Orleans (Reiner Stockhausen)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Orleans (Reiner Stockhausen)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

seki pisze: 09 lut 2023, 16:38 Gram z wariantem, w którym nie ma się dostępu do pełnej puli budynków i strategie buduje się na dostępnych na wystawce 5 z każdego poziomu.
A grasz z dodatkiem Handel i Intryga?
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3358
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1114 times
Been thanked: 1280 times

Re: Orleans (Reiner Stockhausen)

Post autor: seki »

Dr. Nikczemniuk pisze: 09 lut 2023, 17:17
seki pisze: 09 lut 2023, 16:38 Gram z wariantem, w którym nie ma się dostępu do pełnej puli budynków i strategie buduje się na dostępnych na wystawce 5 z każdego poziomu.
A grasz z dodatkiem Handel i Intryga?
Oczywiście. Nie ma co grać w Orlean bez tego dodatku. Tak jak i ze wszystkimi dodatkowymi budynkami z mini dodatków i chyba też jakieś z Inwazji.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Orleans (Reiner Stockhausen)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Zakupiłem 6 kolejnych budynków i teraz mam ich po 18 I i II typu, czyli łącznie 36. O 16 budynków więcej niż w podstawce.
No przy takiej liczbie budynków to już trzeba jakąś opcję na dobieranie stosować bo inaczej zajmą pół stołu :D
A wy ile macie w swojej kolekcji budynków?
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2789
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 628 times

Re: Orleans (Reiner Stockhausen)

Post autor: bogas »

Dr. Nikczemniuk pisze: 17 lut 2023, 14:30 Zakupiłem 6 kolejnych budynków i teraz mam ich po 18 I i II typu, czyli łącznie 36. O 16 budynków więcej niż w podstawce.
No przy takiej liczbie budynków to już trzeba jakąś opcję na dobieranie stosować bo inaczej zajmą pół stołu :D
A wy ile macie w swojej kolekcji budynków?
My Orleans uwielbiamy, więc przez te lata trochę się tego uzbierało: 20 z podstawki + 7 z dodatku Invasion + 3 z dodatku Trade&Intrigue + 15 z pięciu pakietów Orleans: Neue Ortskarten + 9 z trzech pakietów Orléans: Promo Ortskarten.
Razem: 54 budynki i chyba więcej nie ma na chwilę obecną.
Zwykle startujemy z 12 budynkami I poziomu i 12 II poziomu, ale jak ktoś bierze budynek to w jego miejsce dociągamy nowy. Kiedyś graliśmy tak, że odrzucaliśmy na zmianę budynki, których nie chcemy w grze, ale za długo to wszystko trwało i gramy wariant "na bogato" czy tam "j...ć biedę" 8)
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Orleans (Reiner Stockhausen)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Za mną rozgrywka z dodatkiem Handel i Intryga na 4 graczy z opcją gry bez wydarzeń.
Gra toczyła się jak zawsze, ja skupiony na swoich planach taktyczno-strategicznych, zresztą inni też. I powiem tak, nie zauważyłem aby gra w jakiś sposób ucierpiał, była uboższa itd. Co więcej, wreszcie mogłem grać na luzie nie przejmując się, że zaraza, podatek itd. :D
Jak dla mnie spoko opcja, ja osobiście nie widzę już sensu powrotu do gry z wydarzeniami.
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2789
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 628 times

Re: Orleans (Reiner Stockhausen)

Post autor: bogas »

Dr. Nikczemniuk pisze: 19 lut 2023, 21:29 Za mną rozgrywka z dodatkiem Handel i Intryga na 4 graczy z opcją gry bez wydarzeń.
Gra toczyła się jak zawsze, ja skupiony na swoich planach taktyczno-strategicznych, zresztą inni też. I powiem tak, nie zauważyłem aby gra w jakiś sposób ucierpiał, była uboższa itd. Co więcej, wreszcie mogłem grać na luzie nie przejmując się, że zaraza, podatek itd. :D
Jak dla mnie spoko opcja, ja osobiście nie widzę już sensu powrotu do gry z wydarzeniami.
Wydarzenia z gry podstawowej faktycznie po pewnym czasie trochę się nam przejadły, zwłaszcza, że były powtarzalne do bólu. Ale wydarzenia z dodatku Handel i Intryga są bardzo fajne (te w początkowej fazie gry zwykle trochę pomagają) i nigdy nie wiadomo jaki zestaw się trafi. Do tego grając bez wydarzeń dwa budynki nie mają sensu. Oczywiście każdy gra jak chce, ale mnie nikt nie przekona do takiego kastrowania. Czasem boli? Bo ma boleć. A jak bardzo boli i uwiera to są te dwa budynki, które w razie czego służą pomocą.
xydorux
Posty: 34
Rejestracja: 31 maja 2021, 10:51
Has thanked: 15 times
Been thanked: 43 times

