Northgard (Adrian Dinu)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Heubuder
Posty: 5
Rejestracja: 18 mar 2020, 15:11
Has thanked: 4 times
Been thanked: 1 time

Re: Northgard (Adrian Dinu)

Post autor: Heubuder »

Haisenberg83 pisze: 26 lut 2023, 16:22 Jak to jest faktycznie z potrzebnym miejscem na stole? Czy przy 4 graczach potrzebny jest ogromny blat czy wcale nie jest tak źle i np 80x150 będzie całkiem spoko?
Nie jest źle, będzie spoko. Gra nie zajmuje nadzwyczaj dużo powierzchni, choć trochę to zależy od kierunku rozbudowy mapy przez graczy.
CrossSleet
Posty: 291
Rejestracja: 17 gru 2013, 15:02
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 41 times
Been thanked: 61 times

Re: Northgard (Adrian Dinu)

Post autor: CrossSleet »

Grałem i mi się osobiście bardzo podoba wstępnie (1 gra na 2 osoby). Właśnie szukałem takiego 4x/area control, który byłby łatwiejszy i mniej wymagający od Heroes Of Land, Air and Sea lub Eclipse.

Fajna gra, żeby sobie po prostu usiąść i zagrać, nawet po bardziej męczącym dniu. Następnym razem spróbuję ze Sworami i zobaczymy jak pójdzie.
flissak
Posty: 266
Rejestracja: 29 maja 2021, 23:12
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 79 times
Been thanked: 46 times

Re: Northgard (Adrian Dinu)

Post autor: flissak »

Najpopularniejsza planszówka, o dwie długości wyprzedzająca resztę stawki według Planszeo :shock:
Awatar użytkownika
Seraphic_Seal
Posty: 808
Rejestracja: 28 lis 2021, 20:44
Has thanked: 286 times
Been thanked: 190 times

Re: Northgard (Adrian Dinu)

Post autor: Seraphic_Seal »

flissak pisze: 06 mar 2023, 08:40 Najpopularniejsza planszówka, o dwie długości wyprzedzająca resztę stawki według Planszeo :shock:
W jakim sensie o dwie długości? Bo nie widzę na stronie żadnego parametru, tylko że jest na pierwszym miejscu
Na forum wchodzę głównie 7-15:30 w dni robocze.
Osoby odpowiedzialne za produkcję i dystrybucję monopoly w 2024r. powinny być osądzone za zbrodnie wojenne. 90 minut bezdecyzyjnego rzucania 2k6.
flissak
Posty: 266
Rejestracja: 29 maja 2021, 23:12
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 79 times
Been thanked: 46 times

Re: Northgard (Adrian Dinu)

Post autor: flissak »

Seraphic_Seal pisze: 06 mar 2023, 09:44 W jakim sensie o dwie długości? Bo nie widzę na stronie żadnego parametru, tylko że jest na pierwszym miejscu
Źródłem jest Kaczmar, który z nimi współpracuje. W ostatnim filmie dotyczącym najgorętszych tytułów o tym wspominał. Pani z Planszeo w ostatniej domówce u Kaczmara też najbardziej nakręcona właśnie na tę grę i zapewnia, że nikt z zewnątrz nie mógł gmerać przy statystykach popularności(ja jej wierzę).
kolosm
Posty: 304
Rejestracja: 28 lip 2017, 20:27
Lokalizacja: Rybnik
Has thanked: 456 times
Been thanked: 53 times

Re: Northgard (Adrian Dinu)

Post autor: kolosm »

