Pagan: Fate of Roanoke (Kasper Kjær Christiansen, Kåre Storgaard)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
piwko
Posty: 363
Rejestracja: 05 lut 2019, 12:09
Has thanked: 68 times
Been thanked: 101 times

Re: Pagan: Fate of Roanoke (Kasper Kjær Christiansen, Kåre Storgaard)

Post autor: piwko »

A to nie jest przypadkiem tak, że żeby spalić to na każdym wieśniaku musi być najpierw znacznik? Tak mi się wydaje.
Awatar użytkownika
karmazynowy
Posty: 1013
Rejestracja: 15 lut 2011, 18:26
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 184 times
Been thanked: 425 times

Re: Pagan: Fate of Roanoke (Kasper Kjær Christiansen, Kåre Storgaard)

Post autor: karmazynowy »

piwko pisze: 07 mar 2023, 18:44 A to nie jest przypadkiem tak, że żeby spalić to na każdym wieśniaku musi być najpierw znacznik? Tak mi się wydaje.
Tak jest.
Na półce | Na stole | Na sprzedaż i zamianę (Gdynia) | Podzielę się rabatem: Grybezpradu.eu - 5% | Planszostrefa.pl - 11%
kolosm
Posty: 304
Rejestracja: 28 lip 2017, 20:27
Lokalizacja: Rybnik
Has thanked: 456 times
Been thanked: 53 times

Re: Pagan: Fate of Roanoke (Kasper Kjær Christiansen, Kåre Storgaard)

Post autor: kolosm »

Dla mnie Pagan to ukryty diament, odkrycie karciane 2022r w grze 1vs1. Mimo, że również niedawno poznałem i kupiłem nisei (świetna gra) to jednak jakbym miał grywać raz na tydzień to wybieram Pagana. To przygoda, za każdym razem inaczej opowiadana. Blef, dość głęboka rozkmnina (szczególnie mając 7kart na ręce), sporo możliwości wpuszczania w maliny lub podwójnego ciulania. Czuję i wiem, iż mimo że netrunner (nisei) ma więcej do zaoferowania (idealny pod turniej) to w Paganie to wszystko jest prostsze, podane na tacy a smakuje podobnie wybornie. A skoro nie jest pod turniej, to nawet te 90min absolutnie nie przeszkadza a wręcz wzmaga apetyt na kolejną grę jak tylko są siły. Mam ok 12 partii na samej podstawce i nie czuje póki co musu dokładać dodatki (mam full), bawię się non stop tip top.
Tu zachodzi pytanie kto czego oczekuje? Jeśli masz czas i uwielbiasz składać przeróżne talię, aby potem grać szybkie partyjki z kilkoma osobami przy nieskończonych możliwościach to zdecydowanie Netrunner /Nisei.
Ale jeśli chcesz zagrać z marszu, bez kombinacji, przeżyć fajną opowieść przy sporej ilości blefu, ale dłużej i zapewne tylko raz na wieczór to tu Pagan jest nie do pobicia.
Awatar użytkownika
karmazynowy
Posty: 1013
Rejestracja: 15 lut 2011, 18:26
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 184 times
Been thanked: 425 times

Re: Pagan: Fate of Roanoke (Kasper Kjær Christiansen, Kåre Storgaard)

Post autor: karmazynowy »

Wczoraj miałem dziwną, 15-minutową rozgrywkę grając Wiedźmą. Po prostu Łowca wytypował sobie na dzień dobry jednego wieśniaka do odstrzału no i trafił, czysty przypadek, koniec gry. Nie zdążyłem mu przeszkodzić, ale nawet jeśli bym zdążył to prawdopodobnie od razu bym się zdradził rozpaczliwą akcją ratowania tego konkretnego wieśniaka.
Na półce | Na stole | Na sprzedaż i zamianę (Gdynia) | Podzielę się rabatem: Grybezpradu.eu - 5% | Planszostrefa.pl - 11%
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2313
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 563 times
Been thanked: 903 times

Re: Pagan: Fate of Roanoke (Kasper Kjær Christiansen, Kåre Storgaard)

