Prezent dla 6 latka

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
prezestomek
Posty: 432
Rejestracja: 20 mar 2012, 18:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Prezent dla 6 latka

Post autor: prezestomek »

Witam. Co polecacie na prezent urodzinowy dla 6 latka?
Awatar użytkownika
poooq
Posty: 1236
Rejestracja: 28 lut 2009, 22:04
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Has thanked: 130 times
Been thanked: 57 times

Re: Prezent dla 6 latka

Post autor: poooq »

Po co piać, gdy można grać?
azazelmo
Posty: 882
Rejestracja: 12 sie 2019, 10:49
Has thanked: 148 times
Been thanked: 273 times

Re: Prezent dla 6 latka

Post autor: azazelmo »

Drako
agt
Posty: 1177
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 625 times
Been thanked: 320 times

Re: Prezent dla 6 latka

Post autor: agt »

prezestomek pisze: 20 sty 2023, 18:32 Witam. Co polecacie na prezent urodzinowy dla 6 latka?
A co ów sześciolatek lubi?
Ma doświadczenie z grami?
Raczej coś krótkiego i lekkiego, czy jakieś większe główkowanie? A może przygoda?
Z kim będzie grał?
Rywalizacja czy kooperacja?

Od tych odpowiedzi dużo zależy :)
Bo można dla sześciolatka polecić Wirus, Pechowa krowa, Lato z komarami, Polowanie na robale, Karak - jeśli na być przygoda. Andor Junior - jeśli ograny, a ma być przygoda i kooperacja (ale i Liska urwiska, jeśli nieograny).
Można polecić Kto to był?
Wsiąść do Pociągu Pierwsza Podróż.
Można Smart games, jeśli ma korzystać sam.
Blokus, Gobblety, Sąsiedzi, Little Big Fish, Abalone, Rój - jeśli lubi logiczne lub szachowego typu.
Totem (niestety chyba niedostępny). Draftozaur.
Wiem też, że sześciolatek może ogrywać Rodziców w Solenię i w Wyprawę do El Dorado ;)
Ostatnio zmieniony 11 lut 2023, 23:40 przez agt, łącznie zmieniany 1 raz.
prezestomek
Posty: 432
Rejestracja: 20 mar 2012, 18:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Re: Prezent dla 6 latka

Post autor: prezestomek »

Chłopak ogólnie coś zaczyna dopiero grać z rodzicami. Także doświadczenia z grami tyle co nic. Z zainteresowań to autka i składanie LEGO. Co myślicie o Osadnicy z Catanu Junior?
agt
Posty: 1177
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 625 times
Been thanked: 320 times

Re: Prezent dla 6 latka

Post autor: agt »

prezestomek pisze: 21 sty 2023, 09:26 Co myślicie o Osadnicy z Catanu Junior?
Ja niestety nie grałam i nie pomogę.
Awatar użytkownika
charlie
Posty: 994
Rejestracja: 14 wrz 2011, 13:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 56 times
Been thanked: 46 times

Re: Prezent dla 6 latka

Post autor: charlie »

Dla nieogranego 6-latka polecam prostsze, ale niegłupie i angażujące gry: Paszczaki, Draftozaur, Polowanie na Robale, Bandido.

Mój syn też lubi auta, więc gramy w Bolidy (na uproszczonych zasadach, - bez licytacji i obstawiania, przy okazji mały uczy się liczyć, ale może to na później, jeśli się obawiasz. Może w takim razie jakaś inna prosta gra wyścigowa np. Ślimaki to mięczaki, Żółw i Zając, Jamajka
agt
Posty: 1177
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 625 times
Been thanked: 320 times

Re: Prezent dla 6 latka

Post autor: agt »

Jamajka za trudna będzie raczej.

Jest jeszcze Monza z wyścigowych.

