Istanbul / Istambuł (Rudiger Dorn)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Dianne
Posty: 168
Rejestracja: 15 kwie 2020, 08:49
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 61 times
Been thanked: 87 times

Re: Istanbul / Istambuł (Rudiger Dorn)

Post autor: Dianne »

Uncle_Grga pisze: 08 wrz 2020, 14:06
Dianne pisze: 08 wrz 2020, 12:10

A już tak zupełnie subiektywnie - jakie to ładne wszystko. Wykonanie tej gry, żetony, rysunki, grafiki. Bardzo "moja" stylistyka. No i te czerwone diamenciki, wydaje mi się, bo nie porównywałam, ale czy to nie są te co w Everdellu tylko w innym kolorze? :D
A dziewuchy to tylko diamenty i diamenty.. nic innego się nie liczy.. :wink:

Rubiny Szanowna Pani! Rubiny.. też są ok.. :mrgreen:

A gra rzeczywiście przyjemna, i co warto podkreślić, idealna do wprowadzania nowych graczy.. żeby nie tylko Ticket to Ride.. czy Splendor.. pamiętajmy o Istanbule bo działa
Nie zgodzę się, że tylko diamenty, bo w grę wchodzą również szafiry. :lol: Ale racja, w tym wypadku są to rubiny :D

Myślę, że gdy już uda mi się oderwać moje przyjaciółki od Azula to zapodam im właśnie Istanbuł. Wydaje się być akurat, żeby oswoić je trochę z ikonografią w grach planszowych... I nim się obejrzą będą ze mną grać w gry Pfeistera :lol:
mikeyoski pisze: 08 wrz 2020, 13:21 Takie diamenciki w różnych kolorach są obecne w jakimś pierdyliardzie gier ;-)
Bardziej się w sumie zastanawiałam nad tym czy to dokładnie ten sam kształt - wnioskuję, że tak :D
Awatar użytkownika
Munchhausen
Posty: 728
Rejestracja: 01 sty 2013, 22:29
Lokalizacja: Poznań/ Wągrowiec
Has thanked: 146 times
Been thanked: 129 times
Kontakt:

Re: Istanbul / Istambuł (Rudiger Dorn)

Post autor: Munchhausen »

Dianne pisze: 08 wrz 2020, 15:39
Uncle_Grga pisze: 08 wrz 2020, 14:06
Dianne pisze: 08 wrz 2020, 12:10

A już tak zupełnie subiektywnie - jakie to ładne wszystko. Wykonanie tej gry, żetony, rysunki, grafiki. Bardzo "moja" stylistyka. No i te czerwone diamenciki, wydaje mi się, bo nie porównywałam, ale czy to nie są te co w Everdellu tylko w innym kolorze? :D
A dziewuchy to tylko diamenty i diamenty.. nic innego się nie liczy.. :wink:

Rubiny Szanowna Pani! Rubiny.. też są ok.. :mrgreen:

A gra rzeczywiście przyjemna, i co warto podkreślić, idealna do wprowadzania nowych graczy.. żeby nie tylko Ticket to Ride.. czy Splendor.. pamiętajmy o Istanbule bo działa
Nie zgodzę się, że tylko diamenty, bo w grę wchodzą również szafiry. :lol: Ale racja, w tym wypadku są to rubiny :D

Myślę, że gdy już uda mi się oderwać moje przyjaciółki od Azula to zapodam im właśnie Istanbuł. Wydaje się być akurat, żeby oswoić je trochę z ikonografią w grach planszowych... I nim się obejrzą będą ze mną grać w gry Pfeistera :lol:
mikeyoski pisze: 08 wrz 2020, 13:21 Takie diamenciki w różnych kolorach są obecne w jakimś pierdyliardzie gier ;-)
Bardziej się w sumie zastanawiałam nad tym czy to dokładnie ten sam kształt - wnioskuję, że tak :D
Takie akrylowe kryształki zawsze przyciągają wzrok, sam nabyłem ostatnio zestaw fioletowych na Allegro, żeby zastąpić nimi tor punktowy w "Porach Roku". Mocno wszystkim polecam :)
pegzi
Posty: 538
Rejestracja: 14 maja 2013, 08:57
Has thanked: 6 times
Been thanked: 36 times
Kontakt:

Re: Istanbul / Istambuł (Rudiger Dorn)

Post autor: pegzi »

Zajrzyjcie koniecznie do naszej recki Big Boxa:https://dicelandblog.pl/recenzja-369-istanbul-big-box/

Gracie jeszcze w Istanbul? W którym wariancie gra się Wam najlepiej?
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1787
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 76 times
Been thanked: 158 times

Re: Istanbul / Istambuł (Rudiger Dorn)

Post autor: Legun »

Legun pisze: 07 wrz 2020, 08:17Czy kościany Istambuł to też jest równoległy pasjans? Czy dodatki do planszowej wersji nie dodały tu jakiejś żółtej interakcji?
Przypomnę się z pytaniem, bo trochę je przyćmiły rozważania o potrzebach kobiet ;).
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4472
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1424 times
Been thanked: 1100 times

