Pax Pamir/ 2nd Edition - zasady, pytania

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
Gosterq
Posty: 201
Rejestracja: 11 sty 2016, 22:55
Has thanked: 16 times
Been thanked: 30 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition - zasady, pytania

Post autor: Gosterq »

Obrazek
Awatar użytkownika
cichywiatr
Posty: 85
Rejestracja: 26 wrz 2019, 10:52
Has thanked: 32 times
Been thanked: 41 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition - zasady, pytania

Post autor: cichywiatr »

Dzieki za pomoc.

Największym moim błędem było łączenie zasad z "władania regionem" (liczą się plemiona i armie) z bitwą (tylko armie się liczą w ataku).

Według PL instruckji akcje Budowy/Podatku(od innych graczy) mogą dotyczyć dowolnego regionu, którym obecnie władam. Region opodatkowany/budowy nie musi się zgadzać z kartą, z której wykonałem akcje.
Awatar użytkownika
misiencjusz
Posty: 200
Rejestracja: 12 sie 2020, 17:42
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 160 times
Been thanked: 111 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition - zasady, pytania

Post autor: misiencjusz »

Otorek pisze: 28 sty 2023, 16:44 1) Sprawdziłem instrukcję i nie znalazłem informacji aby sprawdzanie dominacji kończyło turę gracza. Jest raczej rozpatrywane jak każde inne wydarzenie.
Na BGG też znalazłem taką interpretację:
https://boardgamegeek.com/thread/262368 ... r-turn-end

4) Akcja budowy pozwala Ci budować tam gdzie władasz, o ile dobrze pamiętam to akcje z kart (te dolne) już nie są związane z jej (karty) regionem, taka uniwersalna zależność.
Masz rację. Aż ruszyłem się do półki żeby spojrzeć w instrukcję i przepraszam, że wprowadziłem w błąd.
Rzeszów
BGG: misiencjusz; BGA: misiencjusz; TTS: 446182198
Mam i chętnie zagram Sprzedam Kupię
flissak
Posty: 265
Rejestracja: 29 maja 2021, 23:12
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 78 times
Been thanked: 46 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition - zasady, pytania

Post autor: flissak »

Hej, nie mogę tego znaleźć na szybko. Jak wachanu liczy swoich patriotów w trakcie sprawdzania dominacji?? Zlicza wszystkich jakich ma różnych afiliacji, czy w ogóle ich nie wlicza?
Madradeus
Posty: 6
Rejestracja: 11 maja 2021, 23:37

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition - zasady, pytania

Post autor: Madradeus »

Mam pytania co do zasad,
posiadam na dworze kartę nr 68 o preferowanym aspekcie wywiadowczym, która ma zdolność specjalną - Wpływy Persji (nie płacisz za karty z rynku).
Obecnie preferowany aspekt to polityczny.
Na rynku dostępna jest karta Persji

Moje pytania to:
1. czy pasywki wliczają mi się do limitu akcji,
2. kiedy można skorzystać z pasywki karty,
3. czy korzystam z pasywki na karcie i nabywam bez akcji kartę Presji za darmo, przy aspekcie politycznym,
4. czy korzystam z pasywki na karcie i nabywam bez akcji kartę Presji za darmo tylko w momencie gdy preferowanym aspektem jest wywiadowczy,
5. jeśli Wachan ma taką kartę, to w jakim momencie może nabyć kartę Persji z rynku za darmo.

Wiem że dla kogoś pasywki na kartach mogą być czytelne, ale ja już totalnie się przy tym zakręciłem.
Awatar użytkownika
Robin Wood
Posty: 78
Rejestracja: 06 lis 2021, 17:10
Has thanked: 16 times
Been thanked: 10 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition - zasady, pytania

Post autor: Robin Wood »

Madradeus pisze: 27 lut 2023, 10:17 Mam pytania co do zasad,
posiadam na dworze kartę nr 68 o preferowanym aspekcie wywiadowczym, ....
Cześć, z tego co pamiętam...

Strona 8 instrukcji mówi o specjalnych zasadach kart. Jest tam napisane, że specjalne cechy karty nadpisują zasady z instrukcji i działają ZAWSZE, dopóki karta jest na Twoim dworze.

