Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: grzeslaw90 »

Loecus pisze: 15 mar 2023, 19:46 A pisaliście może z rebelem czy nie będą tych rozszerzeń i mini dodatków dystrybuować w polsce?
Nie ma po co pisać z Rebelem, bo polityka Lautapelit jest taka, że te minidodatki są sprzedawane jedynie przez nich samych. Pegasus Spiele otrzymał ten zaszczyt żeby wypuścić paczkę (EDIT. prawdopodobnie za współpracę związaną z targami w Essen) ale to był niewielki nakład i tak samo mały będzie nadchodzący dodruk. Kolejnym miejscem gdzie można kupić minidodatki jest jeszcze BGG store ale to nic zaskakującego, bo tam można znaleźć dosłownie wszystko co ma związek z planszówkami :D
Ostatnio zmieniony 15 mar 2023, 22:22 przez grzeslaw90, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: grzeslaw90 »

MowMiStefan pisze: 15 mar 2023, 20:13
grzeslaw90 pisze: 23 sty 2023, 22:04
Dr. Nikczemniuk pisze: 23 sty 2023, 21:27 Co sądzicie o wariancie w którym kolejność graczy ustala się od kolejności spasowania?
Jedyny słuszny według mnie
My gramy, ze passer wybiera pozycje w kolejnej rundzie. Na poczatku gry najczesciej wybiera sie pierwsze pozycje (walka o tech), pozniej… czasem warto moc zareagowac.
W sensie, że pasując wybierasz sobie dowolną wolną pozycję na następną rundę? Np. pasuję jako drugi ale chcę być piąty?
MowMiStefan
Posty: 628
Rejestracja: 17 sie 2020, 15:09
Lokalizacja: Warszawa/Tychy
Has thanked: 67 times
Been thanked: 162 times

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: MowMiStefan »

grzeslaw90 pisze: 15 mar 2023, 20:16
MowMiStefan pisze: 15 mar 2023, 20:13
grzeslaw90 pisze: 23 sty 2023, 22:04

Jedyny słuszny według mnie
My gramy, ze passer wybiera pozycje w kolejnej rundzie. Na poczatku gry najczesciej wybiera sie pierwsze pozycje (walka o tech), pozniej… czasem warto moc zareagowac.
W sensie, że pasując wybierasz sobie dowolną wolną pozycję na następną rundę? Np. pasuję jako drugi ale chcę być piąty?
Tak, choc rzadko gramy w 5. Najczesciej w 3. Jak zbiera sie wiecej to na stol wlatuje Star Trek Ascendancy i pierwsza wojna to kto zagra Ferengi :)))
Moja półka - chetnie umówię się na partyjkę (Tychy i okolice).

Sprzedam / Kupię
Loecus
Posty: 17
Rejestracja: 01 maja 2021, 22:56

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: Loecus »

grzeslaw90 pisze: 15 mar 2023, 20:15
Loecus pisze: 15 mar 2023, 19:46 A pisaliście może z rebelem czy nie będą tych rozszerzeń i mini dodatków dystrybuować w polsce?
Nie ma po co pisać z Rebelem, bo polityka Lautapelit jest taka, że te minidodatki są sprzedawane jedynie przez nich samych. Pegasus Spiele otrzymał ten zaszczyt żeby wypuścić paczkę (EDIT. prawdopodobnie za współpracę związaną z targami w Essen) ale to był niewielki nakład i tak samo mały będzie nadchodzący dodruk. Kolejnym miejscem gdzie można kupić minidodatki jest jeszcze BGG store ale to nic zaskakującego, bo tam można znaleźć dosłownie wszystko co ma związek z planszówkami :D
Czyli mozliwe jest ze rasy będą dostepne normalnie w polsce
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: grzeslaw90 »