A może Pędzące żółwie będą spoko?
Ten Catan Junior może być bardzo fajny, ale nie znam osobiście jak mówiłam.
Epoka Kamienia Junior może? Dużo fajnych drewnianych elementów oraz fajny element pamięciowy. I kombinować trochę można :)
a22a
Posty: 105
Rejestracja: 31 lip 2019, 08:40
Has thanked: 15 times
Been thanked: 23 times

Re: Prezent dla 6 latka

Post autor: a22a »

Dzieci w przedszkolu dostały ostatnio Akvario i Sprytne myszki wydawnictwa Kukuryku i zadziwiająco przyjemnie się gra, a nie mogły kosztować dużo (gry). Dla nieogranego mogą być akurat, a rodzice też się bawią.
Awatar użytkownika
Fruczak Gołąbek
Posty: 918
Rejestracja: 29 wrz 2009, 00:56
Lokalizacja: Warmińsko-mazurskie
Has thanked: 72 times
Been thanked: 39 times

Re: Prezent dla 6 latka

Post autor: Fruczak Gołąbek »

6 lat to już we wszystko zagracie, ewentualnie z pewnymi ograniczeniami.

Obecnie z 6 latką gramy w Orbis
https://boardgamegeek.com/boardgame/255507/orbis

Wymaga trochę kombinowania ale jak dla mnie to dalej familijna pozycja. No i chętniej siadają dzieciaki niż do draftozaura.

Poza tym to może eksplodujące minionki albo kotki? ( dla odprężenia )
allagainstyou
Posty: 152
Rejestracja: 19 lis 2020, 15:30
Has thanked: 33 times
Been thanked: 34 times

Re: Prezent dla 6 latka

Post autor: allagainstyou »

Dla 6-latka u mnie sprawdza się:
1. Lato z komarami - chce grać w to całymi godzinami, przy okazji ćwiczy dodawanie więc całkiem spoko
2. Karak
3. Patchwork
4. Kingdomino
5. Domek
[edit]6. Lisek urwisek
Awatar użytkownika
SosnowyPatyk
Posty: 159
Rejestracja: 20 gru 2021, 21:51
Has thanked: 113 times
Been thanked: 123 times

Re: Prezent dla 6 latka

Post autor: SosnowyPatyk »

Moim zdaniem Pędzące Żółwie będą dobrym pomysłem. Poleciłem kilku znajomym osobom dla dzieci i chwalą sobie zakup, że dzieciaki grają. Moje też zaczynały od żółwi i nawet Ślimaki to Mięczaki sobie zażyczyły teraz jako rozwinięcie podobnej rozgrywki.
komu? czemu? - ludziom, osobom, planszówkom
z kim? z czym? - z osobą, z planszówką
ludzią - narzędnik słowa ludzia, gdyby istniało ;)
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1304 times

Re: Prezent dla 6 latka

Post autor: rastula »

tylko Glommheaven ...co prawda 3 miejsce rankingu BGG ale nadal dobre ;)...


Jakby miał z kim to bym polecił Kroniki Zamku Avel ...ale jak ma niegrających rodziców to chyba nie...

Karaluszek Kłamczuszek jest fajną grą bo dzieci lubią kłamać :D...
Awatar użytkownika
Luk83bb
Posty: 94
Rejestracja: 21 mar 2021, 06:09
Has thanked: 56 times
Been thanked: 24 times

Re: Prezent dla 6 latka

Post autor: Luk83bb »

Andor Junior, Kroniki Zamku Avel, Karak. W każdej będzie się świetnie bawił, 2 pierwsze to coopy.
Awatar użytkownika
Nabuchodonozor
Posty: 261
Rejestracja: 06 wrz 2008, 19:57
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 11 times
Been thanked: 8 times

Re: Prezent dla 6 latka

Post autor: Nabuchodonozor »

Ja mam 5-letniego chrześniaka, który ma planszówkowe rodzeństwo i trochę cierpi na tym, że nie umie czytać. Okazało się jednak, że jest w stanie dobrze opanować, a nawet bardzo dobrze się bawić przy "El dorado" https://boardgamegeek.com/boardgame/217 ... -el-dorado

Gra nie wymaga czytania- trzeba tylko pomóc w pierwszych paru partiach by dziecko poznało dobrze zasady. Być może będzie też potrzebna pomoc w tasowaniu kart gdyż dzieci w tym wieku nie zawsze to potrafią, a gra jest deckbuilderem, więc karty tasuje się często. Dodatkowym atutem jest, że również dorośli czerpią z gry moc zabawy. Gra ma bardzo dobry wariant gry dla dwóch (czasami mi się nawet wydaje, że lepszy od gry na 3-4 osoby).