Post autor: Galatolol »

kolosm pisze: 07 mar 2023, 22:38 Ale jeśli chcesz zagrać z marszu, bez kombinacji, przeżyć fajną opowieść przy sporej ilości blefu, ale dłużej i zapewne tylko raz na wieczór to tu Pagan jest nie do pobicia.
Tylko jak już się sięgnie po dodatki, to ten aspekt "zagrania z marszu, bez kombinacji" zniknie.
kolosm pisze: 07 mar 2023, 22:38 Jeśli masz czas i uwielbiasz składać przeróżne talie, aby potem grać szybkie partyjki z kilkoma osobami przy nieskończonych możliwościach to zdecydowanie Netrunner /Nisei.
Tak, trzeba lubić składanie talii (albo sobie brać z internetu). Co do czasu się nie zgadzam, w czasie jednej partii w Pagana zagra się dwukrotnie w Netrunnera (Netrunner też jest trochę za długi, ale to inna sprawa; w MtG by się zmieściło 4 partie...) Kilka osób też nie jest wymaganych, ja zawsze gram z jednym kumplem i nawet ma to duży plus, bo można łatwo sobie poradzić z jednym zestawem kart (na zmianę się ma u siebie karty Korpo albo Runenra i przychodzi grać z talią wcześniej złożoną. BTW w Paganie też taki model jest możliwy, bo karty są w pełni różne dla obu stron).
Ostatnio zmieniony 08 mar 2023, 08:28 przez Galatolol, łącznie zmieniany 1 raz.
kolosm
Posty: 304
Rejestracja: 28 lip 2017, 20:27
Lokalizacja: Rybnik
Has thanked: 456 times
Been thanked: 53 times

Re: Pagan: Fate of Roanoke (Kasper Kjær Christiansen, Kåre Storgaard)

Post autor: kolosm »

Pisząc o czasie miałem na myśli bardziej właśnie rozmyślanie nad deckami, szukanie kart, składanie talii co samo w sobie też jest przyjemne, ale właśnie wymaga czasu. Zapewne dodając w Paganie dodatki też do tego dojdzie, przy czym kart ogólnie jest kilka razy mniej niż w Nisei.
Sama gra potrafi już się ciągnąć nawet do 2h, ale jak widać powyżej można i w 15min :)
Garvv
Posty: 55
Rejestracja: 03 sty 2017, 19:56
Has thanked: 13 times
Been thanked: 1 time

Re: Pagan: Fate of Roanoke (Kasper Kjær Christiansen, Kåre Storgaard)

Post autor: Garvv »

Czy ktoś jest w stanie opowiedzieć coś wiecej o dodatkach? Co wnoszą, czy są wymagane?
staniach21
Posty: 547
Rejestracja: 06 mar 2020, 08:43
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 209 times
Been thanked: 165 times

Re: Pagan: Fate of Roanoke (Kasper Kjær Christiansen, Kåre Storgaard)

Post autor: staniach21 »

Garvv pisze: 08 mar 2023, 09:34 Czy ktoś jest w stanie opowiedzieć coś wiecej o dodatkach? Co wnoszą, czy są wymagane?
Te mniejsze rozbudowują ci deck-building z mechanikami z podstawki. Większy wprowadza "gloom", a dokładniej, żetony gloom(mgły), które jedna ze stron będzie chciała usuwać, żeby dostawać jakieś bonusy. Mocno scentralizowany jest na to i np. mieszanie dużego dodatku z małymi czy nawet podsatawki i dodatku może spowodować sytuacje, gdzie jedna ze stron gra pod żetony gloom, a druga kompletnie nie, nie sprawdzałem, ale wydaje mi się, że byłoby to specyficzne. Dlatego ten duży ma pre-definiowane decki, wokół których bym grał, a te małe mogą służyć do rotacji z kartami z podstawki. Ogólnie taki zamysł autorów, że duże mają wprowadzać kompletnie nową mechanikę wokół, której będą wszystkie karty, teraz pracują nad nowym i znów jest jakiś key-word wokół, którego budują, dlatego mam wrażenie, że gra jest bardziej zamknięta niż netrunner przynajmniej na tym etapie, gdzie przy małej liczbie kart lepiej grać na pre-definiowanych deckach zmieniając max. 4-6 kart.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6443
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 570 times
Been thanked: 932 times

