Rebel przejmuje licencje Brassa

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
kubaf7
Posty: 51
Rejestracja: 17 sty 2022, 19:16
Has thanked: 60 times
Been thanked: 22 times

Re: Rebel przejmuje licencje Brassa

Post autor: kubaf7 »

Leser pisze: 22 lut 2023, 15:03
Pluck pisze: 22 lut 2023, 14:49 Nie wiem czy ktoś z Was wydawał kiedyś gry
Mi się zdarzyło. Coś wygrywam? ;)
A jaki tytuł?
Awatar użytkownika
eveni
Posty: 1598
Rejestracja: 08 lip 2019, 15:24
Has thanked: 635 times
Been thanked: 550 times

Re: Rebel przejmuje licencje Brassa

Post autor: eveni »

kubaf7 pisze: 22 lut 2023, 16:38
Spoiler:
A jaki tytuł?
Leser pracuje w Lucrum games :wink:
Pluck
Posty: 145
Rejestracja: 01 sty 2017, 12:22
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 90 times
Been thanked: 36 times

Re: Rebel przejmuje licencje Brassa

Post autor: Pluck »

Dobrze, ze nie w rebelu :mrgreen: :lol:
shuji
Posty: 1276
Rejestracja: 23 kwie 2014, 19:47
Has thanked: 36 times
Been thanked: 218 times

Re: Rebel przejmuje licencje Brassa

Post autor: shuji »

Pluck pisze: 22 lut 2023, 17:04 Dobrze, ze nie w rebelu :mrgreen: :lol:
Jakby w rebelu to by się wstydził przyznać :D chyba że by przeszedł z portalu
pvdel
Posty: 255
Rejestracja: 11 sty 2014, 22:31
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 17 times
Been thanked: 101 times

Re: Rebel przejmuje licencje Brassa

Post autor: pvdel »

A w ogóle wiadomo, ze Brass był wydawany na licencji przez Phalanxow czy to była ko-produkcja, która jest chyba dużo popularniejsza w świecie gier planszowych?
Awatar użytkownika
Leser
Posty: 1737
Rejestracja: 22 lut 2009, 23:38
Lokalizacja: pod - Warszawa
Has thanked: 571 times
Been thanked: 1407 times

Re: Rebel przejmuje licencje Brassa

Post autor: Leser »

pvdel pisze: 22 lut 2023, 17:32 A w ogóle wiadomo, ze Brass był wydawany na licencji przez Phalanxow czy to była ko-produkcja, która jest chyba dużo popularniejsza w świecie gier planszowych?
To tylko dla uniknięcia wątpliwości - fakt, że przy paru wydaniach się udzielałem nie sprawia, że o przedmiotowej "aferze" wiem cokolwiek więcej niż inni. Przeciwnie, tak samo brnę przez mgłę, nie mam nawet odpowiedzi na powyższe pytanie, a to klucz do snucia dalszych fantazji (o ile rzecz jasna zależy nam, żeby te fantazje miały szanse mieć cokolwiek wspólnego z rzeczywistością).
I rozjarzam się na mgnienie w uśmiechu z tych, co to trzeba mieć ten polor we krwi, żeby zmieścić bez pośpiechu pozdrowienie mimo energicznego pośpiechu przecież.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9426
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 503 times
Been thanked: 1441 times
Kontakt:

Re: Rebel przejmuje licencje Brassa

Post autor: MichalStajszczak »

nidhog pisze: 22 lut 2023, 14:30 Możemy sobie gdybać i przekomarzać. Jeśli Roxley złamał jakieś warunki i sprawa trafi do sądu – prędzej czy później się dowiemy
Dowiemy się, że sprawa trafiła do sądu. Ale szczegółów umowy raczej nie poznamy, bo zazwyczaj w takich umowach zawarte są warunki zachowania poufności.
selektor
Posty: 36
Rejestracja: 29 sty 2021, 16:36
Has thanked: 19 times
Been thanked: 46 times

Re: Rebel przejmuje licencje Brassa

Post autor: selektor »

Zazwyczaj też, gdzieś w jakiś 99,9% tego typu umów, wszelkie spory pomiędzy stronami poddawane są jurysdykcji sądów powszechnych właściwych ze względu na siedzibę licencjodawcy, a warto zauważyć że Roxley nie jest polską spółką. To tak, aby ostudzić wizje wielkiego procesu cywilnego i szybkiego powrotu Brassa w ręce PHALANX. To tyle też z mojej strony odnośnie gdybania na temat Brassa. Ważne dla mnie jest tylko to, że ktoś nadal będzie go w Polsce wydawał. Jestem jedynie ciekawy jakości nowej planszy i ceny tej gry, a cała reszta pozostaje poza moim zainteresowaniem.
pvdel
Posty: 255
Rejestracja: 11 sty 2014, 22:31
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 17 times
Been thanked: 101 times

