Royal Game of Ur / Królewska gra z Ur (N.N.)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
CoLdY7
Posty: 183
Rejestracja: 01 kwie 2020, 02:13
Lokalizacja: Strzelin
Has thanked: 490 times
Been thanked: 55 times

Royal Game of Ur / Królewska gra z Ur (N.N.)

Post autor: CoLdY7 »

Royal Game of Ur | Królewska gra z Ur (znana też pod nazwami „gra na dwudziestu kwadratach” lub "gra 20 pól")
link BGG
Rozgrywka oferuje wyścig dla dwóch graczy, sporą dawkę interakcji, a przy tym wymaga myślenia strategicznego. Każdy gracz ma siedem pionków, które musi przesunąć na drugi koniec planszy.

Gra była popularna prawdopodobnie prawie 5000 lat temu w Mezopotamii. Najstarszy komplet znaleziono w grobowcach królewskich z Ur, z około 2600 roku p.n.e. Gra była prekursorem tryktraka i jest uważana za jedną z najstarszych gier planszowych na świecie.

Obrazek

Historia
Spoiler:
Zasady
Spoiler:
Bibliografia ;p
Zachęcam do dyskusji oraz wstawiania zdjęć własnych handmade.
Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia.
Awatar użytkownika
VoytWGM
Posty: 38
Rejestracja: 08 maja 2020, 14:59
Has thanked: 2 times
Been thanked: 21 times

Re: Royal Game of Ur | Królewska gra z Ur (zasady: Irving Finkel z British Museum / Dmitriy Skiryuk)

Post autor: VoytWGM »

Ja sam grę poznałem jakieś dwa tygodniebtemu trafiając przypadkiem na film na YT. I spodobało się. Zasady genialne w swej prostocie. Losowość i strategia. Działa i ma kilka wariantów.

Nie mam zdjęć z produkcji, ale dzieciaki właśnie grają w nasz świeżo zrobiony prototyp i się podoba. Sam sporo gram w te grę na telefonie. Prosta, ale daje sporo zabawy i kombinowania.
Kilka naszych fotek:
Spoiler:
Sama gra jest z tektury jaką wykorzystuję do insertów. Plansza wydrukowana i naklejona. Pionki okrągłe drewniane, na razie zwykłe kostki k4 z pomalowanymi rogami. Czekam na dostawę "golasów".
Aż dziwne, że nie ma jej w sprzedaży. Ale jest tak łatwa do samodzielnego wykonania, że każdy za kilka złotych lub nawet za darmo może cieszyć się swoim egzemplarzem. Nie musi to być pudełko ze schowkiem na żetony i kości. Może być płaska plansza. Mi nasz egzemplarz zajął dwa wieczory.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9425
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 503 times
Been thanked: 1441 times
Kontakt:

Re: Royal Game of Ur | Królewska gra z Ur (zasady: Irving Finkel z British Museum / Dmitriy Skiryuk)

Post autor: MichalStajszczak »

To jeszcze dwa linki do tekstów dwóch autorów:
Irving Finkel
Eddie Duggan
I ciekawostka: Irving Finkel zna kilka starożytnych języków ale choć ma żonę polskiego pochodzenia, język polski uznał za zbyt trudny, by się go nauczyć.
Awatar użytkownika
mistrz_yon
Posty: 705
Rejestracja: 26 kwie 2005, 11:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 158 times
Been thanked: 252 times
Kontakt:

Re: Royal Game of Ur | Królewska gra z Ur (zasady: Irving Finkel z British Museum / Dmitriy Skiryuk)

Post autor: mistrz_yon »

VoytWGM pisze: 26 wrz 2020, 16:24 Aż dziwne, że nie ma jej w sprzedaży. Ale jest tak łatwa do samodzielnego wykonania, że każdy za kilka złotych lub nawet za darmo może cieszyć się swoim egzemplarzem. Nie musi to być pudełko ze schowkiem na żetony i kości. Może być płaska plansza. Mi nasz egzemplarz zajął dwa wieczory.
Jest! Była kampania na kicku, nawet zamówiłem i zaraz dostanę.
A jak ktoś chce, to może jeszcze kupić.
https://www.alexcoburn.com/urgency
Awatar użytkownika
Pacza
Posty: 38
Rejestracja: 19 lip 2016, 20:32
Has thanked: 10 times
Been thanked: 8 times

Re: Royal Game of Ur | Królewska gra z Ur (zasady: Irving Finkel z British Museum / Dmitriy Skiryuk)

Post autor: Pacza »

To ja się pochwalę swoją kopią wykonaną własnoręcznie.
Jeszcze nie grana bo kostki przyszły dzisiaj i musi wyschnąć lakier na rogach.
Co wy na to? :-)
Spoiler:
Spoiler:
Spoiler:
Lehto1
Posty: 57
Rejestracja: 06 sty 2020, 17:44
Has thanked: 4 times
Been thanked: 11 times

