Kartografowie - zasady, pytania

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
feniks_ciapek
Posty: 2289
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1593 times
Been thanked: 930 times

Re: Kartografowie

Post autor: feniks_ciapek »

Bierzesz największy z tych, które nie sąsiadują z górami.
MaciekK5454
Posty: 358
Rejestracja: 09 sie 2020, 20:44
Has thanked: 170 times
Been thanked: 193 times

Re: Kartografowie

Post autor: MaciekK5454 »

feniks_ciapek pisze: 28 lip 2021, 22:08 Bierzesz największy z tych, które nie sąsiadują z górami.
Bardzo dziękuję za odpowiedź. Wiemy może, z czego wynika taka interpretacja? (przeoczony fragment instrukcji, bgg, apka?)
Awatar użytkownika
Harun
Posty: 1097
Rejestracja: 21 sie 2006, 16:48
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 646 times
Been thanked: 522 times

Re: Kartografowie

Post autor: Harun »

MaciekK5454 pisze: 29 lip 2021, 07:25
feniks_ciapek pisze: 28 lip 2021, 22:08 Bierzesz największy z tych, które nie sąsiadują z górami.
Bardzo dziękuję za odpowiedź. Wiemy może, z czego wynika taka interpretacja? (przeoczony fragment instrukcji, bgg, apka?)
A kolega to chyba prawnik :)

Tu jest odpowiedź autora

https://boardgamegeek.com/thread/226977 ... oring-card

Jordy Adan
Designer @jordyadan
Posted, Sep 4, 2019


it means the whole cluster cannot be adjacent to mountains.
feniks_ciapek
Posty: 2289
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1593 times
Been thanked: 930 times

Re: Kartografowie

Post autor: feniks_ciapek »

MaciekK5454 pisze: 29 lip 2021, 07:25 Bardzo dziękuję za odpowiedź. Wiemy może, z czego wynika taka interpretacja? (przeoczony fragment instrukcji, bgg, apka?)
Apka.
MaciekK5454
Posty: 358
Rejestracja: 09 sie 2020, 20:44
Has thanked: 170 times
Been thanked: 193 times

Re: Kartografowie - zasady, pytania

Post autor: MaciekK5454 »

Hej, dziękuję za odpowiedzi.

Pojawiła się jednak jeszcze jedna wątpliwość związana z dodatkiem Umiejętności.

Jeżeli mamy sytuację, że nie jesteśmy w stanie nic narysować, to rysujemy pojedynczy obszar dowolnie wypełnionego terenu. Ale co w przypadku, jeżeli niby nie mamy możliwości narysowania obszaru zgodnie z kartą, ale jakaś dostępna umiejętność pozwalałaby jednak wykonać ruch (np. taka która zamienia kształt na inny, lub pozwala wyjść za plansze)? Czy w takiej sytuacji musimy wykorzystać tę umiejętność, czy po prostu możemy ją zignorować i rysujemy sobie dowolny kwadracik gdziekolwiek?

Zakładamy oczywiście, ze w danej porze roku jeszcze nie wykorzystaliśmy żadnej umiejętności i że nas na nią stać.

Akurat u nas pojawiła się taka wątpliwość w przypadku konieczności narysowania obszaru na ruinach (jedna z umiejętności pozwalała spełnić ten warunek), ale myślę, ze mogłoby to dotyczyć każdej sytuacji gdzie jedyna możliwość narysowania danego kształtu wynika z wykorzystania karty umiejętności?
Awatar użytkownika
Harun
Posty: 1097
Rejestracja: 21 sie 2006, 16:48
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 646 times
Been thanked: 522 times

Re: Kartografowie - zasady, pytania

Post autor: Harun »

MaciekK5454 pisze: 29 lip 2021, 22:34
Spoiler:
[/spoiler]

Tu już trochę taka wydumana wątpliwość, moim zdaniem. Karty umiejętności można "may" użyć, nie wskazano żadnego przypadku, aby było to obowiązkowe, tym bardziej, że najczęściej użycie jest powiązane z monetą. Podstawa odpowiedzi: instrukcja dodatku.

