O recenzjach, reklamach oraz oznaczaniu recenzji jako reklam

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Hrosskar
Posty: 355
Rejestracja: 30 cze 2020, 18:36
Has thanked: 73 times
Been thanked: 77 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Hrosskar »

walkingdead pisze: 02 mar 2023, 08:31 Ostatnio zauważam, że bardzo wielu "recenzentów" nagminnie spamuje różne grupy wrzucając swoje foty z grami. Część z nich to tylko chwaliposty, bo gry nawet jeszcze nie ograli. Nie wiem czy to tylko ja mam jakiś taki wewnętrzny odruch na NIE, ale gdy widzę multum tych zdjęć z recenzentami na tle pudeł to zaczynam mieć wrażenie, że u części tych ludzi gry są tylko pretekstem do promowania siebie. Najważniejsze to pokazać siebie, a grę to się jakąś do tego "dokoptuje". :mrgreen:
Mam nadzieję, że coraz więcej ludzi czuje przesyt instagramowym ekshibicjonizmem.
Wysłanie komuś gry jest zdecydowanie tańsze niż wykupienie reklam w Google, czy na FB, nawet jeśli wyślesz takich gier 30-50. Zauważ też, że tylko część ludzi to recenzenci, natomiast większość osób, która wrzuca zdjęcia w co gra może mieć po prostu ma taki styl bycia, że lubi pokazywać w co gra. Ponadto, spotkałem się z takim określeniem, że dopiero jak zobaczysz dany produkt (grę, książkę itp.) co najmniej 4-6 razy, to dopiero zauważysz, że coś takiego istnieje, a później dopiero zaczniesz zastanawiać się, czy to jest dla Ciebie.

Nie wiem, czy można się tym chwalić, ale sam część gier kupiłem m.in dlatego, że często widywałem jak ludzie wrzucają zdjęcia i się nimi zainteresowałem (nie kupiłem ich, bo dużo ludzi gra, ale zobaczyłem jak wygląda rozgrywka, zastanowiłem się, czym mi się spodoba itp.). Podobnie miałem z TG - dopiero po zobaczeniu ileś razy reklamy na FB zainteresowałem się, że jest taka kampania na KS, zacząłem czytać na ten temat i w końcu wsparłem.
Awatar użytkownika
SosnowyPatyk
Posty: 159
Rejestracja: 20 gru 2021, 21:51
Has thanked: 113 times
Been thanked: 123 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: SosnowyPatyk »

Weźmy pod uwagę, że jak ktoś zupełnie nowy chce kupić sobie jakąś grę planszową i pomyśli "ok, to sprawdzę top 10 gier dla początkujących na yt", to raczej wolałby wizualne przedstawienie gry, by zobaczyć czy mu się spodoba, niż gadającą głowę, która może i choćby z największą pasją będzie opowiadać o grze, ale odbiorca jej sobie nie zwizualizuje, bo nie ma zielonego pojęcia jak to wygląda. Od słuchania są podcasty, nie potrzeba mi do podcastów głowy z ruszającymi się ustami. Można to zbalansować i wielu recenzentów to robi ale w tym balansie 90% to powinna być gra, a 10% głowa. A co do miniaturek Trolla z jego twarzą powykręcaną w dziwne miny to kojarzą mi się one z okładkami Bravo Girl z lat 90. Co do wspomnianego TrybSolo, to u mnie też wdarł się przebojem do mojej spędzania przerw w pracy przy YT. Zdziwiłem się natomiast mocno przy filmiku Kaczmara, którego bardzo lubię, związanym z Gram Prix, bo trochę przeklikiwał stronę jakby był zdezorientowany i nie ogarniał gdzie jest, jak pani Zosia z księgowości, której właśnie wdrożyli SAP-a ;)
komu? czemu? - ludziom, osobom, planszówkom
z kim? z czym? - z osobą, z planszówką
ludzią - narzędnik słowa ludzia, gdyby istniało ;)
Awatar użytkownika
miker
Posty: 696
Rejestracja: 03 maja 2019, 16:55
Has thanked: 534 times
Been thanked: 423 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: miker »

