Uśpieni Bogowie / Sleeping Gods (Ryan Laukat)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
MowMiStefan
Posty: 616
Rejestracja: 17 sie 2020, 15:09
Lokalizacja: Warszawa/Tychy
Has thanked: 66 times
Been thanked: 157 times

Re: Uśpieni Bogowie / Sleeping Gods (Ryan Laukat)

Post autor: MowMiStefan »

Qardasowsky pisze: 19 lut 2023, 21:14Muszę obowiązkowo pochwalić kartę pomocy, przez pierwsze 3/4 godziny cały czas była pod ręką i sprawdza się znakomicie, przez czas trwania kampanii może ze dwa razy tylko zajrzałem do instrukcji aby skonsultować niektóre rzeczy, reszta była na karcie.
Mowisz o tej karcie A4 z drukiem wielkosci 6 pkt? To chyba musze juz w okulary do czytania zainwestowac :/
Moja półka - chetnie umówię się na partyjkę (Tychy i okolice).

Sprzedam / Kupię
mementomoris
Posty: 145
Rejestracja: 21 wrz 2020, 12:09
Has thanked: 66 times
Been thanked: 41 times

Re: Uśpieni Bogowie / Sleeping Gods (Ryan Laukat)

Post autor: mementomoris »

Moonday pisze: 24 lut 2023, 00:21 Nasza załoga wydaje się być w grze wyłącznie po to, żeby tworzyć mechanikę gry i sami w sobie pozostaną "bez duszy". Jeżeli się mylę i są w grze ukryte indywidualne przygody powiązane z poszczególnymi załogantami, to niech mnie ktoś poprawi.
Gra jest powadzona z perspektywy kapitan Sofi, ale poszczególni załoganci też mają swoje role (szczególnie Mac) i swoje kwestie do powiedzenia. A czasem nawet są osią niektórych zadań.
Awatar użytkownika
tomuch
Posty: 1888
Rejestracja: 21 gru 2012, 03:17
Lokalizacja: zza winkla
Has thanked: 144 times
Been thanked: 170 times

Re: Uśpieni Bogowie / Sleeping Gods (Ryan Laukat)

Post autor: tomuch »

W wątku z zasadami jest link do erraty/FAQ/rad dla angielskiego wydania - https://static1.squarespace.com/static/ ... r+01.1.pdf. Szkoda, że do polskiej edycji nie został dołączony taki faq, bo sporo można się dowiedzieć.
Ja np. wbrew radom projektanta szybko uciekłem ze startowej strony atlasu i popłynąłem na południe, spotykając potwory jakiegoś 18 poziomu (albo jakiegoś innego wysokiego), a nawet nie wiedziałem, co ten poziom oznacza.
Pominąłem też karty przygody 1 i 2 na start.
Są tam też liczne klaryfikacje, typu: jak napotkamy na zagrożenie podczas podróży, to po jego rozpatrzeniu możemy dalej płynąć. Lub że przekazujemy żeton synergii, nawet jeśli nasz bohater sięgnął 0 etc.
Warto przeczytać.

A sama gra przypomina mi trochę 7th Continent. Póki co (po jednej talii wydarzeń) bardziej podoba mi się 7C, chociaż w UB też jest kilka ciekawych mechanizmów. Zobaczymy, jak będzie dalej.
kolekcja
rabaty: Planszostrefa 11%, Planszomania 7%, 3trolle 7%, Rebel 5%, Cdp 5%, Aleplanszowki 5%, Mepel 5%
Awatar użytkownika
Seraphic_Seal
Posty: 769
Rejestracja: 28 lis 2021, 20:44
Has thanked: 280 times
Been thanked: 184 times

Re: Uśpieni Bogowie / Sleeping Gods (Ryan Laukat)

Post autor: Seraphic_Seal »

Po miesiącu czekania na półce gra wreszcie wylądowała na stole, i... czy ktoś jeszcze miał wszystkie karty dość wyraźnie wygięte w "kołyskę"? Nie wiem, może to kwestia tego, że pudło trochę postało pionowo, ale karty były dalej w fabrycznej folii i ciasno ułożone w pudełku magnetycznym, tak jak wyszło od producenta :c jedna z gąbek, które mają robić za separatory kart też jest mocno zniekształcona. Mam nadzieję, że karty pod obciążeniem się wyprostują, nie mam pojęcia jak ogarnąć gąbkę.

