Nemesis vs Nemesis Lockdown

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
MmmD
Posty: 32
Rejestracja: 11 lut 2023, 11:39
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 8 times
Been thanked: 1 time

Nemesis vs Nemesis Lockdown

Post autor: MmmD »

Mam zamiar kupić jedną z wyżej wymienionych, albo nawet i obie. Jednak czy ktoś może mi powiedzieć czy jest sens posiadania ich obu? Czy to jest tak sama gra tylko lekko zmieniona w wersji Lockdown ? I czy jeśli ktoś ma obie, którą bardziej poleca ?
Rebel 10% (często 18%), chcesz coś kupić taniej, napisz ;)
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8733
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2641 times
Been thanked: 2330 times

Re: Nemesis vs Nemesis Lockdown

Post autor: Curiosity »

Mam obie i pierwsza część podoba mi się bardziej.
Może nawet bym sprzedał Lockdown, ale dokupiłem do niej drewniany insert, który czyni zestaw "niesprzedawalnym" 8)

Zupełnie szczerze, nie uważam, że trzeba mieć obie części. Jedna raczej wystarczy.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
MmmD
Posty: 32
Rejestracja: 11 lut 2023, 11:39
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 8 times
Been thanked: 1 time

Re: Nemesis vs Nemesis Lockdown

Post autor: MmmD »

Okej, dzięki za pomoc. Teraz muszę to przemyśleć.
Rebel 10% (często 18%), chcesz coś kupić taniej, napisz ;)
Awatar użytkownika
goldsun
Posty: 560
Rejestracja: 11 cze 2021, 10:11
Lokalizacja: Bytom
Has thanked: 16 times
Been thanked: 196 times

Re: Nemesis vs Nemesis Lockdown

Post autor: goldsun »

Do Nemesis jest więcej dodatków, tak oficjalnych jak i fanowskich. Większość da się dostosować do Lockdowna, ale to już pytanie czy takie dostosowanie komuś przeszkadza.
Granie jest pewnie podobne, różnica chyba głównie w mechanice zasilania/światła i powierzchni Marsa na drugiej stronie planszy do Lockdowna.
Ja bym na Twoim miejscu poczekał słownie 1 dzień, bo dzisiaj Awaken Realms ma informować o swoich planach na ten rok, może akurat zapowiedzą coś do Lockdowna co przeważy szalę.
--
Dołączam różne wyrazy i pozdrawiam
Goldsun
Awatar użytkownika
TuReK
Posty: 1479
Rejestracja: 07 cze 2004, 13:57
Lokalizacja: Opole (d. Mecatol Rex)
Has thanked: 48 times
Been thanked: 74 times

Re: Nemesis vs Nemesis Lockdown

Post autor: TuReK »

Z pustego i Saruman nie naleje
Firewind
Posty: 19
Rejestracja: 16 lut 2020, 23:28
Has thanked: 4 times
Been thanked: 4 times

Re: Nemesis vs Nemesis Lockdown

Post autor: Firewind »

Grałem sporo w Nemesis i dwa razy w Lockdowna, więc znam go dużo gorzej.

Lockdown moim zdaniem ma bardziej streamlinowaną mechanikę: trudniej o nagły wybuch bazy z powodu awarii/pożarów (co było zmorą moich kilku pierwszych partii w pierwszą część), plany awaryjne dają bardziej ciekawą ukrytą informację, którą gracze mogą się dzielić lub o której kłamać. Nie wszystkie nowe elementy są udane - ciemność/światło, które myślałem, że będzie wprowadzać fajną mechanikę "krótkiej kołdry" do utrudniania życia graczom, których masz zabić, jednocześnie zachowując pozory - wprowadza więcej komplikacji i konfuzji niż to warte.
Mam też wrażenie, że przeżycie w Lockdownie jest trudniejsze i wymaga więcej kooperacji niż w pierszej części - choć może to tylko mniejsza znajomość gry.

Nemesis natomiast wygrywa klimatem - bądź co bądź to klasyczny Obcy (lub Dead Space jeśli zakupisz dodatek Karnomorfy :D). I chociaż lubię obie części, to pewnie wybrałbym pierwszą, bo klimat to dla mnie najważniejsza zaleta tej gry.

EDIT: nie ma sensu kupować obu, chyba że po zagraniu w jedną z nich we wszystkich wariantach stwierdzisz, że jesteś maniakiem Nemesisa i nadal Ci mało :)
MmmD
Posty: 32
Rejestracja: 11 lut 2023, 11:39
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 8 times
Been thanked: 1 time

Re: Nemesis vs Nemesis Lockdown

Post autor: MmmD »

Firewind pisze: 28 lut 2023, 19:18 Grałem sporo w Nemesis i dwa razy w Lockdowna, więc znam go dużo gorzej.