SosnowyPatyk pisze: 03 mar 2023, 08:46 A co do miniaturek Trolla z jego twarzą powykręcaną w dziwne miny to kojarzą mi się one z okładkami Bravo Girl z lat 90.
Trolla nie komentuję, bo chyba nie ma czego. Ale Bravo Girl to była gazeta, z której robiło się bekę czytając Listy do Kasi (chyba Kasi, czy jak jej tam było) :D Więc Bravo Girl Trollem nie obrażaj :x
SosnowyPatyk pisze: 03 mar 2023, 08:46 Zdziwiłem się natomiast mocno przy filmiku Kaczmara, którego bardzo lubię, związanym z Gram Prix, bo trochę przeklikiwał stronę jakby był zdezorientowany i nie ogarniał gdzie jest, jak pani Zosia z księgowości, której właśnie wdrożyli SAP-a ;)
Ale czemu Cię to dziwi? Chyba musisz popatrzeć bardziej krytycznie na swojego idola. U mnie unsub poleciał już dawno.
Awatar użytkownika
EsperanzaDMV
Posty: 1519
Rejestracja: 17 lut 2017, 14:40
Has thanked: 301 times
Been thanked: 637 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: EsperanzaDMV »

miker pisze: 03 mar 2023, 09:21
SosnowyPatyk pisze: 03 mar 2023, 08:46 Zdziwiłem się natomiast mocno przy filmiku Kaczmara, którego bardzo lubię, związanym z Gram Prix, bo trochę przeklikiwał stronę jakby był zdezorientowany i nie ogarniał gdzie jest, jak pani Zosia z księgowości, której właśnie wdrożyli SAP-a ;)
Ale czemu Cię to dziwi? Chyba musisz popatrzeć bardziej krytycznie na swojego idola. U mnie unsub poleciał już dawno.
Widziałeś w ogóle ten materiał? Po tym, że dałeś unsuba, to wnioskuję że piszesz tak sobie by pohejtować i by Ci ulżyło - mam nadzieję, że pomogło.
U mnie Geek Factor został i to na stałe, nawet więcej - stałem się patronem. Świetny skromny gość, świetne materiały kręci (a teraz jeszcze dodatkowo współpraca z Zaku i Pandą to już w ogóle sztos) - przy wyborze faktycznie strasznie szybko wybierał, jakby już miał w głowie plan co chce wybrać... a jak się okazało, że Portal nie dał do kategorii bodajże najlepszej gry tej, którą by chciał Panda, to się zdziwił :D
Awatar użytkownika
miker
Posty: 696
Rejestracja: 03 maja 2019, 16:55
Has thanked: 534 times
Been thanked: 423 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: miker »

EsperanzaDMV pisze: 03 mar 2023, 11:03
miker pisze: 03 mar 2023, 09:21
SosnowyPatyk pisze: 03 mar 2023, 08:46 Zdziwiłem się natomiast mocno przy filmiku Kaczmara, którego bardzo lubię, związanym z Gram Prix, bo trochę przeklikiwał stronę jakby był zdezorientowany i nie ogarniał gdzie jest, jak pani Zosia z księgowości, której właśnie wdrożyli SAP-a ;)
Ale czemu Cię to dziwi? Chyba musisz popatrzeć bardziej krytycznie na swojego idola. U mnie unsub poleciał już dawno.
Widziałeś w ogóle ten materiał? Po tym, że dałeś unsuba, to wnioskuję że piszesz tak sobie by pohejtować i by Ci ulżyło - mam nadzieję, że pomogło.
U mnie Geek Factor został i to na stałe, nawet więcej - stałem się patronem. Świetny skromny gość, świetne materiały kręci (a teraz jeszcze dodatkowo współpraca z Zaku i Pandą to już w ogóle sztos) - przy wyborze faktycznie strasznie szybko wybierał, jakby już miał w głowie plan co chce wybrać... a jak się okazało, że Portal nie dał do kategorii bodajże najlepszej gry tej, którą by chciał Panda, to się zdziwił :D
Czegoś nie zrozumiałeś? Unsub poleciał już dawno. Nie po tym filmie, bo nie oglądam.
A odpowiadając. Ulżyło bardzo, skoro Cię to nakręca :D
Możesz sobie patronować i nawet przekazać nerkę. Ja nie lubię i wyrażam swoją opinię. Ty możesz mieć swoją.
ghs
Posty: 8
Rejestracja: 16 wrz 2020, 17:53
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: ghs »

PanFantomas pisze: 01 mar 2023, 20:50Ja nie odpowiadam za nerwowość znajomego.
To dobrze, bo koleżka się rozkręca :-)

Obrazek
Awatar użytkownika
BasiekD
Posty: 323
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 196 times
Been thanked: 242 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: BasiekD »

Ale który?
Bo Pan komentujący to też ciekawy typ.
Jeżeli tak bardzo nie podoba mu się kanał to po co go ogląda, komentuje. Życia nie ma?
Chyba że to popularny ostatnio typ... typ szeryfa...

