Gry o tematyce biblijnej/religijnej

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2081
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 275 times
Been thanked: 429 times

Re: Gry o tematyce Biblijnej/Religijnej

Post autor: tomp »

Swojego czasu Łukasz Woźniak wydał grę Nehemiasz i nie zauważyłem żadnej polaryzacji wsród graczy.
Dlaczego tym razem miało być inaczej ?

PS. Filary ziemi, The Mission i masa innych gier z tematem religijnym na pierwszym, bądź drugim planie, nie spolaryzowała graczy.
PS2. Wg mnie jest za mało gier o tematyce religijnej, szczególnie jeśli chodzi o cały przekrój religii, to niewyczerpana kopalnia tematów na temat przewodni.
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
mluckner
Posty: 340
Rejestracja: 13 lip 2015, 10:07
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 96 times
Been thanked: 96 times

Re: Gry o tematyce Biblijnej/Religijnej

Post autor: mluckner »

Akurat w wypadku the Mission twórca miał zablokowane konto na BGG, gdy zareagował na wystawianie grze jedynek za tematykę walki z Islamem. Więc jak najbardziej doszło do polaryzacji.
Cyel
Posty: 2572
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1219 times
Been thanked: 1425 times

Re: Gry o tematyce Biblijnej/Religijnej

Post autor: Cyel »

tomp pisze: 02 mar 2023, 21:00
PS2. Wg mnie jest za mało gier o tematyce religijnej, szczególnie jeśli chodzi o cały przekrój religii, to niewyczerpana kopalnia tematów na temat przewodni.
Z drugiej strony bogowie greccy czy nordyccy są w moim odczuciu zajechani do oporu i jak widzę, że kolejna, setna, dwusetna gra będzie się działa w "mitologicznej Grecji" to mam szczerą ochotę rzygnąć...
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
dżodżo
Posty: 114
Rejestracja: 13 lip 2017, 19:12
Has thanked: 7 times
Been thanked: 23 times

Re: Gry o tematyce Biblijnej/Religijnej

Post autor: dżodżo »

mluckner pisze: 02 mar 2023, 21:31 Akurat w wypadku the Mission twórca miał zablokowane konto na BGG, gdy zareagował na wystawianie grze jedynek za tematykę walki z Islamem. Więc jak najbardziej doszło do polaryzacji.
Typowe dla bgg, tam nie możesz nic powiedzieć odchylonego o nawet pół stopnia od linii partii, od razu cenzura.
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2081
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 275 times
Been thanked: 429 times

Re: Gry o tematyce Biblijnej/Religijnej

Post autor: tomp »

Tak trochę narzekałem, że mało, ale widzę, że rok 2023 da nawet sporo tytułów w tematyce judeo-chrześcijańskiej:
wspomniane wcześniej Ierusalem
Purim
Flood

Miałby, ktoś namiary na gry z motywem islamskim lub innej istniejącej religii ?

PS. @Cyel, nie miałem na myśli wymarłych religii (zapewnie są na świecie ostatni wyznawcy, ale nie słyszałem, aby ostatnio wybudowano nową świątynie dla Posejdona lub Freyi).
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
Cyel
Posty: 2572
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1219 times
Been thanked: 1425 times

Re: Gry o tematyce Biblijnej/Religijnej

Post autor: Cyel »

tomp pisze: 03 mar 2023, 07:47
PS. @Cyel, nie miałem na myśli wymarłych religii (zapewnie są na świecie ostatni wyznawcy, ale nie słyszałem, aby ostatnio wybudowano nową świątynie dla Posejdona lub Freyi).
Bardzo proszę :
https://amp.theguardian.com/world/2015/ ... 1000-years

Bardziej kulturowa niż faktycznie religijna, ale jest ;)
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Gry o tematyce Biblijnej/Religijnej

Post autor: rastula »

przecież wiadomo, że problem nie w grze (czy w temacie gry raczej) a w graczach ...zagrać można w (prawie) wszystko ale nie z każdym...
Swojego czasu Łukasz Woźniak wydał grę Nehemiasz i nie zauważyłem żadnej polaryzacji wsród graczy.
ostatnio graliśmy - naprawdę fajna gra - śmiem twierdzić że najlepsza jak dotąd autora (nie grałem w Tytanów)

tematy starotestamentowe łatwiej chyba przechodzą pod radarem wrażliwości religijnej , bo poza kilkoma mitami ( stworzenie świata, potop itp) to raczej nowotestamentowe wątki wzbudzają większe emocje ...( nie słyszałem, żeby złe mówienie o królu Salomonie czy Mojżeszu zaowocowało w Polsce procesem "o obrazę" ...
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5215
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1682 times
Kontakt:

Re: Gry o tematyce Biblijnej/Religijnej

Post autor: BOLLO »

rastula pisze: 03 mar 2023, 09:55 przecież wiadomo, że problem nie w grze (czy w temacie gry raczej) a w graczach ...zagrać można w (prawie) wszystko ale nie z każdym...
Swojego czasu Łukasz Woźniak wydał grę Nehemiasz i nie zauważyłem żadnej polaryzacji wsród graczy.
ostatnio graliśmy - naprawdę fajna gra - śmiem twierdzić że najlepsza jak dotąd autora (nie grałem w Tytanów)

Ale to jest naprawdę dla mnie dziwne. Jest gra Gniew Aniołów i ktoś wciela się w demoniczne siły zła którą nawet są nazwane Biblijnie. Nie miałbym problemu aby grać jedną jak i drugą stroną. Jest Mandala która kieruje do sztuki buddystycznej.....przecież grając w gry planszowe z tematem wiary nie możesz się skalać no chyba że stosować tutaj 1 List do Tesaloniczan "Unikajcie wszystkiego, co ma choćby pozór zła".
tematy starotestamentowe łatwiej chyba przechodzą pod radarem wrażliwości religijnej , bo poza kilkoma mitami ( stworzenie świata, potop itp) to raczej nowotestamentowe wątki wzbudzają większe emocje ...( nie słyszałem, żeby złe mówienie o królu Salomonie czy Mojżeszu zaowocowało w Polsce procesem "o obrazę" ...
Też to zauważyłem że ludzie panicznie reagują na wszystko co zawiera "Jezusa" a przecież jeżeli ktoś w niego nie wierzy to powinien przecież tak samo reagować jak na Zeusa czy Shive.

Poczekamy zobaczymy może ktoś się za to weźmie. Uważam ze ST jak i NT daje tyle możliwości i ciekawych historii że spokojnie można tworzyć gry przez lata. Taki np MarcoPolo...jak łatwo przerobić na wyjście Izraela z Egiptu. Pytanie tylko po co? Jaki cel miałby w tym autor aby doklejać tego typu tematy? Próbowałem sam sobie odpowiedzieć i nie do końca znam odpowiedz. Pokazanie historii spoko opcja ale nie dla każdego będzie ona dobrze odebrana. Czy ja np chciałbym się po mapie poruszać Jezusem? Nie mam takiej potrzeby i gra na pewno nie byłaby jakoś lepiej przeze mnie odbierana. No mam z tym wewnętrzny problem nie powiem.

Wolałbym chyba jednak robić coś w grze "historycznego" niż rozmnażać chleby czy zamieniać wodę w wino....
Ciężki temat nawet widać jak dla mnie...

Chociaż cyfrowe wersje wdać że są tworzone
https://www.google.com/search?q=jesus+g ... w0WdDCR9zg
Jak dla mnie o jednak strasznie nudna gra po obejrzeniu tego trailera. :mrgreen:
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Gry o tematyce Biblijnej/Religijnej

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Gra o tematyce Biblijnej byłaby fajna gdyby była faktycznie oparta na Biblii a nie na filozofi, tradycji czy wpływu innych religii. Ostatnio zakupiłem Zwierzaki na pokład.
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5215
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1682 times
Kontakt:

Re: Gry o tematyce Biblijnej/Religijnej

Post autor: BOLLO »

Dr. Nikczemniuk pisze: 06 mar 2023, 19:33 Gra o tematyce Biblijnej byłaby fajna gdyby była faktycznie oparta na Biblii a nie na filozofi, tradycji czy wpływu innych religii. Ostatnio zakupiłem Zwierzaki na pokład.
Tylko że wtedy musiałbyś się trzymać strasznie szablonu więc ciężko o jakąś grę przygodową np.
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1476
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 256 times
Been thanked: 715 times

Re: Gry o tematyce Biblijnej/Religijnej

Post autor: arturmarek »

