Ethnos (Paolo Mori)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4163
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 570 times
Been thanked: 1028 times

Re: Ethnos

Post autor: RUNner »

Co nie jest dobre, jest słabe :) Przez moment rozważałem zakup, ale po lekturze instrukcji uznałem, że mając wcześniej Sztukę Wojny, otrzymałbym niewiele więcej.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Ravn
Posty: 201
Rejestracja: 23 gru 2016, 20:18
Has thanked: 9 times
Been thanked: 10 times

Re: Ethnos

Post autor: Ravn »

Chyba nie jestescie(my) targetem tej gry. To entry level, jak Ticket to ride.
Awatar użytkownika
konradstpn
Posty: 855
Rejestracja: 22 sie 2017, 12:11
Has thanked: 200 times
Been thanked: 302 times

Re: Ethnos

Post autor: konradstpn »

RUNner pisze: 14 wrz 2018, 15:25 Co nie jest dobre, jest słabe :) Przez moment rozważałem zakup, ale po lekturze instrukcji uznałem, że mając wcześniej Sztukę Wojny, otrzymałbym niewiele więcej.
Więcej czego ? Figurek, elegancji zasad czy głębi rozgrywki ? O cenie nie będę wspominał. Niezaprzeczalny walor Ethnos to fakt, że chodzi na 4 graczy...
Gram, więc jestem.
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4163
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 570 times
Been thanked: 1028 times

Re: Ethnos

Post autor: RUNner »

Teraz jest tyle gier, że naprawdę szkoda mi czasu na przeciętne tytuły. Moja kolekcja jest bardzo skromna (33), a i tak w większość gier leży i czeka na swoją szansę. A w szafie są tylko takie gry, które uważam za bardzo dobre i chcę w nie grać. Do tego muszę się przyznać, że gry szybko mi się nudzą, a tylko te, które potrafią mnie wciągnąć na więcej niż kilka partii, zostawiam w kolekcji. Jestem bardziej graczem niż zbieraczem, ale czas nie jest z gumy i tego zasobu zawsze będzie mi brakować.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3185
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Ethnos

Post autor: Yavi »

RUNner pisze: 14 wrz 2018, 15:25 Co nie jest dobre, jest słabe :)
Coś w tym jest. Też staram się zatrzymywać tylko najlepsze wg mnie gry, a i część z nich później opuszcza kolekcję, bo przy napływie nowości trudno wracać do starszych tytułów. Tak naprawdę regularnie wracamy tylko do Gloomhaven, Ciężarówką przez Galaktykę, Time's Upa, Dobbli i Flippera, reszta ląduje na stole sporadycznie, głównie gdy nic pilnego nie czeka w kolejce recenzenckiej. W takiej sytuacji średnie tytuły nie mają racji bytu w kolekcji.

Ravn pisze: 14 wrz 2018, 15:39 Chyba nie jestescie(my) targetem tej gry. To entry level, jak Ticket to ride.
Ticketa bardzo lubię i mam na półce! Ethnos na niej nie zostanie. Najbardziej zgrzyta mi ten nieszczęsny draft w ciemno. Nie o takie gry walczyłem! ;)
Wroobel
Posty: 369
Rejestracja: 07 lip 2015, 23:04
Has thanked: 32 times
Been thanked: 18 times

Re: Ethnos

Post autor: Wroobel »

Ten draft w ciemno można zniwelować jakimś home rule.
Np. na rynku musi zawsze być 5 kart i ten kto wykłada oddział musi go uzupełnić ze swoich pozostałych kart do 5.
Nie wiem czy to się sprawdzi - trzeba ograć i zobaczyć.
Wroobel
Posty: 369
Rejestracja: 07 lip 2015, 23:04
Has thanked: 32 times
Been thanked: 18 times

Re: Ethnos

Post autor: Wroobel »

Pierwsze partie ok ale po paru rozgrywkach gra już mnie nie rajcuje. Dla mnie to jednak za proste i za losowe.
Chce ktoś kupić w atrakcyjnej cenie?
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5215
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 520 times
Been thanked: 1804 times
Kontakt:

Re: Ethnos

Post autor: Gambit »

Kilka słów o Ethnos ode mnie :)
Obejrzyj na ZnadPlanszy
Obejrzyj na YouTube
Awatar użytkownika
Marx
Posty: 2420
Rejestracja: 24 sty 2016, 10:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 51 times
Been thanked: 17 times

Re: Ethnos

Post autor: Marx »

Destroyed...a chciałem zagrać w imię Merfolków!
Waiting is the hardest part.