Zatem tak:
1. Nie wlicza się. Specjalna cecha to nie akcja z karty,
2. Korzystasz zawsze i cały czas,
3. Tak,
4. Nie,
5. Nigdy nie grałem z Wahanem :)
Awatar użytkownika
wallace
Posty: 34
Rejestracja: 07 sty 2022, 09:34
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 42 times
Been thanked: 12 times
Kontakt:

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition - zasady, pytania

Post autor: wallace »

Madradeus pisze: 27 lut 2023, 10:17 Mam pytania co do zasad,
posiadam na dworze kartę nr 68 o preferowanym aspekcie wywiadowczym, która ma zdolność specjalną - Wpływy Persji (nie płacisz za karty z rynku).
Obecnie preferowany aspekt to polityczny.
Na rynku dostępna jest karta Persji.
W czarnych ramkach na kartach - zdolności specjalne - działają zawsze, są wywoływane przez konkretne sytuacje zgodnie z opisem, nie są akcjami, i jeśli karta jest zakładnikiem, to za użycie tej zdolności nie płaci się haraczu.

Także zdolność "Wpływy Persji" pozwala Ci kupić "bez kosztowo" z rynku karty należące do regionu Persji przy wykonywaniu akcji Zakupu karty.
Madradeus
Posty: 6
Rejestracja: 11 maja 2021, 23:37

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition - zasady, pytania

Post autor: Madradeus »

Dzięki za odpowiedzi,

co do Wachana, to 16 strona instrukcji informuje że "Jeśli karta dworu Wachanu posiada specjalną zdolność, która mówi, że „może” coś zrobić, Wachan zawsze to robi."

Taka informacja sugeruje, że jeśli Wachan posiadałby taką kartę (patrz moje wcześniejsze pytania), to ignoruje zalecenia ze swojej tali i w pierwszej kolejności kupuje kartę Presji za 1 ze swoich akcji. 2 akcję wykonuje już standardowo z dobranej karty wg. instrukcji.

Oczywiście można też stosować instrukcje z talii Wachana i dopiero w momencie gdy ta wskaże zakup konkretnej karty, która okaże się kartą Persji, to Wachan dopiero wtedy zakupuje ją bez ponoszenia kosztu.

Które z ww. rozwiązań wg. was jest poprawne
pawwda
Posty: 20
Rejestracja: 18 sty 2020, 10:59
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition - zasady, pytania

Post autor: pawwda »

A propos tekstów z ramki...
Np Karta polityczna dajmy na to Kabul, tekst z ramki: karty polityczne nie mogą być przedmiotem akcji zdrady/zabójstwa. Czy rozumiem to należy że wszystkie karty "polityczne" na twoim dworze są bezpieczne czy tylko karty polityczne z regionu Kabul ?
Osobiście uważam że wszystkie na dworze
Awatar użytkownika
ZygfrydDeLowe
Posty: 474
Rejestracja: 17 sty 2017, 13:47
Has thanked: 897 times
Been thanked: 191 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition - zasady, pytania

Post autor: ZygfrydDeLowe »

pawwda pisze: 02 mar 2023, 08:59 A propos tekstów z ramki...
Np Karta polityczna dajmy na to Kabul, tekst z ramki: karty polityczne nie mogą być przedmiotem akcji zdrady/zabójstwa. Czy rozumiem to należy że wszystkie karty "polityczne" na twoim dworze są bezpieczne czy tylko karty polityczne z regionu Kabul ?
Osobiście uważam że wszystkie na dworze
Dobrze to interpretujesz.
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3346
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1106 times
Been thanked: 1268 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition - zasady, pytania

Post autor: seki »

Pytanie o działanie Wachana:
Czy ta kolejność postępowania przy radykalizacji jest obowiązująca tzn najpierw sprawdzam czy przy radykalizacji są polecenia a dopiero później patrzę czy na rynku jest karta sprawdzania dominacji?
Spoiler:
Jeśli na rynku znajduje się karta dominacji a Wachan nie może jej zdobyć i powiedzmy, że nie ma dominującego sojuszu to będzie wykonywał dwukrotnie radykalizację w celu zwiększenia ilości szpiegów i plemion? Czy wykonuje to tylko raz a jako drugą akcje wybiera tę zgodną z kartą akcji?