Jeszcze worki strunowe - jak tak czytam instrukcję zapisywania kampanii, to chyba dla każdej postaci powinienem mieć duży worek, w którym zmieści się planszetka danej postaci? Bo jak tak, to mam tylko jeden, do którego planszetka się w ogóle mieści, ale już go się zdecydowanie nie zapnie. Ciężko też o worek, w którym zmieszczą się duże karty przeciwników.
Na forum wchodzę głównie 7-15:30 w dni robocze.
Osoby odpowiedzialne za produkcję i dystrybucję monopoly w 2024r. powinny być osądzone za zbrodnie wojenne. 90 minut bezdecyzyjnego rzucania 2k6.
dawid
Posty: 514
Rejestracja: 26 lut 2014, 14:59
Has thanked: 183 times
Been thanked: 239 times

Re: Uśpieni Bogowie / Sleeping Gods (Ryan Laukat)

Post autor: dawid »

Chyba taki urok wydania. U mnie też to średnio wyglądało. Karty wszystkie wygięte (nie widziałem w środku żadnych osuszaczy). Gąbki zmasakrowane, pudełka na komponenty miałem porozrywane. Woreczków na planszetki z elementami faktycznie nie ma. Do tego miałem jeszcze pogniecioną księgę skryptów.

Nie mam pojęcia czy LDG sami to produkowali, czy to jakiś wspólny druk międzynarodowy, ale wygląda to tak sobie.

Abstrahując od samego wykonania to ja jestem grą zachwycony. Co prawda dopiero pierwszy raz skończyła nam się talia wydarzeń, ale póki co na plus. Żona sama podpytuje kiedy znowu zagramy. Na pełną ocenę przyjdzie czas chociażby po pierwszym przejściu. Póki co na +.
(Trochę mi się tylko nie podoba polskie tłumaczenie. Skrypt jest czytany na głos i często podczas czytania mam WTF wyraz na twarzy. Niektóre zdania brzmią średnio po Polsku. Czasem kolejność słów w zdaniu jest dziwaczna.)
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Uśpieni Bogowie / Sleeping Gods (Ryan Laukat)

Post autor: sirafin »

Seraphic_Seal pisze: 12 mar 2023, 14:51Jeszcze worki strunowe - jak tak czytam instrukcję zapisywania kampanii, to chyba dla każdej postaci powinienem mieć duży worek, w którym zmieści się planszetka danej postaci?
Póki co zagraliśmy tylko pierwsze tury szkoleniowe i nie zapisywaliśmy gry (testowaliśmy w niepełnym składzie, więc i tak zaczniemy od nowa), ale myślę, że do woreczka wystarczy spakować żeton synergii postaci, nie trzeba chować całej planszetki :)
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Awatar użytkownika
tomuch
Posty: 1888
Rejestracja: 21 gru 2012, 03:17
Lokalizacja: zza winkla
Has thanked: 144 times
Been thanked: 170 times

Re: Uśpieni Bogowie / Sleeping Gods (Ryan Laukat)

Post autor: tomuch »

Ja po zakończonym posiedzeniu robię dwie fotki, na których widoczne jest ustawienie wszystkich żetonów, kart i znaczników na planszetkach, składam wszystkie do jednego worka, a same planszetki w stosik, który przy następnej "partii" wykładam w tej samej kolejności. Cześć kart jest oczywista, zresztą złożone są w tej samej kolejności, co planszetki, więc też idzie szybko. Nie chciałoby mi się wkładać wszystkiego do 9 woreczków...
kolekcja
rabaty: Planszostrefa 11%, Planszomania 7%, 3trolle 7%, Rebel 5%, Cdp 5%, Aleplanszowki 5%, Mepel 5%
Awatar użytkownika
Seraphic_Seal
Posty: 769
Rejestracja: 28 lis 2021, 20:44
Has thanked: 280 times
Been thanked: 184 times