Re: Istanbul / Istambuł (Rudiger Dorn)

Post autor: garg »

Legun pisze: 25 wrz 2020, 08:40
Legun pisze: 07 wrz 2020, 08:17Czy kościany Istambuł to też jest równoległy pasjans? Czy dodatki do planszowej wersji nie dodały tu jakiejś żółtej interakcji?
Przypomnę się z pytaniem, bo trochę je przyćmiły rozważania o potrzebach kobiet ;).
Chciałbym Ci pomóc i nie mogę, bo miałem kiedyś kościany Istambuł, zagrałem kilka razy, sprzedałem i mam teraz gigantyczny problem, żeby przypomnieć sobie cokolwiek z tych rozgrywek. Po prostu biała plama :lol: .

To oznacza, że nie wzbudziła we mnie żadnych emocji - ani pozytywnych, ani negatywnych. Czyli, że była poprawna, ale bez jakiegoś błysku.
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Istanbul / Istambuł (Rudiger Dorn)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Legun pisze: 25 wrz 2020, 08:40
Legun pisze: 07 wrz 2020, 08:17Czy kościany Istambuł to też jest równoległy pasjans? Czy dodatki do planszowej wersji nie dodały tu jakiejś żółtej interakcji?
Przypomnę się z pytaniem, bo trochę je przyćmiły rozważania o potrzebach kobiet ;).
Kościany Istambuł do pierwowzoru ma się tak jak zamrożona woda na patyku do lodów śmietankowych :D
Tak, jest pasjansowaty.
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
cactusse
Posty: 479
Rejestracja: 10 sty 2012, 15:50
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 390 times
Been thanked: 330 times

Re: Istanbul / Istambuł (Rudiger Dorn)

Post autor: cactusse »

Legun pisze: 25 wrz 2020, 08:40
Legun pisze: 07 wrz 2020, 08:17Czy kościany Istambuł to też jest równoległy pasjans? Czy dodatki do planszowej wersji nie dodały tu jakiejś żółtej interakcji?
Przypomnę się z pytaniem, bo trochę je przyćmiły rozważania o potrzebach kobiet ;).
Kościany Istanbul jest IMHO bardzo udaną adaptacją.
Zachowany został wyścig po coraz droższe rubiny i kafelki ulepszeń, w turze przeciwnika często siedzi się trochę na szpilkach, licząc na to, że nie zakosi ci zdobyczy na którą ostrzysz sobie zęby. Bardzo fajnym elementem są właśnie kafelki ulepszeń - można z ich pomocą budować mini-silniczek ryzykując początkowe tempo, a ich wybór nie jest aż taki oczywisty ;-)
Johnny731
Posty: 140
Rejestracja: 13 gru 2011, 19:00
Lokalizacja: Koszalin
Has thanked: 21 times
Been thanked: 8 times

Re: Istanbul / Istambuł (Rudiger Dorn)

Post autor: Johnny731 »

Zakupiłem takowe monety od Moedas & Co. (Brazylia). Link do sklepu Mogę powiedzieć, że są super! Ciężkie, ładnie wykonane. Zdjęcia poniżej w spoilerach.
Cena wysyłki z Brazylii dosyć duża (ok. 35 euro), a czas oczekiwania na przesyłkę ok. 3 tygodni. Ale warto!

Zdjęcia w spoilerach:
Spoiler:
Spoiler:
Spoiler:
Spoiler:
Awatar użytkownika
andrzejstrzelba
Posty: 558
Rejestracja: 03 gru 2019, 17:40
Has thanked: 244 times
Been thanked: 291 times

Re: Istanbul / Istambuł (Rudiger Dorn)

Post autor: andrzejstrzelba »

Powiedzcie proszę czy ograna 9-latka poradzi sobie z tą grą? Dodam że znamy dobrze wersję kościaną.
autopaga
Posty: 1422
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 94 times
Been thanked: 318 times

Re: Istanbul / Istambuł (Rudiger Dorn)

Post autor: autopaga »

Tak.
Awatar użytkownika
Reku_
Posty: 326
Rejestracja: 04 paź 2020, 12:23
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 42 times
Been thanked: 85 times

Re: Istanbul / Istambuł (Rudiger Dorn)

Post autor: Reku_ »

andrzejstrzelba pisze: 12 mar 2023, 20:55 Powiedzcie proszę czy ograna 9-latka poradzi sobie z tą grą? Dodam że znamy dobrze wersję kościaną.
Raczej bez problemu. Choć znajomość kościanej wersji nie pomoże za wiele. Owszem symbole te same, zbieranie rubinów również, ale mechanika zupełnie inna.
Podstawą gry jest dobre planowanie ruchu swoim kupcem i jego pomocnikami. To najważniejsza rzecz do wytłumaczenia w tej grze i jednocześnie dość oryginalny mechanizm. Jak to się ogarnie to już reszta przyjdzie łatwo.
ODPOWIEDZ