Montana - zasady, pytania, wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Montana - zasady, pytania, wątpliwości

Post autor: ChlastBatem »

Chciałbym upewnić się co do jednej ważnej zasady. Otóż według instrukcji budowa nowej osady/miasta może być tylko na terenie graniczącym z kaflem startowym oraz jakąkolwiek inną osadą/miastem, czyli również obok osady przeciwnika. Czy to się zgadza czy tylko muszę obok swoich osad/miast budować?
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4104
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2631 times
Been thanked: 2546 times

Re: Montana (Rüdiger Dorn)

Post autor: Gizmoo »

Możesz budować też obok osad przeciwnika.
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Montana (Rüdiger Dorn)

Post autor: ChlastBatem »

Gizmoo pisze: 05 lip 2018, 10:57 Możesz budować też obok osad przeciwnika.
Szkoda. Angielska instrukcja też tak wskazuje. Nadal mi to jakoś dziwnie pasuje.
Awatar użytkownika
skibo
Posty: 93
Rejestracja: 18 paź 2021, 12:37
Has thanked: 58 times
Been thanked: 19 times

Re: Montana (Rüdiger Dorn)

Post autor: skibo »

Czołem załoga :) niedawno dotarła do mnie gra Montana z promocji urodzinowych Panszowkowych Newsow :)

Gra od razu przypadła do gustu , wizualnie i mechanicznie :) , zasady dosyć proste :)

Mam jednak zapytanie :

1. Manierek wg instrukcji jest 6. Max na kafelkach występuje 3. Błąd / zapas / czy uwzględnienie pod późniejsze dodatki ?

2. Plansza główna jest obustronna . Różni się tylko grafika pól akcji i wielkością mepli na lewym polu. Jest to związane tylko z grafiką? - gra się na której się chce stronie czy wnosi ta zmiana cos do rozgrywki w sensie plansza dla 2 graczy lub druga dla 3-4 graczy? Nie widzę żadnych różnic w polach , jako wartości są takie same.

3. Odnośnie licytacji która bądź co bądź faktycznie mogłaby być lepiej rozwiązana , czy jeśli gracz nr 1 postawi w rzędzie np drugim swojego mepla to następny gracz musi z automatu w tym samym rzędzie przelicytować czy może postawić mepla np na ostatnim rzędzie najtańszym, i kolejny z automatu musi się nim licytować czy sobie wybrać także inny tor bardziej dla niego opłacalny ? Trochę zagmatwałem

Ale gra super :) :)
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Montana - zasady, pytania, wątpliwości

Post autor: ChlastBatem »

Odpowiedzi poniżej:

1. Wszystko zależy od ułożenia planszy, nie pamiętam teraz czy jest taka kombinacja, aby były wszystkie manierki dostępne. Nie przejmowałbym się tym :)

2. Tak, tylko kwestie estetyczne. Nie ma żadnych innych różnic i nie wpływa na mechanikę gry.

3. Licytacja działa jak najbardziej świetnie. Może źle graliście i dlatego masz takie wrażenie. Co do pytania, kładąc swojego mepla rozpoczynasz natychmiast licytację dla wszystkich graczy (tylko Ty dostajesz bonus dyni, w sensie gracz wywołujący licytację). Potem każdy po kolei może położyć swojego mepla, aby się licytować albo spasować. Każdy może wybrać inny rząd, nie trzeba tego samego co gracz pierwszy.

Jeśli wszyscy postawiliście swoje pionki w różnych rzędach lub spasowaliście, aktywny gracz płaci dyniami (do zasobów
ogólnych), odbiera nagrodę i przenosi swój pionek na ilustrację sklepu.
graba
Posty: 3
Rejestracja: 20 sie 2022, 09:31
Been thanked: 1 time

Re: Montana - zasady, pytania, wątpliwości

Post autor: graba »

Witam,

czy w ramach akcji wysyłania pracowników do pracy mogę wysłać ich po różne zasoby? Np. wysyłam jednego pracownika po dynie, drugiego po zboże, a trzeciego po miedź. Czy też wysyłam tylko w jedno z tych miejsc i mogę ewentualnie "dopłacić" dodatkowym pracownikiem za dodatkowe zasoby.
Z filmu https://youtu.be/m7TcN0sltPg?t=1211 wynika to pierwsze rozwiązanie.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2806
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 308 times
Been thanked: 525 times

Re: Montana - zasady, pytania, wątpliwości

Post autor: kaszkiet »

W jednej akcji wysyłasz ich na jeden rodzaj pola.
graba
Posty: 3
Rejestracja: 20 sie 2022, 09:31
Been thanked: 1 time

Re: Montana - zasady, pytania, wątpliwości

Post autor: graba »

Czyli dobrze rozumiałem. Zmylił mnie ten film na YT. Dziękuję za rozwianie wątpliwości. Pozdrawiam
litk
Posty: 847
Rejestracja: 30 lip 2018, 14:14
Has thanked: 177 times
Been thanked: 125 times

Re: Montana - zasady, pytania, wątpliwości

Post autor: litk »

Mam pytanie odnośnie łączenia rozgrywki podstawki z Longhorns i Goldrush: czy dobrze rozumiem, że setup gry powinien wyglądać w ten sposób, że do zbudowania mamy 12 osad ułożonych w stos w tym 3 z ranczem z dodatku Longhorns, oraz luzem ułożone (poza stosem) 3 specjalne osady z Goldrush, które możemy budować w dowolnym momencie podczas akcji budowy, w sumie razem do budowania mamy 15 osad?
graba
Posty: 3
Rejestracja: 20 sie 2022, 09:31
Been thanked: 1 time

Re: Montana - zasady, pytania, wątpliwości

Post autor: graba »

W Longhorns jeszcze nie grałem, ale mam pytanie apropo modułu eventów z Goldrush. Czy skorzystanie z danego eventu (np. zakup surowca albo zakup pracownika) dzieje się w ramach akcji? Chyba nie, ale wolę się upewnić.

I jeszcze pytanie co do podstawki - wysłanie gracza do miasta (na licytację) odbywa się w ramach akcji wysyłania pracowników? Jeśli pierwszy gracz pójdzie do miasta dostaje na wejście jedną dynię i następuje licytacja. Czy jeśli następny gracz (w tej samej turze) wybierze się do miasta na licytację to rozumiem, że również dostaje na wejście dynię?

Pozdrawiam
ODPOWIEDZ