Dr. Nikczemniuk pisze: 06 mar 2023, 19:33 Gra o tematyce Biblijnej byłaby fajna gdyby była faktycznie oparta na Biblii a nie na filozofi, tradycji czy wpływu innych religii. Ostatnio zakupiłem Zwierzaki na pokład.
Na pewno byłaby ciekawa? Gdyby te historie z Biblii odrzeć z całej "magiczno-filozoficznej" otoczki, to zostały by raczej proste, niezbyt spójne kawałki historii.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Gry o tematyce Biblijnej/Religijnej

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Że co? Przecież w Biblii jest mnóstwo ciekawych tematów na gry planszowe.
Dudes on a map czy area control? Cała saga wojen prowadzonych przez Dawida. Czy to jak sam uciekał przed swoim synem, czyli dramat, intrygi, wygnanie i powrót w chwale :D
Odrzeć z magiczno-filozoficznej otoczki ? Tam nie trzeba z niczego odzierać, ale to wie ten kto miał okazję przeczytać Biblię.
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1476
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 256 times
Been thanked: 715 times

Re: Gry o tematyce Biblijnej/Religijnej

Post autor: arturmarek »

Dr. Nikczemniuk pisze: 07 mar 2023, 12:45 Że co? Przecież w Biblii jest mnóstwo ciekawych tematów na gry planszowe.
Dudes on a map czy area control? Cała saga wojen prowadzonych przez Dawida. Czy to jak sam uciekał przed swoim synem, czyli dramat, intrygi, wygnanie i powrót w chwale :D
Odrzeć z magiczno-filozoficznej otoczki ? Tam nie trzeba z niczego odzierać, ale to wie ten kto miał okazję przeczytać Biblię.
Akurat przeczytałem PŚ od deski do deski. Co prawda było to dawno i na raty. Lektura jest pasjonująca, ale głównie dzięki znajomości kontekstu. Wiedząc jaką rolę te pisma miały przez tysiące lat. Możliwość zobaczenia (w krzywym zwierciadle) czasów bardz, bardzo odległych. No, ale czy same w sobie wojny Dawida są o tyle ciekawsze od innych historycznych wojen? Właśnie te moralne smaczki, etyczna otoczka i magiczność/świętość słów czyni z tego "coś więcej".

Wydaje mi się, że jeśli nie uznajemy magiczności czy świętości biblii, to musimy ją traktować głownie jako dzieło fantastyczne (magiczna laska Mojrzesza, magiczne stworzenia ratujące Lota, wskrzeszenia i zmartwychwstanie, osoby zyjące niemal 1000 lat itd). No i czy to są najlepsze opowiadania fantastyczne jakie mamy dostępne do inspiracji dla gier? No, a jeśli uznamy prawdziwość Biblii, to przez sam ten fakt narzucamy swoją wiarę/przekonania odbiorcy.

No, ale tak jak pisałem gdzieś wyżej, biznesowo ten temat jest bez sensu. Co by się w tej grze nie działo i jak ten temat nie byłby podjęty, rekacja wielu ludzi pozytywnie nastawionych do wiary chrześcijańskiej będą urażone, że rzecz święta jest traktowana z nienależytym szacunkiem, osoby negatywnie nastawione do wiary będą mówiły, że wciska się im na siłę zabobony.
kulka
Posty: 148
Rejestracja: 30 wrz 2016, 14:39
Has thanked: 17 times
Been thanked: 31 times

Re: Gry o tematyce Biblijnej/Religijnej

Post autor: kulka »

Unboxing Ierusalem.
Awatar użytkownika
The Fifth Horseman
Posty: 141
Rejestracja: 09 sie 2021, 12:35
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 162 times
Been thanked: 53 times

Re: Gry o tematyce Biblijnej/Religijnej

Post autor: The Fifth Horseman »