Re: Pagan: Fate of Roanoke (Kasper Kjær Christiansen, Kåre Storgaard)

Post autor: Odi »

O rany, ale jak piszecie, że we dwójkę Pagan trwać może nawet i 2 godziny, to myślę, że to jednak trochę sporo jak na konfrontacyjną dwuosobówkę... Jedna sprawa, to że ostatnio jednak mamy trend do skracania tego typu gier (choćby Keyforge, Mindbug), a tu nagle 2 godziny... Druga, że 2 godziny nad jedną grą dla dwóch osób to naprawdę sporo. To już segment prostszych gier wojennych albo i ciężkich eurówek. Czteroosobowy Tyrants of the Underdark może trwać tyle, albo i mniej. Netrunner był tu o tyle idealny, że miał nieźle ustawiony trigger końca gry (przewinięcie talii).

Z czego wynika tak długi czas rozgrywki w Paganie?
Z tego, że gracze w swojej kolejce siedzą i analizują opcje, bo jest ich tyle, że ta analiza wpływa mocno na czas rozgrywki?
Czy może raczej kminienia z kolejki na kolejkę nie ma tyle, ale jest po prostu bardzo dużo tych kolejek, bo gracze - żeby przybliżyć się do realizacji celu - muszą wykonać mnóstwo "mikroruchów"?

W Paganie jest przeciąganie liny (ja położę, a ty zdejmiesz), czy raczej niezależna realizacja własnych celów (ja położę u siebie, ty u siebie - kto szybciej zbierze komplet)
Ostatnio zmieniony 08 mar 2023, 18:19 przez Odi, łącznie zmieniany 1 raz.
minimati
Posty: 128
Rejestracja: 07 cze 2021, 04:32
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 80 times
Been thanked: 52 times

Re: Pagan: Fate of Roanoke (Kasper Kjær Christiansen, Kåre Storgaard)

Post autor: minimati »

Dwie godziny grania jednej partii Pagana brzmi jak potężne AP co najmniej jednego gracza - grałem w ten tytuł 17 razy i żadna rozgrywka nie trwała dłużej niż godzinę, niezależnie od tego, czy ktoś się dopiero uczył, czy znał już grę.
kolosm
Posty: 304
Rejestracja: 28 lip 2017, 20:27
Lokalizacja: Rybnik
Has thanked: 456 times
Been thanked: 53 times

Re: Pagan: Fate of Roanoke (Kasper Kjær Christiansen, Kåre Storgaard)

Post autor: kolosm »

U mnie się zdarzyło coś pod 2h i wynikało to właśnie z kminienia nad ruchem... przeważnie gra trwa bliżej 1,5h.
Nigdy nie zeszliśmy poniżej 1h, jednak jest tu sporo kombinacji, gra wydaje się na początku dość przewidywalna, jednak ma ukryte drugie dno :)
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10882
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3349 times
Been thanked: 3205 times

Re: Pagan: Fate of Roanoke (Kasper Kjær Christiansen, Kåre Storgaard)

Post autor: japanczyk »

Ja gralem pod półtorej godziny, ale to były pierwsze partie tych graczy
Kwestia nieumiejętnej gry gdzie wiedzma nie ma wystarczająco zeby wykonać rytual, a hunter zbiera wieśniaków i pali niewłaściwych
Awatar użytkownika
Michałku
Posty: 390
Rejestracja: 06 paź 2008, 18:20
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 16 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Pagan: Fate of Roanoke (Kasper Kjær Christiansen, Kåre Storgaard)

Post autor: Michałku »

A z zupełnie innej beczki - czy drugi druk czymś różni się od pierwszego? W razie jakbym chciał dorwać już teraz wersję angielską z drugiej ręki.
Ogólnopolskie Forum A Game Of Thrones
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4444
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1344 times
Been thanked: 843 times
Kontakt:

Re: Pagan: Fate of Roanoke (Kasper Kjær Christiansen, Kåre Storgaard)