I pytanie ogólne: Gdzie idą rupie po utracie karty z wagą? Do puli czyli od prawej na rynek? Tak myślę ale wolę się upewnić bo w pewnym momencie pieniędzy w obiegu może być naprawdę dużo.
Awatar użytkownika
wallace
Posty: 34
Rejestracja: 07 sty 2022, 09:34
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 42 times
Been thanked: 12 times
Kontakt:

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition - zasady, pytania

Post autor: wallace »

seki pisze: 05 mar 2023, 13:12I pytanie ogólne: Gdzie idą rupie po utracie karty z wagą? Do puli czyli od prawej na rynek? Tak myślę ale wolę się upewnić bo w pewnym momencie pieniędzy w obiegu może być naprawdę dużo.
Do "banku" / do puli. Gdyby wracały na rynek, to rzeczywiście mogłyby się namnażać w obiegu i wszyscy w grze zostaliby szejkami ;- )
Lavson
Posty: 9
Rejestracja: 02 lut 2015, 20:14

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition - zasady, pytania

Post autor: Lavson »

seki pisze: 05 mar 2023, 13:12
Jeśli na rynku znajduje się karta dominacji a Wachan nie może jej zdobyć i powiedzmy, że nie ma dominującego sojuszu to będzie wykonywał dwukrotnie radykalizację w celu zwiększenia ilości szpiegów i plemion? Czy wykonuje to tylko raz a jako drugą akcje wybiera tę zgodną z kartą akcji?
Ja gram tak że nawet jak na rynku jest karta sprawdzenia dominacji to wykonuję radykalizację według polecenia z karty Wahanu. Chociaż to mógłby być fajny wariant utrudniający grę - gdyby ignorować polecenie radykalizacji kiedy pojawia karta sprawdzenia dominacji. Wtedy Wahan mocniej dążył by do uzyskania punktów zwycięstwa.
Benatrus
Posty: 2
Rejestracja: 11 wrz 2022, 20:18

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition - zasady, pytania

Post autor: Benatrus »

misiencjusz pisze: 27 gru 2022, 18:33
gadzetONE pisze: 27 gru 2022, 18:17 Jedna rzecz mnie zastanawia w trybie solo. Mianowicie na jednej z kart Wachanu jest akcja "...zradykalizuj kartę, która sprawi poruszenie najwięcej ilości szpiegów i/lub plemion...". Można przemieszczać plemiona? Bo jakoś tego nie widzę a opis jest dla mnie mylący.
Jedna z pasywek na kartach pozwala poruszać plemiona jak jednostki wojskowe. Aczkolwiek nie wiem jak w trybie solo ta pasywka działa i czy to ona ma zastosowanie przy tym opisie.
Podbijam pytanie, jak to rozgrywacie?
Benatrus
Posty: 2
Rejestracja: 11 wrz 2022, 20:18

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition - zasady, pytania

Post autor: Benatrus »

W instrukcji są opisane dążenia Wachanu: "Jeśli Wachan jest w stanie kupić z rynku kartę "Sprawdzenie Dominacji" i otrzymać najwięcej punktów zwycięstwa i/lub wygrać grę, użyje swojej akcji, aby to zrobić, niezależnie od akcji wymienionych na karcie SI."

Rozumiecie tą zasadę jako kupienie karty "Sprawdzenia Dominacji" w ramach jednej akcji (kiedy Wachana aktualnie na nią stać)? Czy w ramach jego tury (na początku tury nie ma wystarczająco Rupii, ale może wykonać akcje, które pozwolą mu w tej turze zarobić i finalnie kupić "Sprawdzenie Dominacji")?