Tu masz natomiast inny ciekawy przypadek, tak na przyszłość.

https://boardgamegeek.com/thread/241605 ... case-ruins

Przy okazji polecam miesięczne gry na bgg w sekcji organized play

https://boardgamegeek.com/boardgame/263 ... forums/274
MaciekK5454
Posty: 358
Rejestracja: 09 sie 2020, 20:44
Has thanked: 170 times
Been thanked: 193 times

Re: Kartografowie - zasady, pytania

Post autor: MaciekK5454 »

Harun pisze: 30 lip 2021, 00:23
Tu masz natomiast inny ciekawy przypadek, tak na przyszłość.

https://boardgamegeek.com/thread/241605 ... case-ruins

Przy okazji polecam miesięczne gry na bgg w sekcji organized play

https://boardgamegeek.com/boardgame/263 ... forums/274
A to ciekawe, nie pomyslelismy o czyms takim. Dzieki tez za linki.
bdm
Posty: 580
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 382 times
Been thanked: 63 times

Re: Kartografowie - zasady, pytania

Post autor: bdm »

Karta Utracone Włości.

Obrazek

Chodzi o kwadrat z obszarem jednego typu (np las) czy dowolne wypełnienie? Czyli kwadrat 3x3 da 9 pkt a 4x4=12?

Wydaje się, że dowolne bo inaczej nie byłyby to utracone włości. No ale wolę się upewnić.
Awatar użytkownika
kurdzio
Posty: 797
Rejestracja: 26 paź 2019, 13:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 123 times
Been thanked: 378 times

Re: Kartografowie - zasady, pytania

Post autor: kurdzio »

Dowolne wypełnienie, wliczają się także góry itp
Gramy głównie w 2 osoby, służę radą :)
bdm
Posty: 580
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 382 times
Been thanked: 63 times

Re: Kartografowie - zasady, pytania

Post autor: bdm »

Karta punktacji "Umocnienia" - "Zdobądź 2 Gwiazdki Reputacji za każdy obszar Wioski w drugim co do wielkości klastrze obszarów Wioski"

Czy jak mam przykładowo trzy wioski: 6, 5 i 5 to punktują obie piątki? Czyli 20 pkt?
Awatar użytkownika
trixon
Posty: 629
Rejestracja: 24 sie 2020, 10:08
Has thanked: 256 times
Been thanked: 288 times

Re: Kartografowie - zasady, pytania

Post autor: trixon »

bdm pisze: 30 cze 2022, 10:38 Karta punktacji "Umocnienia" - "Zdobądź 2 Gwiazdki Reputacji za każdy obszar Wioski w drugim co do wielkości klastrze obszarów Wioski"

Czy jak mam przykładowo trzy wioski: 6, 5 i 5 to punktują obie piątki? Czyli 20 pkt?
Punktuje jedna piątka. Czyli 10 pkt.
bdm
Posty: 580
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 382 times
Been thanked: 63 times

Re: Kartografowie - zasady, pytania

Post autor: bdm »

A jest jakiś FAQ czy to tylko Twoja osobista interpretacja? Bo w instrukcji nie ma wyjaśnienia a można byłoby z tego wycisnąć całkiem dobre punkty.
Awatar użytkownika
trixon
Posty: 629
Rejestracja: 24 sie 2020, 10:08
Has thanked: 256 times
Been thanked: 288 times

Re: Kartografowie - zasady, pytania

Post autor: trixon »

Moja osobista interpretacja na podstawie zdania. Karta mówi o klastrze, a nie klastrach. Interpretuję tę zasadę w sposób następujący:
1) sortuję klastry malejąco
2) punktuje drugi

Analogicznie dla przykładu: gdybym posiadał 2 klastry po 5 obszarów to dostałbym 10 pkt.
MaciekK5454
Posty: 358
Rejestracja: 09 sie 2020, 20:44
Has thanked: 170 times
Been thanked: 193 times

Re: Kartografowie - zasady, pytania

Post autor: MaciekK5454 »

trixon pisze: 30 cze 2022, 11:16 Moja osobista interpretacja na podstawie zdania. Karta mówi o klastrze, a nie klastrach. Interpretuję tę zasadę w sposób następujący:
1) sortuję klastry malejąco
2) punktuje drugi

Analogicznie dla przykładu: gdybym posiadał 2 klastry po 5 obszarów to dostałbym 10 pkt.
Tu warto dodać że w instrukcji, przy opisie tej karty jest zdanie "jeżeli masz kilka obszarów największych, punktuje jeden z nich". Co sugeruje, że ta karta w każdym przypadku będzie punktować za jeden obszar.
Brontusek
Posty: 5
Rejestracja: 22 lip 2022, 18:18
Has thanked: 3 times

Re: Kartografowie - zasady, pytania

Post autor: Brontusek »

Karta: Kolonia gnomów: Zdobądź 6 Gwiazdek Reputacji za każdy klaster Wioski, który zawiera 4 obszary w kwadracie o wymiarach 2x2.