Tylko czy świat potrzebuje tylu szeryfów?
PanFantomas
Posty: 593
Rejestracja: 02 lut 2019, 08:41
Has thanked: 136 times
Been thanked: 507 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: PanFantomas »

.
Ostatnio zmieniony 20 lut 2024, 16:56 przez PanFantomas, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
rav126
Posty: 795
Rejestracja: 27 paź 2010, 00:56
Has thanked: 406 times
Been thanked: 500 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: rav126 »

No ale zaraz, czym innym jest oburzać się na słuszne zarzuty, a czym innym sugerować, że komentujący sam jest złodziejem, co sugeruje mem z tymi złodziejami.
Czy sytuacja miałaby miejsce, gdyby pod postem o Huang odpisał, że "tak, materiał we współpracy z wydawcą, faktycznie nie odznaczyłem a powinienem, bo taki mam OBOWIĄZEK."
Powyższym postem tylko pięknie potwierdza swoją gburowatość. A użyłem tylko eufemizmu.
Awatar użytkownika
aduko
Posty: 420
Rejestracja: 05 lut 2013, 10:47
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 178 times
Been thanked: 144 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: aduko »

rav126 pisze: 05 mar 2023, 00:01 No ale zaraz, czym innym jest oburzać się na słuszne zarzuty, a czym innym sugerować, że komentujący sam jest złodziejem, co sugeruje mem z tymi złodziejami.
Czy sytuacja miałaby miejsce, gdyby pod postem o Huang odpisał, że "tak, materiał we współpracy z wydawcą, faktycznie nie odznaczyłem a powinienem, bo taki mam OBOWIĄZEK."
Powyższym postem tylko pięknie potwierdza swoją gburowatość. A użyłem tylko eufemizmu.
Ktoś może mi potwierdzić, że wytyczne i obowiązki UOKiK dotyczą osób publikujących z Polski, zameldowych w Polsce, czy jakoś inaczej?

Bo jeżeli ktoś publikuje materiały dla odbiorcy anglojęzycznego, to musi oznaczać materiały?
Awatar użytkownika
rav126
Posty: 795
Rejestracja: 27 paź 2010, 00:56
Has thanked: 406 times
Been thanked: 500 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: rav126 »

A jeżeli materiał wrzuca na polską grupę na fb, która ma 95k członków? To na pewno jego odbiorcą w tym momencie jest widz spoza UE?
Awatar użytkownika
aduko
Posty: 420
Rejestracja: 05 lut 2013, 10:47
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 178 times
Been thanked: 144 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: aduko »

rav126 pisze: 05 mar 2023, 10:58 A jeżeli materiał wrzuca na polską grupę na fb, która ma 95k członków? To na pewno jego odbiorcą w tym momencie jest widz spoza UE?
Twój argument jest inwalidą. Wrzucę na grupę recenzję 51stanu opracowaną przez Zee Garcia, kij że jest po angielsku, ale w tym momencie grupą odbiorców są Polacy. Ten sam przypadek.
Awatar użytkownika
miker
Posty: 696
Rejestracja: 03 maja 2019, 16:55
Has thanked: 534 times
Been thanked: 423 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: miker »

aduko pisze: 05 mar 2023, 11:32
rav126 pisze: 05 mar 2023, 10:58 A jeżeli materiał wrzuca na polską grupę na fb, która ma 95k członków? To na pewno jego odbiorcą w tym momencie jest widz spoza UE?
Twój argument jest inwalidą. Wrzucę na grupę recenzję 51stanu opracowaną przez Zee Garcia, kij że jest po angielsku, ale w tym momencie grupą odbiorców są Polacy. Ten sam przypadek.
Jezusie… Materiał Zee Garcii to jest JEGO materiał, a nie Twój. Twórca i jego lokalizacja definiuje lokowanie. A nie to DLA KOGO wrzuca.
Podobnie do lokalizacji podatkowej. Adam M. jest w Polsce i ma obowiązek zaznaczyć lokowanie. I tak jak kolega napisał wyżej, jak ktoś chce, może napisać donos do UOKiK.

EDIT: Dodatkowo YT odnosi się do”różnych systemów prawnych”, a więc lokalizacji gdzie dany twórca operuje.

