Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Marcin Michalak
Posty: 58
Rejestracja: 20 sty 2020, 16:02
Has thanked: 10 times
Been thanked: 11 times

Re: Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: Marcin Michalak »

floyd pisze: 10 lip 2022, 17:23 Przede wszystkim scenariusz robiony przez Trzewika, bo sam stwierdził, że go skopał (zdaje się drugi, z naprawą statku).
Trzeci 😉
Awatar użytkownika
floyd
Posty: 128
Rejestracja: 10 paź 2014, 16:47
Lokalizacja: Londyn/Inowrocław
Has thanked: 35 times
Been thanked: 13 times

Re: Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: floyd »

Marcin Michalak pisze: 11 lip 2022, 00:51 Trzeci 😉
Aaa ok :mrgreen:
Mój egzemplarz nadal w folii :oops: więc nie byłem pewien.

Kiedyś na planszówkach tv Trzewik mówił, że tylko coś poprawiają w plikach i leci do drukarni, potem (z rok, dwa później) że trzeba tam poprawić ten scenariusz. Także nie zdziwie się jak z naprawy tego scenriusza koniec w końcu wyjdzie całkiem inny dodatek :lol:
MrAtrion
Posty: 651
Rejestracja: 01 lip 2017, 13:38
Has thanked: 86 times
Been thanked: 43 times

Re: Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: MrAtrion »

Oby jakoś udostępnili w pdf te poprawki bo trochę słabo będzie kupować od nowa dla poprawek...
Awatar użytkownika
EsperanzaDMV
Posty: 1521
Rejestracja: 17 lut 2017, 14:40
Has thanked: 301 times
Been thanked: 639 times

Re: Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: EsperanzaDMV »

MrAtrion pisze: 11 lip 2022, 11:04 Oby jakoś udostępnili w pdf te poprawki bo trochę słabo będzie kupować od nowa dla poprawek...
Nie nie nie, to nie będzie to samo tylko z poprawkami - to będzie cała kampania na gamefoundzie z nowymi SG typu grubszy papier, lakier UV na pudełku etc. :lol:
Oczywiście cena też adekwatna w ojro.
Uncle_Grga
Posty: 561
Rejestracja: 30 lis 2019, 12:07
Has thanked: 86 times
Been thanked: 284 times

Re: Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: Uncle_Grga »

W weekend rozegrałem kampanię HMS Beagle. 4 scenariusze, bo pierwszy kiedyś tam wcześniej ustawiłem. 11h rozgrywki, średnio 2,5 na scenariusz bo ta ostatnia godzina to pewnie jakieś przerwy na jedzenie itp.

Najłatwiejsza opcja, z dwójką zalogantow I Piętaszkiem. Jako homerule dodałem jeszcze psa i zbieranie jednego dowolnego surowca przy eksploracji. I poszło bardzo dobrze. Całość kampanii bardzo przyjemna, zupełnie nie przeszkadzał mi ani scenariusz nr 2 (ten ponoć skopany), ani nr 3 z wyprawą statkiem (ponoc atypowy, wielu narzekalo). Trochę zaskoczył mnie brak punktów za tajemnice plemion że scen.4 na koniec kampanii, wymiana punktów kultury na żetony Darwina to wg mnie trochę mało jako profit za wygranie scenariusza.

Ale całośc jak wspominalem bardzo przyjemna, wpadłem w przygodę po całości i chyba miałem więcej frajdy niż z pojedynczych scenariuszy gry, która bądź co bądź jest w moim Top3... świetna zabawa.

Ciekawe czy w końcu zdecydują się na reprint tego dodatku *niezależnie czy go zmienią czy nie) Beagle "wart jest mszy"...
Awatar użytkownika
SosnowyPatyk
Posty: 159
Rejestracja: 20 gru 2021, 21:51
Has thanked: 113 times
Been thanked: 123 times

Re: Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: SosnowyPatyk »

Próbowałem rano przebić się przez te 168 stron wątku, ale to zakrawałoby o skrzywienie psychiczne. Podpowie mi ktoś jaka jest różnica pomiędzy wersją gry z "nową" okładką z widokiem plaży, a "starą"? Zastanawiam się nad używaną grą, bo widzę je w bardzo niskich cenach, ale nie chcę znów kupić starej wersji, jeśli okaże się, że coś w niej było nie tak i dlatego wyszła poprawiona.
komu? czemu? - ludziom, osobom, planszówkom
z kim? z czym? - z osobą, z planszówką
ludzią - narzędnik słowa ludzia, gdyby istniało ;)
Awatar użytkownika
Erni
Posty: 348
Rejestracja: 07 gru 2013, 23:06
Lokalizacja: Jakaś wiocha pod Gnieznem
Has thanked: 69 times
Been thanked: 74 times

