Wojna o Pierścień: Gra Karciana / War of the Ring: The Card Game (Ian Brody)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
menelobej
Posty: 398
Rejestracja: 01 gru 2019, 22:33
Has thanked: 90 times
Been thanked: 198 times

Re: War of the Ring: The Card Game / Wojna o Pierścień: Gra Karciana (Ian Brody)

Post autor: menelobej »

Jak ją zapowiedziano w polskiej wersji to poczytałem o niej na BGG. I tam ogólna opinia była, że fajnie działa na 4 osoby, na dwie po prostu działa, ale szału nie ma. No i sobie ją odpuściłem.
kubaf7
Posty: 51
Rejestracja: 17 sty 2022, 19:16
Has thanked: 60 times
Been thanked: 22 times

Re: War of the Ring: The Card Game / Wojna o Pierścień: Gra Karciana (Ian Brody)

Post autor: kubaf7 »

Widziałem gameplaye gdzie dwóch graczy grało na dwie ręce - może to jest rozwiązanie?
Awatar użytkownika
Ezekiel
Posty: 225
Rejestracja: 27 sty 2010, 23:53
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 33 times
Been thanked: 91 times

Re: War of the Ring: The Card Game / Wojna o Pierścień: Gra Karciana (Ian Brody)

Post autor: Ezekiel »

Intuicyjnie po przeczytaniu instrukcji nie wydaje mi się, żeby granie w 4 osoby lub symulowanie takiej gry na 2 istotnie zmieniało odczucia co do głównych problemów, jakie widzę. Na pewno lepiej będzie chodzić synergia w ramach talii, bo jest krótsza i skondensowana, ale też dociąg jest słabszy i karty ciągle wylatują. Ale w samym mechanizmie punktowania i zdobywania przewag w zasadzie prawie nic się nie zmienia, nadal jest mało opcji, nadal jest długo, nadal robi się to samo przez całą grę bez wyraźnego rozwoju. Ale oczywiście to do weryfikacji w praktyce. Nie chcę jednak za bardzo marudzić, mam jednak poczucie że gra jest czymś innym niż wydawało mi, że będzie plus to co oferuje nijak ma się do czasu gry, wiem, że to nie jest jakiś super wyznacznik, ale gdyby ona trwała 30 minut czy maks 40, to na pewno też inaczej bym ją odbierał.
Awatar użytkownika
salaba
Posty: 298
Rejestracja: 08 maja 2020, 14:40
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 166 times
Been thanked: 244 times

Re: War of the Ring: The Card Game / Wojna o Pierścień: Gra Karciana (Ian Brody)

Post autor: salaba »

Obejrzałam gameplay, który trwał ponad 4h, prowadzący grali na dwie ręce. Widać było, że gra mózgożerna, wiele trudnych decyzji w każdej rundzie.
Poza tematyką przemawia do mnie szybkość rozłożenia na stół. Mam Wojnę o Pierścień i Bitwę Pięciu Armii, obie lubię, ale rozkładanie i chowanie gry trochę zniechęca. Co więcej czas rozgrywki też z tych dłuższych.

W Wojnę grałam zarówno na 2 jak i 4 graczy, w moim przypadku działa w obu konfiguracjach. Cenię sobie Bitwę, bo jest szybsza, choć równie emocjonującą. Nie mam natomiast karcianki, kolekcjonerki mnie nie interesują. Zagrałam z kolegą w jeden scenariusz kolekcjonerki i dziękuję, ale jakoś klimatu nie czułam, taki Arkham Horror w świecie LoTR - nie dla mnie. Natomiast ta wersja karcianki trafia akurat w to sweet spot, kiedy mam ochotę na Władcę, ale nie chce mi się rozkładać figurek. Czekam zatem z niecierpliwością na przedsprzedaż :)
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4645
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1206 times
Been thanked: 1417 times

Re: War of the Ring: The Card Game / Wojna o Pierścień: Gra Karciana (Ian Brody)

Post autor: Mr_Fisq »

Ruszyła przedsprzedaż polskiej wersji - premiera w kwietniu.

