Pax Renaissance (Phil Eklund, Matt Eklund)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Arkhon
Posty: 332
Rejestracja: 31 paź 2015, 02:31
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 101 times
Been thanked: 169 times

Re: Pax Renaissance (Phil Eklund, Matt Eklund)

Post autor: Arkhon »

Kapitalna wiadomość, może więcej osób będzie w stanie poznać ten wspaniały tytuł. Może nawet skuszę się, na egzamplarz mimo posiadania wersji eng.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4632
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1025 times
Been thanked: 1940 times

Re: Pax Renaissance (Phil Eklund, Matt Eklund)

Post autor: warlock »

Ja bym chciał, żeby oficjalna instrukcja była tłumaczeniem tej fanowskiej rozszerzonej ;). https://boardgamegeek.com/filepage/2330 ... dition-rul - tu są genialne uzupełnienia o wszystkie sytuacje szczególne.
Awatar użytkownika
Otorek
Posty: 661
Rejestracja: 25 maja 2020, 18:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 242 times
Been thanked: 358 times

Re: Pax Renaissance (Phil Eklund, Matt Eklund)

Post autor: Otorek »

Zastanawiałem się nad ENG, ale nie chciałem zawężać sobie grupy do grania. Po naszemu pewnie też będzie ciężko, ale na 90% się skusze na jak rozumiem głębszego Paxa niż Pamir.
Awatar użytkownika
ScorpZero
Posty: 432
Rejestracja: 05 paź 2020, 10:41
Has thanked: 177 times
Been thanked: 114 times

Re: Pax Renaissance (Phil Eklund, Matt Eklund)

Post autor: ScorpZero »

Ciekawe tylko, czy cena będzie większa od wersji ENG, czy może taka sama... :wink:
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2390
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1297 times
Been thanked: 789 times
Kontakt:

Re: Pax Renaissance (Phil Eklund, Matt Eklund)

Post autor: vinnichi »

tak tyle tematów: koszulki, monety, literówki :D
ale wiadomość super
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1046
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 615 times
Been thanked: 757 times

Re: Pax Renaissance (Phil Eklund, Matt Eklund)

Post autor: Abizaas »

Ciekawe czy wydadzą też promkę. Ja mam wersję EN i raczej się nie będę przesiadać na PL, bo raczej i tak planujemy tylko rozgrywki dwuosobowe.

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
Awatar użytkownika
Otorek
Posty: 661
Rejestracja: 25 maja 2020, 18:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 242 times
Been thanked: 358 times

Re: Pax Renaissance (Phil Eklund, Matt Eklund)

Post autor: Otorek »

No i jak wyjdzie to pewnie wątek z objaśnianiem zasad eksploduje i może i na sprzedaży coś się ruszy :D
Qardasowsky
Posty: 70
Rejestracja: 31 sty 2021, 22:43
Has thanked: 77 times
Been thanked: 96 times

Re: Pax Renaissance (Phil Eklund, Matt Eklund)

Post autor: Qardasowsky »

Dla mnie super news bo już z dobre półtora roku przymierzam się do wersji angielskiej a tak to poczekam na wydanie Galakty, chyba że cenowo wyjdzie podobnie bądź drożej w stosunku do oryginału co mnie nie zdziwi biorąc pod uwagę niskie nakłady i przykład Tidal Blades. Oby poszli za ciosem i za rok może Porfiriana albo Transhumanity bo wydaje mi się że sytuacja będzie podobna do pierwszego druku Pamira co dobrze rokuje na przyszłość i relacje z Ion
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3351
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 2000 times

Re: Pax Renaissance (Phil Eklund, Matt Eklund)

Post autor: Ardel12 »

Też się ucieszyłem, ostatnio zainterowałem się tytułem i właśnie jestem w fazie grzebania co to, z czym to się je i czy dla mnie, więc jak postanowię, ze kupuję, to Galakta idealnie wjedzie z wersją PL.

