Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
kaem87
Posty: 44
Rejestracja: 31 gru 2015, 10:15
Has thanked: 6 times
Been thanked: 3 times

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: kaem87 »

MichalCh132 pisze: 09 paź 2022, 20:26 Wiadomo coś czy dodatek Neue Gefahren zostanie wydany w języku Angielskim? Niby da się kupić dodatki oddzielnie u wydawcy, ale z dostawa wychodzi 250zł więc troche majątek jak za tę zawartość. Niemiecki wychodzi sporo taniej, ale wolałbym mieć wszystko spójne językowo.
2-3 kafelki galaktyk i 1 płytka technologii z niemiecka nazwa to aż taki problem? Gwarantuje że nie zwraca się na to żadnej uwagi w trakcie gry...
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4078
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 267 times
Been thanked: 934 times

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: brazylianwisnia »

Ktoś wie gdzie można kupić wszystkie mini dodatki?Będe sprzedawał wersję KS z tymi pierdolkami i mata a chciałbym jakos sensownie to wycenić.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
lerhit
Posty: 145
Rejestracja: 02 lut 2014, 07:45
Has thanked: 22 times
Been thanked: 2 times

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: lerhit »

Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Co sądzicie o wariancie w którym kolejność graczy ustala się od kolejności spasowania?
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: grzeslaw90 »

Dr. Nikczemniuk pisze: 23 sty 2023, 21:27 Co sądzicie o wariancie w którym kolejność graczy ustala się od kolejności spasowania?
Jedyny słuszny według mnie
Rience
Posty: 42
Rejestracja: 14 sty 2020, 18:21
Has thanked: 20 times
Been thanked: 5 times

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: Rience »

grzeslaw90 pisze: 23 sty 2023, 22:04
Dr. Nikczemniuk pisze: 23 sty 2023, 21:27 Co sądzicie o wariancie w którym kolejność graczy ustala się od kolejności spasowania?
Jedyny słuszny według mnie
Podpisuję się. Kolejność ruchów jest na tyle istotna, że wariant "pierwszy pasujący decyduje o wszystkim" jest totalnie bez sensu i pozbawia większość graczy znacznej kontroli nad grą. A oznaczać można łatwo robiąc tor kolejności z myśliwców, jeśli nie posiada się mini-dodatku.
Awatar użytkownika
Backero
Posty: 389
Rejestracja: 31 maja 2015, 21:34
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 143 times
Been thanked: 82 times

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: Backero »

Czy ta gra (konkretniej właśnie druga edycja) miała w ogóle polskiego wydawcę? Czy kto zajmował się tłumaczeniem. Próbuję znaleźć informację o tym, czy dodatki będą dostępne w polskiej wersji językowej i czy będą wydawane w Polsce, ale nie wiem nawet do kogo napisać.
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: grzeslaw90 »

Backero pisze: 24 sty 2023, 10:33 Czy ta gra (konkretniej właśnie druga edycja) miała w ogóle polskiego wydawcę? Czy kto zajmował się tłumaczeniem. Próbuję znaleźć informację o tym, czy dodatki będą dostępne w polskiej wersji językowej i czy będą wydawane w Polsce, ale nie wiem nawet do kogo napisać.
Niby Rebel dystrybuował na Polskę ale ogólnie oryginalny wydawca się zajmował instrukcją polską, bo nic innego tłumaczone nie jest. Mówisz o nadchodzących dodatkach z nowymi rasami czy o obecnych minidodatkach? Jak to drugie to raczej nie ma szans.
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4078
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 267 times
Been thanked: 934 times

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: brazylianwisnia »

Backero pisze: 24 sty 2023, 10:33 Czy ta gra (konkretniej właśnie druga edycja) miała w ogóle polskiego wydawcę? Czy kto zajmował się tłumaczeniem. Próbuję znaleźć informację o tym, czy dodatki będą dostępne w polskiej wersji językowej i czy będą wydawane w Polsce, ale nie wiem nawet do kogo napisać.
Mogę się mylić ale chyba nie. Oryginalny wydawca chyba wydał wersje PL?
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
CrossSleet
Posty: 291
Rejestracja: 17 gru 2013, 15:02
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 41 times
Been thanked: 61 times

