Rewolucja. Czyli ChatGPT a pytania o zasady

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9425
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 503 times
Been thanked: 1441 times
Kontakt:

Re: Rewolucja. Czyli ChatGPT a pytania o zasady

Post autor: MichalStajszczak »

raj pisze: 03 mar 2023, 12:54 Po drugie chatgpt zmyśla. Podaje zupełnie zmyślone fakty
Użycie słowa "zmyśla" sugeruje, że ChatGPT myśli. Przypuszczam, że ChatGPT po prostu zbiera w sieci różne informacje ale nie jest w stanie ocenić ich pod względem prawdziwości. Być może stosuje swego rodzaju "głosowanie" - informacje częściej powtarzane uznaje za bliższe prawdy.
Awatar użytkownika
espresso
Posty: 1559
Rejestracja: 22 lut 2010, 12:00
Lokalizacja: poznań
Has thanked: 40 times
Been thanked: 103 times

Re: Rewolucja. Czyli ChatGPT a pytania o zasady

Post autor: espresso »

raj pisze: 03 mar 2023, 12:54 Prawdopodobnie okolice początku kwietnia. Możliwe też, że cezura czasowa jest różna dla różnych tematów.
Ciekawostki są dwie -
Po pierwsze próbuje ekstrapolować fakty, o których wiedzy nie posiada. W tamtym mniej więcej czasie toczyły się dość zaawansowane rozmowy pokojowe, algorytm uznał, e doprowadziły do zawieszenia broni.
Po drugie chatgpt zmyśla. Podaje zupełnie zmyślone fakty nie zaznaczając w żaden sposób, że są wynikiem szacowań czy analiz.
Ależ gdzie tam, czat niczego nie ekstrapoluje. On buduje wypowiedzi na podstawie prawdopodobieństwa występowania słów w określonych sekwencjach w zbiorze uczącym.
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5164
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 265 times
Been thanked: 866 times
Kontakt:

Re: Rewolucja. Czyli ChatGPT a pytania o zasady

Post autor: raj »

Zmyśla to było uproszczenie dla "podaje nieprawdziwe fakty, pozbawione podstaw merytorycznych, w żaden sposób tego nie oznaczając."

Poza tym dopytałem się. :)

Obrazek
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5164
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 265 times
Been thanked: 866 times
Kontakt:

Re: Rewolucja. Czyli ChatGPT a pytania o zasady

Post autor: raj »

Obrazek

Obrazek

Oczywiście nie ma takich artykułów pod tymi linkami ani google nic nie wie o artykułach pod takim tytułem.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
Awatar użytkownika
espresso
Posty: 1559
Rejestracja: 22 lut 2010, 12:00
Lokalizacja: poznań
Has thanked: 40 times
Been thanked: 103 times

Re: Rewolucja. Czyli ChatGPT a pytania o zasady

Post autor: espresso »

Tak jest, bo ChatGPT nie służy weryfikacji faktów, tylko generowaniu tekstu, który wygląda jak napisany przez człowieka. Ten algorytm nie oddziela faktów od fikcji, opiera się na częstości występowania określonych twierdzeń w publikacjach.
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5164
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 265 times
Been thanked: 866 times
Kontakt:

Re: Rewolucja. Czyli ChatGPT a pytania o zasady

Post autor: raj »

Tyle tylko, że NIE MA publikacji o zawarciu zawieszenia broni w kwietniu.
Linki ze screena są oczywiście puste, google nigdy nie słyszał o takich artykułach.
https://www.bbc.com/news/world-europe-61177058
https://www.reuters.com/world/europe/ru ... 022-04-21/
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
Awatar użytkownika
espresso
Posty: 1559
Rejestracja: 22 lut 2010, 12:00
Lokalizacja: poznań
Has thanked: 40 times
Been thanked: 103 times