Re: Orleans (Reiner Stockhausen)

Post autor: xydorux »

Dr. Nikczemniuk pisze: 19 lut 2023, 21:29 Za mną rozgrywka z dodatkiem Handel i Intryga na 4 graczy z opcją gry bez wydarzeń.
Gra toczyła się jak zawsze, ja skupiony na swoich planach taktyczno-strategicznych, zresztą inni też. I powiem tak, nie zauważyłem aby gra w jakiś sposób ucierpiał, była uboższa itd. Co więcej, wreszcie mogłem grać na luzie nie przejmując się, że zaraza, podatek itd. :D
Jak dla mnie spoko opcja, ja osobiście nie widzę już sensu powrotu do gry z wydarzeniami.
Ciekaw jestem jak będziesz na to patrzył po kilku rozgrywkach. Dla mnie te wydarzenia (zwłaszcza z dodatku) wprowadzają pewną zmienność do rozgrywki i potrafią nieco ukierunkować na daną rundę i zrobić niektóre ruchy nieco szybciej lub później. Czasami mam ambitne plany na daną rundę, ale nagle wchodzi podatek i już widzę, że koniecznie muszę iść np. po chłopa żeby zdobyć jakiś towar. Ale nie traktuję tego jako przeszkadzajki czy coś. Myślę, że z wydarzeniami ta gra jest nieco mniej oskryptowana, bardziej dynamiczna, niemniej grunt, że znaleźliście rozwiązanie, które Wam odpowiada :wink:
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Orleans (Reiner Stockhausen)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Trójka graczy biła się o towary by realizować karty rozkazów, ja to olałem i dobrałem sobie budynek co dawał mi kasę a inny pomógł mi wymasterować tor z książkami w efekcie zająłem drugie miejsce.
Naprawdę nie widziałem aby rozgrywka była mniej dynamiczna, co więcej zdarzało się, że wszyscy łapaliśmy zawiechy co teraz zrobić, jaką akcję odpalić itd.
Dynamiczna rozgrywka z wydarzeniami? Bo zaraza, bo zapłać podatek albo weź se trochę kasy... I niby to ma mi ukierunkowywać grę? No nie, akurat grałem w tym samym gronie i nikt nie narzekał, że brakuje mu zarazy, albo szkoda, że nie ma wydarzenia co daje kasę itd. Nic z tych rzeczy. Jeszcze jedna rozgrywka i zapomnimy w ogóle o czymś takim jak wydarzenia :lol:
Choć przyznaję, na początku ktoś powiedział "a to nie gramy z wydarzeniami, fajne one są", w trakcie gry już nikt nawet o nich nie wspomniał, po rozgrywce też nie, więc... good bye wydarzenia :D
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
K@mil
Posty: 291
Rejestracja: 03 cze 2020, 09:03
Been thanked: 69 times

Re: Orleans (Reiner Stockhausen)

Post autor: K@mil »

Czy jest jakaś szansa na wznowienie druku tej gry i wydanie najnowszego dodatku Plaga?
ENDryu
Posty: 815
Rejestracja: 18 lut 2012, 11:20
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 138 times
Been thanked: 28 times

Re: Orleans (Reiner Stockhausen)

Post autor: ENDryu »

K@mil pisze: 16 wrz 2023, 00:32 Czy jest jakaś szansa na wznowienie druku tej gry i wydanie najnowszego dodatku Plaga?
Szczerze wątpię - wydawca polski (Baldar) chyba zniknął z mapy wydawniczej kilka lat temu albo siedzą cicho i się nie odzywają :) Nie wiem czy ktoś przejmie temat po nich. Szkoda, też bym przytulił ten dodatek :roll:
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2789
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 628 times

Re: Orleans (Reiner Stockhausen)

Post autor: bogas »

ENDryu pisze: 16 wrz 2023, 00:45
K@mil pisze: 16 wrz 2023, 00:32 Czy jest jakaś szansa na wznowienie druku tej gry i wydanie najnowszego dodatku Plaga?
Szczerze wątpię - wydawca polski (Baldar) chyba zniknął z mapy wydawniczej kilka lat temu albo siedzą cicho i się nie odzywają :) Nie wiem czy ktoś przejmie temat po nich. Szkoda, też bym przytulił ten dodatek :roll:
Orlean akurat jest niezależny językowo, więc śmiało można brać ze strony dlp games. Dodatek Plaga też widzę, że nie ma elementów zależnych językowo, także na nikogo nie trzeba czekać 8)
EDIT: Tak patrzę teraz w instrukcję Plagi i jest tam m.in. 46 znaczników zwłok czy też trupów. Ciekawe kogo pierwszego to oburzy? :lol:
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2789
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 628 times