Myślę, że na początek można ograniczyć ilość dostępnych w grze kart i wprowadzać je stopniowo

Najtrudniejszym do opanowania elementem gry jest kwestia "co mogę kupić", ale nie ma żadnego problemu w tym, żeby dziecko w swojej kolejce pokazało karty i zapytało o radę.
Awatar użytkownika
miker
Posty: 694
Rejestracja: 03 maja 2019, 16:55
Has thanked: 524 times
Been thanked: 417 times

Re: Prezent dla 6 latka

Post autor: miker »

Mam prawie 6-latka i 7.5-latkę.
Jesteśmy dziwni, bo nie polecamy Avelu. Gra, nawet na łatwym poziomie trudności wymaga planowania gdzie iść i co odkryć. Co ulepszyć, a co odpuścić. Z kim walczyć, o ile i co mamy ulepszone. Sorry, ale konia z rzędem temu, kogo 6-latek to sam rozkminia. Prawda jest taka, że gra staje się kooperacją z samcem/samicą alfa w postaci rodzica. Inaczej będzie frustracja z przegranych. I nie mówię nawet o losowości wynikających z rzutów kośćmi.

My polecamy dla 6-latka:
1. Pędzące żółwie - mamy wariant karciany, który sprawdza się świetnie, a i oszczędza na grze
2. My little Scythe - ostatnie odkrycie i 6-latek daje radę po kilku rozgrywkach
3. Karak - dzieci świetnie dają sobie radę z oboma dodatkami
4. Kaskadia - spokojnie daje radę, ale nie wygra sam przez mnogość opcji
5. Turbo - graliśmy do tej pory 4 razy i tylko w wariancie podstawowym. Dzieci dają radę, a jazda autem po torze tylko zachęca do dalszych gier
6. Takenoko - łatwiejsze niż Chatka z piernika dla 6-latka
.
.
.
1345. Kroniki zamku Avel - za długie (~1.5h!) z syndromem gracza alfa w kooperacji, bo inaczej przegrana prawie pewna.
Awatar użytkownika
Seraphic_Seal
Posty: 769
Rejestracja: 28 lis 2021, 20:44
Has thanked: 280 times
Been thanked: 184 times

Re: Prezent dla 6 latka

Post autor: Seraphic_Seal »

jakoś około 6. urodzin zacząłem robić z mojej siostrzenicy planszówkowego potwora. A wszystko zaczęło się od "Drogi do Rzymu". Dwa i pół roku później ma na koncie lekko ze 100 tytułów i setki godzin w samym zeszłym roku nad planszą, więc chyba skutecznie ją te Drogi do Rzymu zachęciły ; )

Gra wydana bardzo estetycznie, z neutralnym, nawet zachęcającym tematem przewodnim, proste zasady do wytłumaczenia w kilku zdaniach, ale nie trywialna i można tam przyzwoicie pokombinować.
Na forum wchodzę głównie 7-15:30 w dni robocze.
Osoby odpowiedzialne za produkcję i dystrybucję monopoly w 2024r. powinny być osądzone za zbrodnie wojenne. 90 minut bezdecyzyjnego rzucania 2k6.
Barbarzyńca
Posty: 501
Rejestracja: 29 sie 2022, 10:24
Has thanked: 314 times
Been thanked: 170 times

Re: Prezent dla 6 latka

Post autor: Barbarzyńca »

miker pisze: 22 lut 2023, 12:42 Jesteśmy dziwni, bo nie polecamy Avelu. Gra, nawet na łatwym poziomie trudności wymaga planowania gdzie iść i co odkryć. Co ulepszyć, a co odpuścić. Z kim walczyć, o ile i co mamy ulepszone. Sorry, ale konia z rzędem temu, kogo 6-latek to sam rozkminia. Prawda jest taka, że gra staje się kooperacją z samcem/samicą alfa w postaci rodzica. Inaczej będzie frustracja z przegranych. I nie mówię nawet o losowości wynikających z rzutów kośćmi.
Nie mogę się zgodzić. Zaczynaliśmy grać z 6 i 4,5 latkami na pokładzie. Ok, młodszą trzeba było sterować, ale starsza sama z siebie w 9 przypadkach na 10 wykonywała ruchy które sam bym wykonał. Potem było trochę rozgrywek w zestawie 5/6.5/6.5/7.5 z dorosłą osobą do trzymania porządku i nad planszą często szalała burza mózgów pomiędzy dzieciakami, kiedy nawzajem sobie doradzały i wyjaśniały czemu tak a nie inaczej.
ODPOWIEDZ