Źródło: FB Galakty
Sprzedam: Wiosenne porządki: Horror w Arkham - 4 cykle, dwie podstawki, Uśpieni Bogowie, Moje Miasto.
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4498
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1658 times
Been thanked: 2081 times

Re: War of the Ring: The Card Game / Wojna o Pierścień: Gra Karciana (Ian Brody)

Post autor: PytonZCatanu »

Zamówiłem 🙂

Na razie najbardziej mnie zniechęca wielkie pudło (30x30x7).
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 572 times
Been thanked: 1028 times

Re: War of the Ring: The Card Game / Wojna o Pierścień: Gra Karciana (Ian Brody)

Post autor: RUNner »

Też zamówiłem choć ciężko będzie zebrać 4 osoby. Ale to Władek więc muszę mieć i tyle :)
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6438
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 563 times
Been thanked: 926 times

Re: War of the Ring: The Card Game / Wojna o Pierścień: Gra Karciana (Ian Brody)

Post autor: Odi »

Ja miałem nie zamawiać po tych pierwszych opiniach, które - bądźmy szczerzy - jakoś mocno się nie zmieniają na razie (gra wydaje się być trochę niedotestowana, a niektóre warianty są na siłę).
Ale co z tego?
To władek - jak napisał Runner - do tego karcianka, arty piękne, a pewnie to, co niedomaga, naprawią dodatkami.
No i chyba wezmę....
Awatar użytkownika
7koliberek9
Posty: 283
Rejestracja: 03 lip 2011, 14:23
Lokalizacja: Mazowieckie
Has thanked: 32 times
Been thanked: 12 times

Re: War of the Ring: The Card Game / Wojna o Pierścień: Gra Karciana (Ian Brody)

Post autor: 7koliberek9 »

Mam podobne przemyślenia, zamówię :D

Odnoszę wrażenie, że "wycięli" z gry co się dało, jednocześnie pozostawiając podstawkę grywalną żeby później dodawać ulepszenia w dodatkach.
Awatar użytkownika
kaimada
Posty: 1128
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:58
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 27 times
Been thanked: 126 times

Re: War of the Ring: The Card Game / Wojna o Pierścień: Gra Karciana (Ian Brody)

Post autor: kaimada »

Ja mam wrażenie, że ci co grali w QMG są zadowoleni, ci co nie grali marudzą na olbrzymią sytuacyjność kart.

Do tego większość narzekań płynie od ludzi grających w dwie osoby.

Co do balansu - co chwilę ktoś marudzi ale raz w jedną stronę raz w drugą.
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 572 times
Been thanked: 1028 times

Re: War of the Ring: The Card Game / Wojna o Pierścień: Gra Karciana (Ian Brody)

Post autor: RUNner »

kaimada pisze: 17 mar 2023, 12:59 Co do balansu - co chwilę ktoś marudzi ale raz w jedną stronę raz w drugą.
Opinii o balansie to ja w ogóle nie biorę w tej chwili pod uwagę, bo podejrzewam, że w większości powstają na bazie rozegranych kilku partii.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6438
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 563 times
Been thanked: 926 times

Re: War of the Ring: The Card Game / Wojna o Pierścień: Gra Karciana (Ian Brody)

Post autor: Odi »

kaimada pisze: 17 mar 2023, 12:59 Ja mam wrażenie, że ci co grali w QMG są zadowoleni, ci co nie grali marudzą na olbrzymią sytuacyjność kart.
Recenzja Shelfside na yt oceniła grę na 6/10, a QG na 9/10, więc to nie zawsze tak jest. Zobaczymy.
Nosiadbt1100
Posty: 385
Rejestracja: 06 maja 2020, 16:25
Has thanked: 72 times
Been thanked: 89 times

Re: War of the Ring: The Card Game / Wojna o Pierścień: Gra Karciana (Ian Brody)

Post autor: Nosiadbt1100 »

To jest akurat standard - po 1 partii z instrukcją w rękach- "gra jest niezbalansowana":)

Grę zamówiłem na zasadzie posiadania czegoś z Władcy na więcej osób. Próbowaliśmy Wotra na 4 graczy, ale chyba za mało rozegrani jesteśmy. Ponoć Wotr karciany jakoś działa na 2-3 osoby, ale zaprojektowany jest na 4 (a Roberto wciąż pracuje nad trybem solo :):).

Jedynie szkoda z wymiarami pudełka - nie wejdzie raczej koło swoich kolegów :(

Obrazek
Awatar użytkownika
kaimada
Posty: 1128
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:58
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 27 times
Been thanked: 126 times

Re: War of the Ring: The Card Game / Wojna o Pierścień: Gra Karciana (Ian Brody)

Post autor: kaimada »

Odi pisze: 17 mar 2023, 13:14
kaimada pisze: 17 mar 2023, 12:59 Ja mam wrażenie, że ci co grali w QMG są zadowoleni, ci co nie grali marudzą na olbrzymią sytuacyjność kart.
Recenzja Shelfside na yt oceniła grę na 6/10, a QG na 9/10, więc to nie zawsze tak jest. Zobaczymy.
Nie no jasne, co osoba to opinia, a jak ktoś lubi budyń nie znaczy że lubi babeczki z budyniem.

