Horror w Arkham LCG (zasady, pytania, wątpliwości)

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Rafal1970
Posty: 204
Rejestracja: 19 mar 2020, 09:48
Has thanked: 61 times
Been thanked: 24 times

Re: Arkham Horror / Horror w Arkham LCG (zasady, pytania, wątpliwości)

Post autor: Rafal1970 »

Pytanie dotyczy tworzenia talii gracza. Przykładowo Roland Bank może do swoej tali dobrać karty strażnika o poziomie 0-5 oraz karty poszukiwacza o poziomie 0-2. Czy mogę dla Rolanda nabyć za punkty doświadczenia kartę umiejętności poszukiwacza, która nie ma ceny/poziomu ? (przykladowo czy Roland kiedykolwiek może nabyć katę „Dociekliwy umysł” płacąc swoim doświadczeniem?
Ponadto, na karcie Mężczyzna w czerwonych rękawiczkach” jest akcja „wymuszony”. Kiedy się jej używa lub kiedy się ją wykonuje?
Ktoś może podpowie.
Rafal1970
Posty: 204
Rejestracja: 19 mar 2020, 09:48
Has thanked: 61 times
Been thanked: 24 times

Re: Arkham Horror / Horror w Arkham LCG (zasady, pytania, wątpliwości)

Post autor: Rafal1970 »

I jeszcze jedno pytanie - Czy można kupić/posiadać dwie karty "Charyzma"? Jest to karta z cechą "trwała" więc zaczyna od samego początku na stole i nie wlicza się jej do limitu kart w talii badacza. Nie znalazłem, żadnego ograniczenia w tym zakresie. Czyli kart z cechą "trwała" można mieć tyle na ile masz punktów tj. bez limitu (2 takie same karty na talie) ?
Rafal1970
Posty: 204
Rejestracja: 19 mar 2020, 09:48
Has thanked: 61 times
Been thanked: 24 times

Re: Arkham Horror / Horror w Arkham LCG (zasady, pytania, wątpliwości)

Post autor: Rafal1970 »

I ostatnie pytanie. Jeżeli test wynosi 5. Ja dzięki cechom postaci mam poziom 3 i dołożyłem 2 z kart odrzuconych z ręki (czyli „wyzerowałem ten test”) to czy wylosowanie żetonu -1 z worka powoduje, że jednak testu nie zdałem ? Innymi słowy: pozim testu 5 – 5 za cechy i karty daje 0 i chyba żeton -1 nie może obniżyć poziomu testu. Chyba, że źle kombinuje i żeto -1 jak gdyby podnosi poziom testu do 6, a ja mam z cech postaci i odrzuconych kart w sumie 5.
Ktoś może podpowie.
Awatar użytkownika
Koslaz
Posty: 100
Rejestracja: 03 paź 2022, 19:22
Has thanked: 16 times
Been thanked: 50 times

Re: Arkham Horror / Horror w Arkham LCG (zasady, pytania, wątpliwości)

Post autor: Koslaz »

