Gloomhaven -zasady i pytania

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
aeiou871
Posty: 972
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 305 times
Been thanked: 426 times

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: aeiou871 »

eveni pisze: 27 sty 2023, 21:58 Gram
Spoiler:
, pytanie odnośnie ataku wrogów - wróg ma w tym samym zasięgu mnie i mojego przywołańca, kogo atakuje? Przywołańca, bo on zawsze wykonuje akcje przede mną (czyli przymujemy że ma niższą inicjatywę)? Czy mogę zdecydować kogo?
Jeśli pierwsze dwa kryteria wyboru celu skupienia nie pozwalają rozstrzygnąć, to decydującym kryterium jest inicjatywa i potwór zawsze w takim przypadku wybierze przywołańca przed postacią przywołującą (btw nazwa klasy zablokowanej postaci to spoiler).
Ostatnio zmieniony 27 sty 2023, 22:33 przez aeiou871, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
eveni
Posty: 1594
Rejestracja: 08 lip 2019, 15:24
Has thanked: 631 times
Been thanked: 547 times

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: eveni »

aeiou871 Dzięki za info. Schowałam nazwę w spoiler, wrzucisz też cytowanie mnie w spoiler?
Awatar użytkownika
eveni
Posty: 1594
Rejestracja: 08 lip 2019, 15:24
Has thanked: 631 times
Been thanked: 547 times

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: eveni »

Pytanie odnośnie skupienia wroga. Wróg ma atak zasięgowy i stoi tuż obok Bohatera A oraz w zasiegu 2 pól od Bohatera B, Bohatera A ma mniejszą inicjatywę niż Bohater B.
Na karcie zdolności Wróg ma Ruch i Atak, co zrobi:
- zaatakuje Bohatera A z niekorzyścią,
- odejdzie o jedno pole od Bohatera A i zaatakuje,
- czy nie będzie się ruszać i zaatakuje Bohatera B?
aeiou871
Posty: 972
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 305 times
Been thanked: 426 times

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: aeiou871 »

eveni pisze: 07 lut 2023, 21:51 Pytanie odnośnie skupienia wroga. Wróg ma atak zasięgowy i stoi tuż obok Bohatera A oraz w zasiegu 2 pól od Bohatera B, Bohatera A ma mniejszą inicjatywę niż Bohater B.
Na karcie zdolności Wróg ma Ruch i Atak, co zrobi:
- zaatakuje Bohatera A z niekorzyścią,
- odejdzie o jedno pole od Bohatera A i zaatakuje,
- czy nie będzie się ruszać i zaatakuje Bohatera B?
Kryteria znalezienia celu skupienia są następujące:
1. Znalezienie pola, z którego mógłby nastąpić atak, a do którego dotarcie zabiera najmniej punktów ruchu
2. Odległość do wroga mierzona w polach
3. Inicjatywa

W przytoczonym przez Ciebie przypadku kryterium 1 daje remis, więc przechodzisz do 2 i tutaj potwór wybiera Bohatera A. Nie rozpatrujesz już wtedy kryterium inicjatywy.
Jeśli potwór nie ma na sobie Zamroczenia i ma możliwość odsunąć się od Bohatera A tak, by nie atakować z niekorzyścią, to zrobi to (ale nie wejdzie na niebezpieczny teren czy pułapkę).
djsavka
Posty: 3
Rejestracja: 01 lis 2022, 22:40

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: djsavka »

Cześć, mam takie pytanie dotyczace kart umiejętnosci jednej z postaci...
Spoiler:
Dziekuje
Darkstorm
Posty: 834
Rejestracja: 04 gru 2018, 09:48
Lokalizacja: Wielkie Cesarstwo Północy Gdańsk
Has thanked: 127 times
Been thanked: 182 times

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: Darkstorm »

Wydaje mi się, że jeżeli kończysz ruch i sasiadujesz z wrogiem to normalnie ładujesz klątwę do talii.
aeiou871
Posty: 972
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 305 times
Been thanked: 426 times

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: aeiou871 »

Spoiler:
Tak po prostu działają klątwy (i błogosławieństwa). Przeklinasz danego wroga, ale karta klątwy ląduje we wspólnej talii potworów. Podobnie, jeśli któryś z potworów ma zdolność błogosławieństwa, to karta błogosławieństwa trafia wspólnej talii modyfikatorów wszystkich potworów.
djsavka
Posty: 3
Rejestracja: 01 lis 2022, 22:40

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: djsavka »

Darkstorm pisze: 13 mar 2023, 19:05 Wydaje mi się, że jeżeli kończysz ruch i sasiadujesz z wrogiem to normalnie ładujesz klątwę do talii.
Tylko po co bylby tekst w dolnej czesci karty.. cel jeden sąsiadujacy wrog skoro klatwa laduje do talii ogolnej... ten tekst jest sprzeczny...
Bylaby tylko informacja że klatwa i wtedy by to mialo sens, dodajesz klatwe a nie ze konkretny cel
Ostatnio zmieniony 13 mar 2023, 19:11 przez djsavka, łącznie zmieniany 1 raz.
aeiou871
Posty: 972
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 305 times
Been thanked: 426 times

