Zimna Wojna / Twilight Struggle (Ananda Gupta, Jason Matthews)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6451
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 583 times
Been thanked: 936 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna (Ananda Gupta, Jason Matthews)

Post autor: Odi »

Tak, zostały.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4631
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1024 times
Been thanked: 1940 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna (Ananda Gupta, Jason Matthews)

Post autor: warlock »

Odi pisze: 09 gru 2022, 20:25 IMHO to najlepsze wydanie TS na rynku.
... tyyyyle tylko, że wersja Barda zawiera dodatkowe polskie promo karty, podkładkę na karty odrzucone/usunięte, a także obszerny FAQ z tyłu instrukcji (czego nie ma nawet wersja oryginalna), także czynników wyboru jest kilka... ;) No i jest w małym kompaktowym pudle.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6451
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 583 times
Been thanked: 936 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna (Ananda Gupta, Jason Matthews)

Post autor: Odi »

Odnoszę się do wordingu kart i poprawek w instrukcji, stąd taka opinia. Ale oczywiście każdy sam decyduje ba czym mu zależy. Po prostu ze swej strony zapewniam, że zespół który nad tym TS'2021 pracował, dopieścił go najlepiej, jak potrafił :)
copychef
Posty: 123
Rejestracja: 13 sty 2019, 09:51
Has thanked: 97 times
Been thanked: 48 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna (Ananda Gupta, Jason Matthews)

Post autor: copychef »

W jaki sposób stwierdzić, z którego druku Phalanxowego jest gra? Widzę na zdjęciach, że niektóre egzemplarze mają prostokątne logo Phalanxa, a niektóre okrągłe - czyżby to drugie było wyznacznikiem najnowszej edycji? Czy z tyłu pudełka jest może jakaś informacja o roku druku? Pytam, bo przed zakupem chciałbym wysłać zapytanie do sklepu.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6451
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 583 times
Been thanked: 936 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna (Ananda Gupta, Jason Matthews)

Post autor: Odi »

Wersja z okrągłym logiem jest najnowsza.
Awatar użytkownika
sopel82
Posty: 470
Rejestracja: 17 lis 2022, 11:07
Has thanked: 154 times
Been thanked: 157 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna (Ananda Gupta, Jason Matthews)

Post autor: sopel82 »

bisk pisze: 19 gru 2022, 10:00 Przy okazji... ktoś coś słyszał o dodruku dodatku "Godzina zero" ?
Jak pytałem 2 miesiące temu to dostałem odpowiedź, że rozważają dodruk, ale decyzja jeszcze nie zapadła.
sprzedam / bgg contribs / “an’ it harm none, do what ye will”
Abiger
Posty: 267
Rejestracja: 28 lut 2006, 12:29
Lokalizacja: Legionowo/Siedlce
Has thanked: 46 times
Been thanked: 95 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna (Ananda Gupta, Jason Matthews)

Post autor: Abiger »

Panowie i Panie. Jakie macie odczucia co do gry, zwłaszcza jeśli ktoś miał okazje wrócić do tytułu po latach? Pytam, bo zagrałem dwa razy po wieeelu latach przerwy (mam wydanie oryginalne, 2nd printing). Napaliłem się na ten powrót strasznie, przekoszulkowałem karty w premium, zakupiłem tacki na żetony z GMT, żetoniki ładnie pozaokrąglałem przycinareczką, słowem przygotowałem się na ucztę i ... czuję mocny zawód.

Z jednej strony wróciło to miłe uczycie uczestniczenia w najważniejszych, historycznych wydarzeniach , ekscytacja przy próbach przewrotów i kombinowania jak wymaksować punktowania i przechytrzyć przeciwnika, z drugiej po ósmej turze byłem już zwyczajnie wymęczony i zniechęcony.