Teoretycznie jest użyta liczba pojedyncza w instrukcji, ale ciekawi mnie jak to interpretujecie i rozgrywacie.
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3346
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1106 times
Been thanked: 1268 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition - zasady, pytania

Post autor: seki »

Lavson pisze: 11 mar 2023, 10:20
seki pisze: 05 mar 2023, 13:12
Jeśli na rynku znajduje się karta dominacji a Wachan nie może jej zdobyć i powiedzmy, że nie ma dominującego sojuszu to będzie wykonywał dwukrotnie radykalizację w celu zwiększenia ilości szpiegów i plemion? Czy wykonuje to tylko raz a jako drugą akcje wybiera tę zgodną z kartą akcji?
Ja gram tak że nawet jak na rynku jest karta sprawdzenia dominacji to wykonuję radykalizację według polecenia z karty Wahanu. Chociaż to mógłby być fajny wariant utrudniający grę - gdyby ignorować polecenie radykalizacji kiedy pojawia karta sprawdzenia dominacji. Wtedy Wahan mocniej dążył by do uzyskania punktów zwycięstwa.
Ale to nie jest wymyślony przeze mnie wariant utrudniający grę tylko jest wprost napisane w instrukcji (screen podałem w spoilerze), że Wahan ignoruje kartę i działa zgodnie z instrukcją tzn radykalizuje kartę dominacji jeśli jego sojusz dominuje lub sięga po patriotów a następnie szpiegów/armię aby zwiększyć swoje punkty przy nieudanej dominacji. Moje rozterki dotyczą bardziej kolejności rozpatrywania zapisków w instrukcji i tego, czy dwukrotnie wykonuje wtedy radykalizację j/w czy tylko raz a dalej wg karty.
Lavson
Posty: 9
Rejestracja: 02 lut 2015, 20:14

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition - zasady, pytania

Post autor: Lavson »

Polecam link poniżej, wyjaśnia bardzo dużo rozterek zwiazanych z działaniem Wakhanu.

https://www.boxofdelights.net/wakhan-faq

Co do działań kiedy Dominance Check jest na rynku; Wakhan wykonuje akcje z karty SI po kolei (jeżeli nie może kupić Karty DC i wygrać). A kiedy jest radykalizacja z poleceniem (np. Zradykalizuj kartę polityczną) to wykonuje polecenie. Jak jest radykalizacja bez polecenia - wykonuje działania wg instrukcji (w zależności czy jakiś sojusz dominuje czy nie). Pzdr


Obrazek
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3346
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1106 times
Been thanked: 1268 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition - zasady, pytania

Post autor: seki »

Zgadzam się z powyższym i zachęcam do zapoznania się z podanym FAQ. Od jakiegoś czasu gram wyłącznie z nieoficjalnymi ale przedstawionymi tam zasadami np. na temat mądrzejszego wydatkowania monet.
Uncle_Grga
Posty: 549
Rejestracja: 30 lis 2019, 12:07
Has thanked: 83 times
Been thanked: 277 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition - zasady, pytania

Post autor: Uncle_Grga »

Zdrada i nagroda. Do tej pory wszystkie rozgrywki grałem w ten sposób, że jako nagrodę można było zachować kartę z paskiem sojuszu: własnego lub cudzego (zmiana sojuszu). Likwidowane karty dworu bez paska odrzucaliśmy. Przy ostatniej rozgrywce ktoś (nowy gracz) zapytał:

Czy mogę zachować kartę (bez paska) jako nagrodę?

Odmówiliśmy, karta zostala odrzucona, ale po partii temat wrócił. Pytanie kto miał rację? Można zachować kartę bez sojuszu jako nagrodę?
Awatar użytkownika
wallace
Posty: 34
Rejestracja: 07 sty 2022, 09:34
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 42 times
Been thanked: 12 times
Kontakt:

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition - zasady, pytania

Post autor: wallace »

Uncle_Grga pisze: 26 kwie 2023, 19:43Czy mogę zachować kartę (bez paska) jako nagrodę?
Ale karta "bez paska" nie ma nagrody, więc nie może zostać zachowana jako nagroda przy wykonaniu akcji Zdrady. Rzeczywiście, w instrukcji nie jest to wprost napisane, ale na jej pierwszych stronach przy opisach kart jasno opis wskazuje, że "pasek" to nagroda, więc na logikę karty jej nieposiadające nie mogą zostać zachowane jako nagroda.
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2048
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 271 times
Been thanked: 422 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition - zasady, pytania