Re: Rewolucja. Czyli ChatGPT a pytania o zasady

Post autor: espresso »

raj pisze: 03 mar 2023, 13:34 Tyle tylko, że NIE MA publikacji o zawarciu zawieszenia broni w kwietniu.
Linki ze screena są oczywiście puste, google nigdy nie słyszał o takich artykułach.
https://www.bbc.com/news/world-europe-61177058
https://www.reuters.com/world/europe/ru ... 022-04-21/
Tak, ale były publikacje, które analizowały możliwość zawieszenia broni i w nich te frazy występowały często obok siebie. Ten algorytm nie analizuje sensu generowanych tekstów, tylko buduje wypowiedzi na zasadzie "jaki wyraz pasuje do tego, co już mam wygenerowane".
Asurmar
Posty: 324
Rejestracja: 22 mar 2019, 08:54
Has thanked: 117 times
Been thanked: 174 times

Re: Rewolucja. Czyli ChatGPT a pytania o zasady

Post autor: Asurmar »

espresso pisze: 03 mar 2023, 13:27 Tak jest, bo ChatGPT nie służy weryfikacji faktów, tylko generowaniu tekstu, który wygląda jak napisany przez człowieka. Ten algorytm nie oddziela faktów od fikcji, opiera się na częstości występowania określonych twierdzeń w publikacjach.
Można by wręcz powiedzieć, że ChatGPT tworzy plotki, zupełnie jak człowiek ;)
Awatar użytkownika
Piskal
Posty: 151
Rejestracja: 11 lis 2015, 22:35
Has thanked: 21 times
Been thanked: 38 times

Re: Rewolucja. Czyli ChatGPT a pytania o zasady

Post autor: Piskal »

Jest dokładnie tak jak mówi użytkownik espresso - Chat GPT nie sprawdza danych i faktów - tylko tworzy tekst.
Już lepszy jest ten nowy BING w tym aspekcie - bo on szuka i podaje źródła.
Nie wiem, nie znam się, nie orientuję się, zarobiony jestem!
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Rewolucja. Czyli ChatGPT a pytania o zasady

Post autor: rastula »

Asurmar pisze: 03 mar 2023, 13:47
espresso pisze: 03 mar 2023, 13:27 Tak jest, bo ChatGPT nie służy weryfikacji faktów, tylko generowaniu tekstu, który wygląda jak napisany przez człowieka. Ten algorytm nie oddziela faktów od fikcji, opiera się na częstości występowania określonych twierdzeń w publikacjach.
Można by wręcz powiedzieć, że ChatGPT tworzy plotki, zupełnie jak człowiek ;)
typowy uczestnik social mediów :D
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5164
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 265 times
Been thanked: 866 times
Kontakt:

Re: Rewolucja. Czyli ChatGPT a pytania o zasady

Post autor: raj »

Powiedzcie mi w takim razie, gdzie chatgpt znalazł to:
Obrazek
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9425
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 503 times
Been thanked: 1441 times
Kontakt:

Re: Rewolucja. Czyli ChatGPT a pytania o zasady

Post autor: MichalStajszczak »

raj pisze: 03 mar 2023, 22:01 Powiedzcie mi w takim razie, gdzie chatgpt znalazł to:
Jedyne rozsądne :D wytłumaczenie jest takie, że ChatGPT pobiera dane z jakiegoś "świata równoległego".
Vasquez
Posty: 38
Rejestracja: 09 kwie 2020, 10:05
Has thanked: 21 times
Been thanked: 21 times

Re: Rewolucja. Czyli ChatGPT a pytania o zasady

Post autor: Vasquez »

MichalStajszczak pisze: 03 mar 2023, 22:54
raj pisze: 03 mar 2023, 22:01 Powiedzcie mi w takim razie, gdzie chatgpt znalazł to:
Jedyne rozsądne :D wytłumaczenie jest takie, że ChatGPT pobiera dane z jakiegoś "świata równoległego".
Albo ciągnie info również z ruskiego neta i innych krajów, gdzie propaganda różne rzeczy pisze, a do nas te rzeczy nie docierają. Albo docierają dzięki chatGPT :)
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9425
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 503 times
Been thanked: 1441 times
Kontakt:

Re: Rewolucja. Czyli ChatGPT a pytania o zasady

Post autor: MichalStajszczak »

