Mind bug - pytanie o zasady

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Grzegorzx
Posty: 50
Rejestracja: 29 wrz 2016, 19:15

Mind bug - pytanie o zasady

Post autor: Grzegorzx »

Cześć mam pewne wątpliwości odnośnie działania niektórych kart w Mind Bug.
Chodzi o karty które mówią pokonaj stwora lub pokonaj stwora o sile większej niż x.
Jeżeli przeciwnik ma kilka stworów spełniających warunek, to kto wybiera, który stwór zostanie pokonany? Zagrywający kartę czy właściciel stworów?
Podobnie z tekstem: przejmij do dwóch stworów…, kto wybiera stwory do przejęcia, jeżeli jest ich więcej niż dwa?
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4457
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1350 times
Been thanked: 845 times
Kontakt:

Re: Mind bug

Post autor: Hardkor »

Grzegorzx pisze: 13 lut 2023, 20:26 Cześć mam pewne wątpliwości odnośnie działania niektórych kart w Mind Bug.
Chodzi o karty które mówią pokonaj stwora lub pokonaj stwora o sile większej niż x.
Jeżeli przeciwnik ma kilka stworów spełniających warunek, to kto wybiera, który stwór zostanie pokonany? Zagrywający kartę czy właściciel stworów?
Podobnie z tekstem: przejmij do dwóch stworów…, kto wybiera stwory do przejęcia, jeżeli jest ich więcej niż dwa?
Wybiera ten kto wywołał dany efekt.
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
Awatar użytkownika
lesar
Posty: 594
Rejestracja: 11 cze 2011, 16:08
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 1 time
Been thanked: 31 times

Re: Mind bug - pytanie o zasady

Post autor: lesar »

Walka. Atakujacy gra Haripą matką a obrońca Żabuuum.
Atakujący ma 5 i obrońca ma 5. Wiadomo obaj zaginą. Obaj mają zapis Pokonany. Rozpatrujemy zaczynajac od atakujacego. Atakujący jak przegrywa przejmuje 2 dwie kreatury od przeciwnika. Obrońca jak przegrywa pokonuje kreaturę przeciwnika. I teraz pytanie. Jeżeli atakujacy przejmie dwie kreatury to obronca
a) moze usunąć jedną z nich lub inną z puli atakujacego czy
b} tylko moze usunac kreature z puli kreatur jakie mial atakujacy zanim przeją te dwie nowe

Gramy z opcją a). Ale czy dobrze?
"Zresztą zamiast kraść jako dyrektor, fabrykant, sekretarz czy inny prezes lepiej już kraść par excellence jako złodziej. Tak jest chyba uczciwiej." - kasiarz Kwinto
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4457
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1350 times
Been thanked: 845 times
Kontakt:

Re: Mind bug - pytanie o zasady

Post autor: Hardkor »

lesar pisze: 18 lut 2023, 20:52 Walka. Atakujacy gra Haripą matką a obrońca Żabuuum.
Atakujący ma 5 i obrońca ma 5. Wiadomo obaj zaginą. Obaj mają zapis Pokonany. Rozpatrujemy zaczynajac od atakujacego. Atakujący jak przegrywa przejmuje 2 dwie kreatury od przeciwnika. Obrońca jak przegrywa pokonuje kreaturę przeciwnika. I teraz pytanie. Jeżeli atakujacy przejmie dwie kreatury to obronca
a) moze usunąć jedną z nich lub inną z puli atakujacego czy
b} tylko moze usunac kreature z puli kreatur jakie mial atakujacy zanim przeją te dwie nowe

Gramy z opcją a). Ale czy dobrze?
A. Rozpatruj wg mnie najpierw całość jako jeden. a potem stan ma drugi - nowy stan. Jeśli chcesz ograniczyć ruchy drugiej strony - wybierz by obrońca pierwszy przejął.
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
Awatar użytkownika
lesar
Posty: 594
Rejestracja: 11 cze 2011, 16:08
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 1 time
Been thanked: 31 times