Nie będę pisał, że pewnie przez te -/+ 10 lat od poprzednich partii ja się zmieniłem, bo to truizm, ale zastanawiam się na ile zmieniły się planszówki w jakie mocno grałem przez ten czas, że TS nie dało mi już tej frajdy co kiedyś. Zwłaszcza oceniając czas potrzebny do pełnej rozgrywki. Wiem, że wprawa i znajomość kart pozwala znaczenie zejść z czasem grania, ale chyba niespecjalnie mam ochotę dawać grze te dwie-trzy kolejne szanse dla złapania właściwej płynności rozgrywki.

Dodam, że byłem świeżo po kilku partiach Watergate i na pewnym bazowym poziomie obie gry dostarczają podobnych wrażeń - mamy przeciąganie liny podlane bardzo klimatycznym sosem uczestniczenia w w pewnych procesach historycznych, czy też ich innego kształtowania. Przy czym Watergate jest przyjemnie krótka i nie wymaga całego wieczoru.

Słowem, mam odczucie, że TS jest zbyt długa względem tego co oferuje. Jest tu jakaś grupa wsparcia, która mi wyjaśni, gdzie popełniłem błąd? :wink:
Ostatnio zmieniony 04 mar 2023, 17:28 przez Abiger, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Elo
Posty: 205
Rejestracja: 24 sty 2018, 18:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 210 times
Been thanked: 91 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna (Ananda Gupta, Jason Matthews)

Post autor: Elo »

W skrócie. Skrót od Twilight Struggle to TS a nie TI :wink:
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5599
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 782 times
Been thanked: 1225 times
Kontakt:

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna (Ananda Gupta, Jason Matthews)

Post autor: mat_eyo »

Jeśli podoba Ci się sam system, ale gra jest za długa, to spróbuj TS: Red Sea. Ma swoje problemy, ale jest to duży TS skondensowany do dwóch tur i dwóch obszarów, do zagrania w godzinę.
dave8
Posty: 744
Rejestracja: 01 sty 2017, 16:51
Has thanked: 70 times
Been thanked: 93 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna (Ananda Gupta, Jason Matthews)

Post autor: dave8 »

Dla mnie dalej to fenomenalna gra gdzie napięcie jest non stop na bardzo wysokim poziomie. Bardzo mi się to podoba.
Chętnie wracam co jakiś czas.
Wciąż jest to jedno z moich 10/10.
Jedyny mankament to łatwiej zagrać teraz partię online.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6451
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 583 times
Been thanked: 936 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna (Ananda Gupta, Jason Matthews)

Post autor: Odi »

Abiger pisze: 04 mar 2023, 13:06 Panowie i Panie. Jakie macie odczucia co do gry, zwłaszcza jeśli ktoś miał okazje wrócić do tytułu po latach? [...]
Słowem, mam odczucie, że TS jest zbyt długa względem tego co oferuje. Jest tu jakaś grupa wsparcia, która mi wyjaśni, gdzie popełniłem błąd? :wink:
Myślę, że wady TS każdy zna: losowość w różnych niepotrzebnych miejscach, czas trwania, konieczność poznania gry (kart) na wylot do sensownej rozgrywki.
W zamian dostaje się iście epicką opowieść o bardzo burzliwym i chyba wciąż jeszcze bliskim każdemu fragmencie historii.

Właściwie nie ma innej gry o tym temacie i
tak szerokim zakresie, co tylko pokazuje, że temat przez dlugie lata uznano za wyczerpany. Natomiast mechanicznie to owszem, lepsze jest i 1960: The Making of President, i Wir Sind das Volk, a pod pewnymi wzgledami również Europe Divided. Powiem szczerze, że nawet Imperial Struggle jest krokiem naprzód (pomimo zarzutow o niezbalansowanie). I do tych gier mocno namawiam :)
Kiler
Posty: 121
Rejestracja: 07 sie 2010, 18:26
Lokalizacja: Starachowice/Warszawa/Wałcz/Piła/Stargard
Has thanked: 4 times
Been thanked: 24 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna (Ananda Gupta, Jason Matthews)