Re: Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: Erni »

@SosnowyPatyk
viewtopic.php?t=30195
Awatar użytkownika
psia.kostka
Posty: 3419
Rejestracja: 02 mar 2020, 22:50
Has thanked: 435 times
Been thanked: 1044 times

Re: Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: psia.kostka »

SosnowyPatyk pisze: 23 paź 2022, 09:57 Próbowałem rano przebić się przez te 168 stron wątku
A byles na stronie 167 (przedostatniej)?
Czy moze szukales info o roznicach w najnowszym wydaniu czytajac watek od pierszego wpisu?
Szukam: transport kilku gier +mat, Szczecin -> Warszawa
Ewentualnie "planszowy couchsurfing" Pomorze Zach ʕ•ᴥ•ʔ
Szukam/Kupię: HoN, ToI, Scenariusze 1ed MoM/PSz, Unlock;
#KolekcjonujeRabaty [DobraKarmaWraca][WarszawskiKolektyw][#WawHub]
Awatar użytkownika
SosnowyPatyk
Posty: 159
Rejestracja: 20 gru 2021, 21:51
Has thanked: 113 times
Been thanked: 123 times

Re: Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: SosnowyPatyk »

Czytałem wyrywkowo po 5-10 stron ze środka, nawet cofnąłem się do tej 167 strony ale po pierwszych kilku postach postanowiłem cofnąć się jeszcze bardziej :oops:
komu? czemu? - ludziom, osobom, planszówkom
z kim? z czym? - z osobą, z planszówką
ludzią - narzędnik słowa ludzia, gdyby istniało ;)
Awatar użytkownika
Alucard1982
Posty: 194
Rejestracja: 26 lis 2018, 09:46
Has thanked: 15 times
Been thanked: 19 times

Re: Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: Alucard1982 »

Pytanie do Robinsonowych Ekspertów - czy są jeszcze jakieś mini dodatki / promki, które jest szansa obecnie dostać, a nie ma ich w Skrzyni Skarbów???
Franek_
Posty: 22
Rejestracja: 04 sty 2021, 11:11
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time

Re: Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: Franek_ »

Szanowni,

Kupiłem Robinsona (wersja z plażą)

Który z dodatków warty zakupu? Rozważam "Opowieści Niesamowite", widziałem jeszcze "Skrzynię Skarbów"..

Byłbym wdzięczny za rekomendacje w tym zakresie :wink:
agt
Posty: 1181
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 628 times
Been thanked: 320 times

Re: Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: agt »

Franek_ pisze: 30 sty 2023, 11:36 Szanowni,

Kupiłem Robinsona (wersja z plażą)

Który z dodatków warty zakupu? Rozważam "Opowieści Niesamowite", widziałem jeszcze "Skrzynię Skarbów"..

Byłbym wdzięczny za rekomendacje w tym zakresie :wink:
Proponuję pograć trochę w podstawkę :)
Tam masz wszystko, co potrzebne na długi czas :)
Jest kilka scenariuszy, więc jest co robić.

Ja zrobiłam tak, jak Ty chcesz - kupiłam Robinsona i zanim zaczęłam grać dokupiłam Skrzynię Skarbów, żeby było fajniej. No i mam dużo minidodatków, które są fajne i cieszą, ale w większości i tak nie włączam ich do gry, bo brakuje mi czasu w grze, by z nich korzystać.
Mam też te dodatkowe scenariusze ze Skrzyni, i fajnie, że je mam, ale na razie i tak czekają :wink:

Dlatego uważam, że warto pograć w podstawkę, a później, gdy się przejdzie te scenariusze, to kupić nowe - czy to w Skrzyni Skarbów (pojedyncze scenariusze), czy Opowieści niesamowite (kampania) lub HMS Beagle, jeśli się pojawi znów (też kampania).
Jest też dużo fanowskich scenariuszy dostępnych w sieci, też tu na forum.