Re: Mind bug - pytanie o zasady

Post autor: lesar »

Hardkor pisze: 19 lut 2023, 09:53
lesar pisze: 18 lut 2023, 20:52 Walka. Atakujacy gra Haripą matką a obrońca Żabuuum.
Atakujący ma 5 i obrońca ma 5. Wiadomo obaj zaginą. Obaj mają zapis Pokonany. Rozpatrujemy zaczynajac od atakujacego. Atakujący jak przegrywa przejmuje 2 dwie kreatury od przeciwnika. Obrońca jak przegrywa pokonuje kreaturę przeciwnika. I teraz pytanie. Jeżeli atakujacy przejmie dwie kreatury to obronca
a) moze usunąć jedną z nich lub inną z puli atakujacego czy
b} tylko moze usunac kreature z puli kreatur jakie mial atakujacy zanim przeją te dwie nowe

Gramy z opcją a). Ale czy dobrze?
A. Rozpatruj wg mnie najpierw całość jako jeden. a potem stan ma drugi - nowy stan. Jeśli chcesz ograniczyć ruchy drugiej strony - wybierz by obrońca pierwszy przejął.
Racja, zapomniałem o zasadzie rozpatrywania równoczesnych umiejętności. Aktywny gracz decyduje, czyli w tym przypadku atakujący.
"Zresztą zamiast kraść jako dyrektor, fabrykant, sekretarz czy inny prezes lepiej już kraść par excellence jako złodziej. Tak jest chyba uczciwiej." - kasiarz Kwinto
Pouzy
Posty: 68
Rejestracja: 19 sty 2020, 19:14
Has thanked: 8 times
Been thanked: 14 times

Re: Mind bug - pytanie o zasady

Post autor: Pouzy »

Czy oglądamy karty jakie dostaliśmy, a potem je tasujemy, czy nie wiemy co mamy w talii?
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4457
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1350 times
Been thanked: 845 times
Kontakt:

Re: Mind bug - pytanie o zasady

Post autor: Hardkor »

Pouzy pisze: 19 lut 2023, 17:40 Czy oglądamy karty jakie dostaliśmy, a potem je tasujemy, czy nie wiemy co mamy w talii?
Nie wiemy. Dostajesz 10, bierzesz z nich 5 z góry i pozostałe 5 jest nieznane i trafia jako twój deck obok Ciebie
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
flissak
Posty: 266
Rejestracja: 29 maja 2021, 23:12
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 79 times
Been thanked: 46 times

Re: Mind bug - pytanie o zasady

Post autor: flissak »

Hej, jest jakaś zasada, która zapobiega temu żeby drugi gracz musiał zużyć mindbuga na pierwszym graczu na początku gry? Mamy po 3 życia, pierwszy gracz zagrywa stwora i atakuje, drugi gracz zagrywa stwora, pierwszy używa mindbuga, drugi zagrywa kolejnego stwora i znów zostaje użyty mindbug, a w kolejnej turze pierwszy gracz atakuje dwa razy i wygrywa grę. Co jest nie tak?
Awatar użytkownika
Koslaz
Posty: 105
Rejestracja: 03 paź 2022, 19:22
Has thanked: 16 times
Been thanked: 53 times

Re: Mind bug - pytanie o zasady

Post autor: Koslaz »

Po pierwsze - w turze można zaatakować tylko jednym stworem, więc co najmniej dwie tury będą potrzebne po użyciu przez pierwszego gracza dwóch mindbugów.
Po drugie - pierwszy gracz dalej musi zagrać stwora na początku swojej tury, a drugi gracz ma dwa mindbugi żeby je ukraść.
Po trzecie - jak gracz zużyje swoje mindbugi na początku, nie ma żadnej obrony przed lepszymi stworami w dalszej części gry.
Po czwarte - w takiej sytuacji drugi gracz ma trzy tury pod rząd i po ostatniej na pewno ma jednego stwora do blokowania pierwszego gracza.
Awatar użytkownika
Michał M
Posty: 799
Rejestracja: 14 wrz 2014, 20:22
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Has thanked: 29 times
Been thanked: 29 times
Kontakt:

Re: Mind bug - pytanie o zasady

Post autor: Michał M »

Czemu atakuje dwa razy?
flissak
Posty: 266
Rejestracja: 29 maja 2021, 23:12
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 79 times
Been thanked: 46 times

Re: Mind bug - pytanie o zasady

Post autor: flissak »

Michał M pisze: 10 kwie 2023, 11:09 Czemu atakuje dwa razy?
Bo każdy z graczy ma dwie akcje do wykonania w turze, zagrywa lub atakuje w każdej.
Awatar użytkownika
Michał M
Posty: 799
Rejestracja: 14 wrz 2014, 20:22
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Has thanked: 29 times
Been thanked: 29 times
Kontakt:

Re: Mind bug - pytanie o zasady

Post autor: Michał M »

flissak pisze: 10 kwie 2023, 11:11
Michał M pisze: 10 kwie 2023, 11:09 Czemu atakuje dwa razy?
Bo każdy z graczy ma dwie akcje do wykonania w turze, zagrywa lub atakuje w każdej.
Eee... nie? To znaczy ja się nie znam, ale instrukcja mówi co innego.
flissak
Posty: 266
Rejestracja: 29 maja 2021, 23:12
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 79 times
Been thanked: 46 times

Re: Mind bug - pytanie o zasady

Post autor: flissak »

Michał M pisze: 10 kwie 2023, 11:13
flissak pisze: 10 kwie 2023, 11:11
Michał M pisze: 10 kwie 2023, 11:09 Czemu atakuje dwa razy?
Bo każdy z graczy ma dwie akcje do wykonania w turze, zagrywa lub atakuje w każdej.
Eee... nie? To znaczy ja się nie znam, ale instrukcja mówi co innego.
W mojej instrukcji jest napisane, że mogę zaatakować dwa razy w turze.
flissak
Posty: 266
Rejestracja: 29 maja 2021, 23:12
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 79 times
Been thanked: 46 times

Re: Mind bug - pytanie o zasady

Post autor: flissak »

Koslaz pisze: 10 kwie 2023, 11:09 Po pierwsze - w turze można zaatakować tylko jednym stworem, więc co najmniej dwie tury będą potrzebne po użyciu przez pierwszego gracza dwóch mindbugów.
Po drugie - pierwszy gracz dalej musi zagrać stwora na początku swojej tury, a drugi gracz ma dwa mindbugi żeby je ukraść.
Po trzecie - jak gracz zużyje swoje mindbugi na początku, nie ma żadnej obrony przed lepszymi stworami w dalszej części gry.
Po czwarte - w takiej sytuacji drugi gracz ma trzy tury pod rząd i po ostatniej na pewno ma jednego stwora do blokowania pierwszego gracza.
No ale jak można zaatakować tylko jednym stworem skoro w instrukcji pisze, że mam dwie akcje do wykonania. Jedna Akcja to zagranie karty lub atak stworem. Pierwszy gracz w tym wypadku mając 3 stwory, po użyciu 2 mindbugów nie musi zagrywać stwora, zamiast tego atakuje podczas dwóch akcji.
Obrazek
Ostatnio zmieniony 10 kwie 2023, 11:52 przez flissak, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Michał M
Posty: 799
Rejestracja: 14 wrz 2014, 20:22
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Has thanked: 29 times
Been thanked: 29 times
Kontakt:

Re: Mind bug - pytanie o zasady

Post autor: Michał M »

Masz drugą akcję (zagranie karty lub atak) tylko wtedy, kiedy przeciwnik zagra Mindbuga, w innym przypadku "W każdej swojej turze musisz wykonać jedną z dwóch poniższych akcji. (...) A) Zagraj kartę albo B) Zaatakuj jednym stworem".