Post autor: Kiler »

Odi pisze: 04 mar 2023, 17:56
Abiger pisze: 04 mar 2023, 13:06 Panowie i Panie. Jakie macie odczucia co do gry, zwłaszcza jeśli ktoś miał okazje wrócić do tytułu po latach? [...]
Słowem, mam odczucie, że TS jest zbyt długa względem tego co oferuje. Jest tu jakaś grupa wsparcia, która mi wyjaśni, gdzie popełniłem błąd? :wink:
Myślę, że wady TS każdy zna: losowość w różnych niepotrzebnych miejscach, czas trwania, konieczność poznania gry (kart) na wylot do sensownej rozgrywki.
W zamian dostaje się iście epicką opowieść o bardzo burzliwym i chyba wciąż jeszcze bliskim każdemu fragmencie historii.

Właściwie nie ma innej gry o tym temacie i
tak szerokim zakresie, co tylko pokazuje, że temat przez dlugie lata uznano za wyczerpany. Natomiast mechanicznie to owszem, lepsze jest i 1960: The Making of President, i Wir Sind das Volk, a pod pewnymi wzgledami również Europe Divided. Powiem szczerze, że nawet Imperial Struggle jest krokiem naprzód (pomimo zarzutow o niezbalansowanie). I do tych gier mocno namawiam :)
Takie coś wyszło niedawno i opis sugeruje, że to właśnie coś w temacie i zakresie : )
https://boardgamegeek.com/boardgame/314 ... s-midnight
Spoiler:
selektor
Posty: 36
Rejestracja: 29 sty 2021, 16:36
Has thanked: 19 times
Been thanked: 46 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna (Ananda Gupta, Jason Matthews)

Post autor: selektor »

Napaliłem się na 2 Minutes to Midnight jednak w internetowych recenzjach tej gry od Hiszpanii po Stany Zjednoczone przewija się jeden główny motyw, czyli koszmarnie opisane zasady. Stuart Tonge robi naprawdę ciekawe gry, ale ogarnianie zasad jego gier jest już dla naprawdę wytrwałych, szczególnie tuż po wydaniu gry.
Abiger
Posty: 267
Rejestracja: 28 lut 2006, 12:29
Lokalizacja: Legionowo/Siedlce
Has thanked: 46 times
Been thanked: 95 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna (Ananda Gupta, Jason Matthews)

Post autor: Abiger »

Dzięki za wszystkie wypowiedzi, głosy i propozycje. TS zostanie u mnie na półce, mimo zawiedzionej po latach miłości mam do tego tytułu i tego charakterystycznego pudełka sentyment. Przyjrzę się wskazanym propozycjom i może coś się wypróbuje.
dewnil
Posty: 50
Rejestracja: 06 mar 2013, 17:19
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna (Ananda Gupta, Jason Matthews)

Post autor: dewnil »

Nowy turniej - Polska Liga TS

Dwa lata temu graliśmy Mistrzostwa Polski online. Rok temu udało się spotkać na żywo, ale oczywiście nie wszyscy mogli dotrzeć. W tym roku, zanim znowu spotkamy się na żywo na IMP, razem z Arkiem Sitkowskim postanowiliśmy zorganizować Polską Ligę TS.
Organizuje głównie Arek - ja tylko doradzam i zapewniam marketing :-)

Gramy online, od kwietnia do końca września, zapisy do 24.03.
Żeby uatrakcyjnić rywalizację, turniej będzie z nagrodami (i niedużym wpisowym, żeby było z czego nagrody ufundować).