Z nimi przychodzi mi się pożegnać
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5215
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 520 times
Been thanked: 1804 times
Kontakt:

Re: Ethnos

Post autor: Gambit »

Marx pisze: 01 paź 2018, 09:34 Destroyed...a chciałem zagrać w imię Merfolków!
Nadal możesz :)
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4021
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 19 times

Re: Ethnos

Post autor: AkitaInu »

Marx pisze: 01 paź 2018, 09:34 Destroyed...a chciałem zagrać w imię Merfolków!
Zagraj, Ethnos to bardzo dobra gra na krótszą chwilę :)
Awatar użytkownika
mikeyoski
Posty: 1521
Rejestracja: 08 lut 2015, 00:32
Has thanked: 277 times
Been thanked: 171 times
Kontakt:

Re: Ethnos

Post autor: mikeyoski »

Cholera, mi się podoba. Ticket póki co poszedł w odstawkę :-)
pyz
Posty: 71
Rejestracja: 26 paź 2014, 19:46
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Ethnos

Post autor: pyz »

Mi też sie podoba. W 6 osób, z których 5 nie grało, rozgrywka zajęła około godzinki razem z tłumaczeniem, także za samo to jest duży plus. Grało się szybko i ciekawie, lekki hate drafting, te tematy. Nie ma co sie spodziewać tu móżdżenia pokroju ostrego eurasa, ale pole do zastanawiania się jest.

Przede wszystkim jest szybkie i przyjemne, podobało sie wszystkim, którym to prezentowałem na naszym comiesięcznym spotkaniu planszowkowym w Łomży. Ta grupa szescioosobowa to raczej planszowi wyjadacze, ale pózniej usiadła do tego trójka kompletnych nowicjuszy (znali tylko Koncept z nowoczesnych gier) i podobało im sie tak bardzo, że zagrali dwa razy pod rząd. Także jako gateway sprawdza sie doskonale. Moim zdaniem zdecydowanie ciekawsze niż TTR, do którego tak często Ethnos jest porównywany.
profes79
Posty: 420
Rejestracja: 28 gru 2008, 18:16
Has thanked: 34 times
Been thanked: 131 times

Re: Ethnos

Post autor: profes79 »

Miałem okazję zagrać wczoraj raz. Gra z gatunku lekkich i prostych, niewymagająca jakiegoś niesamowitego nakładu pracy przy poznawaniu zasad. Sama rozgrywka też jest w miarę prosta, ale nie oznacza to, że nie wymaga myślenia zwłaszcza, że zdolności ras potrafią czasami mocno namieszać w pomysłach na grę.

Grając z zestawem czarodziej-krasnolud-elf-niziołek-ork-szkielet można było odnieść wrażenie, że zdolność czarodziejów jest najbardziej niezbalansowana. Do tego mocno utrudniały zabawę szkielety, których użyteczność sprowadza się głównie do walki o obszary ale ze względu na ich cechę (odliczanie przy punktowaniu armii) były bardzo rzadko używane (głównie jak ktoś chciał czarodziejem przemielić sobie rękę).

Gra na pewno ma sporą regyrwalność ze względu na możliwości występowania różnych kombinacji ras, a co za tym idzie cech specjalnych oraz rozłożenie punktów w regionach. Generalnie dosyć szybki przerywnik bo z tłumaczeniem zasad spokojnie można się zmieścić w godzinie.
Aras
Posty: 69
Rejestracja: 19 sty 2020, 21:40
Has thanked: 14 times
Been thanked: 14 times

Re: Ethnos (Paolo Mori)

Post autor: Aras »

Czyżby Portal jednak miał dodruk Ethnosa? https://sklep.portalgames.pl/ethnos Według ich stronki, gra jest w dużej ilości. Z tego co pamiętam, Prezes deklarował, że gry już nie będzie.
pcyzm
Posty: 679
Rejestracja: 21 kwie 2020, 17:03
Has thanked: 204 times
Been thanked: 199 times

Re: Ethnos (Paolo Mori)

Post autor: pcyzm »

Aras pisze: 26 lis 2021, 16:01 Czyżby Portal jednak miał dodruk Ethnosa? https://sklep.portalgames.pl/ethnos Według ich stronki, gra jest w dużej ilości. Z tego co pamiętam, Prezes deklarował, że gry już nie będzie.
Dodruku nie było, ale to jest jeden z tych tytułów, który zalega na magazynie, mimo że gierka nie jest zła. Sklepy tego już nie zamawiają więc resztka nakładu siedzi głównie w Portalu.
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2786
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 348 times
Been thanked: 623 times

Re: Ethnos (Paolo Mori)

Post autor: bogas »