Re: Uśpieni Bogowie / Sleeping Gods (Ryan Laukat)

Post autor: Seraphic_Seal »

sirafin pisze: 13 mar 2023, 08:33
Seraphic_Seal pisze: 12 mar 2023, 14:51Jeszcze worki strunowe - jak tak czytam instrukcję zapisywania kampanii, to chyba dla każdej postaci powinienem mieć duży worek, w którym zmieści się planszetka danej postaci?
Póki co zagraliśmy tylko pierwsze tury szkoleniowe i nie zapisywaliśmy gry (testowaliśmy w niepełnym składzie, więc i tak zaczniemy od nowa), ale myślę, że do woreczka wystarczy spakować żeton synergii postaci, nie trzeba chować całej planszetki :)
Tak to właśnie zrobiłem (chociaż po zużyciu na to 9 mniejszych worków musiałem trochę kombinować, bo mało worków zostało na pozostałe elementy). No ale instrukcja wprost mówi, że każdą planszetkę postaci ma się wkładać do osobnego worka, więc szukałem takich xd

tomuch pisze: 13 mar 2023, 09:01 Ja po zakończonym posiedzeniu robię dwie fotki, na których widoczne jest ustawienie wszystkich żetonów, kart i znaczników na planszetkach, składam wszystkie do jednego worka, a same planszetki w stosik, który przy następnej "partii" wykładam w tej samej kolejności. Cześć kart jest oczywista, zresztą złożone są w tej samej kolejności, co planszetki, więc też idzie szybko. Nie chciałoby mi się wkładać wszystkiego do 9 woreczków...
Sam bardzo często tak zapisuje gry, nie tylko te kampanijne. Zdarzało mi się do dwugodzinnych partii podchodzić w 3 czy może nawet 4 częściach. Ale tutaj autorzy przewidzieli sposób zapisywania rozgrywki, więc chciało się skorzystać. Docelowo zamierzam ogarnąć miejsce na poddaszu, rozłożyć grę i nie składać co najmniej do końca kampanii, a może i kolejną kampanię rozłożoną przeleży.
Na forum wchodzę głównie 7-15:30 w dni robocze.
Osoby odpowiedzialne za produkcję i dystrybucję monopoly w 2024r. powinny być osądzone za zbrodnie wojenne. 90 minut bezdecyzyjnego rzucania 2k6.
Leliw
Posty: 81
Rejestracja: 12 paź 2020, 20:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 8 times
Been thanked: 27 times

Re: Uśpieni Bogowie / Sleeping Gods (Ryan Laukat)

Post autor: Leliw »

Mam kilka pytań co do gry:
1. Czy w polskim wydaniu są jakieś błędy odnośnie wydania lub tłumaczenia (literówki itp.)?
2. Któreś z kart są często tasowane i warto by je wyposażyć w koszulki?
Awatar użytkownika
Propi
Posty: 1137
Rejestracja: 04 sty 2019, 19:06
Has thanked: 499 times
Been thanked: 327 times

Re: Uśpieni Bogowie / Sleeping Gods (Ryan Laukat)

Post autor: Propi »

1. Chyba nic, na co narzekaliby ludzie na tyle, żeby było to widać na forum ;)
2. Podobno te małe warto (karty umiejętności), bo one faktycznie są dobierane co turę. Poza tym chyba tylko karty targu, których jest tam kilkadziesiąt.
tomekmani3k
Posty: 599
Rejestracja: 29 lip 2015, 19:26
Has thanked: 59 times
Been thanked: 144 times