Regulamin turnieju:
https://docs.google.com/document/d/1i8q ... T1YQog8YBA

Kto chętny i bez lektury, link do rejestracji:
https://forms.gle/rYpRBD6u5i8TncCq8
Atk
Posty: 1393
Rejestracja: 01 kwie 2020, 16:33
Has thanked: 493 times
Been thanked: 284 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna (Ananda Gupta, Jason Matthews)

Post autor: Atk »

Dorosłem do kupienia gry 2 osobowej i padło na zimna wojnę

Powiedzcie proszę, która edycję? Bo widzę tego trochę po olx i innych internetach
Bard, phalanx czy obojętnie bo to jest to samo. Może któraś ma błędu czy coś na co warto zwrócić uwagę

Thx
Awatar użytkownika
sopel82
Posty: 470
Rejestracja: 17 lis 2022, 11:07
Has thanked: 154 times
Been thanked: 157 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna (Ananda Gupta, Jason Matthews)

Post autor: sopel82 »

Atk pisze: 08 mar 2023, 17:00 Dorosłem do kupienia gry 2 osobowej i padło na zimna wojnę

Powiedzcie proszę, która edycję? Bo widzę tego trochę po olx i innych internetach
Bard, phalanx czy obojętnie bo to jest to samo. Może któraś ma błędu czy coś na co warto zwrócić uwagę
Praktycznie bez błędów jest najnowsza edycja Phalanxa (uważaj kupując na olx, bo pierwszy druk phalanxa miał błędy, a jesli dobrze pamietam to nawet na pudełku nie ma roku wydania :/), ale wielu osobom nie podoba się zmiana słownictwa dla niektórych rzeczy oraz niektórzy wolą plansze Bardową.
sprzedam / bgg contribs / “an’ it harm none, do what ye will”
Atk
Posty: 1393
Rejestracja: 01 kwie 2020, 16:33
Has thanked: 493 times
Been thanked: 284 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna (Ananda Gupta, Jason Matthews)

Post autor: Atk »

sopel82 pisze: 08 mar 2023, 17:03
Atk pisze: 08 mar 2023, 17:00 Dorosłem do kupienia gry 2 osobowej i padło na zimna wojnę

Powiedzcie proszę, która edycję? Bo widzę tego trochę po olx i innych internetach
Bard, phalanx czy obojętnie bo to jest to samo. Może któraś ma błędu czy coś na co warto zwrócić uwagę
Praktycznie bez błędów jest najnowsza edycja Phalanxa (uważaj kupując na olx, bo pierwszy druk phalanxa miał błędy, a jesli dobrze pamietam to nawet na pudełku nie ma roku wydania :/), ale wielu osobom nie podoba się zmiana słownictwa dla niektórych rzeczy oraz niektórzy wolą plansze Bardową.
Wygląd i nazwy nie robią różnicy. Siadac będziemy pierwszy raz do tej gry, więc nie ma do czego porównywać.

Czyli szukać wersji Phalanx z dodruku?
Awatar użytkownika
sopel82
Posty: 470
Rejestracja: 17 lis 2022, 11:07
Has thanked: 154 times
Been thanked: 157 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna (Ananda Gupta, Jason Matthews)

Post autor: sopel82 »

Atk pisze: 08 mar 2023, 17:14 Wygląd i nazwy nie robią różnicy. Siadac będziemy pierwszy raz do tej gry, więc nie ma do czego porównywać.
Ja mam teraz tą wersję najnowszą Phalanxową i jest ok. Nie wpadłem na błędy, a to co było wcześniej zostało poprawione (sprawdzałem). Tak naprawdę to prosta gra jeśli chodzi o wykonanie i wydanie (plansza, karty, trochę kartonowych żetonów), to dużych różnic między wydaniami nie znajdziesz.

