Cthulhu: Death May Die - pytania i wątpliwości

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
Awatar użytkownika
KOSHI
Posty: 857
Rejestracja: 23 kwie 2011, 19:23
Has thanked: 292 times
Been thanked: 283 times

Re: Cthulhu: Death May Die - pytania i wątpliwości

Post autor: KOSHI »

Wg. mnie extra badacz jest wartości dodaną. Powinieneś rozpatrywać efekty tylko dla Borden takie jak wymykanie się. Extra badacza bierzesz gratis i możesz porzucić na dowolnym polu po którym tamta biegnie czy kończy bieg.

Co ciekawe, łapiecie oboje ogień jeśli opuszczacie pola z tokenami ognia tyle, że extra badacz rozpatrzy je dopiero w swojej turze co potwierdza FAQ.

Moje pytanie o S1E5: Czy Starszy ginie jeśli jest w katakumbach, ale na planszy gracza, a Przedwiecznych awansuje właśnie? Ja grałem, że tak.

Drugie pytanie: czy mogę wymieniać się przedmiotami, towarzyszami z kimś, kto jest w Katatonii? Założyłem, że jeśli to nie jego tura to tak.
PawelGal83
Posty: 75
Rejestracja: 13 lut 2020, 20:02
Has thanked: 7 times
Been thanked: 3 times

Re: Cthulhu: Death May Die - pytania i wątpliwości

Post autor: PawelGal83 »

KOSHI pisze: 22 sty 2023, 18:17
Moje pytanie o S1E5: Czy Starszy ginie jeśli jest w katakumbach, ale na planszy gracza, a Przedwiecznych awansuje właśnie? Ja grałem, że tak.

Drugie pytanie: czy mogę wymieniać się przedmiotami, towarzyszami z kimś, kto jest w Katatonii? Założyłem, że jeśli to nie jego tura to tak.
Ad 1 Wydaje mi się że gdy starszy jest na planszy gracza, to fabularnie badacz już go wybudził z tego snu czy halucynacji, nakazujących im zmierzać do katakumb, i tak jakby chroni go przed śmiercią (samobójstwem?). Mechaniczne starszy na planszy gracza nie znajduje się w katakumbach :p

Ad 2 myślę, że możesz się wymienić w przypadku gdy inny gracz inicjuje tę akcję niż gracz co jest w katatonii
Aleplanszówki 5%, Planszostrefa 10 %, Mepel 3%
Awatar użytkownika
KOSHI
Posty: 857
Rejestracja: 23 kwie 2011, 19:23
Has thanked: 292 times
Been thanked: 283 times

Re: Cthulhu: Death May Die - pytania i wątpliwości

Post autor: KOSHI »

PawelGal83 pisze: 22 sty 2023, 20:31 Ad 1 Wydaje mi się że gdy starszy jest na planszy gracza, to fabularnie badacz już go wybudził z tego snu czy halucynacji, nakazujących im zmierzać do katakumb, i tak jakby chroni go przed śmiercią (samobójstwem?). Mechaniczne starszy na planszy gracza nie znajduje się w katakumbach :p
Kurcze, dobrze to wyjaśniłeś. Zastanawiałem się po kiego grzyba oni idą do tych katakumb i kto ich zabija, jak tam często nie ma żadnych potworów. To faktycznie może być logiczne, że wskakują do jakiejś studni czy wbijają sobie sztylet w serce, a skoro jesteśmy z nimi to temu zapobiegamy. Tylko pytanie, czy planszetka gracza jest nadrzędna czy podrzędna jeśli chodzi o słowo Katakumby bo w sumie zniknęli z planszy, ale Badacz dalej jest w katakumbach. Chyba jednak przychylę się do Twojego rozumowania. Dzięki.
Gargi
Posty: 77
Rejestracja: 29 gru 2021, 23:53
Has thanked: 11 times
Been thanked: 3 times

Re: Cthulhu: Death May Die - pytania i wątpliwości

Post autor: Gargi »

A napiszcie mi : taka dodadkotwa zawartość jaka była na kickstarterze w postaci dodatkowych scenariuszy lub postaci jest gdzieś jeszcze do zdobycia? Jest szansa że po jakimś dłuższym czasie takie rzeczy są wrzucane w neta przez twórców. O język polski nawet nie pytam bo ta wersja z kickstartera pewnie była tylko po angielsku.
Awatar użytkownika
KOSHI
Posty: 857
Rejestracja: 23 kwie 2011, 19:23
Has thanked: 292 times
Been thanked: 283 times