Loecus pisze: 15 mar 2023, 22:39
grzeslaw90 pisze: 15 mar 2023, 20:15
Loecus pisze: 15 mar 2023, 19:46 A pisaliście może z rebelem czy nie będą tych rozszerzeń i mini dodatków dystrybuować w polsce?
Nie ma po co pisać z Rebelem, bo polityka Lautapelit jest taka, że te minidodatki są sprzedawane jedynie przez nich samych. Pegasus Spiele otrzymał ten zaszczyt żeby wypuścić paczkę (EDIT. prawdopodobnie za współpracę związaną z targami w Essen) ale to był niewielki nakład i tak samo mały będzie nadchodzący dodruk. Kolejnym miejscem gdzie można kupić minidodatki jest jeszcze BGG store ale to nic zaskakującego, bo tam można znaleźć dosłownie wszystko co ma związek z planszówkami :D
Czyli mozliwe jest ze rasy będą dostepne normalnie w polsce
Wszystko jest możliwe chociaż według mnie małe szanse. Nawet jeśli to na pewno jakoś w połowie 2024, 25-30%+inne wzrosty kosztów drożej niż w obecnym preorderze, bo produkcja i dystrybucja i tak będzie po stronie Lautapelit i bez tłumaczenia instrukcji, bo jak na razie żaden dodatek go nie dostał. Jedno jest pewne - taniej niż teraz (do końca marca jest -25%) nie będzie.
Loecus
Posty: 17
Rejestracja: 01 maja 2021, 22:56

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: Loecus »

Przeglądałem jeszcze zawartość BGG. Czy supernova i pulsar są dodatkami do pierwszej edycji?
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: grzeslaw90 »

Loecus pisze: 16 mar 2023, 13:34 Przeglądałem jeszcze zawartość BGG. Czy supernova i pulsar są dodatkami do pierwszej edycji?
https://en.lautapelit.fi/category/369/e ... --2nd-dawn tu masz wszystko co jest dostępne do drugiej edycji. Supernova i pulsar dla drugiej edycji znajdują się w dodatku Galactic Events.
shod
Posty: 572
Rejestracja: 01 sie 2017, 10:07
Lokalizacja: Wielkopolska
Has thanked: 266 times
Been thanked: 177 times

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: shod »

Mam nietypowe pytanie do Kogoś, Kto posiada starki Terran. Da się je upchać w te organizery z podstawki?
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: grzeslaw90 »

shod pisze: 20 mar 2023, 13:42 Mam nietypowe pytanie do Kogoś, Kto posiada starki Terran. Da się je upchać w te organizery z podstawki?
Na bgg da się znaleźć wątki jak to upchnąć (https://boardgamegeek.com/thread/237832 ... rran-ships), a to jeden ze sposobów:
Obrazek
shod
Posty: 572
Rejestracja: 01 sie 2017, 10:07
Lokalizacja: Wielkopolska
Has thanked: 266 times
Been thanked: 177 times

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: shod »

grzeslaw90 pisze: 20 mar 2023, 13:46
shod pisze: 20 mar 2023, 13:42 Mam nietypowe pytanie do Kogoś, Kto posiada starki Terran. Da się je upchać w te organizery z podstawki?
Na bgg da się znaleźć wątki jak to upchnąć (https://boardgamegeek.com/thread/237832 ... rran-ships), a to jeden ze sposobów:
Obrazek
Mi chodzi o to, żeby to upchać razem ze statkami w odpowiednie przegródki. Dzięki za odpowiedz, przeglądne... i że kurcze nie wymyśliłem żeby na BGG szukać ;). SKS się kłania ;).
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: grzeslaw90 »

shod pisze: 20 mar 2023, 13:54
grzeslaw90 pisze: 20 mar 2023, 13:46
shod pisze: 20 mar 2023, 13:42 Mam nietypowe pytanie do Kogoś, Kto posiada starki Terran. Da się je upchać w te organizery z podstawki?
Na bgg da się znaleźć wątki jak to upchnąć (https://boardgamegeek.com/thread/237832 ... rran-ships), a to jeden ze sposobów:
Obrazek
Mi chodzi o to, żeby to upchać razem ze statkami w odpowiednie przegródki. Dzięki za odpowiedz, przeglądne... i że kurcze nie wymyśliłem żeby na BGG szukać ;). SKS się kłania ;).
Nie upchniesz :D
shod
Posty: 572
Rejestracja: 01 sie 2017, 10:07
Lokalizacja: Wielkopolska
Has thanked: 266 times
Been thanked: 177 times