Czy muszę informować innych, że mój film realizuje zadania komercyjne?
Być może. Różne systemy prawne mają różne wymagania wobec twórców i marek korzystających z płatnej promocji.

Jeśli Twoje treści zawierają płatną promocję, niektóre systemy prawne oraz marki wymagają poinformowania widzów o powiązaniach komercyjnych, które mogą mieć wpływ na te treści. Do Twoich obowiązków należy zapoznanie się z obowiązującymi przepisami i regulacjami prawnymi dotyczącymi treści z elementami płatnej promocji oraz przestrzeganie ich.
Awatar użytkownika
aduko
Posty: 420
Rejestracja: 05 lut 2013, 10:47
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 178 times
Been thanked: 144 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: aduko »

miker pisze: 05 mar 2023, 11:41 Jezusie… Materiał Zee Garcii to jest JEGO materiał, a nie Twój. Twórca i jego lokalizacja definiuje lokowanie. A nie to DLA KOGO wrzuca.
Podobnie do lokalizacji podatkowej. Adam M. jest w Polsce i ma obowiązek zaznaczyć lokowanie. I tak jak kolega napisał wyżej, jak ktoś chce, może napisać donos do UOKiK.
Dla tego właśnie zapytałem czy UOKiK określa kogo dotyczą obowiązki i jakie muszą być spełnione warunki. Szukałem ale nie mogę odnaleźć.
Nie czepiam się, też jestem za klarownym informowaniu o współpracy.
menelobej
Posty: 398
Rejestracja: 01 gru 2019, 22:33
Has thanked: 90 times
Been thanked: 198 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: menelobej »

aduko pisze: 05 mar 2023, 10:05
rav126 pisze: 05 mar 2023, 00:01 No ale zaraz, czym innym jest oburzać się na słuszne zarzuty, a czym innym sugerować, że komentujący sam jest złodziejem, co sugeruje mem z tymi złodziejami.
Czy sytuacja miałaby miejsce, gdyby pod postem o Huang odpisał, że "tak, materiał we współpracy z wydawcą, faktycznie nie odznaczyłem a powinienem, bo taki mam OBOWIĄZEK."
Powyższym postem tylko pięknie potwierdza swoją gburowatość. A użyłem tylko eufemizmu.
Ktoś może mi potwierdzić, że wytyczne i obowiązki UOKiK dotyczą osób publikujących z Polski, zameldowych w Polsce, czy jakoś inaczej?

Bo jeżeli ktoś publikuje materiały dla odbiorcy anglojęzycznego, to musi oznaczać materiały?
Rekomendacje UOKiK opierają się na zapisach polskich ustaw, które obowiązują na terytorium Polski. Tak więc jeśli publikujesz na terytorium naszego kraju to musisz ich przestrzegać. Ale nasze ustawy stanowią implementację dyrektyw UE, tak więc rozwiązania w tym zakresie powinny być również w pozostałych krajach członkowskich UE. Język publikacji nie ma w tym przypadku znaczenia.
Awatar użytkownika
rav126
Posty: 795
Rejestracja: 27 paź 2010, 00:56
Has thanked: 406 times
Been thanked: 500 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: rav126 »

aduko pisze: 05 mar 2023, 11:32 Ten sam przypadek.
Faktycznie, pamiętam jak Lee Garcia spamował polskie grupy SWOIM materiałem. :lol:
wuher44
Posty: 348
Rejestracja: 18 wrz 2016, 20:47
Has thanked: 131 times
Been thanked: 60 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: wuher44 »

Patrząc na to jakie podejście co do informowania nas o "współpracy" mają nasi recenzenci dochodzę do wniosku, że zupełnie niepotrzebne są te przepisy Uokiku.
Awatar użytkownika
psia.kostka
Posty: 3301
Rejestracja: 02 mar 2020, 22:50
Has thanked: 428 times
Been thanked: 1038 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: psia.kostka »

A co powiecie na umieszczanie w swoich wpisach setki hasztagow, a wsrod nich zatopiony #wspolpracareklamowa, albo lepiej "barterowa", bo po pierwsze nie ma wtedy toksycznego slowa "reklama", a po drugie polowa spoleczenstwa nie wie co to barter. Sprytne czy chamskie?