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: CrossSleet »

Backero pisze: 24 sty 2023, 10:33 Czy ta gra (konkretniej właśnie druga edycja) miała w ogóle polskiego wydawcę? Czy kto zajmował się tłumaczeniem. Próbuję znaleźć informację o tym, czy dodatki będą dostępne w polskiej wersji językowej i czy będą wydawane w Polsce, ale nie wiem nawet do kogo napisać.
W ogóle dla jasności - gra jest praktycznie neutralna językowo. W polskiej wersji nie jest nic przetłumaczone poza instrukcją. Także osobiście nie mówiłbym tu o "polskiej wersji językowej". Jedyne napisy znajdują się chyba tylko na kafelkach modułów do statków, ale to i tak tylko nazwy.
Awatar użytkownika
Backero
Posty: 389
Rejestracja: 31 maja 2015, 21:34
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 143 times
Been thanked: 82 times

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: Backero »

A myślicie, że będzie możliwość kupienia ich gdzieś w Polsce (i taniej), czy raczej skazani jesteśmy by zamawiać z ich sklepu z Finlandii po tej ich cenie? Chyba, że ktoś by organizował zamówienia zbiorowe znowu.
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: grzeslaw90 »

Backero pisze: 24 sty 2023, 14:00 A myślicie, że będzie możliwość kupienia ich gdzieś w Polsce (i taniej), czy raczej skazani jesteśmy by zamawiać z ich sklepu z Finlandii po tej ich cenie? Chyba, że ktoś by organizował zamówienia zbiorowe znowu.
Raczej Finlandia. Jest też wszystko w jednej paczce i nazywa się Eclipse: Neue Gefahren ale nie wiem czy da się to gdzieś kupić obecnie. Myślę, że przy okazji premiery dużych dodatków z rasami będzie można dostać również minidodatki. Na upartego w internecie są dostępne ładne skany minidodatków ;)

EDIT> Znalazłem info, że w maju ma być dodruk. Na Pegasus Spiele widnieje cena 30 ojro.
MichalCh132
Posty: 214
Rejestracja: 27 lip 2019, 20:51
Has thanked: 132 times
Been thanked: 77 times

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: MichalCh132 »

Na BGG pojawił się ciekawy temat o Eridani i ich szansach na zwycięstwo. Pojawiło się sporo głosów, że są oni nie tyle trudniejsza rasa co zwyczajnie słabsza. W statystykach prowadzonych przez graczy wychodziło, że Eridani mieli najmniej zwycięstw, a w innym temacie gdzie były prowadzone dokładniejsze statystyki wyszło, że rasa ta ma ~5pkt niższa średnia niż Draco Orion czy Hydran.
Główne argumenty za tym jakie widziałem:
- Startowe złoto i tak zostanie wydane na droższe akcje w trakcie gry, więc to żaden bonus
- Brak dysków to nie tylko mniejsza ilość akcji, ale głównie mniejsze imperium co bezpośrednio odbija się na punktacji koncowej
- 2 startowe żetony punktow niewiele dają, bo i tak są tylko 4 sloty. Jeśli złapie się słabe punkty, to tak jakbyśmy nic nie dostali, bo potem zostają wymienione na lepsze
- Zerowy margines błędu, gdzie inne rasy nawet jak stracą 1-2 sektory to zwykle max 25% kontrolowanych sektorów. Dla Eridani to może być nawet 40% obszarów.
- Brak extra sposóbow na punktowanie takich jak 5 slot na żeton, 1 punkt za terytoria Planty czy Starożytni u Draco

Jak to jest u Was? Zdążają się wygrane ta rasa, czy raczej też widać w rozgrywkach że lekko odstają od reszty?