Gdzie masz napisane, że możesz zaatakować dwa razy?
flissak
Posty: 266
Rejestracja: 29 maja 2021, 23:12
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 79 times
Been thanked: 46 times

Re: Mind bug - pytanie o zasady

Post autor: flissak »

Michał M pisze: 10 kwie 2023, 11:52 Masz drugą akcję (zagranie karty lub atak) tylko wtedy, kiedy przeciwnik zagra Mindbuga, w innym przypadku "W każdej swojej turze musisz wykonać jedną z dwóch poniższych akcji. (...) A) Zagraj kartę albo B) Zaatakuj jednym stworem".

Gdzie masz napisane, że możesz zaatakować dwa razy?
Masz rację, nie dokładnie przeczytałem pierwszy akapit Opcje1, a akapit pod Opcja 2 uznałem za osobny fragment instrukcji. Sorry za zmarnowanie czasu...
Kal-El83
Posty: 1139
Rejestracja: 03 sty 2015, 17:28
Lokalizacja: Kołobrzeg
Has thanked: 240 times
Been thanked: 122 times

Re: Mind bug - pytanie o zasady

Post autor: Kal-El83 »

Hej,
ja mam jedną wątpliwość związaną z tym tytułem.
Mianowicie, gdy wchodzi stworek ze zdolnościà zagranie i ma pokonać stworka o sile x. To jak ten stworek o sile x jest twardy (nienapoczęty) to czy leci na doscard czy się tapuje ?

E: jakieś zaćmienie mnie dopadło. W instrukcji stoi jasno: jeżeli twardy ma zostać pokonany to się go tapuje. I po temacie :)
Niegdyś Azazelek, narodzony na nowo jako Kal-El83 ;)
Awatar użytkownika
Grzdyll
Posty: 813
Rejestracja: 14 lip 2013, 22:06
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 74 times
Been thanked: 296 times
Kontakt:

Re: Mind bug - pytanie o zasady

Post autor: Grzdyll »

Azazelek pisze: 28 kwie 2023, 07:58 W instrukcji stoi jasno: jeżeli twardy ma zostać pokonany to się go tapuje.
Wyczerpuje.
Wszędzie ci medżikowcy... :wink:
Awatar użytkownika
77rpm
Posty: 378
Rejestracja: 18 wrz 2011, 12:33
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Mind bug - pytanie o zasady

Post autor: 77rpm »

Pytanie:
Stwór Miotacz Mięczaków
Trujący - Twoje pozostałe stwory o sile 4 lub mniejszej stają się łowcami i są podstępne.

Czy te cechy zastępują poprzednie cechy stworów i sile 4 lub mniejszej, czy po prostu je dodają? Jeśli Np. Skorpion Płytowy o sile 2 jest twardy i trujący, to czy po zagraniu miotacza mięczaków będzie twardy, trujący, łowca i podstępny czy tylko łowca i podstępny?

Mamy różne interpretacje zasad. Moim zdaniem, po prostu zyskuje dodatkowe cechy, nie zamienia ich.
Awatar użytkownika
Grzdyll
Posty: 813
Rejestracja: 14 lip 2013, 22:06
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 74 times
Been thanked: 296 times
Kontakt:

Re: Mind bug - pytanie o zasady

Post autor: Grzdyll »

Fakt, że byłoby najczytelniej, jakby zamiast słowa "stają się" było "zyskują cechy" ale dla nas zawsze oczywiste było, że cechy się dodają do już obecnych, a nie je zastępują - dzięki czemu pozornie słaba karta jaką jest Miotacz Mięczaków jest jednym z ciekawych "game-changerów" w talii.
ODPOWIEDZ