Re: Orleans (Reiner Stockhausen)

Post autor: bogas »

Essen się skończyło, dodatek Plaga pojawił się w planszostrefie, więc jako duży fan gry przyjrzałem się "temu dodatku" nieco bliżej. No i mam mieszane uczucia. Skromnie to nie zabrzmi, ale uważam się za doświadczonego gracza w Orleans, bo 50 rozgrywek jednak swoje zrobiło. Wspominam o tym, bo ten dodatek jest chyba zrobiony dla takich graczy jak ja. Albo dla tych, którzy mają w sobie coś z masochisty :lol: albo po prostu dla takich, którym Orleans wydawał się zbyt przyjemny i "lajtowy". Ten dodatek bez wątpienia włącza tryb "hardcore" i patrząc na możliwe układy kart Plagi (losujemy 3 z 15 na całą rozgrywkę) plus możliwe układy kafelków wydarzeń (tak dodatek wprowadza swoje kafelki wydarzeń, które całkowicie zastępują te z podstawki czy dodatku Handel) to będzie to poziom od "hardcore" do "hardcore +++".
Z lektury instrukcji wyłania się faktycznie katastrofa, masakra i walka o przynajmniej łyk świeżego powietrza kiedy już będziemy leżeć przywaleni stertą trupów. No właśnie trupy, zwłoki, nieboszczyki, umarlaki... sporo ich. Będą gnić w naszych woreczkach i zajmować miejsca naszym pracownikom na rynku. Gra daje jakieś możliwości, aby się ich pozbywać, ale łatwe się to nie wydaje. Nie wiem, może to tylko na papierze tak strasznie wygląda i w praktyce da się to ogarnąć, ale na chwilę obecną wygląda to źle. Żona mnie zabije, że każę jej w to grać, bo to przecież taka miła, kolorowa gra była :twisted: (te negatywne wydarzenia nie były znów takie straszne).

P.S. Wiem, że wspominanie o cenie jest trochę słabe i "tanio to już było", ale qrcze, 34,95 euro (tyle mi pokazało na stronie dlp games) za 1 planszę Ratusza, 55 kart, 26 kafelków wydarzeń, 3 kafelki z nowymi miejscówkami i po jednej przystawce/budynku do planszy dla każdego gracza to nawet jak na dzisiejsze standardy nie jest mało. Jak ktoś jeszcze ma wersję upgradowaną do drewnianej to musi wyłożyć kolejne 9,95 "ojro" za zestaw zielonych truposzów plus przesyłka (prawie 7 euro), bo wg informacji planszostrefy ten upgrade kit jest tylko u wydawcy :evil:
wajwa
Posty: 2223
Rejestracja: 18 sty 2008, 10:24
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 252 times
Been thanked: 396 times
Kontakt:

Re: Orleans (Reiner Stockhausen)

Post autor: wajwa »

Szczęśliwie nie "psuję" sobie Orleanu dodatkami :wink:
Tak wiem Handel coś tam robi etc.
Podstawka mi wystarcza ... z dodatkowymi bydynkami 8)
Always look on the bright side of life
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2789
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 628 times

Re: Orleans (Reiner Stockhausen)

Post autor: bogas »

wajwa pisze: 11 paź 2023, 16:43 Szczęśliwie nie "psuję" sobie Orleanu dodatkami :wink:
Tak wiem Handel coś tam robi etc.
Podstawka mi wystarcza ... z dodatkowymi bydynkami 8)
Szanuję, ale Handel to naprawdę bardzo dobry dodatek i nic nie psuje. Inwazja z uwagi na moją alergię na kooperacje nie miała szans się przebić, a Plaga... no cóż. Przynajmniej będzie powód, żeby znów Orleans trafił na stół (nie napiszę kiedy ostatnio był grany, bo nazwałem się fanem gry i sam bym sobie zaprzeczył :lol: ).
Torquemada666
Posty: 786
Rejestracja: 24 sie 2009, 11:08
Has thanked: 250 times
Been thanked: 126 times

Re: Orleans (Reiner Stockhausen)

Post autor: Torquemada666 »

wajwa pisze: 11 paź 2023, 16:43 Szczęśliwie nie "psuję" sobie Orleanu dodatkami :wink:
Tak wiem Handel coś tam robi etc.
Podstawka mi wystarcza ... z dodatkowymi bydynkami 8)
Orlean to świetna gra bez dodatków, ale dodatek Handel i Intryga jest z tych, że po zagraniu z nim już sobie grania w gołą podstawkę nie wyobrażasz.
LukaszLozz
Posty: 188
Rejestracja: 24 kwie 2020, 00:07
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 78 times
Been thanked: 78 times

Re: Orleans (Reiner Stockhausen)

Post autor: LukaszLozz »

