Marvel United - pytania

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
Awatar użytkownika
raiden25
Posty: 1376
Rejestracja: 07 kwie 2015, 11:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 29 times
Been thanked: 47 times

Re: Marvel United - pytania

Post autor: raiden25 »

Curiosity pisze: 12 sie 2021, 11:54 Dobra, to jeszcze jedno pytanie, które mi się urodziło wczoraj po obejrzeniu jednej z wideorecenzji.

Jak robimy setup, to w poszczególnych lokalizacjach umieszczamy karty zagrożenia, a część z nich ma efekt BAM!
Kiedy karta Masterplanu ma na sobie efekt BAM!, to czy rozpatrujemy też WSZYSTKIE efekty BAM! (ze wszystkich kart), czy tylko ten z lokalizacji, w której stoi główny przeciwnik?

Instrukcja jest IMO niejednoznaczna.
Wszystkie BAMY się rozpatruje, chyba że jest napisane że musi tam stać główny przeciwnik. Przynajmniej ja tak grałem z tego co pamietam i nie ma informacji w instrukcji że rozpatrujesz tylko tam gdzie stoi przeciwnik.
Awatar użytkownika
narandil
Posty: 347
Rejestracja: 09 gru 2013, 10:06
Has thanked: 244 times
Been thanked: 54 times

Re: Marvel United - pytania

Post autor: narandil »

Curiosity pisze: 12 sie 2021, 11:54 Dobra, to jeszcze jedno pytanie, które mi się urodziło wczoraj po obejrzeniu jednej z wideorecenzji.

Jak robimy setup, to w poszczególnych lokalizacjach umieszczamy karty zagrożenia, a część z nich ma efekt BAM!
Kiedy karta Masterplanu ma na sobie efekt BAM!, to czy rozpatrujemy też WSZYSTKIE efekty BAM! (ze wszystkich kart), czy tylko ten z lokalizacji, w której stoi główny przeciwnik?

Instrukcja jest IMO niejednoznaczna.
Nie wiem czy dobrze rozumiem pytanie, ale w instrukcji jest info, że jeśli karta ma symbol BAM to odpala się go z planszetki Łotra jak i ze wszystkich widocznych symboli BAM na kartach zagrożeń - nie ma nic o tym że tylko z lokacji Łotra.
Spoiler:
A ze swojej strony mam pytanie dotyczące Łotra - Dr Octopusa.
Spoiler:
Po wykonaniu specjalnego efektu karty mamy ostatnie zdanie: "Then BAM". I się zastanawiam czy tak umiejscowione BAM rozpatruje się klasycznie tj. zarówno z planszetki Łotra jak i z kart zagrożeń? Czy może jak w przypadku nokautu bohaterów - tylko z planszetki? Graliśmy tą pierwszą wersję ale pewności 100% nie mam...
Awatar użytkownika
noowy
Posty: 464
Rejestracja: 07 paź 2004, 16:28
Has thanked: 72 times
Been thanked: 138 times

Re: Marvel United - pytania

Post autor: noowy »

I się zastanawiam czy tak umiejscowione BAM rozpatruje się klasycznie tj. zarówno z planszetki Łotra jak i z kart zagrożeń? Czy może jak w przypadku nokautu bohaterów - tylko z planszetki? Graliśmy tą pierwszą wersję ale pewności 100% nie mam...
Moim zdaniem klasycznie, żadna reguła nie wskazuje żeby było inaczej. BAM! w tym przypadku jest umiejscowione w akcji specjalnej żeby najpierw Octopus przyciągnął bohaterów, a dopiero później odpalił BAM!
Khonrad
Posty: 40
Rejestracja: 13 maja 2021, 08:08
Has thanked: 4 times
Been thanked: 5 times

Re: Marvel United (Andrea Chiarvesio, Eric M. Lang)

Post autor: Khonrad »

Czy karty zagrożeń można mieszać między łotrami? Czyli tworzę pulę wszystkich które mam i losuję spośród nich 6, czy raczej są przypisane do konkretnego łotra?
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8720
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2627 times
Been thanked: 2319 times

Re: Marvel United (Andrea Chiarvesio, Eric M. Lang)

Post autor: Curiosity »

Khonrad pisze: 22 lis 2021, 15:09 Czy karty zagrożeń można mieszać między łotrami? Czyli tworzę pulę wszystkich które mam i losuję spośród nich 6, czy raczej są przypisane do konkretnego łotra?
Nie można. A raczej - technicznie można, ale nie zaleca się. Tak spreparowana talia może nie działać z innym złolem.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Khonrad
Posty: 40
Rejestracja: 13 maja 2021, 08:08
Has thanked: 4 times
Been thanked: 5 times