Wczoraj rozegrałem druga partię tym razem na 4os (wcześniej na 3), kolejny raz bez bestii.
Mam dokładnie to czego oczekiwałem: szybkie, przyjemne 4X. Gra działa bardzo sprawnie, akcje są błyskawiczne, brak praktycznie downtime. Idealna do zagrania z synami lub kumplami do piwa / relaxu.
Daje mi znacznie więcej funu niż clash of cultures, który dłuży się niemiłosiernie. A jeśli zapragnę poważnej partii na długie godziny to wbijają Zakazane Gwiazdy.
Dodatki już zamówione także będzie zbierane na full.
Awatar użytkownika
Seraphic_Seal
Posty: 808
Rejestracja: 28 lis 2021, 20:44
Has thanked: 286 times
Been thanked: 190 times

Re: Northgard (Adrian Dinu)

Post autor: Seraphic_Seal »

A próbował ktoś od pierwszej rozgrywki grać z potworami? To bardzo zły pomysł? xd

Odfoliowałem wczoraj swój egzemplarz. Mechanicznie zapowiada się bardzo dobrze, ogólna jakość komponentów też super (grube żetony budynków i super kafle).
Gra, pomimo bycia dość prostą pod względem mechaniki, miała okazję stworzyć naprawdę fajny klimat. Ale w paru miejscach (przynajmniej w moim odczuciu) mocno zmarnowano potencjał. Być może przeniesione 1:1 z gry komputerowej, nie wiem.
Co mi tam nie do końca gra?
- niektóre nazewnictwo. Może i niektórzy z najbardziej znanych wikingów byli rzeczywiście królami Danii czy innej Norwegii, ale budowla "ołtarz królów" imo jakoś średnio wpasowuje się w klimat wikingów. Chociaż może jest to jakieś nawiązanie do warcrafta 3 xdd Tak samo karta "ratusz". Serio? Ogólnie karty rozwoju też mogły być nieco ciekawsze pod względem nazewnictwa.
- figurki. Do wojowników się nie przyczepię - jak na ilość i skalę są całkiem ok. Ale stwory? Nie wiem, jakoś kojarzą mi się bardziej z figurkami do zabawy, niż z elementami planszówki. Pewnie trochę wina próby przeniesienia stylistyki oryginału.
Na forum wchodzę głównie 7-15:30 w dni robocze.
Osoby odpowiedzialne za produkcję i dystrybucję monopoly w 2024r. powinny być osądzone za zbrodnie wojenne. 90 minut bezdecyzyjnego rzucania 2k6.
CrossSleet
Posty: 291
Rejestracja: 17 gru 2013, 15:02
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 41 times
Been thanked: 61 times

Re: Northgard (Adrian Dinu)

Post autor: CrossSleet »

kolosm pisze: 06 mar 2023, 12:36 Wczoraj rozegrałem druga partię tym razem na 4os (wcześniej na 3), kolejny raz bez bestii.
Mam dokładnie to czego oczekiwałem: szybkie, przyjemne 4X. Gra działa bardzo sprawnie, akcje są błyskawiczne, brak praktycznie downtime. Idealna do zagrania z synami lub kumplami do piwa / relaxu.
Daje mi znacznie więcej funu niż clash of cultures, który dłuży się niemiłosiernie. A jeśli zapragnę poważnej partii na długie godziny to wbijają Zakazane Gwiazdy.
Dodatki już zamówione także będzie zbierane na full.
Gdzie są dostępne dodatki? Nie widziałem nigdzie
kolosm
Posty: 304
Rejestracja: 28 lip 2017, 20:27
Lokalizacja: Rybnik
Has thanked: 456 times
Been thanked: 53 times

Re: Northgard (Adrian Dinu)

Post autor: kolosm »

CrossSleet pisze: 08 mar 2023, 18:18 Gdzie są dostępne dodatki?
Na stronie Czachy trwa jeszcze 9dni przed sprzedaż, zostało ich ciut ponad 100....
https://czachagames.pl/northgard-niezba ... pustkowia/
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 573 times
Been thanked: 1028 times

Re: Northgard (Adrian Dinu)

Post autor: RUNner »