MaciekK5454 pisze: 27 wrz 2022, 10:45Ja bym jednak gry o tematyce Biblijnej/Religijnej podzielił na trzy odrębne grupy:
1. Gry, których tematyka nie byłaby możliwa, bez istnienia kultury/historii chrześcijańskiej.
2. Gry bezpośrednio opierające się o tematy bibilijne, niekoniecznie w kontekscie religijnym
3. Gry mające na celu katechizację, czyli takie, które mają na celu w niekonwencjonalny sposób uczyć chrześcijańskich wartości lub prawd wiary.
Problem w tym że ogólnie pojęte "chrześcijańskie media" na tyle często dążyły do katechizacji że stereotyp ciąży na całej tematyce.
No i jest grupa nr 4, gry które są przeznaczone dla wyznawców, zazwyczaj tak mocno wbite w temat że mało (albo w ogóle nie) przystępne dla osób z zewnątrz.
Bruno pisze: 30 wrz 2022, 11:11Jest fajna i uznana gra, może mnie ściśle religijna, ale tematycznie skupiona na tworzeniu dzieła sztuki "na chwałę Pana": Fresco :D
Podobnie Sagrada oraz Biblios
BOLLO pisze: 02 mar 2023, 13:30Ale granie Mahametem i przeżywanie jego życia w grze euro to myślę że nie problem dla katolika.
Co niektórzy katolicy mieliby obiekcje, bo to prorok "obcej" religii. Że nie wspomnę o tym, jaką kontrowersję wywołałoby wśród muzułmanów...
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5215
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1682 times
Kontakt:

Re: Gry o tematyce Biblijnej/Religijnej

Post autor: BOLLO »

The Fifth Horseman pisze: 20 mar 2023, 12:38
BOLLO pisze: 02 mar 2023, 13:30Ale granie Mahametem i przeżywanie jego życia w grze euro to myślę że nie problem dla katolika.
Co niektórzy katolicy mieliby obiekcje, bo to prorok "obcej" religii. Że nie wspomnę o tym, jaką kontrowersję wywołałoby wśród muzułmanów...
No właśnie jeżeli są tutaj jacyś wyznawcy Allaha to chętnie bym posłuchał jak to u nich jest. Czy mogą grać w tego typu gry lub ich Bóg może być kreowany w różnych "zabawach"?
Awatar użytkownika
nahar
Posty: 1341
Rejestracja: 24 sty 2005, 21:11
Lokalizacja: Warszawa....teraz
Has thanked: 123 times
Been thanked: 84 times

Re: Gry o tematyce Biblijnej/Religijnej

Post autor: nahar »

BOLLO, zeby bylo jasne jak jechalem na 3 tyg. do Iranu to powaznym wyzwaniem bylo wybranie gry planszowej. I nie, nie chodzilo o kwestie wielkosci. Generalnie hazard jest w islamie zakazany, gry planszowe w ortodoksji sa uznawane en bloc za hazard. Wiec zabralem Budowniczych: Sredniowiecze. I nie gralismy na zewnatrz raczej partyjki w pokoju. Czy to wystarczy za odpowiedz jak gry sa traktowane przez ortodoksje islamska? W bardziej liberalnych krajach rozpowszechniony jest tryk-trak. A i w Turcji byla w muzeum gra w zdobywanie Konstantynopola przez Mehmeda Zdobywce. Nie kupilem bo kosztowala jakies chore kwoty.Ale Turcja to ciut inny kulkturowo kraj (nie sa Arabami). Pamietaj ze w Islamie jest zakaz przedstawiania zywych (ludzie zwierzeta). Allaha tym bardziej nie wolno malowac.
Awatar użytkownika
nahar
Posty: 1341
Rejestracja: 24 sty 2005, 21:11
Lokalizacja: Warszawa....teraz
Has thanked: 123 times
Been thanked: 84 times

Re: Gry o tematyce Biblijnej/Religijnej

Post autor: nahar »

Zastanow sie czy nie bylo tego w 1500 r......, jak chcesz porownywac chrzescijanstwo z islamem.
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5215
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1682 times
Kontakt:

Re: Gry o tematyce Biblijnej/Religijnej

Post autor: BOLLO »

nahar pisze: 20 mar 2023, 15:37 Zastanow sie czy nie bylo tego w 1500 r......, jak chcesz porownywac chrzescijanstwo z islamem.
Nie wracajmy do przykrych sytuacji gdzie palono na stosie czarownice a Inkwizycja tak naprawdę nie działała tak jak ją opisują niejasne źródła. Dodatkowo należy nadmienić że Islam aktualnie przeżywa to co chrześcijaństwo w średniowieczu z tego względu że Islam jest "stosunkowo" młodą wiarą.
Barbarzyńca
Posty: 536
Rejestracja: 29 sie 2022, 10:24
Has thanked: 323 times
Been thanked: 172 times