Rafal1970 pisze: 12 mar 2023, 09:51 Pytanie dotyczy tworzenia talii gracza. Przykładowo Roland Bank może do swoej tali dobrać karty strażnika o poziomie 0-5 oraz karty poszukiwacza o poziomie 0-2. Czy mogę dla Rolanda nabyć za punkty doświadczenia kartę umiejętności poszukiwacza, która nie ma ceny/poziomu ? (przykladowo czy Roland kiedykolwiek może nabyć katę „Dociekliwy umysł” płacąc swoim doświadczeniem?
Ponadto, na karcie Mężczyzna w czerwonych rękawiczkach” jest akcja „wymuszony”. Kiedy się jej używa lub kiedy się ją wykonuje?
Ktoś może podpowie.
Jeśli karta nie ma żadnych kropek w lewym górnym rogu, znaczy że jest to karta poziomu 0. Jeśli spełnia wymagania budowania talii postaci, to można ją dodać. Przy tworzeniu talii jest to darmowe, w trakcie kampanii dodanie karty poziomu zero do talii (w zamian za inną kartę oczywiście) kosztuje 1xp.
Wymuszony to słowo kluczowe. Tekst po nim wykonujesz kiedy spełniony jest warunek tam opisany.
Rafal1970 pisze: I jeszcze jedno pytanie - Czy można kupić/posiadać dwie karty "Charyzma"? Jest to karta z cechą "trwała" więc zaczyna od samego początku na stole i nie wlicza się jej do limitu kart w talii badacza. Nie znalazłem, żadnego ograniczenia w tym zakresie. Czyli kart z cechą "trwała" można mieć tyle na ile masz punktów tj. bez limitu (2 takie same karty na talie) ?
O ile nie ma na karcie limitu (jest wyraźnie opisany w tekście), można mieć dwie o takiej samej nazwie.
Rafal1970 pisze: I ostatnie pytanie. Jeżeli test wynosi 5. Ja dzięki cechom postaci mam poziom 3 i dołożyłem 2 z kart odrzuconych z ręki (czyli „wyzerowałem ten test”) to czy wylosowanie żetonu -1 z worka powoduje, że jednak testu nie zdałem ? Innymi słowy: pozim testu 5 – 5 za cechy i karty daje 0 i chyba żeton -1 nie może obniżyć poziomu testu. Chyba, że źle kombinuje i żeto -1 jak gdyby podnosi poziom testu do 6, a ja mam z cech postaci i odrzuconych kart w sumie 5.
Ktoś może podpowie.
Zarówno modyfikator z żeton chaosu jak i symbole z kart to aktywne modyfikatory i wszystkie trzeba zaaplikować do testu.
Zaczynając od podstawowej wartości cechy, należy dodać wszystkie modyfikatory.
W Twojej sytuacji będzie to: Podstawowa cecha (3) + przeznaczone symbole (+2) + modyfikator z żetonu (-1) -> ostateczna wartość to 4. Trudność testu to 5.
Test nie został zaliczony.
Jedyny wyjątek to gdy jakiś efekt gry obniża trudność testu do zera, a Ty masz ujemną wartość umiejętności. Na przykład - badasz lokację o zasłonie 2 za pomocą karty "Latarka", z podstawową zdolnością wiedzy o wartości 2 i wyciągasz modyfikator -4.
Twój wynik to -2, a trudność testu to 0. Ze względu na to że wartość zdolności gracza nigdy nie może być ujemna, jest podnoszona przez zasady gry do 0 i zdajesz ten test.
Rafal1970
Posty: 204
Rejestracja: 19 mar 2020, 09:48
Has thanked: 61 times
Been thanked: 24 times

Re: Arkham Horror / Horror w Arkham LCG (zasady, pytania, wątpliwości)

Post autor: Rafal1970 »

Jak w „duchu i po linii” należy rozgrywać kampanię w wersji true solo (jeden badacz). Jeżeli badacz zginie lub oszaleje nie dochodząc do jakiegokolwiek zakończenia scenariusza (mitu) to co robimy? Kontynuujemy tym samym badaczem (dodając traumy), czy lepiej powtórzyć dany scenariusz(mit) od początku ? Ja powtarzam dany mit aż dojdę do jednego z zakończeń, ale nie wiem czy to prawidłowe podejście.
Ktoś może podpowie?
Miszon
Posty: 2509
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1011 times
Been thanked: 492 times

Re: Arkham Horror / Horror w Arkham LCG (zasady, pytania, wątpliwości)

Post autor: Miszon »

Trudno nie zginąć ani razu w toku kampanii, rzekłbym że BARDZO trudno grając solo.
Normalnie, trauma i jedziemy dalej ciesząc się, że jeszcze możemy traumy zbierać ;) .
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Awatar użytkownika
Koslaz
Posty: 100
Rejestracja: 03 paź 2022, 19:22
Has thanked: 16 times
Been thanked: 50 times

Re: Arkham Horror / Horror w Arkham LCG (zasady, pytania, wątpliwości)

Post autor: Koslaz »

Rafal1970 pisze: 13 mar 2023, 23:42 Jak w „duchu i po linii” należy rozgrywać kampanię w wersji true solo (jeden badacz). Jeżeli badacz zginie lub oszaleje nie dochodząc do jakiegokolwiek zakończenia scenariusza (mitu) to co robimy? Kontynuujemy tym samym badaczem (dodając traumy), czy lepiej powtórzyć dany scenariusz(mit) od początku ? Ja powtarzam dany mit aż dojdę do jednego z zakończeń, ale nie wiem czy to prawidłowe podejście.
Ktoś może podpowie?
Wszystko zależy od Ciebie i Twojego nastawienia.
Gra ma sprawiać przyjemność, więc jeżeli dobrze się bawisz powtarzając scenariusze aż do skutku - nie ma powodu by tego nie kontynuować.
Jeśli pytasz natomiast o granie dokładnie z zasadami gry, to jeśli scenariusz nie wspomina, że badacz umiera w wyniku niespełnienia założeń scenariusza - powinieneś grać kolejny z dodaniem odpowiedniego punktu traumy.
Lewy
Posty: 50
Rejestracja: 16 lip 2016, 19:56
Has thanked: 122 times
Been thanked: 5 times