Vasquez pisze: 04 mar 2023, 00:06 Albo ciągnie info również z ruskiego neta i innych krajów, gdzie propaganda różne rzeczy pisze, a do nas te rzeczy nie docierają.
Zapewne tak też jest ale to nie tłumaczy tego, co w formie zrzutów ekranu przedstawił raj. Bo chyba żadna gazeta na świecie ani żadna strona internetowa nie poinformowała i to z taką precyzją o czasie i miejscu podpisania zawieszenia broni. Zresztą zapytany o źródło informacji ChatGPT podawał najważniejsze światowe agencje i nawet podawał "linki" do rzekomych artykułów na ten temat.
Awatar użytkownika
espresso
Posty: 1559
Rejestracja: 22 lut 2010, 12:00
Lokalizacja: poznań
Has thanked: 40 times
Been thanked: 103 times

Re: Rewolucja. Czyli ChatGPT a pytania o zasady

Post autor: espresso »

raj pisze: 03 mar 2023, 22:01 Powiedzcie mi w takim razie, gdzie chatgpt znalazł to:
Nigdzie, bo on nie miksuje gotowych fragmentów, tylko buduje wypowiedzi na podstawie prawdopodobieństwa występowania poszczególnych wyrazów w ciągu. Polecam pierwszą część tego artykułu, tam jest to ładnie rozpisane.
Awatar użytkownika
Gribbler
Posty: 534
Rejestracja: 11 wrz 2019, 22:24
Has thanked: 119 times
Been thanked: 385 times

Re: Rewolucja. Czyli ChatGPT a pytania o zasady

Post autor: Gribbler »

MichalStajszczak pisze: 03 mar 2023, 13:01
raj pisze: 03 mar 2023, 12:54 Po drugie chatgpt zmyśla. Podaje zupełnie zmyślone fakty
Użycie słowa "zmyśla" sugeruje, że ChatGPT myśli. Przypuszczam, że ChatGPT po prostu zbiera w sieci różne informacje ale nie jest w stanie ocenić ich pod względem prawdziwości. Być może stosuje swego rodzaju "głosowanie" - informacje częściej powtarzane uznaje za bliższe prawdy.
Ten chat nie jest podłączony do internetu.
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5164
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 265 times
Been thanked: 866 times
Kontakt:

Re: Rewolucja. Czyli ChatGPT a pytania o zasady

Post autor: raj »

Warto obejrzeć


Ogólnie rzecz biorąc - w żadnym razie nie należy korzystać z chatgpt zamiast googla.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9425
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 503 times
Been thanked: 1441 times
Kontakt:

Re: Rewolucja. Czyli ChatGPT a pytania o zasady

Post autor: MichalStajszczak »

Trzy tygodnie temu przytoczyłem w wątku matematycznym dowcip sprzed circa 50 lat na temat pierwszego komputera w ZSRS ale chyba tu bardziej pasuje:
Spoiler:
tommyray
Posty: 1291
Rejestracja: 11 mar 2017, 14:51
Lokalizacja: Gliwice/Katowice
Has thanked: 406 times
Been thanked: 545 times
Kontakt:

Re: Rewolucja. Czyli ChatGPT a pytania o zasady

Post autor: tommyray »

Testuję GPT-4, używam aktywnie w tym tygodniu. To jest monstrum. Podam wam przykład niszy nisz. Pytanie do ludzi z IT: TLA+ Leslie Lamporta - znacie?

Pytam więc gpt tak:
\Podaj mi przykład kodu TLA+, który można użyć w TLA Toolbox, dotyczący systemów rozproszonych\
Spoiler:
i dostaję pełny spec do TLA....

