykonywania danej akcji. Np Jeśli kilka osób chce podnieść wskaźnik na ostatni poziom albo odkryć ostatni ocean, to kto ma pierwszeństwo? Czy może wszyscy wykonują daną akcję i zyskują profity?
1. Wg mnie kolega wyżej się myli. Jeśli będziesz dokładać nowe karty np. z symbolem energii to produkcja również będzie wzrastać.
2. Na stronie 14 w instrukcji masz to dobrze opisane.
Gramy głównie w 2 osoby, służę radą :)
Cezary1916
Posty: 156
Rejestracja: 24 lis 2011, 15:19
Lokalizacja: Włocławek
Has thanked: 9 times
Been thanked: 15 times

Re: Terraforming Mars: Ares Expedition- pytania o zasady

Post autor: Cezary1916 »

Mam pytanie kiedy i jaką ilość mogę sprzedać kart projektów czy dzieje się to w konkretnej fazie czy w dowolnym momencie mogę sprzedać dowolną ilość kart projektów. Dziękuję za odpowiedź.
Awatar użytkownika
jacobPL
Posty: 143
Rejestracja: 05 paź 2020, 13:36
Lokalizacja: Warszawa / Poznań
Has thanked: 16 times
Been thanked: 39 times

Re: Terraforming Mars: Ares Expedition- pytania o zasady

Post autor: jacobPL »

Cezary1916 pisze: 08 kwie 2022, 09:33 Mam pytanie kiedy i jaką ilość mogę sprzedać kart projektów czy dzieje się to w konkretnej fazie czy w dowolnym momencie mogę sprzedać dowolną ilość kart projektów. Dziękuję za odpowiedź.
W każdej chwili, dowolną ilość. Karty trzeba mocno rotować (sprzedawać), nie ma co trzymać dobrej karty na 5 rund do przodu - szkoda czasu. Dlatego jest to rozwiązane w tak płynny sposób. Nie zdarzyło się nam przy stole, żeby "musieć" sprzedawać z przekroczonej wielkości ręki (>10 kart) na koniec rundy.
fruityguy
Posty: 27
Rejestracja: 20 kwie 2020, 21:54
Has thanked: 13 times
Been thanked: 1 time

Re: Terraforming Mars: Ares Expedition- pytania o zasady

Post autor: fruityguy »

Witam. Mam kilka pytań:
1. Czy podczas zagrywania kart oraz wykonywania akcji z kart niebieskich gdzie treść brzmi np : "podnieś poziom tlenu o 1%" i nie jest nic wspomniane o żetonie lasu to również je się dobiera ? Bo obrazek akcji standardowej mówi wyraźnie, że za megakredyty otrzymuje się ten żeton. Nie wiem jak sytuacja wygląda z kartami.
2. Ktoś wyżej napisał, że kolejność np. odwracania ostatnich żetonów oceanów nie ma znaczenia i wg instrukcji każdy z graczy, którzy również chcieliby w tym ostatnim momencie go odwrócić również dostaje bonus surowców z niego. Co w momencie, kiedy np pierwszy z graczy chce od razu odwrócić 2 żetony na raz a drugi 1. Mam rozumieć, że wtedy może sobie wybrać z którego żetonu chce pobrać bonus ?
3. Na stronie 14 jest informacja: " Ważna zasada! Na koniec fazy akcji, jeśli gracz jest w stanie wydać jednostki ciepła
albo roślinności, aby wykonać akcję standardową, musi to zrobić, chyba że odpowiedni
Wskaźnik Globalny osiągnął już poziom maksymalny" Rozumiem przez to , że nie można chomikować surowców na późniejsze rundy ?
Awatar użytkownika
kurdzio
Posty: 782
Rejestracja: 26 paź 2019, 13:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 121 times
Been thanked: 371 times

Re: Terraforming Mars: Ares Expedition- pytania o zasady

Post autor: kurdzio »

fruityguy pisze: 24 lip 2022, 13:32 Witam. Mam kilka pytań:
1. Czy podczas zagrywania kart oraz wykonywania akcji z kart niebieskich gdzie treść brzmi np : "podnieś poziom tlenu o 1%" i nie jest nic wspomniane o żetonie lasu to również je się dobiera ? Bo obrazek akcji standardowej mówi wyraźnie, że za megakredyty otrzymuje się ten żeton. Nie wiem jak sytuacja wygląda z kartami.
2. Ktoś wyżej napisał, że kolejność np. odwracania ostatnich żetonów oceanów nie ma znaczenia i wg instrukcji każdy z graczy, którzy również chcieliby w tym ostatnim momencie go odwrócić również dostaje bonus surowców z niego. Co w momencie, kiedy np pierwszy z graczy chce od razu odwrócić 2 żetony na raz a drugi 1. Mam rozumieć, że wtedy może sobie wybrać z którego żetonu chce pobrać bonus ?
3. Na stronie 14 jest informacja: " Ważna zasada! Na koniec fazy akcji, jeśli gracz jest w stanie wydać jednostki ciepła
albo roślinności, aby wykonać akcję standardową, musi to zrobić, chyba że odpowiedni
Wskaźnik Globalny osiągnął już poziom maksymalny" Rozumiem przez to , że nie można chomikować surowców na późniejsze rundy ?
1. https://boardgamegeek.com/thread/271196 ... n-question
Musimy stworzyć las żeby dostać żeton lasu, przy samym podniesieniu tlenu dostajemy tylko 1 WT.
2. Jeśli wszystkie oceany zostały odwrócone w tej rundzie, pobierasz premię z ostatniego odwróconego obszaru oceanu.
3. Nie można chomikować, surowce trzeba wydawać żeby gra skończyła się w rozsądnym czasie.
Gramy głównie w 2 osoby, służę radą :)
vader777
Posty: 111
Rejestracja: 13 lis 2015, 12:15
Has thanked: 3 times
Been thanked: 9 times