Re: Arkham Horror / Horror w Arkham LCG (zasady, pytania, wątpliwości)

Post autor: Lewy »

Jak się ma podmiana testu dzięki Oku przy użyciu Młota do -1 piąchy i +1 obrażenia które daje Młot?
staniach21
Posty: 547
Rejestracja: 06 mar 2020, 08:43
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 209 times
Been thanked: 165 times

Re: Arkham Horror / Horror w Arkham LCG (zasady, pytania, wątpliwości)

Post autor: staniach21 »

Lewy pisze: 29 kwie 2023, 23:10 Jak się ma podmiana testu dzięki Oku przy użyciu Młota do -1 piąchy i +1 obrażenia które daje Młot?
Zakładam, że skoro testujesz inteligencje to ujemny wskaźnik siły nie robi Ci różnicy, a dostajesz dodatkowy damage.
Lewy
Posty: 50
Rejestracja: 16 lip 2016, 19:56
Has thanked: 122 times
Been thanked: 5 times

Re: Arkham Horror / Horror w Arkham LCG (zasady, pytania, wątpliwości)

Post autor: Lewy »

Brzmi zbyt pięknie jak na Arkham :wink:
Awatar użytkownika
Koslaz
Posty: 100
Rejestracja: 03 paź 2022, 19:22
Has thanked: 16 times
Been thanked: 50 times

Re: Arkham Horror / Horror w Arkham LCG (zasady, pytania, wątpliwości)

Post autor: Koslaz »

Tekst z Młota jednoznacznie wskazuje minus do walki podczas tego ataku. Gdyby tekst wskazywał -1 do używanej statystyki (jak jest np. z Przepowiadaniem przyszłości), obniżałby też wolę. Tak jednak nie jest.
Ale w tym samym przypadku przy podwójnej aktywacji nie dostałbyś +2, a testował bazową wolę.
Lewy
Posty: 50
Rejestracja: 16 lip 2016, 19:56
Has thanked: 122 times
Been thanked: 5 times

Re: Arkham Horror / Horror w Arkham LCG (zasady, pytania, wątpliwości)

Post autor: Lewy »

Czy coś stoi na przeszkodzie żeby po ubiciu wroga zagrać od razu dwa Dowody i zgarnąć dwie wskazówki?
bulaxyz82
Posty: 178
Rejestracja: 19 sty 2016, 11:42
Lokalizacja: Kielce
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

Re: Arkham Horror / Horror w Arkham LCG (zasady, pytania, wątpliwości)

Post autor: bulaxyz82 »

Nie, jeśli są tylko wskazówki na lokacji.
fgorczynski
Posty: 6
Rejestracja: 07 sty 2022, 11:58
Has thanked: 5 times

Re: Arkham Horror / Horror w Arkham LCG (zasady, pytania, wątpliwości)

Post autor: fgorczynski »

Witajcie badacze,
chciałbym się zapytać o zestawy mitów do rozszerzeń. Otóż, posiadam m. in. "Dziedzictwo Dunwich" (kampanijne i badaczy). W sieci można kupić 6 zestawów mitów (te mniejsze, w blistrach) . I tu jest to czego nie rozumiem, co dają te nowe zestawy, ponieważ patrząc w Instrukcję do rozszerzenia, te mity się znajdują już w tym rozszerzeniu. Jak to wygląda w przypadku innych rozszerzeń: "Pożeraczy snów", "Szlaku do Carcossy", "Przerwanego kręgu", "Zapomnianej Ery" i "Szkarłatnych kluczy". Co kupić, żeby mieć wszystko ale bez duplikatów?
Awatar użytkownika
Koslaz
Posty: 100
Rejestracja: 03 paź 2022, 19:22
Has thanked: 16 times
Been thanked: 50 times

Re: Arkham Horror / Horror w Arkham LCG (zasady, pytania, wątpliwości)

Post autor: Koslaz »

Blistery to stara forma wydawania kampanii. Najpierw wychodziło pudełko z początkiem (2/3 scenariusze) i częścią kart badaczy, a potem jeden scenariusz i kilka kart badaczy na blister. Drożej, mniej wygodnie i trudniej do skompletowania.
Teraz cały zestaw mieści się w dwóch pudełkach - kampanijnym do fabuły i badaczy do budowania talii.