Czy dodatek The Plague sprzedawany jest bez folii? Dostałem pudełko bez folii i zapewnienie sprzedawcy, że tak to jest wydane.
W środku wszystko się zgadza.
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2789
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 628 times

Re: Orleans (Reiner Stockhausen)

Post autor: bogas »

LukaszLozz pisze: 08 sty 2024, 21:09 Czy dodatek The Plague sprzedawany jest bez folii? Dostałem pudełko bez folii i zapewnienie sprzedawcy, że tak to jest wydane.
W środku wszystko się zgadza.
Mój egzemplarz był w folii, ale to było pudełko przywiezione przez planszostrefę prosto z targów w Essen. Być może teraz wydają to bez folii. Grunt, że w środku wszystko się zgadza.
kozz84
Posty: 735
Rejestracja: 27 lip 2013, 15:06
Has thanked: 17 times
Been thanked: 160 times

Re: Orleans (Reiner Stockhausen)

Post autor: kozz84 »

Mój też był w folii. Może ktoś lubi wąchać świeżą farbę :)
LukaszLozz
Posty: 188
Rejestracja: 24 kwie 2020, 00:07
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 78 times
Been thanked: 78 times

Re: Orleans (Reiner Stockhausen)

Post autor: LukaszLozz »

3 Trolle... :/ Nie żeby jakiś OLX czy coś...
Trochę niesmak, już tam nie wracam mimo maksymalnego rabatu. Na dokładkę pudełko drugiej gry doszło uszkodzone...
Wrzucę też coś do opinii o sklepach.
Awatar użytkownika
preshiq
Posty: 268
Rejestracja: 16 gru 2012, 13:36
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Has thanked: 271 times
Been thanked: 112 times

Re: Orleans (Reiner Stockhausen)

Post autor: preshiq »

Czy są jakieś przecieki o wznowieniu podstawki na polskim rynku ?
Awatar użytkownika
maciejos91
Posty: 62
Rejestracja: 29 mar 2021, 22:21
Has thanked: 7 times
Been thanked: 15 times

Re: Orleans (Reiner Stockhausen)

Post autor: maciejos91 »

Od dłuższego czasu zastanawiam się nad dodatkiem Plaga. Mam pozostałe duże dodatki i zdecydowanie ulepszają bardzo dobrą już grę. Cena Plagi względem zawartości jest jednak trochę zbyt wysoka + trzeba dokupić drewniane meeple osobno.

P.S. macie może jakieś zestawy budynków promo nadmiarowo ? Rozpaczliwie szukam.
Always Whyduck
LukaszLozz
Posty: 188
Rejestracja: 24 kwie 2020, 00:07
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 78 times
Been thanked: 78 times

Re: Orleans (Reiner Stockhausen)

Post autor: LukaszLozz »

O jakich drewnianych meplach do Plagi mowisz? Kupilem ostatnio i nie widzę, żeby czegokolwiek brakowało, albo było potrzeba.
Na budynki promo to niestety cały czas trzeba polować ;)
Torquemada666
Posty: 786
Rejestracja: 24 sie 2009, 11:08
Has thanked: 250 times
Been thanked: 126 times

Re: Orleans (Reiner Stockhausen)

Post autor: Torquemada666 »

maciejos91 pisze: 10 sty 2024, 11:19

P.S. macie może jakieś zestawy budynków promo nadmiarowo ? Rozpaczliwie szukam.
Tu masz kilka:
https://www.fantasywelt.de/index.php?qs=Orlean

Ja jeszcze brakujące zamawiałem na bgg.
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2789
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 628 times

Re: Orleans (Reiner Stockhausen)

Post autor: bogas »

LukaszLozz pisze: 10 sty 2024, 11:32 Na budynki promo to niestety cały czas trzeba polować ;)
Ja brałem zawsze na stronie dlp: https://www.dlp-games.de/shop/orleans i widzę, że dalej wszystko jest.
LukaszLozz pisze: 10 sty 2024, 11:32 O jakich drewnianych meplach do Plagi mowisz? Kupilem ostatnio i nie widzę, żeby czegokolwiek brakowało, albo było potrzeba.
Jeśli używasz tekturowych okrągłych znaczników to tematu dla ciebie nie ma. Jeśli masz upgrade kit z drewnianymi meeplami zastępującymi żetony to niestety trzeba dokupić drewniane, zielone meeple do dodatku Plaga.
Ostatnio zmieniony 10 sty 2024, 12:48 przez bogas, łącznie zmieniany 1 raz.
Torquemada666
Posty: 786
Rejestracja: 24 sie 2009, 11:08
Has thanked: 250 times
Been thanked: 126 times

Re: Orleans (Reiner Stockhausen)

Post autor: Torquemada666 »

Tylko Orléans: Promo Ortskarten N°2 chyba brakuje w sklepie dlp.
ODPOWIEDZ