Re: Rebel przejmuje licencje Brassa

Post autor: pvdel »

Tylko, ze ta gra na 99% nie była wydana na licencji. Wiec cały twój wywód jest do wywalenia. Tak jak zdecydowana większość gier było to zapewne wydawane na zasadzie koprodukcji i w pewnym momencie Roxley powiedział Phalanxom, ze od następnego dodruku maja nagrana inna firmę, która zaproponowała, ze weźmie większy nakład i tyle. Cała filozofia. ;)

Kluczowe w zrozumieniu różnicy jest to, ze przy grze na licencji to Phalanx organizuje druk swoich kopii. W większości przypadków jest tak, ze to oryginalny wydawca organizuje cały druk wszystkich wersji językowych i niejako zbiera zamówienia od lokalnych wydawców. Dlatego tak często słyszymy o sytuacji gdy jedno z polskich wydawnictw „czeka na druk międzynarodowy”. Czeka - bo to nie ono jest odpowiedzialne za produkcje.
Awatar użytkownika
Leser
Posty: 1737
Rejestracja: 22 lut 2009, 23:38
Lokalizacja: pod - Warszawa
Has thanked: 571 times
Been thanked: 1407 times

Re: Rebel przejmuje licencje Brassa

Post autor: Leser »

Spoiler:
[/quote]
To wszystko prawda z jednym istotnym "ale". Nawet kiedy wydawca krajowy kupuje towar od wydawcy oryginalnego (kooprodukcja nie jest tu akurat żadną zasadą), to zazwyczaj (acz nie zawsze) jednak jakaś umowa regulująca kwestie "obok" (chociażby wyłączność) jest spisywana. Rzecz jasna nadal sądem właściwym do rozstrzygania sporów będzie sąd właściwy miejscowo dla oryginalnego wydawcy.
I rozjarzam się na mgnienie w uśmiechu z tych, co to trzeba mieć ten polor we krwi, żeby zmieścić bez pośpiechu pozdrowienie mimo energicznego pośpiechu przecież.
pvdel
Posty: 255
Rejestracja: 11 sty 2014, 22:31
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 17 times
Been thanked: 101 times

Re: Rebel przejmuje licencje Brassa

Post autor: pvdel »

Tak, to był oczywiście skrót myślowy, ale myśle, ze w przypadku tak chodliwego towaru jak Brass takiej umowy nie podpisuje się na 20 lat. Te terminy są zapewne na tyle krótkie, ze jest pole manewru na zmiany. I tu pewnie tak się stało - podpisali na ileś lat/druków/kopii - umowa się skończyła. Phalanx chciał przedłużyć, Roxley nie, bo Phalanx zapewne chciał drukować bezpiecznie jak do ten pory, a Rebel ich przebił. Roxley porównał liczby i wyszło jak wyszło. Tak bywa.
menelobej
Posty: 398
Rejestracja: 01 gru 2019, 22:33
Has thanked: 90 times
Been thanked: 198 times

Re: Rebel przejmuje licencje Brassa

Post autor: menelobej »

Tak generalnie to niezależnie od sposobu pozyskania licencji na Brassa przez Rebel, to Brass dla nich to takie +1000 w planszówkowym światku geeków za obecnie nr 1 w rankingu BGG niż jakiś hit sprzedaży. Owszem, kilkuset/kilka tysięcy fanów eurosucharów nie posiadających jeszcze Brassa zastanowi się czy brać Brassa czy jakieś inne eurasy od np. Portalu. Ale Brass to nie jest poziom sprzedaży Rebelowego katalogu dla jakkolwiek ogranych graczy typu Terraformacja Marsa, Na Skrzydłach, a już tym bardziej serii Wsiąść do Pociągu.
Także cały watek to iście akademickie rozważania na temat jak pozyskać licencję na grę znaną i lubianą.
Awatar użytkownika
eveni
Posty: 1598
Rejestracja: 08 lip 2019, 15:24
Has thanked: 635 times
Been thanked: 550 times