Pytanie: Czy jeśli w jednym klastrze będę miał więcej kwadratów Wioski 2x2 to wszystkie będą punktować, czy tylko raz za cały klaster?
tomekmani3k
Posty: 600
Rejestracja: 29 lip 2015, 19:26
Has thanked: 59 times
Been thanked: 144 times

Re: Kartografowie - zasady, pytania

Post autor: tomekmani3k »

Brontusek pisze: 06 sie 2022, 15:46 Karta: Kolonia gnomów: Zdobądź 6 Gwiazdek Reputacji za każdy klaster Wioski, który zawiera 4 obszary w kwadracie o wymiarach 2x2.

Pytanie: Czy jeśli w jednym klastrze będę miał więcej kwadratów Wioski 2x2 to wszystkie będą punktować, czy tylko raz za cały klaster?
Punkty dostajesz za klaster, który spełnia wymagania. Jak będzie kwadrat wiosek 4x4 to dalej jest jeden duży klaster.
bdm
Posty: 580
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 382 times
Been thanked: 63 times

Re: Kartografowie - zasady, pytania

Post autor: bdm »

Czyli lepiej rysować drugą oddzielną wioskę 2x2 żeby dostać 12 pkt?
Awatar użytkownika
kurdzio
Posty: 797
Rejestracja: 26 paź 2019, 13:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 123 times
Been thanked: 378 times

Re: Kartografowie - zasady, pytania

Post autor: kurdzio »

bdm pisze: 06 sie 2022, 21:41 Czyli lepiej rysować drugą oddzielną wioskę 2x2 żeby dostać 12 pkt?
Zgadza się, w końcu punktujesz za każdy klaster :)
Gramy głównie w 2 osoby, służę radą :)
Sloth
Posty: 384
Rejestracja: 03 mar 2020, 14:08
Has thanked: 81 times
Been thanked: 76 times

Re: Kartografowie - zasady, pytania

Post autor: Sloth »

Kilka pytań.

1.Karta Silosy 10 gwiazdek za każdą nieparzystą kompletną kolumnę.
Jak to interpretować, kolumna może się składać z różnych obszarów ? Jedynym warunkiem jest aby nie miała przerwy ??? Tak liczyłem i zdobyłem 100 punktów w zimie za ten warunek. Trochę abstrakcja gdyż pozostałych miałem około 70 z czterech pór roku.

2. Na każdej karcie punktacji jest gwiazdka z liczbą w środku i napis 1P.
Co to oznacza ?

3. Herosa można stawiać na dowolnym obszarze. Oznacza to iż również na obszarach zabudowanych i potworach ?

4. Potwora mogę postawić tylko na wolnym obszarze, jeżeli nie mam miejsca stawiam na dowolnym polu tzn. jak powyżej tylko bez literki co rozumiem że, nie oddziałowywuje co koniec pory jezeli tak miał zapisane. Tak to mam rozumieć ?
Awatar użytkownika
kurdzio
Posty: 797
Rejestracja: 26 paź 2019, 13:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 123 times
Been thanked: 378 times

Re: Kartografowie - zasady, pytania

Post autor: kurdzio »

Sloth pisze: 04 wrz 2022, 12:10 Kilka pytań.

1.Karta Silosy 10 gwiazdek za każdą nieparzystą kompletną kolumnę.
Jak to interpretować, kolumna może się składać z różnych obszarów ? Jedynym warunkiem jest aby nie miała przerwy ??? Tak liczyłem i zdobyłem 100 punktów w zimie za ten warunek. Trochę abstrakcja gdyż pozostałych miałem około 70 z czterech pór roku.

2. Na każdej karcie punktacji jest gwiazdka z liczbą w środku i napis 1P.
Co to oznacza ?

3. Herosa można stawiać na dowolnym obszarze. Oznacza to iż również na obszarach zabudowanych i potworach ?

4. Potwora mogę postawić tylko na wolnym obszarze, jeżeli nie mam miejsca stawiam na dowolnym polu tzn. jak powyżej tylko bez literki co rozumiem że, nie oddziałowywuje co koniec pory jezeli tak miał zapisane. Tak to mam rozumieć ?
1. Na pewno liczyłeś tylko kolumny nieparzyste? Wtedy max pkt to 60, co i tak jest trudne aby wypełnić te kolumny bez przerwy. Liczy się dowolny obszar.
2. Jest to punktacja dla trybu solo.
3. Herosi to także obszar (ten kwadrat 1x1 z mieczem) i jego rysujemy na pustym polu jak każdy inny obszar. Dodatkowo zaznaczamy atak herosa, i on może nachodzić na inne obszary a nawet wyjść za plansze.
4. ?
Gramy głównie w 2 osoby, służę radą :)
Sloth
Posty: 384
Rejestracja: 03 mar 2020, 14:08
Has thanked: 81 times
Been thanked: 76 times