A w temacie nerwowego recenzenta, gdybyscie musieli tak jak on grac w planszowki w pracy, dla zyskow, to tez byscie byli znerwicowani :mrgreen: W robocie nie ma czasu na uprzejmosci, tyle gier w kolejce!
Szukam: transport kilku gier +mat, Szczecin -> Warszawa
Ewentualnie "planszowy couchsurfing" Pomorze Zach ʕ•ᴥ•ʔ
Szukam/Kupię: HoN, ToI, Scenariusze 1ed MoM/PSz, Unlock;
#KolekcjonujeRabaty [DobraKarmaWraca][WarszawskiKolektyw][#WawHub]
Miszon
Posty: 2510
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1012 times
Been thanked: 492 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Miszon »

Kto grał w Fallouta, ten wie co to barter ;) .
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Awatar użytkownika
psia.kostka
Posty: 3301
Rejestracja: 02 mar 2020, 22:50
Has thanked: 428 times
Been thanked: 1038 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: psia.kostka »

Miszon pisze: 05 mar 2023, 13:29 Kto grał w Fallouta, ten wie co to barter ;) .
No raczej! :D Ale boomerzy nie uzywaja hasztagow ;)
Szukam: transport kilku gier +mat, Szczecin -> Warszawa
Ewentualnie "planszowy couchsurfing" Pomorze Zach ʕ•ᴥ•ʔ
Szukam/Kupię: HoN, ToI, Scenariusze 1ed MoM/PSz, Unlock;
#KolekcjonujeRabaty [DobraKarmaWraca][WarszawskiKolektyw][#WawHub]
PanFantomas
Posty: 593
Rejestracja: 02 lut 2019, 08:41
Has thanked: 136 times
Been thanked: 507 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: PanFantomas »

.
Ostatnio zmieniony 20 lut 2024, 16:56 przez PanFantomas, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
psia.kostka
Posty: 3301
Rejestracja: 02 mar 2020, 22:50
Has thanked: 428 times
Been thanked: 1038 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: psia.kostka »

PanFantomas pisze: 05 mar 2023, 13:33 Ale Ty też nie do końca dobrze oznaczasz swoje treści
Nie mam nic wspolnego z kanalami o podobnym brzmieniu ksywki. Ksywki tej uzywam "od lat", zanim trafilem na to forum. Niestety nieszczesliwy zbieg okolicznosci (dla wlasciciela tego kanalu ;)). Ja nie mam zadnego kanalu, jestem internetowym hejterem-freelancerem 8)
Szukam: transport kilku gier +mat, Szczecin -> Warszawa
Ewentualnie "planszowy couchsurfing" Pomorze Zach ʕ•ᴥ•ʔ
Szukam/Kupię: HoN, ToI, Scenariusze 1ed MoM/PSz, Unlock;
#KolekcjonujeRabaty [DobraKarmaWraca][WarszawskiKolektyw][#WawHub]
PanFantomas
Posty: 593
Rejestracja: 02 lut 2019, 08:41
Has thanked: 136 times
Been thanked: 507 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: PanFantomas »

.
Ostatnio zmieniony 20 lut 2024, 16:56 przez PanFantomas, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
psia.kostka
Posty: 3301
Rejestracja: 02 mar 2020, 22:50
Has thanked: 428 times
Been thanked: 1038 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: psia.kostka »

psia.kostka pisze: 05 mar 2023, 13:19 A co powiecie na umieszczanie w swoich wpisach setki hasztagow, a wsrod nich zatopiony #wspolpracareklamowa, albo lepiej "barterowa", bo po pierwsze nie ma wtedy toksycznego slowa "reklama", a po drugie polowa spoleczenstwa nie wie co to barter. Sprytne czy chamskie?
W mysl zasady "jeden obraz zastapi tysiac slow":
Spoiler:
Szukam: transport kilku gier +mat, Szczecin -> Warszawa
Ewentualnie "planszowy couchsurfing" Pomorze Zach ʕ•ᴥ•ʔ
Szukam/Kupię: HoN, ToI, Scenariusze 1ed MoM/PSz, Unlock;
#KolekcjonujeRabaty [DobraKarmaWraca][WarszawskiKolektyw][#WawHub]
Awatar użytkownika
rav126
Posty: 795
Rejestracja: 27 paź 2010, 00:56
Has thanked: 406 times
Been thanked: 500 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: rav126 »

hehe, chyba nawet wiem, która to boardgamerka tak leci z hashtagami ;) Faktycznie, wcale nie wygląda na ukrywanie faktycznego przekazu ;)
ODPOWIEDZ