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: shod »

grzeslaw90 pisze: 20 mar 2023, 14:03
shod pisze: 20 mar 2023, 13:54
grzeslaw90 pisze: 20 mar 2023, 13:46

Na bgg da się znaleźć wątki jak to upchnąć (https://boardgamegeek.com/thread/237832 ... rran-ships), a to jeden ze sposobów:
Obrazek
Mi chodzi o to, żeby to upchać razem ze statkami w odpowiednie przegródki. Dzięki za odpowiedz, przeglądne... i że kurcze nie wymyśliłem żeby na BGG szukać ;). SKS się kłania ;).
Nie upchniesz :D
Tak myślałem....choć miałem niewielką nadzieję ;). Jednak i tak chyba je kupię, póki są, bo mam szaleńczy pomysł, żeby dać możliwość budowy większej ilości statków danej klasy. W Eclipse jest tu spore ograniczenie największych statków. Ja mam świadomość, że to jest przemyślane, zbalansowane i zapobiega śnieżnej kuli...ale...korci mnie.
Loecus
Posty: 17
Rejestracja: 01 maja 2021, 22:56

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: Loecus »

Macie może mate do gry w swoich kolekcjach? warto w to investować? zastanawiam czy jest sens kupić tą droższą znalazłem jednostronną za 150 ziko a drugą dwustronną z wariantem 5 osobowym za 200coś
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: grzeslaw90 »

Loecus pisze: 23 mar 2023, 11:00 Macie może mate do gry w swoich kolekcjach? warto w to investować? zastanawiam czy jest sens kupić tą droższą znalazłem jednostronną za 150 ziko a drugą dwustronną z wariantem 5 osobowym za 200coś
Zdecydowanie warto i polecam oryginalną dwustronną. Jest niesamowicie dobrze wydana - pudełko, pokrowiec na ramię i tuba do ułatwienia zwijania. https://www.rebel.pl/gry-planszowe/ecli ... 07256.html
Jak ładnie poprosisz kogoś z forum z rabatem -10% to może będzie miał kod na kolejne -10% i wtedy będziesz miał tę matę za ok. 180 zł.
shod
Posty: 572
Rejestracja: 01 sie 2017, 10:07
Lokalizacja: Wielkopolska
Has thanked: 266 times
Been thanked: 177 times

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: shod »

Loecus pisze: 23 mar 2023, 11:00 Macie może mate do gry w swoich kolekcjach? warto w to investować? zastanawiam czy jest sens kupić tą droższą znalazłem jednostronną za 150 ziko a drugą dwustronną z wariantem 5 osobowym za 200coś
Oryginalna ma zapewne swoje plusy jak jakość wydania i strona z wariantem dla 5 graczy [połączenia warp] czy też tuba. Ja mam dwie maty i obie bazujące na fanowskim rozwiązaniu. Jedna duża z miejscami na kafle i druga znacznie mniejsza, przystosowana do grania w 2 osoby, bo tak zwykle grywam.
Awatar użytkownika
salaba
Posty: 298
Rejestracja: 08 maja 2020, 14:40
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 166 times
Been thanked: 244 times

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: salaba »

Czy mata pasuje też do 1 ed. gry?
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: grzeslaw90 »

salaba pisze: 23 mar 2023, 11:52 Czy mata pasuje też do 1 ed. gry?
Tak
MichalCh132
Posty: 214
Rejestracja: 27 lip 2019, 20:51
Has thanked: 132 times
Been thanked: 77 times