Re: Marvel United (Andrea Chiarvesio, Eric M. Lang)

Post autor: Khonrad »

Obrazek
Obrazek
Czy Hulk sam sobie również zadaje obrażenia tą kartą?
Czy można nią zadać obrażenia Taskmasterowi, nawet jeśli są jeszcze na stole żetony kryzysu?
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8720
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2627 times
Been thanked: 2319 times

Re: Marvel United (Andrea Chiarvesio, Eric M. Lang)

Post autor: Curiosity »

Khonrad pisze: 23 lis 2021, 10:10 Czy Hulk sam sobie również zadaje obrażenia tą kartą?
Nie.
Czy można nią zadać obrażenia Taskmasterowi, nawet jeśli są jeszcze na stole żetony kryzysu?
Warunki atakowania Bossa są niezmienne.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Khonrad
Posty: 40
Rejestracja: 13 maja 2021, 08:08
Has thanked: 4 times
Been thanked: 5 times

Re: Marvel United - pytania

Post autor: Khonrad »

A innym bohaterom zadaje obrażenia?
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8720
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2627 times
Been thanked: 2319 times

Re: Marvel United - pytania

Post autor: Curiosity »

Khonrad pisze: 23 lis 2021, 10:50 A innym bohaterom zadaje obrażenia?
Niestety tak. Także oprychom (to na plus) i cywilom (to na minus, bo po prostu zdejmujesz ich z karty, nie liczą się do ocalonych).
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
narandil
Posty: 347
Rejestracja: 09 gru 2013, 10:06
Has thanked: 244 times
Been thanked: 54 times

Re: Marvel United (Andrea Chiarvesio, Eric M. Lang)

Post autor: narandil »

Khonrad pisze: 23 lis 2021, 10:10 Obrazek
Obrazek
Czy Hulk sam sobie również zadaje obrażenia tą kartą?
Czy można nią zadać obrażenia Taskmasterowi, nawet jeśli są jeszcze na stole żetony kryzysu?
Curiosity ma rację, że Hulk siebie nie atakuje. Niestety tutaj portal się nie popisał tłumaczeniem, bo w oryginale jest wyraźnie napisane że: "Deal 1 damage to EVERYTHING else in this location "

Ciekawe czy jest więcej takich "kwiatków" ...

Ps. Jeśli angielski to nie kłopot to polecam wydrukować sobie FAQ od CMON.
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2049
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 271 times
Been thanked: 422 times

Re: Marvel United - pytania

Post autor: tomp »

Czy na waszych pudełkach występuje graficzny błąd Venom zamiast Wasp ?
Spoiler:
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8720
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2627 times
Been thanked: 2319 times

Re: Marvel United - pytania

Post autor: Curiosity »

Tak. W polskiej wersji Venom jest zaklejony naklejką przedstawiającą Wasp.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
gregoff
Posty: 789
Rejestracja: 02 maja 2006, 22:55
Lokalizacja: Świecie nad Wisłą
Has thanked: 510 times
Been thanked: 153 times

Re: Marvel United - pytania

Post autor: gregoff »

Mam pytanie. Jak działają karty zagrożenia u Zielonego Goblina?

Leżą obok??
Jestem tak stary, że pamiętam internet do którego sie dzwoniło...
Awatar użytkownika
lesar
Posty: 594
Rejestracja: 11 cze 2011, 16:08
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 1 time
Been thanked: 31 times

Re: Marvel United - pytania

Post autor: lesar »

gregoff pisze: 29 sty 2022, 09:26 Mam pytanie. Jak działają karty zagrożenia u Zielonego Goblina?

Leżą obok??
Tak, na początku rozgrywki żadna lokacja nie ma zagrożeń. Dochodzą systematycznie później. Za każdym razem kiedy zlikwidujemy zagrożenie wtosowywane jest ono do puli pozostałych zagrożeń.
"Zresztą zamiast kraść jako dyrektor, fabrykant, sekretarz czy inny prezes lepiej już kraść par excellence jako złodziej. Tak jest chyba uczciwiej." - kasiarz Kwinto
schen
Posty: 147
Rejestracja: 14 lis 2015, 14:41
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 54 times
Been thanked: 19 times

Re: Marvel United - pytania

Post autor: schen »

Mam parę wątpliwości odnośnie paru sformułowań na kartach, na przykładzie Green Goblina.
Na jego karcie, przy efekcie BAM mamy: "Dobierz kartę Zagrożenia i umieść ją w kolejnej Lokacji bez Zagrożenia w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara". Także przy zatłoczeniu znajduje się: "dobierze kartę Zagrożenia i umieść ją w kolejnej lokacji bez Zagrożenia w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara". Rozumiem, że zaczynamy sprawdzać nie od lokacji, w której znajduje się GG, a od następnej, prawda? Tak mi się przynajmniej zdaje ze względu na słowo "kolejna", ale wydaje się to ciut nieintuicyjne gdy targetujemy sąsiednią lokację zamiast tej, na której wystąpił efekt stąd moje wątpliwości.