W co wątpię, to niższa cena niż obecna. Jednak Galakta ostatnimi czasy gry wydaje w zbliżonych a nawet wyższych cenach niż oryginalne wydania, które możemy dostać z zagranicznych sklepów.
selektor
Posty: 36
Rejestracja: 29 sty 2021, 16:36
Has thanked: 19 times
Been thanked: 46 times

Re: Pax Renaissance (Phil Eklund, Matt Eklund)

Post autor: selektor »

Jedna z nielicznych gier, która naprawdę mieli mi mózg w trakcie gry. I nie robią tego w ten sposób nawet COINy, czy ośmiogodzinna partyjka w Empire of the Sun. Jestem ciekawy jak ta gra zostanie przyjęta w Polsce. Poprosiłbym jeszcze o polską wersję BIOS Origins. Skoro idziemy w ślady Czechów, którzy mają już obie te gry w swoim ojczystym języku, to może najwyższa pora na jakiegoś polskiego BIOSa, no i w przyszłości jeszcze koniecznie Pax Hispanica :) I to byłoby na tyle z koncertu życzeń ;)
Awatar użytkownika
Qnnrad
Posty: 217
Rejestracja: 02 sie 2012, 22:47
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 184 times
Been thanked: 183 times
Kontakt:

Re: Pax Renaissance (Phil Eklund, Matt Eklund)

Post autor: Qnnrad »

Ależ piękna wiadomość! Cudownie jest widzieć, że polski rynek jest otwarty i gotowy na takie gry (jak Paxy). Życzę sukcesu wydawniczego i sprzedażowego!
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3035
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 573 times
Been thanked: 239 times

Re: Pax Renaissance (Phil Eklund, Matt Eklund)

Post autor: DarkSide »

Czyli tytuł Zaawansowanej Gry Roku 2023 rozstrzygnie się między Pax Renaissance, Trickerionem a Dominant Species. 8)
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
kolosm
Posty: 306
Rejestracja: 28 lip 2017, 20:27
Lokalizacja: Rybnik
Has thanked: 458 times
Been thanked: 53 times

Re: Pax Renaissance (Phil Eklund, Matt Eklund)

Post autor: kolosm »

I John Company... :)
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4632
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1025 times
Been thanked: 1940 times

Re: Pax Renaissance (Phil Eklund, Matt Eklund)

Post autor: warlock »

Pojawiła się najnowsza, zaktualizowana wersja fanowskiej (DOSKONAŁEJ) instrukcji, obejmująca m.in. promo pack ;)
https://boardgamegeek.com/filepage/2330 ... dition-rul
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1046
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 615 times
Been thanked: 757 times

Re: Pax Renaissance (Phil Eklund, Matt Eklund)

Post autor: Abizaas »

Bardzo polecam insert od Dobry Insert. Kleiłem w piątek i zero zastrzeżeń - idealnie spasowany, ładnie wygląda i jest bardzo funkcjonalny.
Obrazek

EDIT:
Dodam link skąd mam, bo nie pomyślałem o tym a teraz wiadomości na pw przychodzą :)
viewtopic.php?p=1419432#p1419432

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1046
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 615 times
Been thanked: 757 times

Re: Pax Renaissance (Phil Eklund, Matt Eklund)

Post autor: Abizaas »

Post pod postem ale graliśmy dziś pierwszy raz i sam zachwyt. Najbardziej zadziwia mnie krótki czas gry w porównaniu do ciężaru i ilości trudnych decyzji w trakcie. Zasady są niesamowicie zawiłe i skomplikowane, spędziłem na nauce zasad parę godzin i byłem zmuszony korzystać z wielu źródeł w tym głównie filmiku pwoloszuna i fanowskiej instrukcji - oryginalna instrukcja jest bardzo słaba.

Gra z pewnością zostanie z nami na dłużej. Mimo zawiłości zasad, sama gra jest bardzo minimalistyczna na swoją wagę. Rozkłada się ją szybko, rozgrywka jest krótka i mało losowa a mimo to generuje mnóstwo bardzo ciekawych decyzji, zależności i zapewnia bardzo wysoki poziom interakcji.

