Gdybyś miał za zadanie stworzyć kolekcję od podstaw za kwotę 500 / 1500 zł, to jakby ona wyglądała?

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4506
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1663 times
Been thanked: 2085 times

Gdybyś miał za zadanie stworzyć kolekcję od podstaw za kwotę 500 / 1500 zł, to jakby ona wyglądała?

Post autor: PytonZCatanu »

Gdybyś miał za zadanie stworzyć kolekcję od podstaw za kwotę 500 / 1500 zł, to jakby ona wyglądała?

Poprzez kolekcję rozumiem zestaw gier, który mógłby funkcjonować jako samograj na różne okazje (czas gry, ilość graczy, rodzaj), dający realne pole wyboru właścicielowi. Duchowa kontynuacja wątku: viewtopic.php?p=1544461#p1544461

W zestawie powinno się znaleźć:
1. Ciężka gra euro (powyżej 3.0 na BGG)
2. Gra familijna+
3. Gra dwuosobowa lub mająca świetny wariant dwuosobowy na max 1.5h
4. Gra o wysokim poziomie bezpośredniej interakcji / z negatywną interakcją / mająca elementy walki na wspólnej mapie.
5. Gra przygodowa / fabularna, gdzie element fabuły / przygody jest istotny.
6. Gra solo na ok 1h (może to być gra wymieniona jako spełnienie któregokolwiek z powyższych warunków, o ile ma oficjalny wariant).
7. Filler na 15 minut.
8. Ciekawe party game.
Uwagi techniczne:
1. ceny muszą odpowiadać cenom z uznanego sklepu (może być po uwzględnieniu popularnych rabatów),
2. dana gra może (wręcz musi, zakładając oszczędności) spełniać więcej niż jeden z powyższych warunków,
3. proponujemy gry które są co najmniej na 2000 miejscu bgg lub wyżej, albo zostały wydane w Polsce w ostatnich 3 latach
.
Ostatnio zmieniony 20 lut 2023, 14:03 przez PytonZCatanu, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4506
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1663 times
Been thanked: 2085 times

Re: Gdybyś miał za zadanie stworzyć kolekcję od podstaw za kwotę 500 / 1500 zł, to jakby ona wyglądała?

Post autor: PytonZCatanu »

Propozycja za 500 zł.

1. Imperial 2030 85 zł
2. Zamki Burgundii Big Box 130 zł
3. Brzdęk w Kosmosie 130 zł
4. Wyprawa do Eldorado 85 zł
5. Daj Namiar! 15 zł
6. Ryki Afryki 55 zł

Łącznie: 500 zł.
Warunek 1, 5, 6, 7, 8 są spełnione raz
Warunek 2, 3, 4 są spełnione dwa razy

Propozycja za 1500 zł.

1. Władcy Ziemi 250 zł
2. Ark Nova 225 zł
3. Gloomhaven Szczęki Lwa 225 zł
4. Brzdęk w Kosmosie 130 zł
5. TopTen 60 zł
6. Fantastyczne Światy 45 zł
7. W poszukiwaniu Planety X 110 zł
8. 7 cudów Pojedynek 80 zł
9. Podwodne Miasta 190 zł
10. GWT Argentyna 190 zł

Łącznie 1505 zł
Wszystkie warunki spełnione wielokrotnie, przy 1500 zł nie odczułem zbytnio wyzwania w tworzeniu kolekcji, bo można prawdę wiele ciekawych zestawów zrobić.
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4669
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1213 times
Been thanked: 1419 times

Re: Gdybyś miał za zadanie stworzyć kolekcję od podstaw za kwotę 500 / 1500 zł, to jakby ona wyglądała?

Post autor: Mr_Fisq »

PytonZCatanu, a wpisałbyś która gra spełnia punkt 5? Intryguje mnie ta klasyfikacja.
Sprzedam: Obniżki, nowości: Root, Lanzerath Ridge, Dawn of the Zeds, Etherfields
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4506
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1663 times
Been thanked: 2085 times

Re: Gdybyś miał za zadanie stworzyć kolekcję od podstaw za kwotę 500 / 1500 zł, to jakby ona wyglądała?

Post autor: PytonZCatanu »

Mr_Fisq pisze: 20 lut 2023, 14:21 PytonZCatanu, a wpisałbyś która gra spełnia punkt 5? Intryguje mnie ta klasyfikacja.
W zestawie za 500 zł Brzdęk w Kosmosie 😁 Wiem, ameritrashowcy będą krytykować taka interpretację, ale niech wrzuca swoją propozycję 😉😉😉
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1046
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 615 times
Been thanked: 757 times

Re: Gdybyś miał za zadanie stworzyć kolekcję od podstaw za kwotę 500 / 1500 zł, to jakby ona wyglądała?