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: aeiou871 »

djsavka pisze: 13 mar 2023, 19:09
Darkstorm pisze: 13 mar 2023, 19:05 Wydaje mi się, że jeżeli kończysz ruch i sasiadujesz z wrogiem to normalnie ładujesz klątwę do talii.
Tylko po co bylby tekst w dolnej czesci karty.. cel jeden sąsiadujacy wrog skoro klatwa laduje do talii ogolnej... ten tekst jest sprzeczny...
nie jest sprzeczny, po prostu jeśli zakończysz ruch obok potwora, to jedna klątwa wyląduje w talii potworów. Porównaj z kartą 7. poziomu tej postaci, której dolna akcja pozwoli Ci wtasować nawet 6 klątw do talii modyfikatorów potworów (przeklinasz każdego sąsiadującego wroga).
djsavka
Posty: 3
Rejestracja: 01 lis 2022, 22:40

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: djsavka »

aeiou871 pisze: 13 mar 2023, 19:10
djsavka pisze: 13 mar 2023, 19:09
Darkstorm pisze: 13 mar 2023, 19:05 Wydaje mi się, że jeżeli kończysz ruch i sasiadujesz z wrogiem to normalnie ładujesz klątwę do talii.
Tylko po co bylby tekst w dolnej czesci karty.. cel jeden sąsiadujacy wrog skoro klatwa laduje do talii ogolnej... ten tekst jest sprzeczny...
nie jest sprzeczny, po prostu jeśli zakończysz ruch obok potwora, to jedna klątwa wyląduje w talii potworów. Porównaj z kartą 7. poziomu tej postaci, której dolna akcja pozwoli Ci wtasować nawet 6 klątw do talii modyfikatorów potworów (przeklinasz każdego sąsiadującego wroga).
Troszke to dziw e ale pewnie masz racje, dziekuje będę sie tego trzymal😊
Darkstorm
Posty: 834
Rejestracja: 04 gru 2018, 09:48
Lokalizacja: Wielkie Cesarstwo Północy Gdańsk
Has thanked: 127 times
Been thanked: 182 times

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: Darkstorm »

djsavka pisze: 13 mar 2023, 19:09
Darkstorm pisze: 13 mar 2023, 19:05 Wydaje mi się, że jeżeli kończysz ruch i sasiadujesz z wrogiem to normalnie ładujesz klątwę do talii.
Tylko po co bylby tekst w dolnej czesci karty.. cel jeden sąsiadujacy wrog skoro klatwa laduje do talii ogolnej... ten tekst jest sprzeczny...
Bylaby tylko informacja że klatwa i wtedy by to mialo sens, dodajesz klatwe a nie ze konkretny cel
Jest w dolnej części żeby pozwolić załadować klątwę po ruchu. Ale tylko wtedy gdy sasiadujesz z przeciwnikiem. Nie ma tu sprzeczności.
mtw
Posty: 11
Rejestracja: 29 lip 2021, 08:06
Has thanked: 7 times

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: mtw »

Mam pytanie odnośnie potworów które się pojawiają co rundę.
Przywołańce nie wykonują akcji w tej samej rundzie co zostali przywołani. A tacy co się pojawiają np na początku lub na końcu rundy wykonują swoje akcje?
aeiou871
Posty: 972
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 305 times
Been thanked: 426 times

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: aeiou871 »

mtw pisze: 13 mar 2023, 21:15 Mam pytanie odnośnie potworów które się pojawiają co rundę.
Przywołańce nie wykonują akcji w tej samej rundzie co zostali przywołani. A tacy co się pojawiają np na początku lub na końcu rundy wykonują swoje akcje?
Potwory rozstawiane/zradzane wykonują turę w rundzie, w której się pojawiły poza tymi, które są rozstawiane na koniec rundy.
mtw
Posty: 11
Rejestracja: 29 lip 2021, 08:06
Has thanked: 7 times

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: mtw »

A jak potwor zajmuje pole na którym ma się pojawić następny potwor, to nie pojawia się czy pojawia się w najbliższym możliwym miejscu przy tym polu?
aeiou871
Posty: 972
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 305 times
Been thanked: 426 times

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: aeiou871 »

mtw pisze: 13 mar 2023, 21:57 A jak potwor zajmuje pole na którym ma się pojawić następny potwor, to nie pojawia się czy pojawia się w najbliższym możliwym miejscu przy tym polu?
Jest rozstawiany na najbliższym pustym polu - rozstawienie jest skuteczne zawsze (o ile nie braknie figurek potworów danego typu). W przypadku przywołań możliwe jest, że nowy potwór nie zostanie przywołany, jeśli wokół potwora przywołującego brakuje pustych pól (a pole z monetą już nie jest puste).
Eevee_Important
Posty: 4
Rejestracja: 13 gru 2022, 15:39

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: Eevee_Important »