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: MichalCh132 »

Też ostatnio kupiłem mate i mogę mocno polecić - jest dobrze wykonana, gruba i bardzo klimatycznie wygląda. Dodatkowo poza tym że podbija klimat przy stole, dodaje możliwość grania na 5 osób w zbalansowany sposób. Tydzień temu miałem okazję zagrać właśnie w 5 osób, połączenia były dobrze widoczne i świetnie usprawniły rozgrywkę :D
Awatar użytkownika
Prus
Posty: 84
Rejestracja: 01 sie 2019, 12:17
Has thanked: 29 times
Been thanked: 37 times

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: Prus »

Ja kupiłem matę nieorginalną, drukowaną na banerze. Bardzo udana, do tego za pięć dych.
spirit7
Posty: 41
Rejestracja: 15 sty 2020, 09:40
Has thanked: 7 times
Been thanked: 3 times

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: spirit7 »

Czy ktos orientuje się w dodatkach outcast i seekers puścili przedsprzedaż i ceny zwalają oba dodatki w cenie powyżej podstawki więc pytanie czy warto tyle kasy wydać za w sumie 4 rasy (czy są aż tak dobre itp porównując np z 1 ed) ? ktoś chyba na głowę upadł przy wycenie, wiadomo ceny poszły w górę ale to jakieś nieporozumienie
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: grzeslaw90 »

spirit7 pisze: 27 mar 2023, 12:17 Czy ktos orientuje się w dodatkach outcast i seekers puścili przedsprzedaż i ceny zwalają oba dodatki w cenie powyżej podstawki więc pytanie czy warto tyle kasy wydać za w sumie 4 rasy ? ktoś chyba na głowę upadł przy wycenie, wiadomo ceny poszły w górę ale to jakieś nieporozumienie
Co więcej ceny na tym poziomie obowiązują chyba do pierwszego tygodnia kwietnia, a potem z -25% robi się -10%. Sama przedsprzedaż jest do końca kwietnia. Taniej nie będzie. Nie chcesz to nie bierz :P
spirit7
Posty: 41
Rejestracja: 15 sty 2020, 09:40
Has thanked: 7 times
Been thanked: 3 times

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: spirit7 »

Czytaj ze zrozumieniem a nie pisz nie chcesz to nie bierz bo to nic nie wnosi, pytałem czy warto bo cena z kosmosu i chciałbym wiedzieć czy content usprawiedliwia cenę, czy lepiej poczekać na jakąś zbiórkę fanowskich frakcji pozdrawiam (btw w polskim sklepie już są dostępne w cenie bez rabatu)
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: grzeslaw90 »

spirit7 pisze: 27 mar 2023, 12:42 Czytaj że zrozumieniem a nie pisz nie chcesz nie bierz bo nic nie wnosi, pytałem czy warto bo cena z kosmosu i chciałbym wiedzieć czy content usprawiedliwia cenę czy lepiej poczekać na jaksa zbiórkę anowskich frakcji pozdrawiam
Uważam, że dość grzecznie Ci napisałem żebyś nie marudził (ktoś na głowę upadł) z wyjaśnieniem dlaczego. Cena jest normalna jak na taki content, wszak tutaj prawie kartonu nie ma. Dodatki zawsze produkowane są w mniejszej liczbie co jest oczywiste - nie każdy potrzebuje mieć więcej niż podstawkę. Dostajesz dokładnie to czego się spodziewasz. A fanowskie rasy to takie niedorobione stworki jak komuś się strasznie nudzi.
spirit7
Posty: 41
Rejestracja: 15 sty 2020, 09:40
Has thanked: 7 times
Been thanked: 3 times

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: spirit7 »