Re: Terraforming Mars: Ares Expedition (Sydney Engelstein, Jacob Fryxelius, Nick Little)

Post autor: vader777 »

Witam mam pytanie czy efekty odpalają się tylko raz czy wielkokrotnie?(np:zamień kasę na rośliny itp)wcześniej admin mnie przerzucił do działu z pytaniami,ale czekam i czekam zero odpowiedzi.
fruityguy
Posty: 27
Rejestracja: 20 kwie 2020, 21:54
Has thanked: 13 times
Been thanked: 1 time

Re: Terraforming Mars: Ares Expedition- pytania o zasady

Post autor: fruityguy »

Efekty to premia stała.
sindelar
Posty: 10
Rejestracja: 11 paź 2018, 15:35
Has thanked: 3 times

Re: Terraforming Mars: Ares Expedition- pytania o zasady

Post autor: sindelar »

A o co chodzi z zetonami specjalnymi mikroby i zwierzęta. Akcja: przenieś jednostki mikrobów albo zwierząt na kartę. Jak się to zaznacza? Na karcie gdzie się je przenosi musi być już wcześniej ikona mikroba lub zwierzęcia?
vader777
Posty: 111
Rejestracja: 13 lis 2015, 12:15
Has thanked: 3 times
Been thanked: 9 times

Re: Terraforming Mars: Ares Expedition (Sydney Engelstein, Jacob Fryxelius, Nick Little)

Post autor: vader777 »

A mam pytanko czy ikony w lewym górnym rogu karty korporacji liczą się do zdolności pewnych kart?
Np liść z ekoline czy będzie liczony jako roślinka czy to tylko kosmetyczne dodatki?
sasquach
Posty: 1803
Rejestracja: 29 cze 2016, 00:59
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 921 times
Been thanked: 576 times

Re: Terraforming Mars: Ares Expedition (Sydney Engelstein, Jacob Fryxelius, Nick Little)

Post autor: sasquach »

Liczy się.
vader777
Posty: 111
Rejestracja: 13 lis 2015, 12:15
Has thanked: 3 times
Been thanked: 9 times

Re: Terraforming Mars: Ares Expedition- pytania o zasady

Post autor: vader777 »

Dzięki to wyrównuje trochę siłę korporacji.
vader777
Posty: 111
Rejestracja: 13 lis 2015, 12:15
Has thanked: 3 times
Been thanked: 9 times

Re: Terraforming Mars: Ares Expedition- pytania o zasady

Post autor: vader777 »

Z przenoszeniem mikrobów i zwierząt to ja przenoszę pojedynczą kostkę o punktacji 1 ,za każdym raze gdy jest akcja dodając kolejne.Jeśli dobrze zrozumiałem pytanie o mikrobach i zwierzętach.
ElPrzemas
Posty: 19
Rejestracja: 21 lut 2022, 07:41
Has thanked: 1 time
Been thanked: 10 times

Re: Terraforming Mars: Ares Expedition- pytania o zasady

Post autor: ElPrzemas »

sindelar pisze: 04 lut 2023, 12:44 A o co chodzi z zetonami specjalnymi mikroby i zwierzęta. Akcja: przenieś jednostki mikrobów albo zwierząt na kartę. Jak się to zaznacza? Na karcie gdzie się je przenosi musi być już wcześniej ikona mikroba lub zwierzęcia?
Chodzi o zbieranie mikrobów i zwierząt? Zbiera się je na konkretnych kartach. Ilość zaznaczasz kostkami.

Jeśli chodzi o przenoszenie to jak się nie mylę jest karta która pozwala przenosić mikroby z jednej karty na której już masz mikroby na inną na której też możesz je zbierać.
vader777
Posty: 111
Rejestracja: 13 lis 2015, 12:15
Has thanked: 3 times
Been thanked: 9 times

Re: Terraforming Mars: Ares Expedition- pytania o zasady

Post autor: vader777 »

Tak na pewno jest taka karta ,bo w ostatniej rozgrywce miałem.
Moonz
Posty: 281
Rejestracja: 14 sty 2022, 13:55
Has thanked: 60 times
Been thanked: 28 times

Re: Terraforming Mars: Ares Expedition- pytania o zasady

Post autor: Moonz »

Gdy odwracam ocean to dostaje zasób czy podnoszę produkcję?
ElPrzemas
Posty: 19
Rejestracja: 21 lut 2022, 07:41
Has thanked: 1 time
Been thanked: 10 times

Re: Terraforming Mars: Ares Expedition- pytania o zasady

Post autor: ElPrzemas »

Moonz pisze: 06 mar 2023, 18:04 Gdy odwracam ocean to dostaje zasób czy podnoszę produkcję?
Dostajesz zasoby
ODPOWIEDZ