Re: Kartografowie - zasady, pytania

Post autor: Sloth »

kurdzio pisze: 04 wrz 2022, 12:21
Sloth pisze: 04 wrz 2022, 12:10 Kilka pytań.

1.Karta Silosy 10 gwiazdek za każdą nieparzystą kompletną kolumnę.
Jak to interpretować, kolumna może się składać z różnych obszarów ? Jedynym warunkiem jest aby nie miała przerwy ??? Tak liczyłem i zdobyłem 100 punktów w zimie za ten warunek. Trochę abstrakcja gdyż pozostałych miałem około 70 z czterech pór roku.

2. Na każdej karcie punktacji jest gwiazdka z liczbą w środku i napis 1P.
Co to oznacza ?

3. Herosa można stawiać na dowolnym obszarze. Oznacza to iż również na obszarach zabudowanych i potworach ?

4. Potwora mogę postawić tylko na wolnym obszarze, jeżeli nie mam miejsca stawiam na dowolnym polu tzn. jak powyżej tylko bez literki co rozumiem że, nie oddziałowywuje co koniec pory jezeli tak miał zapisane. Tak to mam rozumieć ?
1. Na pewno liczyłeś tylko kolumny nieparzyste? Wtedy max pkt to 60, co i tak jest trudne aby wypełnić te kolumny bez przerwy. Liczy się dowolny obszar.
2. Jest to punktacja dla trybu solo.
3. Herosi to także obszar (ten kwadrat 1x1 z mieczem) i jego rysujemy na pustym polu jak każdy inny obszar. Dodatkowo zaznaczamy atak herosa, i on może nachodzić na inne obszary a nawet wyjść za plansze.
4. ?
1. Źle zinterpretowałem kartę.
4. Jak nie mam gdzie narysować potwora, brak miejsca to mam postawić pole 1x1 tylko bez literki. Co oznacza brak literki na potworze.
Awatar użytkownika
kurdzio
Posty: 797
Rejestracja: 26 paź 2019, 13:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 123 times
Been thanked: 378 times

Re: Kartografowie - zasady, pytania

Post autor: kurdzio »

Sloth pisze: 04 wrz 2022, 12:24 4. Jak nie mam gdzie narysować potwora, brak miejsca to mam postawić pole 1x1 tylko bez literki. Co oznacza brak literki na potworze.
4. Potwory mają swoją specjalną umiejetność która dzieje się wg opisu na karcie. Obszar potwora zaznaczamy literkami żeby wiedzieć jaki klaster to jaki konkretny potwór.
W przypadku gdy nie ma miejsca na narysowanie potwora to rysujemy kwadrat 1x1 ale już bez zaznaczania jego literki - jego umiejetność nie działa.
Gramy głównie w 2 osoby, służę radą :)
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8740
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2650 times
Been thanked: 2332 times

Re: Kartografowie HEROSI - zasady, pytania

Post autor: Curiosity »

Obrazek

Kartografowie HEROSI
Pytanie jest następujące: z powyższej karty dostaje się punkty za 5 różnych typów "terenu", a jednym z tych typów może być też potwór. I teraz pytanie: czy jeśli pola potwora zostaną "pokonane" przez Herosa, to czy taki "pokonany potwór" wlicza się do jednego z typów terenu?
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
kurdzio
Posty: 797
Rejestracja: 26 paź 2019, 13:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 123 times
Been thanked: 378 times

Re: Kartografowie HEROSI - zasady, pytania

Post autor: kurdzio »

Curiosity pisze: 08 lut 2023, 19:31
Pokonany potwór = zniszczony, wypełniony obszar, bez konkretnego rodzaju terenu.

DESTROYING SPACES
Some spaces on a player’s map might get destroyed. When a space is destroyed, draw a large “X” over the space. Destroyed spaces count as filled spaces, but have no terrain type. If a hero space is destroyed, that hero’s attack pattern remains active.
Gramy głównie w 2 osoby, służę radą :)
ODPOWIEDZ