Pamiętam też że Brody dał światu także SHAEF...
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4498
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1658 times
Been thanked: 2081 times

Re: War of the Ring: The Card Game / Wojna o Pierścień: Gra Karciana (Ian Brody)

Post autor: PytonZCatanu »

PytonZCatanu pisze: 16 mar 2023, 16:42 Zamówiłem 🙂

Na razie najbardziej mnie zniechęca wielkie pudło (30x30x7).
Zapytałem Galakty - niestety polskie wydanie będzie miało takie samo pudełko.
Awatar użytkownika
karmazynowy
Posty: 1013
Rejestracja: 15 lut 2011, 18:26
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 184 times
Been thanked: 424 times

Re: War of the Ring: The Card Game / Wojna o Pierścień: Gra Karciana (Ian Brody)

Post autor: karmazynowy »

PytonZCatanu pisze: 17 mar 2023, 14:43
PytonZCatanu pisze: 16 mar 2023, 16:42 Zamówiłem 🙂

Na razie najbardziej mnie zniechęca wielkie pudło (30x30x7).
Zapytałem Galakty - niestety polskie wydanie będzie miało takie samo pudełko.
Oczywistym jest, że to pudło jest już zaprojektowane pod przyszłe dodatki. Wolę tak, niż jedno średnie pudło i 3 małe pudełka.
Na półce | Na stole | Na sprzedaż i zamianę (Gdynia) | Podzielę się rabatem: Grybezpradu.eu - 5% | Planszostrefa.pl - 11%
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4498
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1658 times
Been thanked: 2081 times

Re: War of the Ring: The Card Game / Wojna o Pierścień: Gra Karciana (Ian Brody)

Post autor: PytonZCatanu »

A jakieś konkretne informacje o dodatkach już były?
Awatar użytkownika
karmazynowy
Posty: 1013
Rejestracja: 15 lut 2011, 18:26
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 184 times
Been thanked: 424 times

Re: War of the Ring: The Card Game / Wojna o Pierścień: Gra Karciana (Ian Brody)

Post autor: karmazynowy »

PytonZCatanu pisze: 17 mar 2023, 14:46 A jakieś konkretne informacje o dodatkach już były?
Tak, autor już pracuje nad nimi, w tym solo, a nawet zwiększający liczbę graczy do 5-6. Wybrane posty:
Most of the requested card will be in the expansion. The expansion's main goal is to provide enough cards so 5-6 players can play, but there will also be scenarios for fewer players - like one that focuses on the war in the North, for four players. I'm working on other scenarios, and also, there will be cards for solo players, who bought the solo play expansion (also in the works). Some info on the expansion has already been discussed here on BGG, so I don't want to repeat stuff you've probably already seen.
https://boardgamegeek.com/thread/301732 ... 3#41742253
Right now, I've been working on the originally planned expansion, and have already written the text for the 30 solo cards, which I've asked and believe will be included in that expansion. That expansion will cover the war in the northern realms, and feature battlegrounds like Erebor, Woodland Realm, The Shire, etc. It will also add a new kind of location, a skirmish. (For those of you who tested the skirmishes a while ago, the rules have changed to make them way more fun.) Skirmishes are like miniature battlegrounds, and can impact another combat, or have some other game effect.
https://boardgamegeek.com/thread/298469 ... 4#41302194
Na półce | Na stole | Na sprzedaż i zamianę (Gdynia) | Podzielę się rabatem: Grybezpradu.eu - 5% | Planszostrefa.pl - 11%
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4498
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1658 times
Been thanked: 2081 times

Re: War of the Ring: The Card Game / Wojna o Pierścień: Gra Karciana (Ian Brody)

Post autor: PytonZCatanu »

Chętnie zagram solo, ale nastawiam się dużo na grę na 2 graczy. Mam nadzieję że o tym też pomyślą 😉
kubaf7
Posty: 51
Rejestracja: 17 sty 2022, 19:16
Has thanked: 60 times
Been thanked: 22 times

Re: War of the Ring: The Card Game / Wojna o Pierścień: Gra Karciana (Ian Brody)

Post autor: kubaf7 »

Ja poczekam, aż zaczną spływać konkretne recenzje na temat gry czterema deckami przez dwóch graczy. Podobno ma działać dużo lepiej niż standardowy tryb na dwóch graczy (zbicie decków razem). Ma to sens, bo jest to defacto tryb 4 graczy z perfekcyjna współpracą obu drużyn, a jeżeli gra działa dobrze na 4 graczy to powinna i tak. Gameplaye z tego sposobu grania, też wyglądały okej.