W nowej formule wyszły do tej pory:
Dziedzictwo Dunwich,
Szlak do Carcosy,
Na krawędzi ziemi (dostępne tylko w nowej formule),
Szkarłatne klucze (dostępne tylko w nowej formule).

Do nich będziesz miał wszystko w rozszerzeniach kampanijnym i badaczy. Pozostałe kampanie niestety są dostępne tylko w starej formule.
fgorczynski
Posty: 6
Rejestracja: 07 sty 2022, 11:58
Has thanked: 5 times

Re: Arkham Horror / Horror w Arkham LCG (zasady, pytania, wątpliwości)

Post autor: fgorczynski »

Ciekawa komplikacja.
Czyli, reasumując jeśli mam "Szlak do Carcosy: Rozszerzenie" bez podziału na Badaczy i Kampanię - tylko takie mniejsze pudełko, to rozumiem, że jest to starsza wersja i do niej musiałbym dokupić wszystkie dodatki w blistrach? I analogicznie z rozszerzeniami "Pożeracze snów", "Przerwanego kręgu" i "Zapomnianej Ery"?
staniach21
Posty: 547
Rejestracja: 06 mar 2020, 08:43
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 209 times
Been thanked: 165 times

Re: Arkham Horror / Horror w Arkham LCG (zasady, pytania, wątpliwości)

Post autor: staniach21 »

fgorczynski pisze: 04 maja 2023, 09:45 Ciekawa komplikacja.
Czyli, reasumując jeśli mam "Szlak do Carcosy: Rozszerzenie" bez podziału na Badaczy i Kampanię - tylko takie mniejsze pudełko, to rozumiem, że jest to starsza wersja i do niej musiałbym dokupić wszystkie dodatki w blistrach? I analogicznie z rozszerzeniami "Pożeracze snów", "Przerwanego kręgu" i "Zapomnianej Ery"?
Niestety tak. Łatwiej chyba kupić nową Carcosse tylko pytanie co z tym boxem zrobić, bo raczej dużo chętnych nie ma na stare wydania tym bardziej zdekompletowane. Jakby u ciebie zostało to zawsze będziesz miał więcej kopii kilku kart badaczy.
shuji
Posty: 1276
Rejestracja: 23 kwie 2014, 19:47
Has thanked: 36 times
Been thanked: 218 times

Re: Arkham Horror / Horror w Arkham LCG (zasady, pytania, wątpliwości)

Post autor: shuji »

fgorczynski pisze: 04 maja 2023, 09:45 Ciekawa komplikacja.
Czyli, reasumując jeśli mam "Szlak do Carcosy: Rozszerzenie" bez podziału na Badaczy i Kampanię - tylko takie mniejsze pudełko, to rozumiem, że jest to starsza wersja i do niej musiałbym dokupić wszystkie dodatki w blistrach? I analogicznie z rozszerzeniami "Pożeracze snów", "Przerwanego kręgu" i "Zapomnianej Ery"?
Akurat tych 3 ostatnich nie ma w nowym wydaniu i nie bedzie

EDIT: po polsku, po angielsku nie długo będą
Rafal1970
Posty: 204
Rejestracja: 19 mar 2020, 09:48
Has thanked: 61 times
Been thanked: 24 times

Re: Arkham Horror / Horror w Arkham LCG (zasady, pytania, wątpliwości)

Post autor: Rafal1970 »

Mam pytanie o to jak interpretować zapis z kart “podstępu” mówiący o “twojej talii”. Przykładowo karta “Zepchnięty w otchłań” – mówi “wybierz I wtasuj do swojej talii nie fabularny kontrolowany przez ciebie atut, i odrzuć 3 wierzchnie karty z “twojej talii”. Albo karta “Za zasłoną” mówi jeśli w “twojej talii” nie ma żadnych kart....". Albo karta “Wizje innego czasu mówi” – odrzuć wierzchnią kartę z “twojej talii”. Czy “twoja talia” to twoja talia zakrytych kart badacza czy może twoja talia to karty “na ręce”? Czy jak odrzucam w ten sposób karty to mogę odrzucić w ten sposób osłabienia ?
Awatar użytkownika
Koslaz
Posty: 100
Rejestracja: 03 paź 2022, 19:22
Has thanked: 16 times
Been thanked: 50 times