A jeśli będziesz chciał więcej komponentów (żetonów, drewnianych elementów, kart) albo nowe mechanizmy czy ukryte cechy graczy, to Skrzynia skarbów jak najbardziej.

To co ze swojej strony polecałabym ewentualnie zrobić na początek, by zwiększyć frajdę z gry, to dokupić jakieś znaczniki mięsa - mi trudno było się wczuć w fabułę, kiedy po udanym polowaniu na dzikiego zwierza mieliśmy w zasobach skórę i kiść bananów :wink:
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 25 times

Re: Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: TV3 »

Cześć. Obiecałem sobie, że co parę lat będę pytał.

Czy RC został okrojony (uelegancjonowany :D) z części niejasnych (i być może zbędnych) zasad z biegiem czasu?
Czy instrukcja została z biegiem lat napisana bardziej jednoznacznie?

Bo bym kupił może... ;)
Awatar użytkownika
michalp
Posty: 62
Rejestracja: 12 mar 2017, 22:45
Has thanked: 12 times
Been thanked: 14 times

Re: Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: michalp »

TV3 pisze: 13 lut 2023, 16:55 Czy instrukcja została z biegiem lat napisana bardziej jednoznacznie?
raczej zachwycony nie bedziesz, ale da sie nauczyc tej gry i czerpac z tego radosc.
tymczasem w kwestii instrukcji polecam: https://lab.przewodnikgier.pl/V7uBVRzq6Qt0y9MVi0IN#0
agt
Posty: 1181
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 628 times
Been thanked: 320 times

Re: Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: agt »

TV3 pisze: 13 lut 2023, 16:55 Czy instrukcja została z biegiem lat napisana bardziej jednoznacznie?

Bo bym kupił może... ;)
A kiedy czytałeś instrukcję?
Bo nie wiem z czym porównujemy :)

Ja byłam nastawiona, że zrozumienie instrukcji to pot i łzy, i okazało się, że jest całkiem spoko :)
Nie miałam problemów, żeby ją zrozumieć.
Fakt, zasad jest sporo. Nie wiem czy to dobrze czy źle. Ale instrukcja radzi sobie z nimi dobrze :)

Oczywiście możliwe jest, że byłam zaskoczona mile dlatego, że nastawiona byłam nieneutralnie ;)

Może ściągniesz sobie i poczytasz najnowszą wersję? To będziesz sam mógł ocenić :)
Ostatnio zmieniony 13 lut 2023, 17:25 przez agt, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
psia.kostka
Posty: 3419
Rejestracja: 02 mar 2020, 22:50
Has thanked: 435 times
Been thanked: 1044 times

Re: Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: psia.kostka »

TV3 pisze: 13 lut 2023, 16:55 Czy RC został okrojony
Przeciwnie, powstala wersja barokowa z podwojnymi figurkami postaci i to obu plci :D

Nie sluchaj ich, instrukcja dobrze wiesz jaka jest. Czytasz dwa dni, a po miesiacu nic nie pamietasz :P

Cien nadziei dla utrudzonych to moze byc ten samouczek z kampanii wspieraczkowej, gdzie reguly sa stopniowo wprowadzane. Ponoc.
Szukam: transport kilku gier +mat, Szczecin -> Warszawa
Ewentualnie "planszowy couchsurfing" Pomorze Zach ʕ•ᴥ•ʔ
Szukam/Kupię: HoN, ToI, Scenariusze 1ed MoM/PSz, Unlock;
#KolekcjonujeRabaty [DobraKarmaWraca][WarszawskiKolektyw][#WawHub]
agt
Posty: 1181
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 628 times
Been thanked: 320 times

Re: Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: agt »

psia.kostka pisze: 13 lut 2023, 17:17 Nie sluchaj ich, instrukcja dobrze wiesz jaka jest. Czytasz dwa dni, a po miesiacu nic nie pamietasz :P
To zależy jak często grasz :wink:
Cezary1916
Posty: 156
Rejestracja: 24 lis 2011, 15:19
Lokalizacja: Włocławek
Has thanked: 9 times
Been thanked: 15 times

Re: Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: Cezary1916 »

Na YouTube są filmiki z zasadami i pełnymi rozgrywkami polecam latwiej się później czyta instrukcję.
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 25 times