Miałem pozostać przy samej podstawce, ale po przeczytaniu instrukcji obu dodatków, uznałem, że muszę je mieć :) W podstawkę jeszcze nie grałem, ale nie pierwszy raz kupuję dodatki zupełnie w ciemno. Liczę, że gra mi się spodoba, bo grałem trochę na kompie, a adaptacja wygląda na bardzo sensowną.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
CrossSleet
Posty: 291
Rejestracja: 17 gru 2013, 15:02
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 41 times
Been thanked: 61 times

Re: Northgard (Adrian Dinu)

Post autor: CrossSleet »

RUNner pisze: 10 mar 2023, 11:54 Miałem pozostać przy samej podstawce, ale po przeczytaniu instrukcji obu dodatków, uznałem, że muszę je mieć :) W podstawkę jeszcze nie grałem, ale nie pierwszy raz kupuję dodatki zupełnie w ciemno. Liczę, że gra mi się spodoba, bo grałem trochę na kompie, a adaptacja wygląda na bardzo sensowną.
Moim zdaniem adaptacja gry jest "taka se" - mechanicznie nie ma podobnych odczuć jak w grze. Plus tłumaczenie... w grze PC był folklor z tego co pamietam, tu jest wiedza :)

Jednak jako gra planszowa sama w sobie jest świetna moim zdaniem.
Awatar użytkownika
Elrond
Posty: 193
Rejestracja: 26 lut 2013, 12:51
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 6 times
Been thanked: 25 times

Re: Northgard (Adrian Dinu)

Post autor: Elrond »

Ja po obejrzeniu recenzji i przykładowych rozgrywek, kupiłem grę w ciemno. Brakowało mi właśnie "lekkiego" 4X i Nortghard wpisuje się w to idealnie. Rozgrywka szybka i przyjemna, idealna do pogrania z dziećmi, czy z kumplami do piwka. Czasami trzeba odpocząć od "mocnych" tytułów i jak ktoś szuka czegoś lżejszego i lubi klimat wikingów, to ta gra jest idealna. Jeśli ktoś dodatkowo grywa w wersję komputerową, to tym bardziej. Jedyne do czego bym się przyczepił to wygląd kafli. Są takie carcasonowe, monotematyczne. Nie podobają mi się za bardzo i nie pasują do komputerowej wersji. Jeśli chodzi o grafiki na kartach to są miodzio i wzięte z wersji komp.
Dlatego też uważam, że 2 dodatki to taki must have. Z jednej strony dostajemy przywódców klanów, z drugiej właśnie nowe kafelki, które przynajmniej są inne i bardziej klimatyczne. Plus parę mocniejszych stworów.
Awatar użytkownika
Seraphic_Seal
Posty: 808
Rejestracja: 28 lis 2021, 20:44
Has thanked: 286 times
Been thanked: 190 times

Re: Northgard (Adrian Dinu)

Post autor: Seraphic_Seal »

CrossSleet pisze: 10 mar 2023, 15:12 Plus tłumaczenie... w grze PC był folklor z tego co pamietam, tu jest wiedza :)
Tłumaczenie gry komputerowej i gry planszowej na polski to na 99% były niezależne dzieła, inne osoby za to odpowiedzialne.
W angielskiej wersji gry komputerowej jest to "lore" (w angielskiej wersji planszówki pewnie też), więc tłumaczenie "wiedza" jest całkiem ok.
Na forum wchodzę głównie 7-15:30 w dni robocze.
Osoby odpowiedzialne za produkcję i dystrybucję monopoly w 2024r. powinny być osądzone za zbrodnie wojenne. 90 minut bezdecyzyjnego rzucania 2k6.
Awatar użytkownika
Bart Henry
Posty: 961
Rejestracja: 15 sie 2013, 19:59
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 134 times
Been thanked: 664 times

Re: Northgard (Adrian Dinu)

Post autor: Bart Henry »