Z wad Pax Ren - słaba instrukcja i niepraktyczna pomoc gracza. Obie te rzeczy są poprawione przez fanów, instrukcja po rewizji wraz z filmem pwoloszuna zdecydowanie wystarczą by nauczyć się zasad a customowa pomoc gracza to w mojej opinii must-have do płynnej rozgrywki.

Jako fan ciężkich gier euro i osoba której nie spodobał się Pax Pamir - bardzo polecam Pax Ren i jest to z pewnością jedna z najlepszych gier w jakie grałem.

Obrazek

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
dave8
Posty: 744
Rejestracja: 01 sty 2017, 16:51
Has thanked: 70 times
Been thanked: 93 times

Re: Pax Renaissance (Phil Eklund, Matt Eklund)

Post autor: dave8 »

Ja też gram normalnie że zwykłą pomocą gracza i nie widzę problemu
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4632
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1025 times
Been thanked: 1940 times

Re: Pax Renaissance (Phil Eklund, Matt Eklund)

Post autor: warlock »

Na papierze wszystko jest ok, tylko jak przychodzi do pewnych sytuacji szczególnych to instrukcja ich nie uwzględnia - a chodzi tu np. o kwestie dotyczące koronacji własnego króla. Generalnie fanowska instrukcja dodała kilka sekcji, w których zebrała do kupy masę ważnych informacji dotyczących tzw. "token movement".

No bo kto z Was mi powie, co się dzieje podczas koronacji własnego króla, krok po kroku ;)?
Ostatnio zmieniony 13 lut 2023, 09:00 przez warlock, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1046
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 615 times
Been thanked: 757 times

Re: Pax Renaissance (Phil Eklund, Matt Eklund)

Post autor: Abizaas »

Fanowska instrukcja jest napisana w taki sposób, że łatwo odszukać w niej interesujące nas informacje - czego nie można powiedzieć o oryginalnej instrukcji.

W mojej opinii, do tak skomplikowanej gry można albo napisać instrukcję w której łatwo znaleźć coś co aktualnie nas interesuje (jak instrukcja WoPa, dodatek do instrukcji TTA) albo napisać instrukcję, z której łatwo nauczyć się podstaw gry od zera (podstawowa instrukcja TTA, instrukcje Lacerdy). Oryginalna instrukcja Pax Ren nie spełnia żadnego z tych warunków. Fanowska instrukcja jest analogiczna do instrukcji WoPa, tzn. trudno nauczyć się z niej gry od zera ale zawiera wszystkie zasady poukładane w logiczny sens, więc po pierwszym poznaniu gry bardzo łatwo korzysta się z niej w trakcie rozgrywki. Oczywiście to moja subiektywna opinia, ale fakty są takie, że oryginalna instrukcja jest po prostu uboższa w informacje, nie zawiera erraty i pewne kwestie są niedoprecyzowane.

A co do pomocy gracza - fanowska ma prześwietną ikonografię i jest bardzo scalona. Znacząco zmniejszyła potrzebę korzystania z instrukcji w pierwszej partii. Nie planuję korzystania z oryginalnego player aida na którym mamy puste komórki w wielkich tabelach i zbyt dużo tekstu.

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
piwko
Posty: 363
Rejestracja: 05 lut 2019, 12:09
Has thanked: 68 times
Been thanked: 101 times

Re: Pax Renaissance (Phil Eklund, Matt Eklund)

Post autor: piwko »

warlock pisze: 13 lut 2023, 08:14 No bo kto z Was mi powie, co się dzieje podczas koronacji własnego króla, krok po kroku ;)?
Byłem przekonany, że nie można koronować własnego króla. Dzięki za uświadomienie w tym temacie :)

Bardzo cieszę się, że Galakta wyda tę fantastyczną grę. Dla mnie to TOP1.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4632
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1025 times
Been thanked: 1940 times

Re: Pax Renaissance (Phil Eklund, Matt Eklund)