Post autor: Hardkor »

Michałku pisze: 08 mar 2023, 20:00 A z zupełnie innej beczki - czy drugi druk czymś różni się od pierwszego? W razie jakbym chciał dorwać już teraz wersję angielską z drugiej ręki.
Jakieś chyba drobne poprawki błędów tylko
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
Awatar użytkownika
Nilis
Posty: 634
Rejestracja: 26 mar 2020, 13:35
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 239 times
Been thanked: 354 times

Re: Pagan: Fate of Roanoke (Kasper Kjær Christiansen, Kåre Storgaard)

Post autor: Nilis »

1,5 h na jedną rozgrywkę to też ogromna ilość czasu. Trochę to odrzuca. W taki Warhammer Inwazję albo Podboj nie ma szans tyle grać znając grę oczywiście.

Nie jest tak że po jakimś czasie np. 40 - 50min. Już widać że szala zwycięstwa przelewa się na czyjąś korzyść i dalsza gra to już dobijanie trupa albo łut szczęścia że wygrywając coś zjawiskowo spieprzy?
Osobiście często bardziej wolę pograć z ludźmi w planszówki, niż słuchać, co wydaje im się, że mają do powiedzenia. feniks_ciapek
minimati
Posty: 128
Rejestracja: 07 cze 2021, 04:32
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 80 times
Been thanked: 52 times

Re: Pagan: Fate of Roanoke (Kasper Kjær Christiansen, Kåre Storgaard)

Post autor: minimati »

Nilis pisze: 08 mar 2023, 20:15 1,5 h na jedną rozgrywkę to też ogromna ilość czasu. Trochę to odrzuca. W taki Warhammer Inwazję albo Podboj nie ma szans tyle grać znając grę oczywiście.
W Paganie jest dokładnie tak samo. Jeżeli znasz grę, to decyzje podejmujesz relatywnie szybko - to nie jest gigantyczne euro, w którym musisz przeliczyć 10 ruchów i sprawdzić, który da ci najwięcej punktów. Co runda ograniczają cię trzy zasoby: wolne pola na workerów, karty i wpływ. Opcje, które są nierealne do zrealizowania natychmiast obcinasz, a skupiasz się tylko na tych kilku możliwych. Odnośnie zarzutów co do czasu trwania gry, to moim zdaniem problemem jej tylko i wyłącznie archetyp "myśliciela", ale taki gracz będzie zamulał nad planszą przy każdym tytule.
Nilis pisze: 08 mar 2023, 20:15 Nie jest tak że po jakimś czasie np. 40 - 50min. Już widać że szala zwycięstwa przelewa się na czyjąś korzyść i dalsza gra to już dobijanie trupa albo łut szczęścia że wygrywając coś zjawiskowo spieprzy?
Niezależnie od tego po czyjej stronie maluje się potencjalna wygrana i jak bardzo przeciwnik jest "kopany", w grach tego typu istnieje zjawisko topdecku, które sprawia, że warto grać do końca, jeżeli gdzieś tam w talii znajduje się karta, która w danej sytuacji na stole ma na sobie napisane "wygraj grę".
Wosho
Posty: 1439
Rejestracja: 01 gru 2011, 13:15
Has thanked: 177 times
Been thanked: 141 times

Re: Pagan: Fate of Roanoke (Kasper Kjær Christiansen, Kåre Storgaard)

Post autor: Wosho »

karmazynowy pisze: 08 mar 2023, 07:56 Wczoraj miałem dziwną, 15-minutową rozgrywkę grając Wiedźmą. Po prostu Łowca wytypował sobie na dzień dobry jednego wieśniaka do odstrzału no i trafił, czysty przypadek, koniec gry. Nie zdążyłem mu przeszkodzić, ale nawet jeśli bym zdążył to prawdopodobnie od razu bym się zdradził rozpaczliwą akcją ratowania tego konkretnego wieśniaka.
W netrunnerze tez takie partie byly, pierwsza tura, kasa, rnd interface, makers eye, 3 agendy i pograne..
Eahl
Posty: 45
Rejestracja: 17 sie 2009, 21:56
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 7 times

