Brass: Birmingham - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Kal-El83
Posty: 1139
Rejestracja: 03 sty 2015, 17:28
Lokalizacja: Kołobrzeg
Has thanked: 240 times
Been thanked: 122 times

Re: Brass: Birmingham - pytania i wątpliwości

Post autor: Kal-El83 »

Hejka, mam pytanie 8)
Zaczynamy drugą erę -
1. nie mam budynku na planszy, czy mogę zbudować połączenie od rynku (w sensie że tym węglem z rynku zapłacę za kolej)
2. Jeżeli 1 tak to czy jak mam budynek to czy mogę od niego poprowadzić tory do rynku płacąc węglem z tego rynku ?

Z góry dziękuję za podpowiedzi :€
Niegdyś Azazelek, narodzony na nowo jako Kal-El83 ;)
akustyk
Posty: 23
Rejestracja: 04 sty 2019, 20:11
Has thanked: 6 times
Been thanked: 4 times

Re: Brass: Birmingham - pytania i wątpliwości

Post autor: akustyk »

Płacisz zawsze PO zbudowaniu. To samo tyczy się podwójnej trasy (kolejowej) czyli jak chcesz zrobić dwie linie kolejowe to:
1. Płacisz 15 funtów
2. Budujesz 1 tor
3. Płacisz węglem.
4. Budujesz 2 tor
5. Płacisz węgiel i piwo.

:)
Thyrfing17
Posty: 12
Rejestracja: 02 mar 2020, 22:42

Re: Brass: Birmingham - pytania i wątpliwości

Post autor: Thyrfing17 »

Witam czy ktoś może mi powiedzieć bo nie znalazłem co znaczy ten symbol beczek z kreseczka pionową?, Dziękuję Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
vder
Posty: 722
Rejestracja: 30 gru 2007, 20:20
Lokalizacja: warszawa
Has thanked: 287 times
Been thanked: 122 times

Re: Brass: Birmingham - pytania i wątpliwości

Post autor: vder »

W zależności od ery stawiasz jedna albo dwie beczki.
Palmer
Posty: 1267
Rejestracja: 13 mar 2010, 15:24
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 120 times
Been thanked: 188 times

Re: Brass: Birmingham - pytania i wątpliwości

Post autor: Palmer »

W kanałach browar wchodzi do gry z jedną beczką piwa, w koleji z dwoma.
Torquemada666
Posty: 780
Rejestracja: 24 sie 2009, 11:08
Has thanked: 250 times
Been thanked: 126 times

Re: Brass: Birmingham - pytania i wątpliwości

Post autor: Torquemada666 »

Nie mam siły przeglądać wszystkiego. Po wybudowaniu połączenia do miasta gdzie nie ma mojego przedsiębiorstwa, żeby kontynuować budowanie połączeń od tego miasta muszę wybudować w nim przedsiębiorstwo?
Palmer
Posty: 1267
Rejestracja: 13 mar 2010, 15:24
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 120 times
Been thanked: 188 times

Re: Brass: Birmingham - pytania i wątpliwości

Post autor: Palmer »

Nie.
Torquemada666
Posty: 780
Rejestracja: 24 sie 2009, 11:08
Has thanked: 250 times
Been thanked: 126 times

Re: Brass: Birmingham - pytania i wątpliwości

Post autor: Torquemada666 »

Wiejskie browary - żeby tam wybudować przedsiębiorstwo potrzebne jest Połączenie czy Sieć? Jeśli ktoś wybuduje tam połączenie tylko on będzie mógł wybudować tam przedsiębiorstwo, czy każdy wbijając się tam przed nim?
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4440
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1344 times
Been thanked: 842 times
Kontakt:

Re: Brass: Birmingham - pytania i wątpliwości

Post autor: Hardkor »

Torquemada666 pisze: 28 kwie 2023, 23:46 Wiejskie browary - żeby tam wybudować przedsiębiorstwo potrzebne jest Połączenie czy Sieć? Jeśli ktoś wybuduje tam połączenie tylko on będzie mógł wybudować tam przedsiębiorstwo, czy każdy wbijając się tam przed nim?
Potrzeba połączenia. Działa to jak każde inne miejsce na mapie, gdy budujesz z karty przedsiębiorstwa.
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
Torquemada666
Posty: 780
Rejestracja: 24 sie 2009, 11:08
Has thanked: 250 times
Been thanked: 126 times

Re: Brass: Birmingham - pytania i wątpliwości

Post autor: Torquemada666 »

Hardkor pisze: 29 kwie 2023, 00:32
Torquemada666 pisze: 28 kwie 2023, 23:46 Wiejskie browary - żeby tam wybudować przedsiębiorstwo potrzebne jest Połączenie czy Sieć? Jeśli ktoś wybuduje tam połączenie tylko on będzie mógł wybudować tam przedsiębiorstwo, czy każdy wbijając się tam przed nim?
Potrzeba połączenia. Działa to jak każde inne miejsce na mapie, gdy budujesz z karty przedsiębiorstwa.
W instrukcji jest raczej inaczej niż piszesz jeśli chodzi o karty przedsiębiorstw "Karta przedsiębiorstwa może zostać zagrana do budowy żetonu przedsiębiorstwa (...) w mieście, które musi być częścią Twojej SIECI PRZEDSIĘBIORSTW".
Awatar użytkownika
Koslaz
Posty: 100
Rejestracja: 03 paź 2022, 19:22
Has thanked: 16 times
Been thanked: 50 times

