Dominion (Donald X. Vaccarino)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
morris
Posty: 603
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 144 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: morris »

Istotnie, Zdobycze wydają się być najładniejsze. Ale temu wrażeniu może też sprzyjać fakt, że z tych 4 dodatków Plunder miał najgorszą okładkę w oryginale ;)
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
agt
Posty: 1177
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 625 times
Been thanked: 320 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: agt »

Acererak pisze: 07 mar 2023, 23:43 O, a tutaj wszystkie cztery okładki widoczne naraz (trzeba kliknąć, żeby powiększyć. Z jakiejś przyczyny obrazek zmniejsza się na forum). Jak dla mnie Plunder dostał najlepszą :D
A mnie urzeka W nieznane! :)
staniach21
Posty: 547
Rejestracja: 06 mar 2020, 08:43
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 209 times
Been thanked: 165 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: staniach21 »

W końcu jest Adventures! Patrząc na to, że na 100 partii online przypada jedna na żywo dorzucę do podstawki i Złotego Wieku i mam zestaw na kilka lat.
Awatar użytkownika
Arcziwald
Posty: 242
Rejestracja: 31 mar 2018, 09:54
Has thanked: 72 times
Been thanked: 43 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: Arcziwald »

Dla mnie największy minus to własnie te nowe okładki.. Gdyby były wydawane z oryginalnymi nie miałbym problemu wyrzucić tych pudełek i zapakować wszystko do skrzyni, a teraz będe musiał to zrobić z bólem serca. :mrgreen:
kozz84
Posty: 731
Rejestracja: 27 lip 2013, 15:06
Has thanked: 17 times
Been thanked: 158 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: kozz84 »

hoho. Czyżby Dominion w końcu przyjął się w Polsce i zostanie wydany w całości? :D
agt
Posty: 1177
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 625 times
Been thanked: 320 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: agt »

kozz84 pisze: 08 mar 2023, 09:20 hoho. Czyżby Dominion w końcu przyjął się w Polsce i zostanie wydany w całości? :D
Takie deklaracje były już rok temu. Przecież :)
Rozumiem, że może chodzić o to, że konkretne dowody pozwalają by sceptycyzm odpuścił :)
Miszon
Posty: 2491
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1001 times
Been thanked: 490 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: Miszon »

Ktoś w skrócie opisze te dodatki? Czym się wyróżniają? Czterech nie kupię (nie od razu ;) ), ale jeden pewnie tak. Mam wszystkie rzeczy wydane wcześniej przez Barda i GFP, Pieśni Nocy nie kupowałem, ta mechanika mi nie podeszła.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Awatar użytkownika
morris
Posty: 603
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 144 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: morris »

"W nieznane!" - pierwsze wprowadzenie Zdarzeń (później pojawiały się w kolejnych dodatkach), żetony modyfikujące zachowanie niektórych kart, karty Rezerwy, które można przywołać w dogodnym momencie, karty "samoulepszające się" (2 linie "rozwoju")

"Sojusznicy" - wprowadzenie specjalnych kart Sojuszników, które są wspólne dla wszystkich, i które można wykorzystać w dogodnym momencie uprzednio gromadząc specjalne żetony, 6 stosów mieszanych (4 x 4 karty w każdym), w których można zmieniać kolejność kart

"Mroczne wieki" - generalnie chodzi o interakcje ze Śmietniskiem, jest wiele kart które robią to w taki lub inny sposób (np. jest karta, która po wyrzuceniu zawsze wraca na rękę). Stos mieszany - Rycerze - który zawiera 10 różnych karta Ataku (jest tasowany przed rozpoczęciem gry i widać tylko wierzchnią kartę). Dodatkowy stos kart w Zasobach - Ruiny - jest to 5 osłabionych kart akcji, służą głownie do zapychania talii przeciwnikom. Ten stos również jest tasowany przed rozgrywką, a jego liczebność ustala się na tej samej zasadzie co stos Klątwy. Ponadto, są trzy karty, którymi zastępuje się startowe Posiadłości (znaczy rozpoczyna się grę z 7 Miedziakami i tymi trzema kartami).

No a jeśli chodzi o "Zdobycze", to jest multum kart Następstwa i kart Skarbu, są dodatkowe karty Skarbu - Łupy - o wartości Złota z dodatkowymi efektami, są karty Cech, którymi modyfikuje się wybrane stosy kart. Niedługo pewnie pojawi się instrukcja w PDF, to będzie można sobie dokładnie poczytać.