Re: Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: TV3 »

psia.kostka pisze: 13 lut 2023, 17:17
TV3 pisze: 13 lut 2023, 16:55 Czy RC został okrojony
Nie sluchaj ich, instrukcja dobrze wiesz jaka jest. Czytasz dwa dni, a po miesiacu nic nie pamietasz :P


echh... niefajnie...
Robinsona to ja swego czasu znałem bardzo dobrze. Na tyle dobrze, że dysputy prowadziłem zażarte m.in. na temat różnego interpretowania "albo" oraz "lub". Bo tego zamiennie nie należało traktować. A było istotne. Bo to było czasem być albo nie być. Czy tam przeżyć albo zginąć, bo na łeb napadało. Albo coś zeżarło.
Grałem jakoś niedługo dość po wydaniu - nie pamiętam - pierwsza czy tam może druga edycja. Uwielbiałem i nienawidziłem. I sprzedałem. I owszem - po 2 miesięcznym rozbracie z grą musiałem się niemalże na nowo jej uczyć.

No to może kiedyś, bliżej 2025go :D
zaklinaczkokosow
Posty: 9
Rejestracja: 27 lut 2023, 13:26
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time

Re: Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: zaklinaczkokosow »

Czym różnią się te dwie wersje? Nie mogę znaleźć informacji na ten temat, a zamierzam właśnie zakupić :D
Obrazek

Obrazek

Pojawiają mi się posty na ten temat ale ciężko mi rozróżnić która wersja to która.
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1595
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 725 times
Been thanked: 1078 times

Re: Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: ave.crux »

w Jednej z nich jest jeden dodatkowy scenariusz, który można za darmo dorwać na stronie portalu
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
agt
Posty: 1181
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 628 times
Been thanked: 320 times

Re: Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: agt »

ave.crux pisze: 28 lut 2023, 17:10 w Jednej z nich jest jeden dodatkowy scenariusz, który można za darmo dorwać na stronie portalu
Jesteś pewien, że można?
Wiele darmowych rzeczy do Robinsona zniknęło ze strony jakiś czas temu. Albo ja jakiś czas temu oślepłam..
Uncle_Grga
Posty: 561
Rejestracja: 30 lis 2019, 12:07
Has thanked: 86 times
Been thanked: 284 times

Re: Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: Uncle_Grga »

zaklinaczkokosow pisze: 28 lut 2023, 17:05 Czym różnią się te dwie wersje? Nie mogę znaleźć informacji na ten temat (...) która wersja to która.
Wersję dolną, starszą, z pierwotną okładką posiadam osobiście.
Wersję górną, nowszą, z okładką autorstwa V.Dutrais kupowałem raptem kilka tygodni temu w prezencie. Grałem osobiście na tym egzemplarzu.

Fundamentalnie nie różnią się niczym - inaczej wygląda instrukcja (nie wiem czy w treści, ponoć tak), różnią ja strony reklamujące inne gry portalu. U mnie jakieś tajemnicze domostwa i neuroshima, w nowej coś innego.

Inaczej wygląda też rewers scenariusza 7 King kong - u mnie zapowiedz dodatku Tajemnicze Miasto Z, który nigdy nie powstał i zastąpiony został Opowieściami Niesamowitymi. W nowym jest coś innego, nie pamiętam w sumie co.

Co do zawartości to nowa wersja zawiera to samo co oryginał. Więc odpowiedź brzmi: kupuj obojętnie którą, w środku jest to samo.

Ja się zastanawiam, czy w obrocie pierwotnym kupisz w ogóle egzemplarz że starą okładką? Myślę, że nawet jeśli na stronie widniej jej zdjęcie, to w magazynie jest już tylko wersja gra roku.

No chyba, że kupujesz na rynku wtórnym
zaklinaczkokosow
Posty: 9
Rejestracja: 27 lut 2023, 13:26
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time

Re: Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: zaklinaczkokosow »

Rynek wtórny, patrzyłem dzisiaj w Krakowie na ta starsza wersję i za 100 już dostanie, chociaż sam nie wiem czy nie złożyć 30 złotych i nie kupić nowej wersji i to nie używanej. Ale tak jak mówisz ta pierwotna okładka dużo ładniejsza.
agt
Posty: 1181
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 628 times
Been thanked: 320 times

Re: Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: agt »

Może będzie pociechą fakt, że w tej nowszej wersji ta grafika z okladki gry starszej widnieje na okładce instrukcji :)
ODPOWIEDZ