Lockdown moim zdaniem ma bardziej streamlinowaną mechanikę: trudniej o nagły wybuch bazy z powodu awarii/pożarów (co było zmorą moich kilku pierwszych partii w pierwszą część), plany awaryjne dają bardziej ciekawą ukrytą informację, którą gracze mogą się dzielić lub o której kłamać. Nie wszystkie nowe elementy są udane - ciemność/światło, które myślałem, że będzie wprowadzać fajną mechanikę "krótkiej kołdry" do utrudniania życia graczom, których masz zabić, jednocześnie zachowując pozory - wprowadza więcej komplikacji i konfuzji niż to warte.
Mam też wrażenie, że przeżycie w Lockdownie jest trudniejsze i wymaga więcej kooperacji niż w pierszej części - choć może to tylko mniejsza znajomość gry.

Nemesis natomiast wygrywa klimatem - bądź co bądź to klasyczny Obcy (lub Dead Space jeśli zakupisz dodatek Karnomorfy :D). I chociaż lubię obie części, to pewnie wybrałbym pierwszą, bo klimat to dla mnie najważniejsza zaleta tej gry.

EDIT: nie ma sensu kupować obu, chyba że po zagraniu w jedną z nich we wszystkich wariantach stwierdzisz, że jesteś maniakiem Nemesisa i nadal Ci mało :)
Zdecydowanie napisałeś to co chciałem usłyszeć i co sam myślałem. Dzięki wszystkim za pomoc.
Rebel 10% (często 18%), chcesz coś kupić taniej, napisz ;)
Amphilyon
Posty: 4
Rejestracja: 12 lut 2020, 20:00
Been thanked: 1 time

Re: Nemesis vs Nemesis Lockdown

Post autor: Amphilyon »

siemka

dziewczyna chce mi sprawić prezent, jakiś czas temu zacząłem mocno obserwować filmiki/rozgrywki z tych w/w gier
dodam że nie jestem jakimś wielkim planszówkowcem a moje przygody z dungeon crawlerami kończą się i zaczynają na Małych Epickich podziemiach (gobliny) ^^ ale luz, rozkminie wszystko

interesuje mnie ta giera, bo wydaje się rozbudowana, wiem że gra się w to w stylu semi co-op z możliwymi negatywnymi interakcjami
no i sama tematyka jako fana Xenomorphów i wszystkiego związane z Aliensami, podoba mi się to :)

i teraz, zastanawiam się ciągle i nie wiem w którą wersję bardziej pójść, oryginał czy Lockdown
w Lock down mamy 2 różne plansze z samą bazą oraz fragmentem marsa + ta winda i systemy gaszenia oświetlenia + labolatorium
a w pierwszym jest wydaje mi się więcej walki, i niby wydaje się posiadać mniej opcji, ale jakieś to takie bardziej skondensowane, gdzie w niektórych rozgrywkach z YT w Lockdown, przeciwnicy potrafili pojawiać się dopiero nawet w połowie gry itd...

co uważacie, która jest jednak lepsza ? interesuje mnie głównie gra w 2 osoby bo niestety tylko tak będę miał możliwość jeśli już a nawet solo rozgrywka 1 postacią lub 2 na raz (??)

doradzicie coś jakie są wasze odczucia ? jedni mówią że jedynka drudzy że Lockdown a jeszcze inni że obojętnie którą wybrać

PS: widzę że z ceny spadłą giera bo jeszcze miesiąc temu chodziły po 550zł a teraz widzę nawet poniżej 400zł, to jakaś chwilowa promka ?
shuji
Posty: 1276
Rejestracja: 23 kwie 2014, 19:47
Has thanked: 36 times
Been thanked: 218 times

Re: Nemesis vs Nemesis Lockdown

Post autor: shuji »

Spoiler:

mi się bardziej lockdown podobało, ale to była pierwsza styczność z marką. Nie wiem czy to nie efekt psychologiczny u innych, którzy polecają bardziej 1 - bo pewnie to pierwsza z jaką mieli styczność.
Tak na prawdę one się prawie nie różnią - wybierz tą która Ci bardziej klimatem podchodzi.
Ostatnio zmieniony 14 mar 2024, 09:17 przez Curiosity, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: cytowanie
Amphilyon
Posty: 4
Rejestracja: 12 lut 2020, 20:00
Been thanked: 1 time

Re: Nemesis vs Nemesis Lockdown

Post autor: Amphilyon »

Czy jezeli zdecydowal bym sie na podstawowego Nemesisa to mozna brac w ciemno ?
Chodzi mi o dodruki i bledy z wersji bodaj 2019/2020 itd, czy to jeszcze krazy w sieci/allegro itd czy mozna byc spokojnym ze trafimy po tych latach na pewno na wersje bez bledow druku itd ?

Pytam bo na wielu stronach gdzie sprzedaja gre majaa stare zdjecia z 2019 w wiekszosci a jak wiadomo to tam bylo najwiecej problemow, czy warto sie tym teraz przejmowac ?
ODPOWIEDZ