Post autor: tomp »

albo inaczej, brak paska/koloru = 0 do sojuszu. po co miał by ją zatrzymywać?
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
Uncle_Grga
Posty: 549
Rejestracja: 30 lis 2019, 12:07
Has thanked: 83 times
Been thanked: 277 times

Re: Pax Pamir/ 2nd yEdition - zasady, pytania

Post autor: Uncle_Grga »

Dzieki za potwierdzenie, wcześniej wydawało mi się to oczywiste. Ale jak się okazuje, nie ma jasnych reguł. są tylko reguły z niezadnymi do nich podchwytliwymi pytaniami.. :mrgreen:
Awatar użytkownika
Elo
Posty: 197
Rejestracja: 24 sty 2018, 18:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 200 times
Been thanked: 89 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition - zasady, pytania

Post autor: Elo »

Muszę się upewnić, mimo że wiem że pytanie już padało ale dalej nie mam 100% pewności. W swoim ruchu mogę: kupic/zagrać kartę dwa razy, lub skorzystać z akcji dolnych z kart w ramach swoich akcji podstawowych i do tego wykonać po jednej akcji dolnej z kart zgodnych z aktualnym aspektem? Bo ja grałem tak, że akcji dolnych nie robiłem jeśli aspekt się nie zgadzał, a jeśli się zgadzał to robiłem tylko jedna na turę, w ramach darmowej akcji.
Przykład: mam 3 karty z niektualnego aspektu i trzy z aktualnym obowiązującym. Kupuję jedną kartę z rynku (1 akcja), robię akcję z dolu karty z karty, ktorej aspekt jest inny niż obowiązujący (2 akcja) i potem robię 3 darmowe po jednej z kazdej z trzech kart pasujących do obowiązującego aspektu? Dobrze rozumiem?
Awatar użytkownika
ZygfrydDeLowe
Posty: 474
Rejestracja: 17 sty 2017, 13:47
Has thanked: 897 times
Been thanked: 191 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition - zasady, pytania

Post autor: ZygfrydDeLowe »

Elo pisze: 07 sie 2023, 09:25 Muszę się upewnić, mimo że wiem że pytanie już padało ale dalej nie mam 100% pewności. W swoim ruchu mogę: kupic/zagrać kartę dwa razy, lub skorzystać z akcji dolnych z kart w ramach swoich akcji podstawowych i do tego wykonać po jednej akcji dolnej z kart zgodnych z aktualnym aspektem? Bo ja grałem tak, że akcji dolnych nie robiłem jeśli aspekt się nie zgadzał, a jeśli się zgadzał to robiłem tylko jedna na turę, w ramach darmowej akcji.
Przykład: mam 3 karty z niektualnego aspektu i trzy z aktualnym obowiązującym. Kupuję jedną kartę z rynku (1 akcja), robię akcję z dolu karty z karty, ktorej aspekt jest inny niż obowiązujący (2 akcja) i potem robię 3 darmowe po jednej z kazdej z trzech kart pasujących do obowiązującego aspektu? Dobrze rozumiem?
Dobrze to rozumiesz. W swojej turze masz dwie akcje i możesz je przeznaczyć na:
-kupno karty
-zagranie karty
-wykonanie akcji z karty

Jeśli karta jest preferowanego aspektu to zagranie akcji z tej karty nie wlicza się do limitu tych dwóch akcji.

Warto pamiętać jeszcze, że jedną kartę możemy "użyć" tylko raz na turę, więc nawet jeśli udostępnia nam np trzy akcje, to i tak możemy wykonać tylko jedną, niezależnie czy będzie to darmowa akcja, czy akcja z dostępnego nam limitu.
Awatar użytkownika
Elo
Posty: 197
Rejestracja: 24 sty 2018, 18:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 200 times
Been thanked: 89 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition - zasady, pytania

Post autor: Elo »

To nieźle, przecież to zmienia całkiem dynamikę gry :mrgreen: tym bardziej nie mogę się doczekać następnej rozgrywki. Dzięki za rozwianie wątpliwości.
ODPOWIEDZ