Re: Royal Game of Ur | Królewska gra z Ur (zasady: Irving Finkel z British Museum / Dmitriy Skiryuk)

Post autor: Lehto1 »

Wygląda świetnie 😀
Filut
Posty: 124
Rejestracja: 27 sty 2020, 12:18
Has thanked: 61 times
Been thanked: 115 times

Re: Royal Game of Ur | Królewska gra z Ur (zasady: Irving Finkel z British Museum / Dmitriy Skiryuk)

Post autor: Filut »

Pacza pisze: 03 lis 2020, 17:49 Jeszcze nie grana bo kostki przyszły dzisiaj i musi wyschnąć lakier na rogach.
Wygląda świetnie! Proszę o informacje, ile żetonów (kostek k2) potrzebuje ta gra? Ile piramidek K4 ? Przeglądam różne zestawy; w jednych K4 nie ma w ogóle (to ok?), w innych jest od 3 i 4 do chyba 8 sztuk...
Awatar użytkownika
mistrz_yon
Posty: 705
Rejestracja: 26 kwie 2005, 11:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 158 times
Been thanked: 252 times
Kontakt:

Re: Royal Game of Ur | Królewska gra z Ur (zasady: Irving Finkel z British Museum / Dmitriy Skiryuk)

Post autor: mistrz_yon »

Filut pisze: 05 mar 2021, 13:21
Pacza pisze: 03 lis 2020, 17:49 Jeszcze nie grana bo kostki przyszły dzisiaj i musi wyschnąć lakier na rogach.
Wygląda świetnie! Proszę o informacje, ile żetonów (kostek k2) potrzebuje ta gra? Ile piramidek K4 ? Przeglądam różne zestawy; w jednych K4 nie ma w ogóle (to ok?), w innych jest od 3 i 4 do chyba 8 sztuk...
W tym moim kickowym zestawie jest 8 kości: po 4 na gracza. Natomiast rewelacyjnie działają te doprojektowane zestawy kart: nadają dość losowej grze (nie sądziłem, że dam radę seriami tak fatalnie rzucać) bardziej taktyczny wymiar. To jest chyba udostępnione jako pnp i sugerowałbym rozważyć.
Filut
Posty: 124
Rejestracja: 27 sty 2020, 12:18
Has thanked: 61 times
Been thanked: 115 times

Re: Royal Game of Ur | Królewska gra z Ur (zasady: Irving Finkel z British Museum / Dmitriy Skiryuk)

Post autor: Filut »

mistrz_yon pisze: 05 mar 2021, 21:24 To jest chyba udostępnione jako pnp i sugerowałbym rozważyć.
Dziękuję za odpowiedź! Nigdy w to nie grałem, ale tak jak mam hopla na punkcie kolekcjonowania b.starych wydań książek, tak i muszę mieć w skromnej kolekcji gier starożytną planszówkę :) Najpierw ogarnę zasady i samą grę bez rozszerzenia, potem przerobie te 54 karty by miały polski tekst - jak już do tego dojdzie, jeśli nie będę kumał znaczenia (zasad) którejś z kart to zwrócę się do Ciebie z prośbą o pomoc.
Awatar użytkownika
Pacza
Posty: 38
Rejestracja: 19 lip 2016, 20:32
Has thanked: 10 times
Been thanked: 8 times

Re: Royal Game of Ur | Królewska gra z Ur (zasady: Irving Finkel z British Museum / Dmitriy Skiryuk)

Post autor: Pacza »

Kostek potrzeba żeby grać max 4 w zależności od wariantu. Nie widzę potrzeby posiadania dwóch kompletów kości po jednym na gracza.

O jakich kartach piszecie? Mogę prosić jakiś link?
Filut
Posty: 124
Rejestracja: 27 sty 2020, 12:18
Has thanked: 61 times
Been thanked: 115 times

Re: Royal Game of Ur | Królewska gra z Ur (zasady: Irving Finkel z British Museum / Dmitriy Skiryuk)

Post autor: Filut »

mistrz_yon powyżej wkleił link do jakiejś wersji kickstarterowej:

https://www.alexcoburn.com/urgency

tam poniżej w sekcji Choose your playstyle... są linki do kart w .pdf
Awatar użytkownika
mistrz_yon
Posty: 705
Rejestracja: 26 kwie 2005, 11:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 158 times
Been thanked: 252 times
Kontakt:

Re: Royal Game of Ur | Królewska gra z Ur (zasady: Irving Finkel z British Museum / Dmitriy Skiryuk)

Post autor: mistrz_yon »

Pacza pisze: 06 mar 2021, 06:09 Kostek potrzeba żeby grać max 4 w zależności od wariantu. Nie widzę potrzeby posiadania dwóch kompletów kości po jednym na gracza.