Post autor: warlock »

piwko pisze: 13 lut 2023, 09:19
warlock pisze: 13 lut 2023, 08:14 No bo kto z Was mi powie, co się dzieje podczas koronacji własnego króla, krok po kroku ;)?
Byłem przekonany, że nie można koronować własnego króla. Dzięki za uświadomienie w tym temacie :)

Bardzo cieszę się, że Galakta wyda tę fantastyczną grę. Dla mnie to TOP1.
Bo nie można było - to zmiana w drugiej edycji ;).
Awatar użytkownika
ScorpZero
Posty: 432
Rejestracja: 05 paź 2020, 10:41
Has thanked: 177 times
Been thanked: 114 times

Re: Pax Renaissance (Phil Eklund, Matt Eklund)

Post autor: ScorpZero »

A co Panowie polecacie do samej nauki gry?
Bo o ile fanowska instrukcja faktycznie jest fajnie napisana, żeby łatwo coś było w niej znaleźć o tyle raczej ciężko ją przeczytać i zacząć grać. :(
tommyray
Posty: 1303
Rejestracja: 11 mar 2017, 14:51
Lokalizacja: Gliwice/Katowice
Has thanked: 406 times
Been thanked: 547 times
Kontakt:

Re: Pax Renaissance (Phil Eklund, Matt Eklund)

Post autor: tommyray »

ScorpZero pisze: 13 lut 2023, 10:07 A co Panowie polecacie do samej nauki gry?
Bo o ile fanowska instrukcja faktycznie jest fajnie napisana, żeby łatwo coś było w niej znaleźć o tyle raczej ciężko ją przeczytać i zacząć grać. :(
1) Jest learn to play w pudle, nie najlepszy ale i nie najgorszy.
2) dokładnie przeczytać instrukcję i zagrać solo na dwie ręce aby ogarnąć pewne rzeczy.
3) nauczyć się korzystać i czytać poprawnie te cheat sheety czy to oryginalne czy te fanowskie, bo czytelne na pierwszy rzut oka to one nie są.
4) są dwa filmy po polsku dokładnie tłumaczące zasady

No i jest bardzo przydatny plik na bgg https://boardgamegeek.com/filepage/2305 ... lace-token tłumaczący co robi co.
Awatar użytkownika
Arkhon
Posty: 332
Rejestracja: 31 paź 2015, 02:31
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 101 times
Been thanked: 169 times

Re: Pax Renaissance (Phil Eklund, Matt Eklund)

Post autor: Arkhon »

ScorpZero pisze: 13 lut 2023, 10:07 A co Panowie polecacie do samej nauki gry?
Bo o ile fanowska instrukcja faktycznie jest fajnie napisana, żeby łatwo coś było w niej znaleźć o tyle raczej ciężko ją przeczytać i zacząć grać. :(
Raptem stronę wcześniej, polecałem :
Dwa świetne filmy wykonane przez kolegę Piotrka, w języku ojczystym:
Spoiler:
oraz
Spoiler:
przedewszystkim, to nie jest wagowo "ciężkie euro", troszku mnie rozbawiają niektóre porównania, ale rozumiem, że inne były niemożliwe. Porównywać można to prędzej z COINami i tytułami wojennymi. Wojennicy przyzwyczajeni do mniej czytelnych i poukładanych instrukcji stwierdzą zgodnie - że istrukcja w 2nd edition Ren'a jest akurat b dobra.

Radziłbym jej używać w formacie cyfrowym (z wyszukiwarką).
Co do samych player aid - są dobre, nie genialne, ale dobre.

Jak się nauczyć grać - tu trzeba oprócz w zasad, niestety (albo stety właśnie) w praktyce.
Każdy one shot i akcje przećwiczyć na przykładach, wyryć w pamięci. Tak naprawde jest kilka wspólnych mianowników i idzię się w tym połapać, ale jest to waga ciężka, zarówno tłumaczenie jak i przyswajanie zasad ale także "jak grać dobrze, by wygrać" zajmuje kilka partii, trzeba być cierpliwym :) ale.... warto, bardzo.
ODPOWIEDZ