Zostawiam link do BGG:
https://boardgamegeek.com/thread/300994 ... ad-victory
Filut
Posty: 124
Rejestracja: 27 sty 2020, 12:18
Has thanked: 61 times
Been thanked: 115 times

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: Filut »

Eridani - są jak kler w III RP, startują z pozycji siły, pompowani kasą ale wystarczą 1-2 błędy i ich szajkę czeka kolaps

Słuszną taktyką jest ruszanie do bitwy już w 1-2 rundzie, także jak najszybsze atakowanie innych graczy (o ile to walka o wartościowy sektor a nie o wygwizdów z jedną planetą), też skok na GCDS. Mogą również na start wymienić kasiurę by kupić w pierwszych rundach 1 i/lub 2 dyski, ale to tylko jedna z możliwych taktyk, czasem udana, czasem nie. Są niczym Ivits z Gaja Project à rebours, bo jak w Gai uzyskiwanie Rojem wysokich wyników jest na tyle łatwe, że są frakcja dla graczy pozbawionych ambicji, etosu i elementarnej godności, tak w Eclipse uzyskiwanie Eridanami wysokich wyników jest na tyle trudne, że są frakcją dla graczy lubiących gdy boli.

Można wiadomix powiedzieć, że przesadzam, że te teorie to bieda, że zaparzam herbatę w wodzie po parówkach itd. bo ktoś gra Eridanami i jest fajnie, "nie taki diabeł straszny, jak go malują", da się nimi czasem w to i tamto (...) - i OK, nie będę stawał okoniem.

Po prostu: zdecydownie są w grupie ras zorientowanych na szybką militarną ekspansję (nie po to mają 'plasma cannon' by czekać aż to działko przestanie im dawać przewagę) - i w tej grupie agresywnych agresorów są rasy o wiele przyjemniejsze (najzwyczajniej w świecie łatwiejsze & silniejsze) jak: Shapers of Dorado, Rhino Syndicate, Orion czy Mechanema*

*Mechanema - to moim zdaniem najsolidniejszy kandydat do tytułu OP, wykoksowani jakby zaczynali z kilkoma aktywnymi żetonami ewolucji Octantis. A jeśli jeszcze kupią odpowiednie płytki z Minor Species to koszt orbitali lub staków mają śmiesznie niski. Jedyna słabość która może pogrążyć ich grę to problemy z zaopatrzeniem w brąz (materiały).
StanleyStone
Posty: 244
Rejestracja: 17 lis 2015, 17:07
Has thanked: 61 times
Been thanked: 24 times

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: StanleyStone »

U nas Eridiani raczej zajmują końcowe pozycje, ale zauważyłem też, że grający nimi (ja jeszcze nie próbowałem, wolałem Terran) nie prowadzą od początku intensywnej ekspansji militarnej, tylko grają tak, jak inne rasy, a wydaje mnie się, że to duży błąd. Jest to chyba jedyna rasa, która ma szansę w 3 rundzie złapać środek. I chyba tylko wtedy - ewentualnie przy czyszczeniu sektorów I - może zrekompensować swój wysoki koszt utrzymania.
Awatar użytkownika
itsthisguyagain
Posty: 491
Rejestracja: 04 lut 2020, 22:27
Has thanked: 218 times
Been thanked: 343 times

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: itsthisguyagain »

U nas Eriadni i tego typu słabsze rasy w grach traktujemy jak handicap dla najlepszego gracza.
MichalCh132
Posty: 214
Rejestracja: 27 lip 2019, 20:51
Has thanked: 132 times
Been thanked: 77 times

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: MichalCh132 »

itsthisguyagain pisze: 23 lut 2023, 20:28 U nas Eriadni i tego typu słabsze rasy w grach traktujemy jak handicap dla najlepszego gracza.
Tego typu słabsze rasy? U Was jeszcze jakieś odstają od reszty? Wydaje mi się że reszta jest dość nieźle zbalansowana i mają dość równe szanse
Awatar użytkownika
itsthisguyagain
Posty: 491
Rejestracja: 04 lut 2020, 22:27
Has thanked: 218 times
Been thanked: 343 times

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: itsthisguyagain »

MichalCh132 pisze: 23 lut 2023, 22:27
itsthisguyagain pisze: 23 lut 2023, 20:28 U nas Eriadni i tego typu słabsze rasy w grach traktujemy jak handicap dla najlepszego gracza.
Tego typu słabsze rasy? U Was jeszcze jakieś odstają od reszty? Wydaje mi się że reszta jest dość nieźle zbalansowana i mają dość równe szanse
Rzadko gramy w eclipse ale podobna sytuacja jest np w Zakazanych Gwiazdach (Marines)