O jakich kartach piszecie? Mogę prosić jakiś link?
Głupi ja. Faktycznie wystarczą 4, rzuca się wszak na zmianę... :oops: :oops: :oops:

A wspominam o kartach przygotowanych przez Alexa Coburna. Szczegółowo decki pokazane są tutaj: https://www.alexcoburn.com/urgency
ilidan85
Posty: 3
Rejestracja: 02 wrz 2020, 00:03
Been thanked: 1 time

Re: Royal Game of Ur | Królewska gra z Ur (zasady: Irving Finkel z British Museum / Dmitriy Skiryuk)

Post autor: ilidan85 »

Moja wersja :)
Sklejka 4mm, na to fornir orzechowy grawerowany laserowo i pokryte satynową bejcą.

Obrazek

Trochę tylko z wysokością schowka nie ogarnąłem i popularne K4 się nie mieszczą.
Ktoś wie może gdzie dostanę kości o wysokości mniejszej niż 16mm?
Awatar użytkownika
mistrz_yon
Posty: 705
Rejestracja: 26 kwie 2005, 11:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 158 times
Been thanked: 252 times
Kontakt:

Re: Royal Game of Ur | Królewska gra z Ur (zasady: Irving Finkel z British Museum / Dmitriy Skiryuk)

Post autor: mistrz_yon »

A niechciałbyś zrobić sobie samemu? Ręcznie z gliny i wypalić? Oni wtedy z pewnością nie mieli mega równych kości, a gra dostanie jakieś +10 do klimatu.
ilidan85
Posty: 3
Rejestracja: 02 wrz 2020, 00:03
Been thanked: 1 time

Re: Royal Game of Ur | Królewska gra z Ur (zasady: Irving Finkel z British Museum / Dmitriy Skiryuk)

Post autor: ilidan85 »

mistrz_yon pisze: 26 kwie 2021, 19:00 A niechciałbyś zrobić sobie samemu? Ręcznie z gliny i wypalić? Oni wtedy z pewnością nie mieli mega równych kości, a gra dostanie jakieś +10 do klimatu.
Lasera też nie mieli ;) Obstawiam, ze pewnie bym sknocił wyważenie a mam w rodzinie dość zapalonych graczy sawiających zasady ponad klimat ;)
Jeśli nic nie znajdę to chyba zrobię z masy typu miliput...
RevenKrak85
Posty: 3
Rejestracja: 06 sty 2022, 20:17

Re: Royal Game of Ur | Królewska gra z Ur (zasady: Irving Finkel z British Museum / Dmitriy Skiryuk)

Post autor: RevenKrak85 »

VoytWGM pisze: 26 wrz 2020, 16:24 "na razie zwykłe kostki k4 z pomalowanymi rogami. Czekam na dostawę "golasów".
Zdradzisz pls skąd bierzesz puste kostki sześcienne do tej gry? Przymierzam się właśnie zrobić swój egzemplarz.
ilidan85
Posty: 3
Rejestracja: 02 wrz 2020, 00:03
Been thanked: 1 time

Re: Royal Game of Ur | Królewska gra z Ur (zasady: Irving Finkel z British Museum / Dmitriy Skiryuk)

Post autor: ilidan85 »

RevenKrak85 pisze: 06 sty 2022, 20:26 Zdradzisz pls skąd bierzesz puste kostki sześcienne do tej gry? Przymierzam się właśnie zrobić swój egzemplarz.
https://mepel.pl/kosci-kostki-chessex-k ... lank-ivory
RevenKrak85
Posty: 3
Rejestracja: 06 sty 2022, 20:17

Re: Royal Game of Ur | Królewska gra z Ur (zasady: Irving Finkel z British Museum / Dmitriy Skiryuk)

Post autor: RevenKrak85 »

mistrz_yon pisze: 05 mar 2021, 21:24
W tym moim kickowym zestawie jest 8 kości: po 4 na gracza. Natomiast rewelacyjnie działają te doprojektowane zestawy kart: nadają dość losowej grze"
Masz te karty w wersji polskiej? Na stronie alexcoburn.com jest tylko kilka w pdf. reszta się nie ładuje. Chciałbym przygotować swoją wersję gry i ten dodatek mnie zaciekawił. Tylko musiałbym wiedzieć ile jest wszystkich kart i jakie mają działanie. Mógłbyś wrzucić tutaj wszystkie albo podesłać na maila?
Ostatnio zmieniony 06 sty 2022, 20:52 przez RevenKrak85, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9425
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 503 times
Been thanked: 1441 times
Kontakt:

Re: Royal Game of Ur | Królewska gra z Ur (zasady: Irving Finkel z British Museum / Dmitriy Skiryuk)

Post autor: MichalStajszczak »

Odkopuję temat (archeologiczny, więc odkopywanie razić nie powinno :D ) żeby podać link do wykładu dr Finkela The Magic of Ancient Games
ODPOWIEDZ