Re: Uśpieni Bogowie / Sleeping Gods (Ryan Laukat)

Post autor: tomekmani3k »

Nie wiem czy to kwestia tłumaczenia ale w ostatniej kampanii, gdzie głównie skupiłem się na południowych obszarach z dodatku dwa razy trafiłem na sytuację gdzie wschód był pomylony z zachodem. Raz i w książce i na karcie, a raz w książce źle a na karcie dobrze (lub odwrotnie :D ). Irytujące bo zwiedzałem aż wszystkie wyspy na wschód, a rozwiązanie było na najbliższej wyspie na zachodzie😋
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10807
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3332 times
Been thanked: 3191 times

Re: Uśpieni Bogowie / Sleeping Gods (Ryan Laukat)

Post autor: japanczyk »

tomekmani3k pisze: 21 kwie 2023, 09:43 Nie wiem czy to kwestia tłumaczenia ale w ostatniej kampanii, gdzie głównie skupiłem się na południowych obszarach z dodatku dwa razy trafiłem na sytuację gdzie wschód był pomylony z zachodem. Raz i w książce i na karcie, a raz w książce źle a na karcie dobrze (lub odwrotnie :D ). Irytujące bo zwiedzałem aż wszystkie wyspy na wschód, a rozwiązanie było na najbliższej wyspie na zachodzie😋
Podaj nazwy kart, a najlepiej podeslij do kaczek zeby jakas errate wrzucili
tomekmani3k
Posty: 599
Rejestracja: 29 lip 2015, 19:26
Has thanked: 59 times
Been thanked: 144 times

Re: Uśpieni Bogowie / Sleeping Gods (Ryan Laukat)

Post autor: tomekmani3k »

japanczyk pisze: 21 kwie 2023, 10:19
tomekmani3k pisze: 21 kwie 2023, 09:43 Nie wiem czy to kwestia tłumaczenia ale w ostatniej kampanii, gdzie głównie skupiłem się na południowych obszarach z dodatku dwa razy trafiłem na sytuację gdzie wschód był pomylony z zachodem. Raz i w książce i na karcie, a raz w książce źle a na karcie dobrze (lub odwrotnie :D ). Irytujące bo zwiedzałem aż wszystkie wyspy na wschód, a rozwiązanie było na najbliższej wyspie na zachodzie😋
Podaj nazwy kart, a najlepiej podeslij do kaczek zeby jakas errate wrzucili
Udało mi się znaleźć jeden błąd: karta zadania 187 (błędny wschód) i paragraf 91 (zachód jest poprawny).

Próbuje na podstawie notatek odtworzyć drugi przypadek, ale niestety notowałem tylko co gdzie jest potrzebne, a nie co gdzie uzyskałem i teraz mam z tym problem :D przydałaby się wersja elektroniczna i niech wyszukuję gdzie sie dostawało odpowiednie zadanie
dawid
Posty: 514
Rejestracja: 26 lut 2014, 14:59
Has thanked: 183 times
Been thanked: 239 times

Re: Uśpieni Bogowie / Sleeping Gods (Ryan Laukat)

Post autor: dawid »

Leliw pisze: 21 kwie 2023, 09:18 Mam kilka pytań co do gry:
1. Czy w polskim wydaniu są jakieś błędy odnośnie wydania lub tłumaczenia (literówki itp.)?
Nie zauważyłem większych literówek (może jakieś pojedyncze). Nie mam zastrzeżeń co do znaczeniowej warstwy tekstu, ale warstwa brzmieniowa nie do końca mi odpowiada. Grając w kilka osób czytasz tekst na głos. Parę razy mi się zdarzyło, że musiałem jeszcze raz przeczytać żeby się upewnić czy nie popełniłem błędu, bo przeczytane zdanie brzmiało to dziwnie. Oczywiście wszystko jest zrozumiałe, ale jak dla mnie brakuje trochę płynności tekstu i dopieszczenia go pod kątem literackim. Oczywiście mowa tutaj o bardzo subiektywnym odczuciu.
Awatar użytkownika
Hexor
Posty: 48
Rejestracja: 26 gru 2022, 23:56
Has thanked: 119 times
Been thanked: 3 times