Post autor: Abizaas »

Moja propozycja poniżej, aczkolwiek trochę łamię zasady, bo sam w kolekcji nie mam niektórych z narzuconych kategorii - np. nie czuję potrzeby posiadania fillera na 15 minut. Zaznaczam, że wybrane przeze mnie gry to głównie eurasy i jeżeli ktoś preferuje ameri to zanudziłby się ze mną na śmierć, polecając kolekcję tłumaczyłbym czym różni się euro od ameri i dlaczego nie nadaję się do polecania wieloosobowych gier z klimatem.

Gdybym miał komuś polecić kolekcję z której sam byłbym zadowolony do 1500zł, zaproponowałbym mu parę gier w paru kategoriach:

Gra imprezowa - Tajniacy 50zł
Gra familijna - Wiedźmia Skała 115zł + Azul 160zł
Średnie euro - GWT 230zł + (Agricola + Arti + Bubu) 240 zł
Ciężkie euro - Projekt Gaja 290zł + FCM 250zł / Cywilizacja + Liderzy 250zł
Dwuosobówka z klimatem - Polis 270zł / WoP ? zł

No przyjmijmy że olewamy WoPa bo nie ma druku i wybieramy TTA/FCM bo cenowo wychodzą tak samo. Daje to 1605 zł, ale przy takich zakupach dostaniemy rabacik w sklepie co da nam około 1500zł. Ja przy takiej kolekcji mógłbym się dobrze bawić setki partii.

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4506
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1663 times
Been thanked: 2085 times

Re: Gdybyś miał za zadanie stworzyć kolekcję od podstaw za kwotę 500 / 1500 zł, to jakby ona wyglądała?

Post autor: PytonZCatanu »

Myślę, że wymyślenie własnych kryteriów może być też dobra zabawą 🙂
gogovsky
Posty: 2208
Rejestracja: 25 sty 2018, 23:48
Has thanked: 464 times
Been thanked: 511 times

Re: Gdybyś miał za zadanie stworzyć kolekcję od podstaw za kwotę 500 / 1500 zł, to jakby ona wyglądała?

Post autor: gogovsky »

PytonZCatanu pisze: 20 lut 2023, 14:01 Gdybyś miał za zadanie stworzyć kolekcję od podstaw za kwotę 500 / 1500 zł, to jakby ona wyglądała?

Poprzez kolekcję rozumiem zestaw gier, który mógłby funkcjonować jako samograj na różne okazje (czas gry, ilość graczy, rodzaj), dający realne pole wyboru właścicielowi. Duchowa kontynuacja wątku: viewtopic.php?p=1544461#p1544461

W zestawie powinno się znaleźć:
1. Ciężka gra euro (powyżej 3.0 na BGG)
2. Gra familijna+
3. Gra dwuosobowa lub mająca świetny wariant dwuosobowy na max 1.5h
4. Gra o wysokim poziomie bezpośredniej interakcji / z negatywną interakcją / mająca elementy walki na wspólnej mapie.
5. Gra przygodowa / fabularna, gdzie element fabuły / przygody jest istotny.
6. Gra solo na ok 1h (może to być gra wymieniona jako spełnienie któregokolwiek z powyższych warunków, o ile ma oficjalny wariant).
7. Filler na 15 minut.
8. Ciekawe party game.
Uwagi techniczne:
1. ceny muszą odpowiadać cenom z uznanego sklepu (może być po uwzględnieniu popularnych rabatów),
2. dana gra może (wręcz musi, zakładając oszczędności) spełniać więcej niż jeden z powyższych warunków,
3. proponujemy gry które są co najmniej na 2000 miejscu bgg lub wyżej, albo zostały wydane w Polsce w ostatnich 3 latach
.

1. Ciężkie euro Poprzez Wieki edycja 3 (139.90 zł)
2. Gra familijna Everdell (169 zł)
3. Gra dla 2 Terraformacja Marsa (124,99 zł)
4. Negatywna interakcja Cyklady (154 zł)
5. Przygodowa Eldritch Horror (245 zł)
6. Nie wiem ile się gra solo w cokolwiek :D więc Terraformacja Marsa?
7. i 8 Sushi go party 75 zł'

Co daje 908 zł niby albo mam to na półce, lub ktoś przynosi. Lecz z taką listą nie gram już w planszówki :D
Firma Rebel niech się zajmie wydaniem gry Domek, bo tylko do tego się nadaje.
Awatar użytkownika
bajbaj
Posty: 1116
Rejestracja: 11 sie 2019, 11:39
Has thanked: 859 times
Been thanked: 631 times

Re: Gdybyś miał za zadanie stworzyć kolekcję od podstaw za kwotę 500 / 1500 zł, to jakby ona wyglądała?