To tak w skrócie.
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
Awatar użytkownika
morris
Posty: 603
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 144 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: morris »

kozz84 pisze: 08 mar 2023, 09:20 hoho. Czyżby Dominion w końcu przyjął się w Polsce i zostanie wydany w całości? :D
Na live powiedzieli, że podstawka bardzo dobrze schodzi i w tym roku może jej już zabraknąć.
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
kozz84
Posty: 731
Rejestracja: 27 lip 2013, 15:06
Has thanked: 17 times
Been thanked: 158 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: kozz84 »

morris pisze: 08 mar 2023, 10:19 Na live powiedzieli, że podstawka bardzo dobrze schodzi i w tym roku może jej już zabraknąć.
Czas zainwestować :)

Wszystkie dodatki fajnie, tylko obawiam się, że Dark Ages i Adventures niedługo dostaną drugą edycję i nasze wersje będą nieaktualne.
agt
Posty: 1177
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 625 times
Been thanked: 320 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: agt »

Miszon pisze: 08 mar 2023, 09:49 Ktoś w skrócie opisze te dodatki? Czym się wyróżniają? Czterech nie kupię (nie od razu ;) ), ale jeden pewnie tak. Mam wszystkie rzeczy wydane wcześniej przez Barda i GFP, Pieśni Nocy nie kupowałem, ta mechanika mi nie podeszła.
Ja w żaden nie grałam i wiem tylko tyle, ile jest na Dominion Wiki Polska, ale można się tam dowiedzieć sporo :)
Dominion rozszerzenia

W razie chęci pogłębienia tematu można zajrzeć na anglojęzyczną stronę Dominion Strategy.

Zresztą ze strony każdego z rozszerzeń na Dominion Wiki Polska można bezpośrednio przejść na odpowiednią stronę Dominion Strategy.

Jeszcze legenda się może przydać :)
trollasek pisze: 07 mar 2023, 22:39 Dla tych co nie widzieli, IUVI prezentuje:

Zdobycze(Plunder) - lada dzień trafi do przedsprzedaży
oraz mockupy:
Mroczne Wieki (Dark Ages)
Sojusznicy(Allies)
W Nieznane!(Adventures)
I już :)

P.S. Jeśli damy morrisowi kilka dni, to pewnie polskie wersje kart na stronie Zdobyczy już będą :)
Ostatnio zmieniony 08 mar 2023, 10:30 przez agt, łącznie zmieniany 1 raz.
Miszon
Posty: 2491
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1001 times
Been thanked: 490 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: Miszon »

A tych kart poziomych, takich co obok leżą, gdzie jest najwięcej? Przyznam, że one mi kompletnie nie podchodzą, w sensie że nawet jak są, to prawie w ogóle nie używam, albo zapominam o tym. To są te Zdarzenia? Pewnie w takim razie Adventures odpada. Allies też jakoś brzmi średnio.
O ile kojarzę, Dark Ages grało się ciekawie, te Ruiny ale też i inne karty mocno zmieniały rozgrywkę, grałem w to kiedyś.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Awatar użytkownika
morris
Posty: 603
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 144 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: morris »

kozz84 pisze: 08 mar 2023, 10:22 Wszystkie dodatki fajnie, tylko obawiam się, że Dark Ages i Adventures niedługo dostaną drugą edycję i nasze wersje będą nieaktualne.
Enigmatycznie odpowiem, że nie musisz się tego obawiać. ;)
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
kozz84
Posty: 731
Rejestracja: 27 lip 2013, 15:06
Has thanked: 17 times
Been thanked: 158 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: kozz84 »

Miszon pisze: 08 mar 2023, 10:30 A tych kart poziomych, takich co obok leżą, gdzie jest najwięcej? Przyznam, że one mi kompletnie nie podchodzą, w sensie że nawet jak są, to prawie w ogóle nie używam, albo zapominam o tym. To są te Zdarzenia? Pewnie w takim razie Adventures odpada. Allies też jakoś brzmi średnio.
O ile kojarzę, Dark Ages grało się ciekawie, te Ruiny ale też i inne karty mocno zmieniały rozgrywkę, grałem w to kiedyś.
Wszystkiego planowane dodatki oprócz Dark Ages posiadają karty poziome, tylko innego rodzaju. Jednak jak ich nie lubisz to nie musisz z nich korzystać. Adventures ma ich najwięcej, ale ma świetne karty królestwa, które działają bez nich.
agt
Posty: 1177
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 625 times
Been thanked: 320 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: agt »

Miszon pisze: 08 mar 2023, 10:30 A tych kart poziomych, takich co obok leżą, gdzie jest najwięcej? Przyznam, że one mi kompletnie nie podchodzą, w sensie że nawet jak są, to prawie w ogóle nie używam, albo zapominam o tym.
Jesli nie interesują Cię karty poziome, to możesz przy wyborze zwrócić uwagę na to, który dodatek ma najwięcej kart Królestwa.
Polecam też przejrzeć jakie konkretnie karty są w każdym z dodatków. Ja zawsze tak robię. Dzięki temu łatwiej mi zdecydować na ile dane rozszerzenie zawiera to, co mi się może w praktyce spodobać.
agt
Posty: 1177
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 625 times
Been thanked: 320 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: agt »

trollasek pisze: 07 mar 2023, 22:39 Dla tych co nie widzieli, IUVI prezentuje:

Zdobycze(Plunder) - lada dzień trafi do przedsprzedaży
oraz mockupy:
Mroczne Wieki (Dark Ages)
Sojusznicy(Allies)
W Nieznane!(Adventures)
Chyba czas odfoliować Złoty Wiek :lol:
staniach21
Posty: 547
Rejestracja: 06 mar 2020, 08:43
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 209 times
Been thanked: 165 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: staniach21 »

Po rozgrywkach online Adventures to mój ulubiony dodatek, więc na niego czekam najbardziej. Te odkładanie kart i przywracanie bardzo mi tam pasuje + ma tam kilka moich ulubionych kart jak Amulet mający 3 możliwości do wyboru :p
Awatar użytkownika
morris
Posty: 603
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 144 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: morris »

Instrukcja do Zdobyczy została udostępniona przez IUVI. Do pobrania m.in. stąd: https://www.dominion.przystanekplanszow ... e=Zdobycze
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
agt
Posty: 1177
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 625 times
Been thanked: 320 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: agt »

agt pisze: 08 mar 2023, 10:24 P.S. Jeśli damy morrisowi kilka dni, to pewnie polskie wersje kart na stronie Zdobyczy już będą :)
Jak ten czas szybko leci.. :D
kozz84
Posty: 731
Rejestracja: 27 lip 2013, 15:06
Has thanked: 17 times
Been thanked: 158 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: kozz84 »

Wczoraj otworzyłem pudełko złotego wieku i nie ma w nim plansz na punkty zwycięstwa. Trochę lipa.

Również szkoda, że usunęli okręt piracki z przystani. Już nie można zrobić ładnej panoramy :)
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4124
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 308 times
Been thanked: 342 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: tomb »

Nowy typ kart Cechy - domyślam się, że karty królestwa do nich dołączone pochodzą z zasobów, a nie poszerzają pulę 10 bazowych wzorów wybranych do rozgrywki?


Autor zaleca stosowanie dwóch kart poziomych dla pojedynczej rozgrywki. Czy wyjaśniał gdzieś, dlaczego tylko dwóch? Ja traktuję to jako sugestię, ale jestem ciekaw, czym kieruje się Vaccarino.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
kozz84
Posty: 731
Rejestracja: 27 lip 2013, 15:06
Has thanked: 17 times
Been thanked: 158 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: kozz84 »

Rekomendowane jest użycie maksymalnie dwóch, ale w swoich grach możesz używać ile chcesz. Nie kojarzę odpowiedzi autora, ale podejrzewam, że tak wyszło na playtestach. Im więcej tym rozgrywka jest bardziej skomplikowana.
agt
Posty: 1177
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 625 times
Been thanked: 320 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: agt »

tomb pisze: 10 mar 2023, 13:44 Nowy typ kart Cechy - domyślam się, że karty królestwa do nich dołączone pochodzą z zasobów, a nie poszerzają pulę 10 bazowych wzorów wybranych do rozgrywki?
Tak, Cechą oznaczany jest jeden z 10 stosów Królestwa.
Awatar użytkownika
morris
Posty: 603
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 144 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: morris »

agt pisze: 10 mar 2023, 14:49
tomb pisze: 10 mar 2023, 13:44 Nowy typ kart Cechy - domyślam się, że karty królestwa do nich dołączone pochodzą z zasobów, a nie poszerzają pulę 10 bazowych wzorów wybranych do rozgrywki?
Tak, Cechą oznaczany jest jeden z 10 stosów Królestwa.
Lub jeden z 11, jeśli jest też Młoda wiedźma ;)
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
agt
Posty: 1177
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 625 times
Been thanked: 320 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: agt »

morris pisze: 10 mar 2023, 15:12
agt pisze: 10 mar 2023, 14:49
tomb pisze: 10 mar 2023, 13:44 Nowy typ kart Cechy - domyślam się, że karty królestwa do nich dołączone pochodzą z zasobów, a nie poszerzają pulę 10 bazowych wzorów wybranych do rozgrywki?
Tak, Cechą oznaczany jest jeden z 10 stosów Królestwa.
Lub jeden z 11, jeśli jest też Młoda wiedźma ;)
Ech. tomb mnie zmylił :wink:
W każdym razie nie dokłada się z tej okazji nowego stosu. :)
ODPOWIEDZ