Re: Brass: Birmingham - pytania i wątpliwości

Post autor: Koslaz »

Hardkor pisze: 29 kwie 2023, 00:32
Torquemada666 pisze: 28 kwie 2023, 23:46 Wiejskie browary - żeby tam wybudować przedsiębiorstwo potrzebne jest Połączenie czy Sieć? Jeśli ktoś wybuduje tam połączenie tylko on będzie mógł wybudować tam przedsiębiorstwo, czy każdy wbijając się tam przed nim?
Potrzeba połączenia. Działa to jak każde inne miejsce na mapie, gdy budujesz z karty przedsiębiorstwa.
Budowa z karty przedsiębiorstwa możliwa jest tylko jeśli dane miejsce jest w Twojej sieci. Dlatego musisz mieć wiejski browar w swojej sieci. Budowa z karty miasta nie wymaga żadnego połączenia (oprócz tego wymagającego dostępu do węgla, jeśli ten jest potrzebny). Ze względu na to że wiejski browar nie jest miastem - możesz tam budować jedynie z karty przedsiębiorstwa.

Korzystać z połączeń innych graczy możemy tylko na potrzeby sprzedaży przedsiębiorstw, bądź połączeń do węgla/obcych browarów.
Torquemada666
Posty: 780
Rejestracja: 24 sie 2009, 11:08
Has thanked: 250 times
Been thanked: 126 times

Re: Brass: Birmingham - pytania i wątpliwości

Post autor: Torquemada666 »

Koslaz pisze: 29 kwie 2023, 01:48
Hardkor pisze: 29 kwie 2023, 00:32
Torquemada666 pisze: 28 kwie 2023, 23:46 Wiejskie browary - żeby tam wybudować przedsiębiorstwo potrzebne jest Połączenie czy Sieć? Jeśli ktoś wybuduje tam połączenie tylko on będzie mógł wybudować tam przedsiębiorstwo, czy każdy wbijając się tam przed nim?
Potrzeba połączenia. Działa to jak każde inne miejsce na mapie, gdy budujesz z karty przedsiębiorstwa.
Budowa z karty przedsiębiorstwa możliwa jest tylko jeśli dane miejsce jest w Twojej sieci. Dlatego musisz mieć wiejski browar w swojej sieci. Budowa z karty miasta nie wymaga żadnego połączenia (oprócz tego wymagającego dostępu do węgla, jeśli ten jest potrzebny). Ze względu na to że wiejski browar nie jest miastem - możesz tam budować jedynie z karty przedsiębiorstwa.

Korzystać z połączeń innych graczy możemy tylko na potrzeby sprzedaży przedsiębiorstw, bądź połączeń do węgla/obcych browarów.
Thx. Czyli reasumując i wracając do mojego pytania to doprowadzając połączenie do wiejskiego browaru włączamy go do swojej sieci i tym samym blokujemy innych graczy w kwestii budowy tam przedsiębiorstwa.
LukaszLozz
Posty: 187
Rejestracja: 24 kwie 2020, 00:07
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 77 times
Been thanked: 77 times

Re: Brass: Birmingham - pytania i wątpliwości

Post autor: LukaszLozz »

Torquemada666 pisze: 29 kwie 2023, 09:16
Koslaz pisze: 29 kwie 2023, 01:48
Hardkor pisze: 29 kwie 2023, 00:32

Potrzeba połączenia. Działa to jak każde inne miejsce na mapie, gdy budujesz z karty przedsiębiorstwa.
Budowa z karty przedsiębiorstwa możliwa jest tylko jeśli dane miejsce jest w Twojej sieci. Dlatego musisz mieć wiejski browar w swojej sieci. Budowa z karty miasta nie wymaga żadnego połączenia (oprócz tego wymagającego dostępu do węgla, jeśli ten jest potrzebny). Ze względu na to że wiejski browar nie jest miastem - możesz tam budować jedynie z karty przedsiębiorstwa.

Korzystać z połączeń innych graczy możemy tylko na potrzeby sprzedaży przedsiębiorstw, bądź połączeń do węgla/obcych browarów.
Thx. Czyli reasumując i wracając do mojego pytania to doprowadzając połączenie do wiejskiego browaru włączamy go do swojej sieci i tym samym blokujemy innych graczy w kwestii budowy tam przedsiębiorstwa.
Tak.
Mam jednak wątpliwość, czytając Twoje wpisy, czy dobrze rozumiesz pojęcie sieci w grze. Twoje połączenia zawsze są w Twojej sieci. Możesz je dokładać jedynie do już istniejących połączeń lub przedsiębiorstw. Nie jestem pewien dlaczego wyżej rozróżniasz połączenie od sieci?
Torquemada666
Posty: 780
Rejestracja: 24 sie 2009, 11:08
Has thanked: 250 times
Been thanked: 126 times