Re: Uśpieni Bogowie / Sleeping Gods (Ryan Laukat)

Post autor: Hexor »

Cześć, jak wyglądają dodruki w LDG? chciałbym zakupić tytuł ale dodatki są już niedostępne. Coś wiadomo na ten temat? czy brać z drugiej ręki nie czekając na dodruk.
Awatar użytkownika
Propi
Posty: 1137
Rejestracja: 04 sty 2019, 19:06
Has thanked: 499 times
Been thanked: 327 times

Re: Uśpieni Bogowie / Sleeping Gods (Ryan Laukat)

Post autor: Propi »

Miałem wrażenie, że jeden z dodatków miał być limitowany, ale w tych czasach nic nie wiadomo - LDG może nas zaskoczyć ;)

Zdziwiłbym się, gdyby nie dodrukowali wcale - ale realnie może się okazać, że poczekamy na dodruk aż do dostarczenia Distant Skies, czyli pewnie gdzieś na przełomie roku?
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4616
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1196 times
Been thanked: 1409 times

Re: Uśpieni Bogowie / Sleeping Gods (Ryan Laukat)

Post autor: Mr_Fisq »

Nie wiem czy dodruk jest taki pewny, skoro podstawka się jeszcze nie wyprzedała.

Fale zagłady można dostać jeszcze w co najmniej jednym sklepie, ale są tam dostępne jedynie w zestawie z podstawką.

Edit:
Hexor pisze: 06 cze 2023, 11:20
Mr_Fisq pisze: 06 cze 2023, 10:39 Fale zagłady można dostać jeszcze w co najmniej jednym sklepie,

może podać namiary? ja nigdzie nie mogę znaleźć.

Napiszę PW, żeby nie spamować tutaj.
Sprzedam: Wiosenne porządki: Horror w Arkham - 5 cykli, Łowcy A.D. 2114, Uśpieni Bogowie, Moje Miasto.
Przygarnę: Legendary Encounters: Firefly, Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Awatar użytkownika
Propi
Posty: 1137
Rejestracja: 04 sty 2019, 19:06
Has thanked: 499 times
Been thanked: 327 times

Re: Uśpieni Bogowie / Sleeping Gods (Ryan Laukat)

Post autor: Propi »

Myślicie, że druk był tak optymistyczny - czytaj: większy, niż zwykle - czy po prostu gra nie siadła aż tak? Wiem, że próg cenowy (zwłaszcza z dwoma dodatkami, nie mówiąc o komponentach deluxe) był dość wysoki, a gra specyficzna, ale brzmiało jakby wszystkie recenzje były niemal uniwersalnie pozytywne?
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10807
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3332 times
Been thanked: 3191 times

Re: Uśpieni Bogowie / Sleeping Gods (Ryan Laukat)

Post autor: japanczyk »

Propi pisze: 06 cze 2023, 10:44 Myślicie, że druk był tak optymistyczny - czytaj: większy, niż zwykle - czy po prostu gra nie siadła aż tak? Wiem, że próg cenowy (zwłaszcza z dwoma dodatkami, nie mówiąc o komponentach deluxe) był dość wysoki, a gra specyficzna, ale brzmiało jakby wszystkie recenzje były niemal uniwersalnie pozytywne?
Mysle, ze druk byl standardowy, a gra siadla ok - po prostu na gry przygodowe jest ograniczone grono kupcow + latwo je odsprzedac po przejsciu
nolify
Posty: 226
Rejestracja: 03 cze 2023, 20:44
Has thanked: 26 times
Been thanked: 97 times

Re: Uśpieni Bogowie / Sleeping Gods (Ryan Laukat)

Post autor: nolify »

Leliw pisze: 21 kwie 2023, 09:18 Mam kilka pytań co do gry:
1. Czy w polskim wydaniu są jakieś błędy odnośnie wydania lub tłumaczenia (literówki itp.)?
Moja kopia ma źle nadrukowany tekst na sporej ilości kart zadań. Bywa tak, że część tekstu jest ucięta po prawej stronie karty, a z lewej strony widać ścięte literki poprzedniego zadania. Na szczęście ucięcie tekstu jest niewielkie, mózg nie ma problemu z dorobieniem brakujących fragmentów.