To nie jest Python, JAVA, C# czy inny język z miliardem zapytań i milionami porad na sieci, tysiącami kursów.
Materiałów jest niewiele, nisza nisz. A tu cyk i gotowe.
Został stworzony potwór, ściska mnie w środku i trochę włos mi się jeży, jak widzę jak to monstrum rozwiązuje zadania jakie mu zadaję, a to dopiero początek fali. Muzyka, grafika, animacja, IT - branże będą przeorane. Najlepszy scenariusz - nowe możliwości, nowi specjaliści, najgorszy - okres przejściowy z masowymi redukcjami w obszarach dotychczas najbardziej kreatywnych.
Awatar użytkownika
zioombel
Posty: 1148
Rejestracja: 21 wrz 2010, 13:19
Lokalizacja: Wołomin
Has thanked: 200 times
Been thanked: 98 times

Re: Rewolucja. Czyli ChatGPT a pytania o zasady

Post autor: zioombel »

Też jestem ciekaw jak to wszystko się pozmienia. Równie dobrze może pójść w te stronę, że specjaliści nie będą tak chętnie dzielić się wiedzą w internecie wiedząc, że kopią pod sobą dół. A jak wiedzy w internecie nie będzie to chat gpt gó*** "przeczyta" i gó*** odpowie.
Kolejne pytanie, które się rodzi to czy nie zostanie to w jakiś sposób uregulowane prawnie. Widziałem już artykuły, że artyści odnajdywali części swoich prac w grafikach stworzonych przez sztuczną inteligencję. Może powstaną uregulowania prawne, które będą chronić czyjąś pracę przed wykorzystaniem przez sztuczną inteligencję i nie będzie ona mogła wziąć tej wiedzy / twórczości pod uwagę.
tommyray
Posty: 1291
Rejestracja: 11 mar 2017, 14:51
Lokalizacja: Gliwice/Katowice
Has thanked: 406 times
Been thanked: 545 times
Kontakt:

Re: Rewolucja. Czyli ChatGPT a pytania o zasady

Post autor: tommyray »

zioombel pisze: 23 mar 2023, 21:41 Też jestem ciekaw jak to wszystko się pozmienia. Równie dobrze może pójść w te stronę, że specjaliści nie będą tak chętnie dzielić się wiedzą w internecie wiedząc, że kopią pod sobą dół. A jak wiedzy w internecie nie będzie to chat gpt gó*** "przeczyta" i gó*** odpowie.
Kolejne pytanie, które się rodzi to czy nie zostanie to w jakiś sposób uregulowane prawnie. Widziałem już artykuły, że artyści odnajdywali części swoich prac w grafikach stworzonych przez sztuczną inteligencję. Może powstaną uregulowania prawne, które będą chronić czyjąś pracę przed wykorzystaniem przez sztuczną inteligencję i nie będzie ona mogła wziąć tej wiedzy / twórczości pod uwagę.
TO nie sczytuje sieci. TO ma wiedzę... jest kreatywne, potrafi uzasadniać, tłumaczyć, wchodzić w detale, generować tematy zadań i podawać rozwiązania, potrafić generować kod w zadanym języku na zadany temat. Regulacje prawne nie zdążą. Najpierw będzie efekt na rynku pracy. A pierwszą do cięcia widzę branżę szkoleniową IT. Pójdzie albo pierwsza pod nóż albo mocno się zmieni - po co firma X ma płacić 3-4 tysiące za tydzień szkolenia pracownika jak to samo uzyska pracownik siedząc sobie z chatem gpt...
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4464
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1423 times
Been thanked: 1099 times

Re: Rewolucja. Czyli ChatGPT a pytania o zasady

Post autor: garg »

Nie wiem, jak to się dalej potoczy, ale w mojej działce (badania naukowe na uczelniach) jest na razie spokojnie. Powód jest prosty - w odpowiedzi na konkretne pytanie ChatGPT generuje wszystko, włącznie ze zmyślonymi źródłami. Tak się nauki uprawiać nie da :lol: . Choć to oczywiście może się zmienić.