Re: Cthulhu: Death May Die - pytania i wątpliwości

Post autor: KOSHI »

Raczej nic w sieci nie będzie. Przy trzecim sezonie pojawiła się możliwość ponownego zamówienia Unspeakable Box - 3 nowe scenariusze, unikatowy Przedwiecznych Dagon i masa bohaterów. Długo się wahałem, ale wziąłem. Late pledge chyba jeszcze otwarte bo japończyk dzisiaj miał zamykać definitywnie zbiórkę więc się raczej nie załapiesz. Będzie pewnie sprzedawane przez zamawiających, ale ceny będą znowu harde.
Gargi
Posty: 77
Rejestracja: 29 gru 2021, 23:53
Has thanked: 11 times
Been thanked: 3 times

Re: Cthulhu: Death May Die - pytania i wątpliwości

Post autor: Gargi »

Pytanie odnoście 3 scenariusza
Spoiler:
Obrazek
Awatar użytkownika
aduko
Posty: 419
Rejestracja: 05 lut 2013, 10:47
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 177 times
Been thanked: 144 times

Re: Cthulhu: Death May Die - pytania i wątpliwości

Post autor: aduko »

Gargi pisze: 27 sty 2023, 12:35 Pytanie odnoście 3 scenariusza
Spoiler:
Obrazek
Tak, ty zostajesz.
Awatar użytkownika
KOSHI
Posty: 857
Rejestracja: 23 kwie 2011, 19:23
Has thanked: 292 times
Been thanked: 283 times

Re: Cthulhu: Death May Die - pytania i wątpliwości

Post autor: KOSHI »

S1E5

W talii kart jest towarzysz Hellen Blayne, która pozwalać dodać 2 zielone kości do walki przeciwko potworom jeśli eskortujesz Starszego. I teraz taka sytuacja - mam badacza, który ma 2 poziom waleczności, który pozwala na rozdzielenie obrażeń pomiędzy figurki. Na polu mam 2 ryby i kultystę i chcę ich zaatakować (eskortuje też Starszego). Ja to potraktowałem tak, że zaatakowałem rybę, czyli spełniłem warunek towarzysza, a nadmiarowe obrażenia rozdzieliłem. Gdyby mi został już tylko sam kultysta, to nie mógłbym skorzystać z bonusa towarzysza. Ok?
PawelGal83
Posty: 75
Rejestracja: 13 lut 2020, 20:02
Has thanked: 7 times
Been thanked: 3 times

Re: Cthulhu: Death May Die - pytania i wątpliwości

Post autor: PawelGal83 »

KOSHI pisze: 29 sty 2023, 12:27 S1E5

W talii kart jest towarzysz Hellen Blayne, która pozwalać dodać 2 zielone kości do walki przeciwko potworom jeśli eskortujesz Starszego. I teraz taka sytuacja - mam badacza, który ma 2 poziom waleczności, który pozwala na rozdzielenie obrażeń pomiędzy figurki. Na polu mam 2 ryby i kultystę i chcę ich zaatakować (eskortuje też Starszego). Ja to potraktowałem tak, że zaatakowałem rybę, czyli spełniłem warunek towarzysza, a nadmiarowe obrażenia rozdzieliłem. Gdyby mi został już tylko sam kultysta, to nie mógłbym skorzystać z bonusa towarzysza. Ok?
Ja to rozumiem w ten sposób. Na początku walki spełniasz warunek bo na cel bierzesz wszystkie figurki, zarówno kultystów i potworów, i otrzymujesz 2 dodatkowe kości. Uważam że po rzucie te 2 dodatkowe kości muszą być mimo wszystko przydzielone tylko potworom, ponieważ warunkiem ich otrzymania była walka przeciwko potworom. Te zwykłe oczywiście przydzielasz komu chcesz ;)
Aleplanszówki 5%, Planszostrefa 10 %, Mepel 3%
Gargi
Posty: 77
Rejestracja: 29 gru 2021, 23:53
Has thanked: 11 times
Been thanked: 3 times

Re: Cthulhu: Death May Die - pytania i wątpliwości

Post autor: Gargi »

W instrukcji jest wszystko fajnie napisane kto je potworem, kto kultysta a kto przedwiecznym (z dmowa wyjątkowami)