Seraphic_Seal pisze: 12 mar 2023, 16:50
CrossSleet pisze: 10 mar 2023, 15:12 Plus tłumaczenie... w grze PC był folklor z tego co pamietam, tu jest wiedza :)
Tłumaczenie gry komputerowej i gry planszowej na polski to na 99% były niezależne dzieła, inne osoby za to odpowiedzialne.
W angielskiej wersji gry komputerowej jest to "lore" (w angielskiej wersji planszówki pewnie też), więc tłumaczenie "wiedza" jest całkiem ok.
Gra planszowa tworzona na podstawie jakiegokolwiek tworu kultury powinna być tłumaczona w oparciu o istniejące tłumaczenie. Siadając do Diuny oczekujesz, że czerw będzie czerwiem, a nie robakiem, tak samo wiedza nie powinna zastępować folkloru w Northgardzie.
Awatar użytkownika
Seraphic_Seal
Posty: 808
Rejestracja: 28 lis 2021, 20:44
Has thanked: 286 times
Been thanked: 190 times

Re: Northgard (Adrian Dinu)

Post autor: Seraphic_Seal »

Bart Henry pisze: 12 mar 2023, 17:11 Gra planszowa tworzona na podstawie jakiegokolwiek tworu kultury powinna być tłumaczona w oparciu o istniejące tłumaczenie. Siadając do Diuny oczekujesz, że czerw będzie czerwiem, a nie robakiem, tak samo wiedza nie powinna zastępować folkloru w Northgardzie.
No powinna. A jak jest każdy widzi. Najwidoczniej dobry tłumacz, który nie dość że w miarę ogarnia gry planszowe, żeby to tłumaczenie jakoś wyglądało, i w dodatku przynajmniej spędzi pół godziny na wiki gry komputerowej (bo pewnie jest polska wiki northgardu?) to już za duże oczekiwania.
Elrond pisze: 11 mar 2023, 12:23 Jedyne do czego bym się przyczepił to wygląd kafli. Są takie carcasonowe, monotematyczne. Nie podobają mi się za bardzo i nie pasują do komputerowej wersji.
Też uważam, że są mocno monotematyczne i dość nudne. Chyba ich wygląd miał nawiązywać do tego zegara pór roku z gry komputerowej, gdzie kwadraty w takim odcieniu zieleni symbolizowały lato
Na forum wchodzę głównie 7-15:30 w dni robocze.
Osoby odpowiedzialne za produkcję i dystrybucję monopoly w 2024r. powinny być osądzone za zbrodnie wojenne. 90 minut bezdecyzyjnego rzucania 2k6.
profes79
Posty: 422
Rejestracja: 28 gru 2008, 18:16
Has thanked: 34 times
Been thanked: 133 times

Re: Northgard (Adrian Dinu)

Post autor: profes79 »

Bart Henry pisze: 12 mar 2023, 17:11
Seraphic_Seal pisze: 12 mar 2023, 16:50
CrossSleet pisze: 10 mar 2023, 15:12 Plus tłumaczenie... w grze PC był folklor z tego co pamietam, tu jest wiedza :)
Tłumaczenie gry komputerowej i gry planszowej na polski to na 99% były niezależne dzieła, inne osoby za to odpowiedzialne.
W angielskiej wersji gry komputerowej jest to "lore" (w angielskiej wersji planszówki pewnie też), więc tłumaczenie "wiedza" jest całkiem ok.
Gra planszowa tworzona na podstawie jakiegokolwiek tworu kultury powinna być tłumaczona w oparciu o istniejące tłumaczenie. Siadając do Diuny oczekujesz, że czerw będzie czerwiem, a nie robakiem, tak samo wiedza nie powinna zastępować folkloru w Northgardzie.
I tu wchodzi Łoziński cały na biało, z Wolanami i Piaskalami. To raz. Dwa - mogą w grę wchodzić prawa autorskie. Trzy - naprawdę jest to drobna różnica; jeśli już się czegoś czepiać to właśnie błędnego tłumaczenia "lore" jako "folklor" w wersji komputerowej.
CrossSleet pisze: 10 mar 2023, 15:12
RUNner pisze: 10 mar 2023, 11:54 Miałem pozostać przy samej podstawce, ale po przeczytaniu instrukcji obu dodatków, uznałem, że muszę je mieć :) W podstawkę jeszcze nie grałem, ale nie pierwszy raz kupuję dodatki zupełnie w ciemno. Liczę, że gra mi się spodoba, bo grałem trochę na kompie, a adaptacja wygląda na bardzo sensowną.
Moim zdaniem adaptacja gry jest "taka se" - mechanicznie nie ma podobnych odczuć jak w grze. Plus tłumaczenie... w grze PC był folklor z tego co pamietam, tu jest wiedza :)