Re: Brass: Birmingham - pytania i wątpliwości

Post autor: Torquemada666 »

Nie było dla nas oczywiste podczas pierwszej gry wczoraj czy z miasta do którego doprowadziliśmy połączenie możemy dalej kontynuować rozbudowę bez budowy przedsiębiorstwa w tym mieście. Podobnie była dyskusja z wiejskim browarem - tu zagraliśmy dobrze :) Teraz powinno być ok w kwestii połączeń i sieci. Jakimś bardzo doświadczonym graczem nie jestem, ale dla mnie to jedna z gorzej napisanych instrukcji.
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4440
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1344 times
Been thanked: 842 times
Kontakt:

Re: Brass: Birmingham - pytania i wątpliwości

Post autor: Hardkor »

Hardkor pisze: 29 kwie 2023, 00:32
Torquemada666 pisze: 28 kwie 2023, 23:46 Wiejskie browary - żeby tam wybudować przedsiębiorstwo potrzebne jest Połączenie czy Sieć? Jeśli ktoś wybuduje tam połączenie tylko on będzie mógł wybudować tam przedsiębiorstwo, czy każdy wbijając się tam przed nim?
Potrzeba połączenia. Działa to jak każde inne miejsce na mapie, gdy budujesz z karty przedsiębiorstwa.
Okej, dla mnie tam było niedopisane "jest TWOJE połączenie czy CZYJAŚ sieć". Dokladnie musi byc żeton TWOJEGO połączenia, bo musi być w TWOJEJ sieci.
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
Awatar użytkownika
kuleczka91
Posty: 398
Rejestracja: 10 lut 2020, 18:27
Has thanked: 586 times
Been thanked: 383 times

Re: Brass: Birmingham - pytania i wątpliwości

Post autor: kuleczka91 »

Torquemada666 pisze: 29 kwie 2023, 09:46 Nie było dla nas oczywiste podczas pierwszej gry wczoraj czy z miasta do którego doprowadziliśmy połączenie możemy dalej kontynuować rozbudowę bez budowy przedsiębiorstwa w tym mieście. Podobnie była dyskusja z wiejskim browarem - tu zagraliśmy dobrze :) Teraz powinno być ok w kwestii połączeń i sieci. Jakimś bardzo doświadczonym graczem nie jestem, ale dla mnie to jedna z gorzej napisanych instrukcji.
Przecież przykład tego jak działa i rozrasta się sieć jest dokładnie rozrysowany i opisany na obrazku w instrukcji na ostatniej stronie. Wystarczy się w to zagłębić i zrozumiesz :). Ogólnie to polecam Ci wydrukować sobie tą pomoc gracza, mi wiele pomogła jak zaczynałam w Brassie ;) https://boardgamegeek.com/filepage/1678 ... krot-zasad
Kal-El83
Posty: 1139
Rejestracja: 03 sty 2015, 17:28
Lokalizacja: Kołobrzeg
Has thanked: 240 times
Been thanked: 122 times

Re: Brass: Birmingham - pytania i wątpliwości

Post autor: Kal-El83 »

Ja (subiektywnie) bardzo wysoko oceniam klarowność tej instrukcji i to jak wyczerpuje temat.
Ja w zasadzie miałem jedną wątpliwość, a mianowicie czy można najpierw zbudować tory (uzyskując podłączenie do źródła węgla) a później korzystając z nowo utworzonego połączenia aby to opłacić.
Odpowiedź: można :)
Niestety współgracze nie dali mi wiary i położyli mi rozgrywkę bo musiałem zmienić plany o 240 stopni ;)
Ale po powrocie do domu szybko porozsyłałem im fragment instrukcji :lol: :lol:
Niegdyś Azazelek, narodzony na nowo jako Kal-El83 ;)
Indianin
Posty: 22
Rejestracja: 25 maja 2009, 13:58
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 3 times

Re: Brass: Birmingham - pytania i wątpliwości

Post autor: Indianin »

Miałem kilka pytań po pierwszej rozgrywce w Brassa, ale przekopałem się przez 15 stron tematu i znalazłem odpowiedzi na wszystkie.
:D Dzięki
Awatar użytkownika
Irka
Posty: 539
Rejestracja: 23 wrz 2022, 01:27
Has thanked: 503 times
Been thanked: 272 times

Re: Brass: Birmingham - pytania i wątpliwości

Post autor: Irka »

kuleczka91 pisze: 30 kwie 2023, 10:47 Ogólnie to polecam Ci wydrukować sobie tą pomoc gracza, mi wiele pomogła jak zaczynałam w Brassie ;) https://boardgamegeek.com/filepage/1678 ... krot-zasad
Może warto dodać ten link do pierwszego postu w wątku? Nie każdy wie, że takie rzeczy są dostępne na BGG. Netykieta wymaga, żeby przejrzeć cały wątek przed zadaniem pytania, ale w takich dużych to rzeczywiście jest trudne, stąd pytania mogą się powtarzać, co tylko nakręca rozmiar wątku :)
ODPOWIEDZ