W momencie kiedy spora rzesza graczy jara się zapowiedziami Portalu na 2022 rok, na nasz rodzinny stół trafił ich "staroć" czyli Ethnos. Bardzo sprytna gra rodzinna, która spokojnie mogłaby konkurować ze Wsiąść do pociągu, gdyby nie była taka szaro-bura i ponura. Sytuację próbują ratować plastikowe znaczniki w żywych kolorach, ale tylko potęgują wrażenie, że gra ewidentnie cierpi na schizofrenię :twisted: Chyba próbowano z tej gry zrobić coś, czym w istocie nie jest. Stawiam dolary przeciwko orzechom, że gdyby ta gra była zilustrowana jak Everdell czy np. jak właśnie wydany Bór z Portalu i zareklamowana jako gra familijna to żarłaby jak głupia i wszyscy czekaliby właśnie na kolejny dodruk. Bo to dobra gra jest, a do grania w gronie rodzinnym nawet rewelacyjna. Główny problem tej gry to to, że próbuje się ją wsadzić w kategorię, do której ona zupełnie nie pasuje. Zasady są banalne, jest nad czym pokombinować, lekka losowość, która przy graniu z dziećmi i graczami okazjonalnymi jest na plus, szczypta "wredności" też do tego zestawu pasuje i na dokładkę bardzo przyzwoity czas gry. Bardzo miłe zaskoczenie. Dopóki dzieciaki nie dorosną i nie wszyscy znajomi osiągną level "eurosuchar-master-pro" to Ethnos z nami zostaje 8)
Awatar użytkownika
vnzk
Posty: 487
Rejestracja: 10 cze 2018, 11:39
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 249 times
Been thanked: 440 times

Re: Ethnos (Paolo Mori)

Post autor: vnzk »

Również uważam, że gra jest świetna, ale padła ofiarą szaroburego wydania i tematyki (bardziej generycznie się nie dało). Ma w sobie sporą regrywalność (za każdym razem do gry wchodzi 6 losowych ras z 12 dostępnych), dużą dynamikę (nawet na sześć osób nie czeka się długo na swoją kolej) i fajny twist z odrzucaniem kart, które zostały nam na ręce. Może do wad dorzuciłbym jeszcze fakt, że tłumaczy się ją okropnie, biorąc pod uwagę jak prosta jest rozgrywka. Szkoda, że nie zażarła w Polsce.
feniks_ciapek
Posty: 2269
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1589 times
Been thanked: 915 times

Re: Ethnos (Paolo Mori)

Post autor: feniks_ciapek »

Zgadzam się, że estetycznie jest koszmarna. Mi jednak bardziej przeszkadzały te pstrokate znaczniki. Nigdy nie wyszła na stół w grupie, szybko sprzedałem.
Awatar użytkownika
vnzk
Posty: 487
Rejestracja: 10 cze 2018, 11:39
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 249 times
Been thanked: 440 times

Re: Ethnos (Paolo Mori)

Post autor: vnzk »

Ethnos będzie wydany w nowej tematyce :) Na razie nie wiadomo wiele poza tym, że:
- gra będzie nosić tytuł Archeos Society
- wydawcą będzie Space Cowboys (Splendor, Jaipur)
- tematycznie będziemy wysyłać ekspedycje archeologów na różne kontynenty
- premierę ma mieć w czerwcu tego roku (nie ma ani słowa o KSie)
- więcej informacji mają podać w maju
- 7 marca mają wrzucić przykładową grafikę z gry

Uważam, że to dobra wiadomość. Moim zdaniem, jak wspominam dwa posty wyżej, gra zasługuje na bardziej przyciągający temat niż mroczne generyczne fantasy.

BGG
Awatar użytkownika
Irr3versible
Posty: 983
Rejestracja: 09 cze 2019, 01:03
Lokalizacja: Kraków/Zabierzów
Has thanked: 613 times
Been thanked: 537 times

Re: Ethnos (Paolo Mori)

Post autor: Irr3versible »

Bardzo dobra informacja, gra zasługuje na kolejne wydanie.
Pytanie czy planują jakieś zmiany (nowe umiejętności) czy to tylko retheme. Mnie aktualna szata graficzna nie przeszkadza, wymiany nie planuję - patrząc jednak na okładkę nowej wersji na bgg wątpię abym miał czego żałować ;)
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4163
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 570 times
Been thanked: 1028 times

Re: Ethnos (Paolo Mori)

Post autor: RUNner »

Kupiłem jakiś czas temu na wyprzedaży i okazało się, że rozegraliśmy ponad 10 partii. Warto było kupić. Wcześniej miałem grę na oku, ale trochę się obawiałem sztuczności rozgrywki i braku klimatu. Klimatu nie ma, ale mechanicznie ładnie wszystko się spina. Próg wejścia minimalny, ale żeby wygrać, trzeba jednak się wysilić. Mózg tutaj nie zagotuje się, ale dzięki temu można rozegrać ze 2-3 partie pod rząd. Wprowadziliśmy modyfikację zasad żeby od razu dodawać punkty za wielkość oddziału, bo i po co czekać do końca ery? Przynajmniej cały czas jest wyścig na torze punktowym. Co do wykonania gry, jest dość ascetyczne, ale funkcjonalne i bez zbędnych bajerów. Ethnos to solidna pozycja, którą już dawno temu powinienem nabyć.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
ODPOWIEDZ