Natomiast ciekawostka - wiecie, jaka branża kieruje dużo oficjalnych zapytań i jest obecnie najbardziej zainteresowana komercyjnymi zastosowaniami ChataGPT? Branża medialna. Tworzenie treści (także fake'owych) nigdy nie było prostsze :? .
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Miszon
Posty: 2510
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1012 times
Been thanked: 492 times

Re: Rewolucja. Czyli ChatGPT a pytania o zasady

Post autor: Miszon »

Ja bym uważał z pytaniem go o zasady - jest jak student, który gdy nie wie, to odpowiada totalnie z czapy.
Spytałem, kto nagrał "Teksański", odpisał że... Big Cyc na płycie "Zmień z nami płeć" z roku 1997.
Spytany o elektrybałta (bo wcześniej kazałem mu napisać limeryk matematyczny i potem chciałem zażartować sobie niejako z niego) odpisał, że to instrument muzyczny, używany m.in. przez Niebiesko-Czarnych i Breakout (WTF!) i popularny w PRL w latach '70. Jak przycisnąłem, czy to nie ma coś wspólnego jednak z Lemem, to wymyślił że to postać z "Okamgnienia", ostatecznie kiedy rzuciłem imionami Trurl i Klapaucjusz, to wpadł na "Cyberiadę".
I za każdym razem: "przepraszam masz rację! Myliłem się, jest to...".
Co mi po przeprosinach, jak spytam o coś, czego faktycznie nie wiem to mogę trafić na jakieś podobne głupoty.

Najgorsze, jak się "upiera" w swym błędzie, podobnie jak z tym rozejmem, tworząc alternatywną rzeczywistość.

Zresztą, proszę - ja leżałem ze śmiechu:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Miszon
Posty: 2510
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1012 times
Been thanked: 492 times

Re: Rewolucja. Czyli ChatGPT a pytania o zasady

Post autor: Miszon »

raj pisze: 03 mar 2023, 22:01 Powiedzcie mi w takim razie, gdzie chatgpt znalazł to:
Obrazek
wydaje się, że zrozumiał to jako "zaproponuj treść rozejmu" i stworzył takową, ale nie pochwalił się, że jest jej autorem, tylko rzucił jako cytat.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Awatar użytkownika
zioombel
Posty: 1148
Rejestracja: 21 wrz 2010, 13:19
Lokalizacja: Wołomin
Has thanked: 200 times
Been thanked: 98 times

Re: Rewolucja. Czyli ChatGPT a pytania o zasady

Post autor: zioombel »

tommyray pisze: 23 mar 2023, 22:23
zioombel pisze: 23 mar 2023, 21:41 Też jestem ciekaw jak to wszystko się pozmienia. Równie dobrze może pójść w te stronę, że specjaliści nie będą tak chętnie dzielić się wiedzą w internecie wiedząc, że kopią pod sobą dół. A jak wiedzy w internecie nie będzie to chat gpt gó*** "przeczyta" i gó*** odpowie.
Kolejne pytanie, które się rodzi to czy nie zostanie to w jakiś sposób uregulowane prawnie. Widziałem już artykuły, że artyści odnajdywali części swoich prac w grafikach stworzonych przez sztuczną inteligencję. Może powstaną uregulowania prawne, które będą chronić czyjąś pracę przed wykorzystaniem przez sztuczną inteligencję i nie będzie ona mogła wziąć tej wiedzy / twórczości pod uwagę.
TO nie sczytuje sieci. TO ma wiedzę... jest kreatywne, potrafi uzasadniać, tłumaczyć, wchodzić w detale, generować tematy zadań i podawać rozwiązania, potrafić generować kod w zadanym języku na zadany temat. Regulacje prawne nie zdążą. Najpierw będzie efekt na rynku pracy. A pierwszą do cięcia widzę branżę szkoleniową IT. Pójdzie albo pierwsza pod nóż albo mocno się zmieni - po co firma X ma płacić 3-4 tysiące za tydzień szkolenia pracownika jak to samo uzyska pracownik siedząc sobie z chatem gpt...
😂 Tak, zrobili go po prostu z wiedzą. Taki już jest. Sam sobie wszystko od nowa wymyślił. Czyta sieć bo skąd niby ma mieć dane?
Zresztą gdzieś już w tym wątku padło, że ma dane z netu do którejś daty stąd wymyśla głupoty o nowszych rzeczach.
I zacytowany kod, który wkleiłeś też sam wymyślił. Cały język programowania od nowa.
ODPOWIEDZ