W kartach Zagrożeń GG mamy Kravena z tekstem: "Przenieś to Zagrożenie zgodnie z ruchem wskazówek zegara do najbliższej Lokacji bez Zagrożenia, która zawiera Bohaterów (o ile to możliwe). Następnie zadaj po 1 Obrażeniu wszystkim Bohaterom w tej Lokacji." - powiedzmy, że wszyscy bohaterowie znajdują się na lokacjach z jakimś Zagrożeniem - w tym jeden na lokacji Kravena. Wydaje mi się, że wtedy Kraven się nie poruszy (ruchu o 6 pól raczej też nie zrobi, bo w końcu sam zajmuje 6'tą lokację, więc nie jest ona pusta). Skoro się nie porusza to raczej też nie zada obrażeń "w tej Lokacji", bo wskazuje to Lokację na którą się poruszył. Gdyby tekst głosił coś typu "w swojej Lokacji" to byłoby to w sumie dla mnie jasne, obrażenia wchodzą, nawet jeśli się nie poruszył. Mimo wszystko nad stołem pojawiły się wątpliwości co do działania tej karty dlatego chciałbym spróbować je rozwiać pytając bardziej zaprawionych w bojach graczy :)
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8720
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2627 times
Been thanked: 2319 times

Re: Marvel United - pytania

Post autor: Curiosity »

schen pisze: 25 lut 2022, 16:10 Rozumiem, że zaczynamy sprawdzać nie od lokacji, w której znajduje się GG, a od następnej, prawda?
My tak graliśmy. Pole z przeciwnikiem to pole "0", więc naturalnym jest wykładanie na kolejnych.
W kartach Zagrożeń GG mamy Kravena z tekstem: "Przenieś to Zagrożenie zgodnie z ruchem wskazówek zegara do najbliższej Lokacji bez Zagrożenia, która zawiera Bohaterów (o ile to możliwe). Następnie zadaj po 1 Obrażeniu wszystkim Bohaterom w tej Lokacji." - powiedzmy, że wszyscy bohaterowie znajdują się na lokacjach z jakimś Zagrożeniem - w tym jeden na lokacji Kravena. Wydaje mi się, że wtedy Kraven się nie poruszy
W opisanym przykładzie, warunek ataku nie jest spełniony - Bohaterowie nie będą mieli dołożonego Zagrożenia, bo ich pola mają już jakieś Zagrożenie. Ergo, nie ma obrażeń.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Kal-El83
Posty: 1136
Rejestracja: 03 sty 2015, 17:28
Lokalizacja: Kołobrzeg
Has thanked: 238 times
Been thanked: 120 times

Re: Marvel United - pytania

Post autor: Kal-El83 »

Wczoraj udało mi się rozłożyć MU ba spotkaniu planszówkowym i 4 dorosłych chłopów bawiło się przez 3 godziny. Przeszliśmy wszystkich złoli z podstawki i dopiero GG nas poskładał.

Mam dwa pytania, a w zasadzie upewnienie się czy dobrze to rozumiem
1. Nokaut - w momencie gdy tura dojdzie do powalonego bohatera, on wstaje, gracz bierze 4 karty i normalnie leci swoją turę ?? - czyli jakby karà jest dodatkowy Bam z planszetki łotra jako koszt uzupełnienia ręki ??

2. GG i Kraven - czy jeżeli nie może przejść do innej lokacji to zadaje obrażenie obecnym w tej lokacji z której się nie ruszy ? Czy jako warunek zdjęcia HP jest przemieszczenie Kravena ?
Niegdyś Azazelek, narodzony na nowo jako Kal-El83 ;)
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8720
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2627 times
Been thanked: 2319 times

Re: Marvel United - pytania

Post autor: Curiosity »

Azazelek pisze: 15 mar 2023, 08:39 1. Nokaut - w momencie gdy tura dojdzie do powalonego bohatera, on wstaje, gracz bierze 4 karty i normalnie leci swoją turę ??
Dokładnie tak.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
ODPOWIEDZ