Post autor: bajbaj »

1. Ciężka gra euro (powyżej 3.0 na BGG)
2. Gra familijna+
3. Gra dwuosobowa lub mająca świetny wariant dwuosobowy na max 1.5h
4. Gra o wysokim poziomie bezpośredniej interakcji / z negatywną interakcją / mająca elementy walki na wspólnej mapie.
5. Gra przygodowa / fabularna, gdzie element fabuły / przygody jest istotny.
6. Gra solo na ok 1h (może to być gra wymieniona jako spełnienie któregokolwiek z powyższych warunków, o ile ma oficjalny wariant).
7. Filler na 15 minut.
8. Ciekawe party game.

Propozycja za 1500 PLN (ceny i dostępność zweryfikowane dla nowych gier). Za 500 PLN nie podjąłbym się stworzenia kolekcji wedle tych zasad. Sensowna gra z fabułą, niebanalne solo oraz ciekawe area control, to już jest około 700 PLN.

7 Cudów Świata: Pojedynek (2,3) - 80 PLN
Decrypto - (2,8) 52 PLN
Barrage (1,4) - 210 PLN
Spectrum - (2,8) 60 PLN
Terraformacja Marsa (1,2) - 125 PLN
Urbanista (6,7) - 28 PLN
Uśpieni bogowie (2,5) - 272 PLN
Władcy Ziemi (4) - 285 PLN
Wojna Nemo (5,6) - 278 PLN (dłuższa niż na godzinę, ale, że sam lubię grać solo, to w zasadzie zaleta:-)
Wyprawa do El Dorado (2) - 95 PLN

Razem 1485 PLN.

Garść komentarzy: w związku z - miejmy nadzieję - chwilową niedostępnością odrzuciłem Brassa L., który powinien być na tej liście (bardziej go lubię niż B., bo jest ciaśniejszy). Terraformację nieprzypadkowo umieściłem w kategorii gra familijna+ i ciężka gra euro (powyżej 3.0 na BGG). Drugie jest faktem, tj. ciężkość na bgg wynosząca 3,26, a pierwsze moją subiektywną oceną. Podobnie subiektywnie granicę ciężkiej gry euro przesunąłbym w okolice 4,0 (np. tzw. "lacerdy i "splottery").

Rzeczywiście, do 1500 PLN można już fajny zestaw gier złożyć!
Awatar użytkownika
yrq
Posty: 953
Rejestracja: 06 sie 2018, 10:55
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 335 times
Been thanked: 359 times

Re: Gdybyś miał za zadanie stworzyć kolekcję od podstaw za kwotę 500 / 1500 zł, to jakby ona wyglądała?

Post autor: yrq »

PytonZCatanu pisze: 20 lut 2023, 14:01 W zestawie powinno się znaleźć:
1. Ciężka gra euro (powyżej 3.0 na BGG)
2. Gra familijna+
3. Gra dwuosobowa lub mająca świetny wariant dwuosobowy na max 1.5h
4. Gra o wysokim poziomie bezpośredniej interakcji / z negatywną interakcją / mająca elementy walki na wspólnej mapie.
5. Gra przygodowa / fabularna, gdzie element fabuły / przygody jest istotny.
6. Gra solo na ok 1h (może to być gra wymieniona jako spełnienie któregokolwiek z powyższych warunków, o ile ma oficjalny wariant).
7. Filler na 15 minut.
8. Ciekawe party game.
W 1500 to za dużo możliwości, 500 to wyzwanie :)
Moje typy, dla utrudnienia bazowałem na normalnych cenach sklepowych, bez rabatów, tak jak ktoś wchodzi do sklepu i bierze.

Terraformacja Marsa - 125 zł - (1,2,3,6) - ewentualnie można zamienić na Puerto Rico za 5 zł więcej
Destinies - 150 zł - (3,4,5,6)
Marvel: Rękawica Nieskończoności - 16 zł - (7,8)
Na Skrzydłach: Ptaki Azji - 108 zł - (2,3,4,6)
Fantastyczne Światy - 43 zł - (7,8)
Kartografowie: Herosi - 54 zł - (2,6,8)

W wariancie z TM - 496 zł, z Puerto Rico rezygnujemy z Rękawicy Nieskończoności i mamy 485 zł.

Bazuję na własnej kolekcji - nie mam tylko Destinies z powyższych - miałem, niezbyt siadło.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4506
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1663 times
Been thanked: 2085 times

Re: Gdybyś miał za zadanie stworzyć kolekcję od podstaw za kwotę 500 / 1500 zł, to jakby ona wyglądała?