Spoiler:
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10807
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3332 times
Been thanked: 3191 times

Re: Uśpieni Bogowie / Sleeping Gods (Ryan Laukat)

Post autor: japanczyk »

nolify pisze: 10 cze 2023, 07:35
Spoiler:
Zareklamuj to
Awatar użytkownika
skiba
Posty: 328
Rejestracja: 13 kwie 2018, 07:17
Has thanked: 24 times
Been thanked: 209 times

Re: Uśpieni Bogowie / Sleeping Gods (Ryan Laukat)

Post autor: skiba »

Wczoraj podczas gry odwiedziłem Podziemia i wydaje mi się, że są w nich pewnie niedopatrzenia. Już tłumaczę o co chodzi.

Odwiedzając jakieś podziemia mamy do zrobienia 3 akcje: ruch, eksploracja oraz rozbicie obozu. Możemy każdą akcję zrobić kilka razy, ale po wykonaniu 3 akcji przekazujemy pałeczkę gracza dowodzącego kolejnemu w kolejce, który to teraz wykonuje swoje 3 akcje. i tak w koło. Grając solo sprowadza się to do tego, że w koło robimy akcje za akcją, bo nie ma komu przekazać dowodzenia.

I tutaj trafiłem na miejsce w Podziemiach, które każe mi zdać test jakieś umiejętności o trudności 5. Kar za oblanie nie ma, a za sukces dostajemy zasoby. Dlaczego miałbym nie siedzieć w miejscu i nie robić tego testu w koło bez męczenia członków załogi? Bo przecież z talii losu wyjdą w końcu wyniki 5 i 6, więc test zdam tyle razy, ile będę chciał. Bez kar i bez ponoszenia kosztów.

Czy ja czegoś nie dostrzegam czy jest to pewien sposób na "złamanie" gry?
Boîte à Jeux: ilu2112
BGA: mskiba
BoardGameGeek: mskiba
TTA: ilu2112
Awatar użytkownika
Propi
Posty: 1137
Rejestracja: 04 sty 2019, 19:06
Has thanked: 499 times
Been thanked: 327 times

Re: Uśpieni Bogowie / Sleeping Gods (Ryan Laukat)

Post autor: Propi »

To nie jest złamanie gry tylko wykorzystanie mechanizmu w mało elegancki sposób ;-)

W grze solo chyba najważniejsze jest umówić się samemu ze sobą na coś. Np. żeby nie oszukiwać, nie cofać ruchów i dać sobie trzy rundy po podziemiach albo 5. Równie dobrze możesz zaliczyć sobie zadanie od razu, bez przechodzenia przez talię ;-)
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Uśpieni Bogowie / Sleeping Gods (Ryan Laukat)

Post autor: sirafin »

@skiba
Możesz wrzucić w spojlerze numer paragrafu z księgi przygód? Coś tu się wydaje grubo nie tak, normalnie nie da się powtarzać takich czynności w nieskończoność w ramach jednej tury.
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Awatar użytkownika
Velsu
Posty: 131
Rejestracja: 19 kwie 2023, 18:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 30 times
Been thanked: 2 times

Re: Uśpieni Bogowie / Sleeping Gods (Ryan Laukat)

Post autor: Velsu »

Jak polecacie zacząć rozgrywke na pierwszy raz? Sama podstawka? Od razu podstawka + fala zagłady? czy jeszcze dorzucic Podziemia i zaczać z pełnym pakietem?
ODPOWIEDZ