Gwiezdny Pomiot i Wyznawca Hastura nie są opisani. Jak gram to traktuje ich jako potwory (Gwiezdny Pomiot pasuje ale Wyznawca Hastura to ani potwór ani kultysta) Co sądzicie?
Awatar użytkownika
aduko
Posty: 419
Rejestracja: 05 lut 2013, 10:47
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 177 times
Been thanked: 144 times

Re: Cthulhu: Death May Die - pytania i wątpliwości

Post autor: aduko »

Przedwieczny jest przedwiecznym, a wszystko inne to potwory, w tym kultyści i wyznawcy.
Gargi
Posty: 77
Rejestracja: 29 gru 2021, 23:53
Has thanked: 11 times
Been thanked: 3 times

Re: Cthulhu: Death May Die - pytania i wątpliwości

Post autor: Gargi »

Kultyści to nie potwory tylko właśnie grupa wrogów Kultyści. Potwory to te szare figurki
PawelGal83
Posty: 75
Rejestracja: 13 lut 2020, 20:02
Has thanked: 7 times
Been thanked: 3 times

Re: Cthulhu: Death May Die - pytania i wątpliwości

Post autor: PawelGal83 »

Gargi pisze: 30 sty 2023, 12:52 W instrukcji jest wszystko fajnie napisane kto je potworem, kto kultysta a kto przedwiecznym (z dmowa wyjątkowami)

Gwiezdny Pomiot i Wyznawca Hastura nie są opisani. Jak gram to traktuje ich jako potwory (Gwiezdny Pomiot pasuje ale Wyznawca Hastura to ani potwór ani kultysta) Co sądzicie?
Dobrze grasz. Kultyści to tylko czerwone figurki. Wyznawcy Hastura, mimo że to istoty humanoidalne, na potrzebę mechaniki gry są traktowani jak potwory. Ps: w sumie niewiadomo co zakrywa ich srebrna maska, więc może nie do końca są ludźmi?😅
Aleplanszówki 5%, Planszostrefa 10 %, Mepel 3%
Gargi
Posty: 77
Rejestracja: 29 gru 2021, 23:53
Has thanked: 11 times
Been thanked: 3 times

Re: Cthulhu: Death May Die - pytania i wątpliwości

Post autor: Gargi »

S1E4
Spoiler:
Spoiler:
PawelGal83
Posty: 75
Rejestracja: 13 lut 2020, 20:02
Has thanked: 7 times
Been thanked: 3 times

Re: Cthulhu: Death May Die - pytania i wątpliwości

Post autor: PawelGal83 »

Gargi pisze: 13 lut 2023, 09:24 S1E4
Spoiler:
Spoiler:
Myślę że nie idzie za Tobą, tylko figurki ruszają w pościg za badaczem. Strażnik porusza się tylko podczas postępowania Przedwiecznego i/lub z karty mitów.
Aleplanszówki 5%, Planszostrefa 10 %, Mepel 3%
Gargi
Posty: 77
Rejestracja: 29 gru 2021, 23:53
Has thanked: 11 times
Been thanked: 3 times

Re: Cthulhu: Death May Die - pytania i wątpliwości

Post autor: Gargi »

PawelGal83 pisze: 13 lut 2023, 14:41
Gargi pisze: 13 lut 2023, 09:24 S1E4
Spoiler:
Spoiler:
Myślę że nie idzie za Tobą, tylko figurki ruszają w pościg za badaczem. Strażnik porusza się tylko podczas postępowania Przedwiecznego i/lub z karty mitów.
A gdy poruszy się z karty mitów na moje pole to mnie aresztuje czy tylko podczas postępowania Przedwiecznego?

Wydaje mi się że powinno to działać tylko podczas postępowania
PawelGal83
Posty: 75
Rejestracja: 13 lut 2020, 20:02
Has thanked: 7 times
Been thanked: 3 times

Re: Cthulhu: Death May Die - pytania i wątpliwości

Post autor: PawelGal83 »

Gargi pisze: 13 lut 2023, 14:55
PawelGal83 pisze: 13 lut 2023, 14:41
Gargi pisze: 13 lut 2023, 09:24 S1E4
Spoiler:
Spoiler:
Myślę że nie idzie za Tobą, tylko figurki ruszają w pościg za badaczem. Strażnik porusza się tylko podczas postępowania Przedwiecznego i/lub z karty mitów.
A gdy poruszy się z karty mitów na moje pole to mnie aresztuje czy tylko podczas postępowania Przedwiecznego?