Ja nie zauważyłem żeby w Eclipse jakieś rasy oprócz Eriadni były niezbalansowane. Jak ostatnio żona grała Eriadni to nieźle narzekała od połowy gry że ta rasa jest bez sensu.
szlachcicpolski
Posty: 201
Rejestracja: 30 gru 2014, 16:24
Been thanked: 1 time

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: szlachcicpolski »

grzeslaw90 pisze: 24 sty 2023, 15:04
Backero pisze: 24 sty 2023, 14:00 A myślicie, że będzie możliwość kupienia ich gdzieś w Polsce (i taniej), czy raczej skazani jesteśmy by zamawiać z ich sklepu z Finlandii po tej ich cenie? Chyba, że ktoś by organizował zamówienia zbiorowe znowu.
Raczej Finlandia. Jest też wszystko w jednej paczce i nazywa się Eclipse: Neue Gefahren ale nie wiem czy da się to gdzieś kupić obecnie. Myślę, że przy okazji premiery dużych dodatków z rasami będzie można dostać również minidodatki. Na upartego w internecie są dostępne ładne skany minidodatków ;)

EDIT> Znalazłem info, że w maju ma być dodruk. Na Pegasus Spiele widnieje cena 30 ojro.
Jutro o 20 otwierają zamówienia (u nas chyba 21). Właśnie patrzę, czy ktoś składkowej przesyłki nie organizuje. Ktoś coś wie?
Loecus
Posty: 17
Rejestracja: 01 maja 2021, 22:56

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: Loecus »

Czy te mini dodatki były kiedykolwiek dostępne w polsce? widzę że dodają nowe rasy, w 1 ed widziałem że rasy były wraz z jakimiś pomniejszymi dodatkami, teraz to podzielili?
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: grzeslaw90 »

Loecus pisze: 15 mar 2023, 14:52 Czy te mini dodatki były kiedykolwiek dostępne w polsce? widzę że dodają nowe rasy, w 1 ed widziałem że rasy były wraz z jakimiś pomniejszymi dodatkami, teraz to podzielili?
Mini dodatki nie dodają nowych ras.
Loecus
Posty: 17
Rejestracja: 01 maja 2021, 22:56

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: Loecus »

Tak ale w pierwszej edycji były dodatki zawierające rasy i usprawnienia (przynajmniej z tego co widziałem w internecie) teraz to wygląda jakby podzielili wszystko mam racje czy sie myle?
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: grzeslaw90 »

Loecus pisze: 15 mar 2023, 18:17 Tak ale w pierwszej edycji były dodatki zawierające rasy i usprawnienia (przynajmniej z tego co widziałem w internecie) teraz to wygląda jakby podzielili wszystko mam racje czy sie myle?
To prawda ale w pierwszej edycji również można było te mini dodatki kupować modułowo tak jak jest w drugiej. W drugiej można kupić całą paczkę mini dodatków (lub każdy osobno na lautapelit, pojawiły się też nowe) i 2x 2 nowe rasy. Może w przyszłości wypuszczą jakiś nowy expansion pack.
Loecus
Posty: 17
Rejestracja: 01 maja 2021, 22:56

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: Loecus »

A pisaliście może z rebelem czy nie będą tych rozszerzeń i mini dodatków dystrybuować w polsce?
MowMiStefan
Posty: 631
Rejestracja: 17 sie 2020, 15:09
Lokalizacja: Warszawa/Tychy
Has thanked: 68 times
Been thanked: 162 times

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: MowMiStefan »

grzeslaw90 pisze: 23 sty 2023, 22:04
Dr. Nikczemniuk pisze: 23 sty 2023, 21:27 Co sądzicie o wariancie w którym kolejność graczy ustala się od kolejności spasowania?
Jedyny słuszny według mnie
My gramy, ze passer wybiera pozycje w kolejnej rundzie. Na poczatku gry najczesciej wybiera sie pierwsze pozycje (walka o tech), pozniej… czasem warto moc zareagowac.
Moja półka - chetnie umówię się na partyjkę (Tychy i okolice).

Sprzedam / Kupię
ODPOWIEDZ