Re: Arkham Horror / Horror w Arkham LCG (zasady, pytania, wątpliwości)

Post autor: Koslaz »

"Twoja talia" odnosi się do zakrytej talii kart badacza, z której dobierasz karty. Jeśli odrzucasz karty z wierzchu talii, możesz w ten sposób odrzucić osłabienie (chyba że w grze są inne zasady, które tego zabraniają).
Rafal1970
Posty: 204
Rejestracja: 19 mar 2020, 09:48
Has thanked: 61 times
Been thanked: 24 times

Re: Arkham Horror / Horror w Arkham LCG (zasady, pytania, wątpliwości)

Post autor: Rafal1970 »

Podczas rozgrywania pierwszego scenariusza Szlaku do Carcossy pojawiła się wątpliwość odnośnie karty "Mężczyzna w bladej masce". Na karcie wroga jest zapis ">> Badanie: do tego badania twoja lokalizacja dostaje + 2 zasłony ....". Czy mogę tego wroga pokonać jedynie akcją "badanie" wg. zapisu jego kary, czy mogę go pokonać wykonując normalną akcję walki. Dopiero rozpocząłem przygodę AH LCG i z tego powodu być może stawiam tak "głupie" pytania? Moim zdaniem poza akcją badania mogę tego wroga pokonać również standardowo akcją walki.
bulaxyz82
Posty: 178
Rejestracja: 19 sty 2016, 11:42
Lokalizacja: Kielce
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

Re: Arkham Horror / Horror w Arkham LCG (zasady, pytania, wątpliwości)

Post autor: bulaxyz82 »

Masz rację - można też siłowo załatwić sprawę.
Awatar użytkownika
Hexor
Posty: 48
Rejestracja: 26 gru 2022, 23:56
Has thanked: 119 times
Been thanked: 3 times

Re: Arkham Horror / Horror w Arkham LCG (zasady, pytania, wątpliwości)

Post autor: Hexor »

Koslaz pisze: 12 mar 2023, 13:01 Jedyny wyjątek to gdy jakiś efekt gry obniża trudność testu do zera, a Ty masz ujemną wartość umiejętności. Na przykład - badasz lokację o zasłonie 2 za pomocą karty "Latarka", z podstawową zdolnością wiedzy o wartości 2 i wyciągasz modyfikator -4.
Twój wynik to -2, a trudność testu to 0. Ze względu na to że wartość zdolności gracza nigdy nie może być ujemna, jest podnoszona przez zasady gry do 0 i zdajesz ten test.
Nie do końca chyba rozumiem.

Badana lokalizacja ma trudność zasłony 2. Zagrywam latarkę przez co obniżam zasłonę do 0. Więc cokolwiek wypadnie za wyjątkiem żetonu automatycznej przegranej to zawsze zdaje test? No bo jak będzie wynik na minus - a nie może być na minusie to automatycznie wygrałem? No a jeśli powyżej 0 no to wiadomo. Nawet jeśli miałbym umiejętność 4 i wypadnie -4 wychodzi 0, zdałem? Dzięki.
Awatar użytkownika
Koslaz
Posty: 100
Rejestracja: 03 paź 2022, 19:22
Has thanked: 16 times
Been thanked: 50 times

Re: Arkham Horror / Horror w Arkham LCG (zasady, pytania, wątpliwości)

Post autor: Koslaz »

Zgadza się.
Dlatego efekty obniżające trudność testów (szczególnie do zera) są niezwykle przydatne.
Miszon
Posty: 2509
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1011 times
Been thanked: 492 times

Re: Arkham Horror / Horror w Arkham LCG (zasady, pytania, wątpliwości)

Post autor: Miszon »

Dokładnie tak jest. Końcowa wartość umiejętności nie może być ujemna, zatem test o trudności 0 przegrywasz tylko przez żeton porażki (lub jakiś inny z symbolem, jeśli dany scenariusz mówi że to też porażka).
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
ODPOWIEDZ