Jednak jako gra planszowa sama w sobie jest świetna moim zdaniem.
Według mnie przełożenie gry komputerowej na planszę wyszło całkiem spoko - do tego stopnia, że po pary partyjkach później bez problemu odnalazłem się w dosyć nietypowym RTS jakim jest wersja komputerowa. Zdanie o grze mam takie same :)
Awatar użytkownika
Bart Henry
Posty: 961
Rejestracja: 15 sie 2013, 19:59
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 134 times
Been thanked: 664 times

Re: Northgard (Adrian Dinu)

Post autor: Bart Henry »

profes79 pisze: 13 mar 2023, 06:43 I tu wchodzi Łoziński cały na biało, z Wolanami i Piaskalami. To raz. Dwa - mogą w grę wchodzić prawa autorskie. Trzy - naprawdę jest to drobna różnica; jeśli już się czegoś czepiać to właśnie błędnego tłumaczenia "lore" jako "folklor" w wersji komputerowej.
Wiadomo, że mając wybór nie weźmiesz jako wzór kontrowersyjnych tłumaczeń, szeroko krytykowanych przez fanów. Tak samo celowo nie skopiujesz błędów z gry, wynikających z ograniczeń samego silnika, typu "mieszkaniecs". No ale próbując przenieść grę komputerową na planszę, powinno się raczej zachować jak najwięcej charakterystyki oryginału. "Wiedza", jakkolwiek poprawna, jest odstępstwem od, według mnie, całkiem sprytnie użytego "folkloru". Dlaczego sprytnie? Bo nie wypacza niczego i jednoznacznie nawiazuje częścią nazwy do "lore". Szukając potem poradników, po graniu na polskiej wersji, "wiedza" byłaby automatycznie tłumaczona przez graczy jako "knowledge". "Wiedza tajemna", "tradycja ludowa" lub "wiedza ludowa" prawdopodobnie zepsułyby UI. Ja takie tłumaczenie szanuję, chociaż nieco wątpię, czy akurat tłumacz myślał tak, jak ja. ;)
profes79 pisze: 13 mar 2023, 06:43 Według mnie przełożenie gry komputerowej na planszę wyszło całkiem spoko - do tego stopnia, że po pary partyjkach później bez problemu odnalazłem się w dosyć nietypowym RTS jakim jest wersja komputerowa. Zdanie o grze mam takie same
Dla mnie zaś to był instabuy, bo komputerowego Nothgarda bardzo lubię, ale po przeczytaniu instrukcji odpuściłem, właśnie z racji tego, że mało jest tam gry. Może dodatki coś polepszą w tej sprawie. Chętnie zagram, ale z listy zakupowej wypadło.
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 573 times
Been thanked: 1028 times

Re: Northgard (Adrian Dinu)

Post autor: RUNner »