Co do wersji, każda obecna w sklepie będzie raczej dobra, np. na aleplanszowki masz dobre promo https://aleplanszowki.pl/strategiczne/4 ... 08498.html. Jak jeszcze skorzystasz z kogoś zniżki tutaj to będzie naprawdę fajna cena za nówkę.
sprzedam / bgg contribs / “an’ it harm none, do what ye will”
Awatar użytkownika
sopel82
Posty: 470
Rejestracja: 17 lis 2022, 11:07
Has thanked: 154 times
Been thanked: 157 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna (Ananda Gupta, Jason Matthews)

Post autor: sopel82 »

Jakby ktoś nie chciał już czekać na dodruk Godzina Zero, który nie wiadomo czy w ogóle będzie, to można kupić w 3trolle za 140zl. Nie wiem skąd to mają, ale wyglada, że wciąż dostępne. https://3trolle.pl/17211-twilight-strug ... _search=fs
sprzedam / bgg contribs / “an’ it harm none, do what ye will”
Bearhug
Posty: 1
Rejestracja: 10 sty 2023, 18:06

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna (Ananda Gupta, Jason Matthews)

Post autor: Bearhug »

sopel82 pisze: 27 mar 2023, 18:29 Jakby ktoś nie chciał już czekać na dodruk Godzina Zero, który nie wiadomo czy w ogóle będzie, to można kupić w 3trolle za 140zl. Nie wiem skąd to mają, ale wyglada, że wciąż dostępne. https://3trolle.pl/17211-twilight-strug ... _search=fs

Rozumiem, że mogę dołożyć ten dodatek do drugiej edycji Phalanxa- po prostu nie biorąc pod uwagę erraty i poprawionych kart?
mk20336
Posty: 1549
Rejestracja: 02 sty 2019, 09:46
Has thanked: 72 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna (Ananda Gupta, Jason Matthews)

Post autor: mk20336 »

Storage Solutions for Twilight & Imperial Struggle

Przedstawiam dzisiaj materiał o rozwiązaniach do przechowywania komponentów gier (tzw. "Storage Solutions") dla tytułów z rodziny Twilight & Imperial Struggle. Zapraszam do materiału!

LINK: Storage Solutions for Twilight & Imperial Struggle

Obrazek
Mój blog, serdecznie zapraszam!
https://theboardgameschronicle.com/
FB1
Posty: 67
Rejestracja: 10 wrz 2015, 21:46
Been thanked: 2 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna (Ananda Gupta, Jason Matthews)

Post autor: FB1 »

termometr pisze: 31 lip 2022, 14:11 Tak to wygląda w najnowszym wydaniu:
Obrazek
Przecież to wygląda koszmarnie, kto wpadł na taki pomysł? Czarna czcionka zlewa się tłem, dramat normalnie. GMT od dawna robiło te żetony na białym tle, Bard tak samo (w ślad za GMT). Może tę wpadkę uda się jakoś naprostować - może przy okazji dodruku Godziny Zero Phalanx dorzuci te dwa żetony wydrukowane na białym tle tak, jak być powinno od początku?

Wiem wiem, że w trakcie gry nie są często używane, ale od samego patrzenia bolą zęby :?
HeWhoSawTheDeep
Posty: 35
Rejestracja: 01 gru 2018, 10:44
Has thanked: 17 times
Been thanked: 16 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna (Ananda Gupta, Jason Matthews)

Post autor: HeWhoSawTheDeep »

Okropne:/
A zastanawiałem się nad wymianą wersji Barda na najnowszą by mieć kompatybilne rewersy i kupić dodatek bez bawienia się w nieprzezroczyste koszulki.
Widzę jednak, że tyle doszło zmian w projekcie planszy i żetonów, że gra traci zamiast zyskiwać.
Awatar użytkownika
Comandante
Posty: 572
Rejestracja: 21 lip 2004, 15:49
Has thanked: 6 times
Been thanked: 22 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna (Ananda Gupta, Jason Matthews)

Post autor: Comandante »

[/quote]

Przecież to wygląda koszmarnie, kto wpadł na taki pomysł?


[/quote]

Czasami odpowiedź jest już po drugiej stronie żetonu. Próbowaliście odwrócić?

Dodam jeszcze, że te żetony zostały wprowadzone specjalnie w naszej wersji bo w brakowało takowych w gmt i czasami jak się zagrało drugą kartę na kosmos to nie było jak tego zaznaczać. ;)
ODPOWIEDZ