Post autor: PytonZCatanu »

Destinies to dobry strzał w kategorii gier bardziej przygodowych (a tanich). Nie pomyślałem o niej wcześniej.
Awatar użytkownika
cactusse
Posty: 479
Rejestracja: 10 sty 2012, 15:50
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 390 times
Been thanked: 330 times

Re: Gdybyś miał za zadanie stworzyć kolekcję od podstaw za kwotę 500 / 1500 zł, to jakby ona wyglądała?

Post autor: cactusse »

Punkty 5 i 6 można "tanio" obejść za pomocą "Czworo Przeciwko Ciemności" - 7.5 na BGG, tuż pod linią odcięcia w rankingu (miejsce 1985) i tylko 22 PLN.

Punkty 1 i 4 można pięknie załatwić za pomocą Hansa Teutonica Big Box, za 160 PLN.

Wtedy zostaje 320 PLN na grę familiją, dwuosobową, fillera i party game. No żyć nie umierać ;-)
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1477
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 256 times
Been thanked: 716 times

Re: Gdybyś miał za zadanie stworzyć kolekcję od podstaw za kwotę 500 / 1500 zł, to jakby ona wyglądała?

Post autor: arturmarek »

Fajny temat. Nie śledzę tak dokładnie cen i też kwestia ceny przeważnie jest u mnie drugorzędna. Ja się kiedyś zastanawiałem nad pytaniem "Gdybym miał mieć X gier w kolekcji, co by to było". Tutaj też podchodzę do tematu tak, że wydaje te 500/1500PLN i koniec, mam w to grać do końca życia. Na pewno odpadają wszystkie gry legacy, raczej nie rozważał bym gier "jednorazowych" typu escape-roomowych, kampanijnych z fabułą itp. Wylistuję gry, które brałbym pod uwagę w takim ustawieniu, ale nie będę się starał ustawiać w konkretne zestawy:

1. Cywilizacja Poprzez Wieki. Gdybym miał grać w jedną planszówkę do końca życia to byłaby to cywilizacja. Na pewno łapie się do kategorii 1, gdyby nie ograniczenie czasowe to łapała by się do 3. Z resztą dla mnie w kolekcji to najważniejsza kategoria: ciężka dwuosobówka (niekoniecznie strice 2-osobówka, ale do grania we dwoje).
2. Azul - super w dwie osoby, ale też całkiem spoko do luxnego pogrania w 3-4. Można podciągnąć pod kategorie 2 i 3.
3. Tajniacy + Resistance - chciałbym mieć obie te "imprezówki", ale jakbym musiał to wybrałbym pewnie Tajniaków, bo dobrze chodzi od 4 i ma znacznie szersze grono potencjalnych odbiorców. Łapią się na kategorie 7 i 8.
4. Wsiąść do Pociągu (jeśli jedna to Niemcy). Nie ma u Ciebie kategorii z typową grą rodzinną, w mojej kolekcji to mus, a WdP jest najlepsza.
5. Robinson. To jest gra przygodowa z bardzo dużą regrywalnością. Raczej w 1h się nie zamknie, chociaż solo może... Także naciągam i odhaczam punkty 5 i 6.
6.Cięższe gry z interakcją na 3+ osób mam słabo ograne. Jeśli miałym wybrać jedną, sprawdzoną to Food Chain Magnate. Ale też jest potencjał w Wysokim Napięciu, Hansa Teutonica, Puerto Rico (tutaj brak mapy). FCM łapałoby się do 1 i 4.
7. Dla siebie na pewno wybrałbym tez jakąś grę dla dzieci, w którą mogą grać dorośli. Tutaj najlepsza jest Zwierzak na Zwierzaku, ale nie wiem jak z dostępnością. To jest gra w którą spokojnie gra 3-latek zgodnie z zasadami, a jednocześnie dorosły ma frajdę.
8. Załoga (jeśli musiałbym wybrac jedną to chyba podwodna). Znakomita do grania z "karciarzami", którzy nei grają w nowoczesne planszówki.
9. Patchwork. Gra o najlepszym współczynniku (głębia/skomplikowanie zasad)
10. Spirit Island. Najlepszy "pandemico-podobny" koop. Nie potrzebuję innych optymalizacyjnych koopów tego typu.

Wracając do tematu postu, jeśli miałbym wybrać najmniejszą liczbę (tanio) gier spełniających wszystkie warunki to:
1. Cywilizacja (warunek 1)
2. Hansa Teutonica (2 i 4)
3. Robinson (3, 5 i 6)
4. Tajniacy (7 i 8)

Lub:
1. FCM (warunek 1 i 4)
2. Wysokie Napięcie(2 i 4)
3. Robinson (3, 5 i 6)
4. Tajniacy (7 i 8)
ODPOWIEDZ