Golfang pisze: 13 mar 2023, 12:55 jakie protektory pasują do tej gry?
Ja używam Sloyca Magnum Copper.
Bart Henry pisze: 13 mar 2023, 08:20 Dla mnie zaś to był instabuy, bo komputerowego Nothgarda bardzo lubię, ale po przeczytaniu instrukcji odpuściłem, właśnie z racji tego, że mało jest tam gry. Może dodatki coś polepszą w tej sprawie. Chętnie zagram, ale z listy zakupowej wypadło.
Gra komputerowa nie jest zbyt zawiła i to samo można napisać o planszowej adaptacji, ale czy tutaj jest mało gry? Akcje są proste, ale ja to nazywam elegancją zasad. W grach z mechaniką area control całe mięso pojawia się w trakcie rozgrywki.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Tijaczer
Posty: 195
Rejestracja: 09 gru 2021, 09:34
Has thanked: 56 times
Been thanked: 17 times

Re: Northgard (Adrian Dinu)

Post autor: Tijaczer »

Czy dodatki w limitowanej przedsprzedaży czymś się będą różnić od zwykłego wydania po premierze?
dziku
Posty: 68
Rejestracja: 15 paź 2019, 20:50
Has thanked: 10 times
Been thanked: 8 times

Re: Northgard (Adrian Dinu)

Post autor: dziku »

Chyba wyłącznie ceną.
Tijaczer
Posty: 195
Rejestracja: 09 gru 2021, 09:34
Has thanked: 56 times
Been thanked: 17 times

Re: Northgard (Adrian Dinu)

Post autor: Tijaczer »

dziku pisze: 14 mar 2023, 01:12 Chyba wyłącznie ceną.
W sensie jest taniej? Czy podobnie było z podstawką, jeśli tak, to o ile cena wzrosła podstawki?
Awatar użytkownika
Seraphic_Seal
Posty: 808
Rejestracja: 28 lis 2021, 20:44
Has thanked: 286 times
Been thanked: 190 times

Re: Northgard (Adrian Dinu)

Post autor: Seraphic_Seal »

No właśnie, pamięta ktoś może cenę podstawki w przedsprzedaży? Bo chyba była?
Na forum wchodzę głównie 7-15:30 w dni robocze.
Osoby odpowiedzialne za produkcję i dystrybucję monopoly w 2024r. powinny być osądzone za zbrodnie wojenne. 90 minut bezdecyzyjnego rzucania 2k6.
tomg
Posty: 404
Rejestracja: 02 gru 2019, 00:00
Has thanked: 124 times
Been thanked: 159 times

Re: Northgard (Adrian Dinu)

Post autor: tomg »

Seraphic_Seal pisze: 14 mar 2023, 07:34 No właśnie, pamięta ktoś może cenę podstawki w przedsprzedaży? Bo chyba była?
200
Awatar użytkownika
Seraphic_Seal
Posty: 808
Rejestracja: 28 lis 2021, 20:44
Has thanked: 286 times
Been thanked: 190 times

Re: Northgard (Adrian Dinu)

Post autor: Seraphic_Seal »

tomg pisze: 14 mar 2023, 07:48
Seraphic_Seal pisze: 14 mar 2023, 07:34 No właśnie, pamięta ktoś może cenę podstawki w przedsprzedaży? Bo chyba była?
200
Czyli jakby sytuacja się powtórzyła, to dodatki w innych sklepach uda się kupić w podobnej cenie (może nawet trochę taniej) po premierze - bo może dojść darmowa wysyłka / jakiś rabat. Teraz podstawka jest za 205 w sklepach
Na forum wchodzę głównie 7-15:30 w dni robocze.
Osoby odpowiedzialne za produkcję i dystrybucję monopoly w 2024r. powinny być osądzone za zbrodnie wojenne. 90 minut bezdecyzyjnego rzucania 2k6.
kaem87
Posty: 44
Rejestracja: 31 gru 2015, 10:15
Has thanked: 6 times
Been thanked: 3 times

Re: Northgard (Adrian Dinu)

Post autor: kaem87 »

Tylko teraz pytanie czy dodatki (jeżeli sprzeda się cała pula z przedsprzedaży) trafią do sklepów ?
ODPOWIEDZ