Grzecznie nie było ale to kwestia odbioru, mój komentarz srogi bo srogi (ale widze obrońca sie znalazl) był wyrazem dezaprobaty dla wspomnianych cen obu dodatków którymi mimo wszystko jestem zainteresowany, imho cena ponad 250 zł za 2 arkusze ras i kilka plastikowych statków jest ZASKAKUJACO wysoka mimo inflacji itp. dlatego chciałem się dowiedzieć czy te rasy są na tyle ciekawe (np mechanicznie) i wprowadzają dużo do rozgrywki że warto w nie zainwestować, niemniej swoją wymijającą odpowedzią (dostajesz to czego się spodziewasz) dalej niczego się nie dowiedziałem, pozdrawiam i dobrego dnia 😉 (dodam tylko ze za ok 170 zl dostępne jest 108 sztuk terran ships więc to raczej nie kwestia plastiku)
Ostatnio zmieniony 27 mar 2023, 13:44 przez spirit7, łącznie zmieniany 1 raz.
MichalCh132
Posty: 214
Rejestracja: 27 lip 2019, 20:51
Has thanked: 132 times
Been thanked: 77 times

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: MichalCh132 »

spirit7 pisze: 27 mar 2023, 12:17 Czy ktos orientuje się w dodatkach outcast i seekers puścili przedsprzedaż i ceny zwalają oba dodatki w cenie powyżej podstawki więc pytanie czy warto tyle kasy wydać za w sumie 4 rasy (czy są aż tak dobre itp porównując np z 1 ed) ? ktoś chyba na głowę upadł przy wycenie, wiadomo ceny poszły w górę ale to jakieś nieporozumienie
Imo warto, ale to bardzo subiektywne dla kazdej osoby. Sam wychodze z zalozenia, ze wole miec 5 ulubionych wypasionych gier w ktore wiem ze bede grac, niz 50 mniejszych tytulow z ktorych realnie gram w 10-15%, a reszta czeka na swoja jedna rozgrywke na rok. Poza tym jesli naklad sie dobrze rozejdzie, sa spore szanse ze powstana nastepne dodatki, wiec kupujac je wspieram rozwoj swojego ulubionego tytulu :D

Jedyny moj problem z Eclipse jaki mam teraz, jest to ze mamy 7 ras, z czego prawie zawsze gra 6 tych samych bo jedna jest troche agrywalna. Jeszcze nie widzialem ze ktos z wlasnej woli wybiera Eridani do rozgrywki, chyba ze ktos gra pierwszy raz ale to nawet gorzej bo aby moze sie zrazic do gry . Idealnym setupem dla mnie jest 5-6 osob, a wiec praktycznie zawsze bede widzec te same rasy przy stole. Dla mnie nowy dodatek to:
  • Bardziej roznorodne setupy, 6 z 11 ras daje 462 rozne kombinacje. W polaczeniu z losowymi technologiami daje to ogromna regrywalnosc tytulu i inne doswiadczenia za kazdym razem
  • Nowe rasy sa ciekawe, kazda z nich wyroznia sie i gra sie nia mocno inaczej niz reszta. Nie sa to sklejeni na kolanie liderzy typu postaw sie na gorach to dostaniesz extra punkt, tutaj kazda z tych ras ma swoj indywidualny charakter i rozny sposob gry.
  • W przeciwienstwie do mnostwa fanowskich ras, te sa przetestowane i powinny byc dobrze zbalansowane wzgledem reszty. Szczegolnie, ze wystepowaly juz w pierwszej edycji i przez te 10(?) lat bylo mnostwo czasu na wyciagniecie wnioskow czy nalezy cos w nich zmieniac.
  • Pozwalaja grac na wiecej niz 6 graczy. Nie wiem czy kiedys bede mial okazje cos takiego wyprobowac, ale to chyba jedyna duza gra w ktora jestem w stanie wyobrazic sobie taka rozgrywke. W 6 osob rozgrywki trwaja ~3h, 3.5h na 7 jest dla mnie nadal akceptowalnym czasem.
ODPOWIEDZ