Hej! Mam pytanie odnośnie nagród pieniężnych za zakończony scenariusz. Wiem, że monety zdobyte podczas scenariusza mnożymy wg tabelki z poziomami scenariuszy.
1) Czy złoto z nagród za ukończony scenariusz mnożymy wg tabelki?
2) Czy złoto ze skarbów mnożymy wg tabelki?
3) Czy złoto z wydarzeń miejskich i szlaków mnożymy wg tabelki?
aeiou871
Posty: 972
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 305 times
Been thanked: 426 times

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: aeiou871 »

Eevee_Important pisze: 14 mar 2023, 18:13 Hej! Mam pytanie odnośnie nagród pieniężnych za zakończony scenariusz. Wiem, że monety zdobyte podczas scenariusza mnożymy wg tabelki z poziomami scenariuszy.
1) Czy złoto z nagród za ukończony scenariusz mnożymy wg tabelki?
2) Czy złoto ze skarbów mnożymy wg tabelki?
3) Czy złoto z wydarzeń miejskich i szlaków mnożymy wg tabelki?
Ad 1. Nie
Ad 2. Nie
Ad 3. Nie
Eevee_Important
Posty: 4
Rejestracja: 13 gru 2022, 15:39

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: Eevee_Important »

aeiou871 pisze: 14 mar 2023, 18:15
Eevee_Important pisze: 14 mar 2023, 18:13 Hej! Mam pytanie odnośnie nagród pieniężnych za zakończony scenariusz. Wiem, że monety zdobyte podczas scenariusza mnożymy wg tabelki z poziomami scenariuszy.
1) Czy złoto z nagród za ukończony scenariusz mnożymy wg tabelki?
2) Czy złoto ze skarbów mnożymy wg tabelki?
3) Czy złoto z wydarzeń miejskich i szlaków mnożymy wg tabelki?
Ad 1. Nie
Ad 2. Nie
Ad 3. Nie
Czyli nie ważne czy gramy na 1 czy 7 poziomie, to i tak dostajemy tyle samo złota za nagrody? Trochę lipa 🙈
mtw
Posty: 11
Rejestracja: 29 lip 2021, 08:06
Has thanked: 7 times

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: mtw »

Przy ulepszaniu karty jak mam "Atak 2" i dwie kropki, to mogę dwa razy ulepszyć o +1 czy nie mogę dwa razy tego samego ulepszenia?
aeiou871
Posty: 972
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 305 times
Been thanked: 426 times

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: aeiou871 »

mtw pisze: 15 mar 2023, 19:07 Przy ulepszaniu karty jak mam "Atak 2" i dwie kropki, to mogę dwa razy ulepszyć o +1 czy nie mogę dwa razy tego samego ulepszenia?
możesz
Awatar użytkownika
eveni
Posty: 1594
Rejestracja: 08 lip 2019, 15:24
Has thanked: 631 times
Been thanked: 547 times

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: eveni »

Pytanie o Buty Smoczej Łuski
Obrazek
Spoiler:
Awatar użytkownika
Snaki
Posty: 79
Rejestracja: 03 kwie 2018, 09:33
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 53 times
Been thanked: 28 times

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: Snaki »

eveni pisze: 29 mar 2023, 19:07 Pytanie o Buty Smoczej Łuski
Na bgg była dyskusja na ten temat ale chyba skończyło się na tym że obrażenia dostajesz i tak
adman
Posty: 242
Rejestracja: 05 sty 2015, 12:22
Lokalizacja: k/Olsztyna
Been thanked: 18 times

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: adman »

Ratunku... skończyły mi się możliwości...
Doszedłem do momentu w kampanii, gdzie nie mam już kolejnych możliwości, czy to możliwe?
Spoiler:
sprzedam: duzy zestaw x-wing 1.0 i inne wynalazki
kupię: dodatek do gears of war...
aeiou871
Posty: 972
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 305 times
Been thanked: 426 times

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: aeiou871 »

Spoiler:
Nie pamiętam, co dokładnie bramkuje poziom dobrobytu, ale znaczy to, że za mało skupiacie się na celach życiowych. Możecie powtarzać scenariusze, żeby nabić punkty do ich spełnienia albo liczyć na wydarzenie miejskie, które ten poziom co jakiś czas podnosi.
adman
Posty: 242
Rejestracja: 05 sty 2015, 12:22
Lokalizacja: k/Olsztyna
Been thanked: 18 times

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: adman »

aeiou871 pisze: 15 maja 2023, 09:42
Spoiler:
Nie pamiętam, co dokładnie bramkuje poziom dobrobytu, ale znaczy to, że za mało skupiacie się na celach życiowych. Możecie powtarzać scenariusze, żeby nabić punkty do ich spełnienia albo liczyć na wydarzenie miejskie, które ten poziom co jakiś czas podnosi.
To może być prawdą, przez pierwsze scenariusze grane były te same dwie postacie bez przerwy. To mogło spowolnić rozwój miasta.
Powtarzanie scenariuszy może być zbyt męczące, przy tej i tak potężnej grze. Aż tak zdesperowany nie jestem.
Spoiler:
sprzedam: duzy zestaw x-wing 1.0 i inne wynalazki
kupię: dodatek do gears of war...
ODPOWIEDZ