Re: Rebel przejmuje licencje Brassa

Post autor: eveni »

pvdel pisze: 23 lut 2023, 00:22 Phalanx chciał przedłużyć, Roxley nie, bo Phalanx zapewne chciał drukować bezpiecznie jak do ten pory, a Rebel ich przebił.
Też tak sądzę, ale chyba taka polityka wydawnicza wydawnictwa Phalanx. Ta sama sytuacja jest z Scythe, chciałam kupić podstawkę - przedsprzedaż/trzeba czekać, chciałam kupić Fenrisa - to samo itd.
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10882
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3349 times
Been thanked: 3205 times

Re: Rebel przejmuje licencje Brassa

Post autor: japanczyk »

pvdel pisze: 23 lut 2023, 00:22 bo Phalanx zapewne chciał drukować bezpiecznie jak do ten pory
PHALANX jest niszowym wydawnictwem mimo wszystko, wiec moze byc tak, ze na wieksze druki ich zwyczajnie nie stac
Awatar użytkownika
psia.kostka
Posty: 3314
Rejestracja: 02 mar 2020, 22:50
Has thanked: 428 times
Been thanked: 1039 times

Re: Rebel przejmuje licencje Brassa

Post autor: psia.kostka »

lajf is lajf...
Spoiler:
Szukam: transport kilku gier +mat, Szczecin -> Warszawa
Ewentualnie "planszowy couchsurfing" Pomorze Zach ʕ•ᴥ•ʔ
Szukam/Kupię: HoN, ToI, Scenariusze 1ed MoM/PSz, Unlock;
#KolekcjonujeRabaty [DobraKarmaWraca][WarszawskiKolektyw][#WawHub]
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5164
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 265 times
Been thanked: 866 times
Kontakt:

Re: Rebel przejmuje licencje Brassa

Post autor: raj »

japanczyk pisze: 23 lut 2023, 09:40 PHALANX jest niszowym wydawnictwem mimo wszystko, wiec moze byc tak, ze na wieksze druki ich zwyczajnie nie stac
Na większe druki zapewne stać, nie stać na zamrożenie kasy w grach leżących przez 2-3 lata na magazynie.

Przestańcie już pisać "Rebel przejął".
Asmodee UK wprost pokazuje oba Brassy w swojej ofercie.
alternate.nl - jeden z najstarszych sklepów holenderskich ma wprost przedsprzedaż na "Asmodee Brass"
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
Awatar użytkownika
psia.kostka
Posty: 3314
Rejestracja: 02 mar 2020, 22:50
Has thanked: 428 times
Been thanked: 1039 times

Re: Rebel przejmuje licencje Brassa

Post autor: psia.kostka »

raj pisze: 23 lut 2023, 10:05 Asmodee UK wprost pokazuje oba Brassy w swojej ofercie.
alternate.nl - jeden z najstarszych sklepów holenderskich ma wprost przedsprzedaż na "Asmodee Brass"
psia.kostka pisze: 21 lut 2023, 13:50 A jeszcze zastanawia mnie ta nowa fabryka dla Brassa i dosc odlegly termin druku, skoro Phalanx juz niby zapowiadal. Czy ta roszada wydawnictw odbywa sie tylko na polskim rynku, czy moze Asmodeusz wchlania Brassa (a moze cale Roxley) globalnie, stad ta zmiana fabryki?
Tak czulem, trzeba obserwowac teraz logo na stronie Roxley ;)

PS Spirit Island tez przeciez zmienia fabryke ;) czyzby kolejny eurasek z top BGG w ramionach Asmodeusza?
I wszystkie dodatki SI po polsku z logo rebel? (spekulacje/marzenia).

PS2 te fabryki to juz na wlasnosc ma asmodee? :P
Szukam: transport kilku gier +mat, Szczecin -> Warszawa
Ewentualnie "planszowy couchsurfing" Pomorze Zach ʕ•ᴥ•ʔ
Szukam/Kupię: HoN, ToI, Scenariusze 1ed MoM/PSz, Unlock;
#KolekcjonujeRabaty [DobraKarmaWraca][WarszawskiKolektyw][#WawHub]
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5164
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 265 times
Been thanked: 866 times
Kontakt:

Re: Rebel przejmuje licencje Brassa

Post autor: raj »

raj pisze: 23 lut 2023, 10:05 Przestańcie już pisać "Rebel przejął".
Asmodee UK wprost pokazuje oba Brassy w swojej ofercie.
alternate.nl - jeden z najstarszych sklepów holenderskich ma wprost przedsprzedaż na "Asmodee Brass"
Zostałem brutalnie uświadomiony, że to nie musi o niczym świadczyć, bo po prostu Asmodee UK jest dystrybutorem dotychczasowej wersji eng na Europę.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
Awatar użytkownika
vder
Posty: 722
Rejestracja: 30 gru 2007, 20:20
Lokalizacja: warszawa
Has thanked: 287 times
Been thanked: 122 times

