Demeter - zasady pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Miszon
Posty: 2509
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1010 times
Been thanked: 492 times

Demeter - zasady pytania i wątpliwości

Post autor: Miszon »

Czy jest jakiś limit uzyskania korzyści z budynku w rundzie?
Przykładowo biorę kartę, która daje mi naukowca, ale mam wcześniej uniwersytet (czy jak tam się nazywa to niebieskie coś) - dzięki temu zamiast jednego, to zamalowuje dwóch. Ale potem mam fazę bonusa - to była akurat niebieska karta, taka co daje 2 naukowców. Czy ponownie używam dopalenia z uniwerku i zamalowuje trzech?
Czy akcję i bonus należy potraktować całościowo i dostaję tylko jednego dodatkowego? Czy to jednak rozdzielne rzeczy i dostaję dwóch dodatkowych?
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Awatar użytkownika
moriagames
Posty: 27
Rejestracja: 03 paź 2021, 21:57
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Demeter - zasady pytania i wątpliwości

Post autor: moriagames »

Na stronie 9 w instrukcji jest wyboldowane, że zdolność budynku można aktywować raz na rundę :)
Bazując na Twoim przykładzie, jeśli dorysujesz dodatkowego Naukowca z karty, to już później z bonusu nie, bo to się nie kumuluje.
Miszon
Posty: 2509
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1010 times
Been thanked: 492 times

Re: Demeter - zasady pytania i wątpliwości

Post autor: Miszon »

Ok.

Ogólnie instrukcja przyznam mnie nieco pokonała - ciężko mi było znaleźć, co oznaczają pewne symbole na planszy, wolałbym aby to było w jednym miejscu omówione, a nie gdzieś porozrzucane.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Miszon
Posty: 2509
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1010 times
Been thanked: 492 times

Re: Demeter - zasady pytania i wątpliwości

Post autor: Miszon »

Kolejne pytanie: bonus za rząd pionowy - instrukcja nakazuje go użyć ZANIM WYKONAMY AKCJĘ. Tyle, że to jest dziwne - zanim wykonamy akcję, to ostatnia w rzędzie kratka nie jest jeszcze zamalowana, tylko obtoczona kwadratem, czyli nie mamy spełnionego warunku odpalenia bonusa pionowego.
Bo najpierw zaznaczamy kwadratem rodzaj wybranej karty, potem wykonujemy akcję, a potem zamalowujemy pole na górze i wykonujemy bonus.
Jak rozumiem - "bonus pionowy" mamy aktywować ZANIM zamalujemy bonus normalny, niejako antycypując jego zamalowanie? No bo skoro PRZED AKCJĄ, która jest przed zamalowaniem ostatniej w pionie kratki, to...?
A może "bonus pionowy" aktywujemy PRZED AKCJĄ w kolejnej RUNDZIE? Bo wtedy już mamy zamalowane wszystkie kratki w pionie.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Awatar użytkownika
sydonia
Posty: 353
Rejestracja: 28 maja 2017, 15:34
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 11 times
Been thanked: 389 times
Kontakt:

Re: Demeter - zasady pytania i wątpliwości

Post autor: sydonia »

Miszon pisze: 09 mar 2023, 20:21 Kolejne pytanie: bonus za rząd pionowy - instrukcja nakazuje go użyć ZANIM WYKONAMY AKCJĘ. Tyle, że to jest dziwne - zanim wykonamy akcję, to ostatnia w rzędzie kratka nie jest jeszcze zamalowana, tylko obtoczona kwadratem, czyli nie mamy spełnionego warunku odpalenia bonusa pionowego.
Bo najpierw zaznaczamy kwadratem rodzaj wybranej karty, potem wykonujemy akcję, a potem zamalowujemy pole na górze i wykonujemy bonus.
Jak rozumiem - "bonus pionowy" mamy aktywować ZANIM zamalujemy bonus normalny, niejako antycypując jego zamalowanie? No bo skoro PRZED AKCJĄ, która jest przed zamalowaniem ostatniej w pionie kratki, to...?
A może "bonus pionowy" aktywujemy PRZED AKCJĄ w kolejnej RUNDZIE? Bo wtedy już mamy zamalowane wszystkie kratki w pionie.
Po zakreśleniu kratki, czyli po wyborze karty, a przed wykonaniem akcji głównej z niej. Pokazuje to przykład na tej samej stronie.
Miszon
Posty: 2509
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1010 times
Been thanked: 492 times

Re: Demeter - zasady pytania i wątpliwości

Post autor: Miszon »

Tak grałem, ale było to dziwne (bo ja zakreślam dopiero po akcji głównej, żeby wiedzieć że jeszcze nie wykonałem bonusa).
I jakoś patrzyłem na ten przykład, ale tego nie widziałem ;) .
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Demeter - zasady pytania i wątpliwości

Post autor: Veridiana »

Zdolność łazika: zamień jeden raz symbol łapy na symbol uniwersalny.
Jeśli na karcie jest akcja np. CZERWONA ŁAPA x 2, to mogę oba razy potraktować jako symbol uniwersalny (czyli np. zamalować niebieską i zieloną), czy tylko raz (np. zieloną i musowo czerwoną)?
Miszon
Posty: 2509
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1010 times
Been thanked: 492 times

Re: Demeter - zasady pytania i wątpliwości

Post autor: Miszon »

Wg mnie jak jeden raz to dosłownie jeden raz
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Demeter - zasady pytania i wątpliwości

Post autor: Veridiana »

Wątpliwość bierze się stąd, że to "raz" oznacza raz na rundę, a symbol jest jeden, tylko z mnożnikiem. symboli można zyskać więcej w trakcie rundy, więc myślałam, że być może to się odnosi do pojedynczego symbolu, a mnożnik to szczęśliwy w tym wypadku dodatek 8)
ODPOWIEDZ