Wydaje mi się że powinno to działać tylko podczas postępowania
Karty mitów z reguły mają szkodzić, więc wydaje mi się, że też będziesz aresztowany w tym przypadku. Gdyby aresztowanie wynikało tylko z ruchu przedwiecznego byłoby trochę za prosto. Strażnicy i ich zachowanie mają wyznaczać trudność tego scenariusza.
Aleplanszówki 5%, Planszostrefa 10 %, Mepel 3%
Gargi
Posty: 77
Rejestracja: 29 gru 2021, 23:53
Has thanked: 11 times
Been thanked: 3 times

Re: Cthulhu: Death May Die - pytania i wątpliwości

Post autor: Gargi »

Masz rację tylko powinni tę zasadę dać nie w zakladce "gdy przedwieczny postępuje" tylko osobno bo może to być mylące?

Ktoś jeszcze wyrazi swoją opinię na ten temat?
Awatar użytkownika
aduko
Posty: 419
Rejestracja: 05 lut 2013, 10:47
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 177 times
Been thanked: 144 times

Re: Cthulhu: Death May Die - pytania i wątpliwości

Post autor: aduko »

Gargi pisze: 13 lut 2023, 17:11 Masz rację tylko powinni tę zasadę dać nie w zakladce "gdy przedwieczny postępuje" tylko osobno bo może to być mylące?

Ktoś jeszcze wyrazi swoją opinię na ten temat?
Strażnik aresztuje tylko i wyłącznie podczas postępu przedwiecznego. W innych przypadkach strażnicy sobie tylko spacerują i nie zwracają na ciebie uwagi.
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2049
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 271 times
Been thanked: 422 times

Re: Cthulhu: Death May Die - pytania i wątpliwości

Post autor: tomp »

wg mnie jest jeszcze jeden warunek, tj. trzeba nieść artefakt
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
Gargi
Posty: 77
Rejestracja: 29 gru 2021, 23:53
Has thanked: 11 times
Been thanked: 3 times

Re: Cthulhu: Death May Die - pytania i wątpliwości

Post autor: Gargi »

Spoiler:
Awatar użytkownika
aduko
Posty: 419
Rejestracja: 05 lut 2013, 10:47
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 177 times
Been thanked: 144 times

Re: Cthulhu: Death May Die - pytania i wątpliwości

Post autor: aduko »

Gargi pisze: 13 lut 2023, 21:01
Spoiler:
Możesz go pozyskać nawet jak już nie ma strażników i używać. Karta nie ma warunków zdobycia i użycia.
Awatar użytkownika
KOSHI
Posty: 857
Rejestracja: 23 kwie 2011, 19:23
Has thanked: 292 times
Been thanked: 283 times

Re: Cthulhu: Death May Die - pytania i wątpliwości

Post autor: KOSHI »

S2 E4. Czy pomiędzy kafelkami 11a - 18 b jest przejście góra? Są 2 strzałki, ale w przygotowaniu scenariusza wygląda to tak jakby nie dało się przejść góra tylko dołem. Błąd w karcie scenariusza?
Awatar użytkownika
OlazRed
Posty: 147
Rejestracja: 10 paź 2022, 13:38
Has thanked: 15 times
Been thanked: 27 times

Re: Cthulhu: Death May Die - pytania i wątpliwości

Post autor: OlazRed »

KOSHI pisze: 20 lip 2023, 23:14 S2 E4. Czy pomiędzy kafelkami 11a - 18 b jest przejście góra? Są 2 strzałki, ale w przygotowaniu scenariusza wygląda to tak jakby nie dało się przejść góra tylko dołem. Błąd w karcie scenariusza?
Chętnie bym pomógł, ale ciężko odpowiedzieć, nie mając kafli przed sobą, a obecnie nie mam do nich dostępu.
W takiej sytuacji zawsze najlepiej jest wrzucać zdjęcie, żeby rozmawiać konkretnie.
Awatar użytkownika
KOSHI
Posty: 857
Rejestracja: 23 kwie 2011, 19:23
Has thanked: 292 times
Been thanked: 283 times

Re: Cthulhu: Death May Die - pytania i wątpliwości

Post autor: KOSHI »

Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