Re: Rebel przejmuje licencje Brassa

Post autor: vder »

raj pisze: 23 lut 2023, 12:01 Zostałem brutalnie uświadomiony (...)
ciekaw jestem co znaczy 'brutalnie', bo oczyma wyobraźni już widżę smutnych panów z gazrurkami w rękach i napisem 'Asmodee Power' na dresach :D
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5164
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 265 times
Been thanked: 866 times
Kontakt:

Re: Rebel przejmuje licencje Brassa

Post autor: raj »

Nie aż tak brutalnie :D
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
Awatar użytkownika
uyco
Posty: 1053
Rejestracja: 09 sty 2006, 13:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 145 times
Been thanked: 25 times

Re: Rebel przejmuje licencje Brassa

Post autor: uyco »

Jest mi tak samo żal Phalanxów, jak im jest mnie żal, za Tapestry :twisted:
'STAY OUT OF MY TERRITORY.'

kupię sprzedam
karp
Posty: 184
Rejestracja: 28 maja 2019, 18:34
Has thanked: 27 times
Been thanked: 70 times

Re: Rebel przejmuje licencje Brassa

Post autor: karp »

Curiosity pisze: 21 lut 2023, 22:28
karp pisze: 21 lut 2023, 22:08 skoro jestem z Krakowa to nie umówimy się na jakimś rondzie w centrum miasta, to mi podrzuci ją tam, żeby nie płacić za wysyłkę. xDDDDDDD
Bardziej pomyślałem, że chodzi o to, żebyś miał instrukcję tego samego dnia, zamiast czekać te 2-3 dni na listonosza.

Mea culpa- tylko spytał, czy bywam przy jednym z rond.
Poprosiłem o wysyłkę (kontakt od wysłania formularza na stronie 1 dzień- więc super). Po dokładnie 12 i 14 dniach upomniałęm się o przesyłkę. Nigdy na żadną z tych wiadomości nie otrzymałem odpowiedzi. Później kontakt urywa się z obu stron- więc pewnie instrukcja przyszła. Mam gdzieś tych intrygantów do dziś, więc chyba przyszła. :)

Jakbym miał nie czekać na listonosza, to by mi wysłał PDF, nie? ;)
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5210
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1680 times
Kontakt:

Re: Rebel przejmuje licencje Brassa

Post autor: BOLLO »

Jak dla mnie to żadna sensacja . Oryginalny wydawca wiedział że kończy się licencja i być może obserwując polski rynek widział psioczenie ludzi na Phalanx odnośnie ich podejścia do wydawania gier. Dodatkowo jest to wydawnictwo które jest bardzo ukierunkowane na raczej gry wojenne i tak też kojarzone. Więc wcale mnie to nie dziwi że taki Brass będzie u kogoś innego. Aczkolwiek myślałem że to Portal przejmie jednak. Myślę że to dobry ruch dla samej gry.
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1476
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 256 times
Been thanked: 715 times

Re: Rebel przejmuje licencje Brassa

Post autor: arturmarek »

1. Ciekawe czy na francuskim forum gry-planszowe piszą, żeby nie używać nazwy Asmodee tylko Embracer Francja.

2. Według mnie Brass jest idealną grą na wejście w planszówki dla osób, które chcą wejść w planszówki. To nie temat na te rozważania, ale reguły są przystępne, dość intuicyjne i każdy kto zdecyduje się na przeczytanie instrukcji zrozumie ją i będzie w stanie spokojnie zagrać.

3. To, że ta gra była permanentnie niedostępna na pewno nie podobało się orygalnemu wydawcy.
azazelmo
Posty: 888
Rejestracja: 12 sie 2019, 10:49
Has thanked: 150 times
Been thanked: 276 times

Re: Rebel przejmuje licencje Brassa

Post autor: azazelmo »

arturmarek pisze: 27 lut 2023, 12:25 (…)
2. Według mnie Brass jest idealną grą na wejście w planszówki dla osób, które chcą wejść w planszówki. To nie temat na te rozważania, ale reguły są przystępne, dość intuicyjne i każdy kto zdecyduje się na przeczytanie instrukcji zrozumie ją i będzie w stanie spokojnie zagrać.
(…)
Też tak uważam. Chyba lepszy na start Lancashire,
ale Birmingham próbowałem z nowymi i załapali błyskawicznie.
ODPOWIEDZ