Re: Pagan: Fate of Roanoke (Kasper Kjær Christiansen, Kåre Storgaard)

Post autor: Eahl »

Jest w ogole jakaś scena, społeczność Pagana? Jakieś turnieje, albo po prostu można się gdzieś umówić na granie?
minimati
Posty: 128
Rejestracja: 07 cze 2021, 04:32
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 80 times
Been thanked: 52 times

Re: Pagan: Fate of Roanoke (Kasper Kjær Christiansen, Kåre Storgaard)

Post autor: minimati »

Nie widziałem jeszcze żadnej grupy lokalnej społeczności, natomiast nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wzorem kolegów od Netrunnera taką założyć. Zdarza się komuś grywać w Warszawie i okolicach?
pawianlsm
Posty: 191
Rejestracja: 08 gru 2015, 18:26
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 27 times
Been thanked: 43 times

Re: Pagan: Fate of Roanoke (Kasper Kjær Christiansen, Kåre Storgaard)

Post autor: pawianlsm »

Jest niewielka grupa na FB, Panda jest administratorem. Coś czuję, że jak już gra będzie dostępna w Polsce to na grupie będzie duży boom :).

https://www.facebook.com/groups/635874148348975/
Wosho
Posty: 1439
Rejestracja: 01 gru 2011, 13:15
Has thanked: 177 times
Been thanked: 141 times

Re: Pagan: Fate of Roanoke (Kasper Kjær Christiansen, Kåre Storgaard)

Post autor: Wosho »

Mialbym conajmniej dwoch chetnych na jakies granie jak przyjdzie KS, bo kolega czeka.
kolosm
Posty: 304
Rejestracja: 28 lip 2017, 20:27
Lokalizacja: Rybnik
Has thanked: 456 times
Been thanked: 53 times

Re: Pagan: Fate of Roanoke (Kasper Kjær Christiansen, Kåre Storgaard)

Post autor: kolosm »

Grałem już kilka razy przez Tabletopię i w miarę to działa, choć nie ukrywam że TTS byłby lepszy. Jeśli ktoś ze śląska to można na żywo pograć:)
Eahl
Posty: 45
Rejestracja: 17 sie 2009, 21:56
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 7 times

Re: Pagan: Fate of Roanoke (Kasper Kjær Christiansen, Kåre Storgaard)

Post autor: Eahl »

pawianlsm pisze: 04 kwie 2023, 12:05 Jest niewielka grupa na FB, Panda jest administratorem. Coś czuję, że jak już gra będzie dostępna w Polsce to na grupie będzie duży boom :).

https://www.facebook.com/groups/635874148348975/
A nie jest? Wydawalo mi się, że można kupić spokojnie (oczywiście wersje eng, pl w przypadku tej gry to jednak abominacja jest)
Awatar użytkownika
mckil
Posty: 598
Rejestracja: 13 cze 2008, 18:44
Lokalizacja: Ostrołęka
Has thanked: 49 times
Been thanked: 57 times

Re: Pagan: Fate of Roanoke (Kasper Kjær Christiansen, Kåre Storgaard)

Post autor: mckil »

Eahl pisze: 05 kwie 2023, 09:29
pawianlsm pisze: 04 kwie 2023, 12:05 Jest niewielka grupa na FB, Panda jest administratorem. Coś czuję, że jak już gra będzie dostępna w Polsce to na grupie będzie duży boom :).

https://www.facebook.com/groups/635874148348975/
A nie jest? Wydawalo mi się, że można kupić spokojnie (oczywiście wersje eng, pl w przypadku tej gry to jednak abominacja jest)
A możesz rozwinąć czemu to abominacja?
pawianlsm
Posty: 191
Rejestracja: 08 gru 2015, 18:26
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 27 times
Been thanked: 43 times

Re: Pagan: Fate of Roanoke (Kasper Kjær Christiansen, Kåre Storgaard)

Post autor: pawianlsm »

Też jestem ciekaw 😉. Nie jest dostępna, w sklepie można kupić, ale idzie drugi print który będzie dopiero maj/czerwiec bo dopiero płynie do sklepów z kickstartera.
ODPOWIEDZ