Re: Gry o tematyce Biblijnej/Religijnej

Post autor: Barbarzyńca »

BOLLO pisze: 20 mar 2023, 15:55 Dodatkowo należy nadmienić że Islam aktualnie przeżywa to co chrześcijaństwo w średniowieczu z tego względu że Islam jest "stosunkowo" młodą wiarą.
Dlatego, że islam trzyma się swoich zasad, a chrześcijaństwo to jednak polityczny kurek na dachu.
BOLLO pisze: 20 mar 2023, 15:55 Inkwizycja tak naprawdę nie działała tak jak ją opisują niejasne źródła.
serio to jest wątek dla kościelnej propagandy?
Ostatnio zmieniony 20 mar 2023, 22:45 przez Barbarzyńca, łącznie zmieniany 1 raz.
mineralen
Posty: 961
Rejestracja: 01 gru 2019, 19:07
Has thanked: 563 times
Been thanked: 643 times

Re: Gry o tematyce Biblijnej/Religijnej

Post autor: mineralen »

BOLLO pisze: 20 mar 2023, 15:55
nahar pisze: 20 mar 2023, 15:37 Zastanow sie czy nie bylo tego w 1500 r......, jak chcesz porownywac chrzescijanstwo z islamem.
Dodatkowo należy nadmienić że Islam aktualnie przeżywa to co chrześcijaństwo w średniowieczu z tego względu że Islam jest "stosunkowo" młodą wiarą.

Tzn. co przeżywa? Są jakieś przesłanki, że religie przeżywają analogiczne zjawiska co inne religie w odpowiednim "wieku"? Czy chrześcijaństwo będzie przeżywać za 600 lat to co teraz Buddyzm i Zaratusztrianizm a za 1500 lat to co teraz Hinduizm i Judaizm?
Barbarzyńca
Posty: 536
Rejestracja: 29 sie 2022, 10:24
Has thanked: 323 times
Been thanked: 172 times

Re: Gry o tematyce Biblijnej/Religijnej

Post autor: Barbarzyńca »

Co ciekawe, pastafarianizm, religia młoda wyjątkowo, nijak w żadne takie przemocowe sprawy się nie wikła.
kulka
Posty: 148
Rejestracja: 30 wrz 2016, 14:39
Has thanked: 17 times
Been thanked: 31 times

Re: Gry o tematyce Biblijnej/Religijnej

Post autor: kulka »

To może wróćmy do samych gier i podelektujmy się 4-osobową rozgrywką w Ierusalem.
Awatar użytkownika
nahar
Posty: 1341
Rejestracja: 24 sty 2005, 21:11
Lokalizacja: Warszawa....teraz
Has thanked: 123 times
Been thanked: 84 times

Re: Gry o tematyce Biblijnej/Religijnej

Post autor: nahar »

mineralen pisze: 20 mar 2023, 17:03
BOLLO pisze: 20 mar 2023, 15:55
nahar pisze: 20 mar 2023, 15:37 Zastanow sie czy nie bylo tego w 1500 r......, jak chcesz porownywac chrzescijanstwo z islamem.
Dodatkowo należy nadmienić że Islam aktualnie przeżywa to co chrześcijaństwo w średniowieczu z tego względu że Islam jest "stosunkowo" młodą wiarą.

Tzn. co przeżywa? Są jakieś przesłanki, że religie przeżywają analogiczne zjawiska co inne religie w odpowiednim "wieku"? Czy chrześcijaństwo będzie przeżywać za 600 lat to co teraz Buddyzm i Zaratusztrianizm a za 1500 lat to co teraz Hinduizm i Judaizm?
Tak są. Nie zawsze i nie wszędzie, ale są.

Tutaj przynajmniej tak twierdzą. :-)
mineralen
Posty: 961
Rejestracja: 01 gru 2019, 19:07
Has thanked: 563 times
Been thanked: 643 times

Re: Gry o tematyce Biblijnej/Religijnej

Post autor: mineralen »

nahar pisze: 20 mar 2023, 20:33
Tak są. Nie zawsze i nie wszędzie, ale są.

Tutaj przynajmniej tak twierdzą. :-)
Niestety link nie odsyła do publikacji, tylko do strony instytutu religioznawstwa UJ. Nie wiem czy tak twierdzą, nie napisali tego tam.
ODPOWIEDZ