Successors 4 ed. - pytania i wątpliwości

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
tejot
Posty: 353
Rejestracja: 25 lip 2012, 12:37
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times

Successors 4 ed. - pytania i wątpliwości

Post autor: tejot »

Mam pytanko o zasady.
Chodzi o oblężenie stolicy ze znacznikiem Kontroli Frakcji Niezależnej. Obejrzałem uważnie doskonałe filmiki Michela Grosjeu i wynika z nich jasno, że do przejęcia takiej stolicy wymagane są 3 punkty oblężenia.
Natomiast "wspaniała" instrukcja w ogóle nie rozróżnia oblężenia stolicy z kontrolą niezależną od innej, a w zakresie punktów oblężenia podaje:
Stolica - 3 pkt. obl.
Warownia - 2 pkt. obl.
Niezależne Miasto - 1 pkt. obl.

Nie wiem niestety do końca co to jest Niezależne Miasto wg instrukcji - małe miasto ze znacznikiem niezależnych, czy może każde Miasto w tym stolica. I pewnie bym to jakoś pominął przyjmując to za niedopowiedzenie a zasadę podaną w filmie Grosjeu za jedyną właściwą , gdyby nie przykładowa rozgrywka opisana w księdze scenariuszy. Abstrahując już od tego ile różnych błędów tam znalazłem próbując to rozegrać na planszy to w jednym z przykładów oblężenia Stolicy niezależnej gracz zdobywa tam 1 pkt. obl. i od razu przejmuje kontrolę. To spowodowało, że uznałem, że może jednak instrukcja nie tyle zawiera niedopowiedzenie co jej zapisy należy czytać zupełnie inaczej, bo w takim przypadku bez względu na to, czy jest to małe miasto czy stolica wystarcza 1 pkt. i może to Grosjeu był w błędzie...

Koniec końców po tym długim wprowadzeniu pytanie mam konkretne - ile punktów oblężenia wymagane jest zakończenia oblężenia stolicy ze znacznikiem Kontroli Frakcji Niezależnej i czy jest to gdzieś jasno opisane w instrukcji?
ODPOWIEDZ