Ostatecznie cena niższa o kilkadziesiąt złotych w stosunku do tego czego się spodziewałem, więc też fajnie.
fuflak
Posty: 11
Rejestracja: 19 sty 2020, 19:35
Has thanked: 36 times
Been thanked: 21 times

Re: War of the Ring: The Card Game / Wojna o Pierścień: Gra Karciana (Ian Brody)

Post autor: fuflak »

Kilka słów o grze dwuosobowej - jest świetna, ale tylko na dwie ręce i w trybie pełnym, tzn. w układzie jak na 4 osoby. Taki właśnie sposób dwuosobowego grania poleca sam autor, a dodatkowe warianty są w pewnym sensie "okrojone" i służą uproszczeniu rozgrywki, przede wszystkim dla nowych graczy. Sama gra na dwie ręce działa w tym przypadku bardzo dobrze. Co prawda wymaga podzielności uwagi (każda strona operuje 2 taliami), ale nie bardziej niż w większości gier, w których trzeba zwracać uwagę na więcej niż jedną zmienną.

Ponadto gra 2-osobowa ma kilka przewag nad rozgrywkami 4-osobowymi. Opanowanie poszczególnych stronnictw dla Wolnych Ludów / Cienia prowadzi do sprawniejszego wykorzystywania wszystkich zależności pomiędzy nimi. Jedna osoba już po kilku partiach będzie w stanie sprawniej wykorzystywać dwie talie (Aragorn + Frodo / Witch King + Saruman) i zależności pomiędzy nimi. W grze 4-osobowej "zgranie się" graczy z danej drużyny jest dużo cięższe. Prowadzić to może do zbyt rychłych ocen dotyczących balansu - w grze 4-osobowej komunikacja pomiędzy graczami Wolnych Ludów jest bardzo ważna, a że musi odbywać się nad stołem to daje strategiczne wskazówki graczom Cienia (dla niektórych może to być zaletą i częścią meta-gry). Gracze Cienia z kolei mogą (oczywiście bez przesady) pozwolić sobie na pewną samodzielność ich stronnictw - co swoją drogą oddaje klimat książek i własnych interesów Mordoru i Sarumana.

Nieumiejętna koordynacja działań między graczami Wolnych Ludów, przy tak samo kiepskiej współpracy pomiędzy graczami Cienia mimo wszystko doprowadzi najczęściej do zwycięstwa Cienia. Prócz niedosytu może pozostawić wrażenie przypadkowości i "niezbalansowania".

Z kolei dobre ogranie stronnictw i udana współpraca Wolnych Ludów zmusza stronnictwa Cienia do współpracy między sobą, co czasem jest dla nich problematyczne - wtedy zaczyna się prawdziwa gra. Łatwiej jest osiągnąć ten stan w przypadku 2 graczy; 4-osobowa rozgrywka wymaga stałego grona i regularnej gry, co przy czasie rozgrywki może być problemem. Na 2 graczy na pewno idzie to sprawnie, a gdy gracze dobrze poznają swoje talie to downtime robi się znikomy (tym bardziej, że kolejność grania 1-2-1-2 pozwala zastanawiać się nad ruchem swojego stronnictwa w czasie tury drugiego gracza. Przy 4 osobach przestój zawsze będzie większy, bo na swoją kolej czeka się 3 tury.
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2442
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 543 times
Been thanked: 270 times

Re: War of the Ring: The Card Game / Wojna o Pierścień: Gra Karciana (Ian Brody)

Post autor: Markus »

7koliberek9 pisze: 17 mar 2023, 12:56 Mam podobne przemyślenia, zamówię :D

Odnoszę wrażenie, że "wycięli" z gry co się dało, jednocześnie pozostawiając podstawkę grywalną żeby później dodawać ulepszenia w dodatkach.
Brzmi jak polityka FFG w czasach ich świetności🤣
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4498
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1658 times
Been thanked: 2081 times

Re: War of the Ring: The Card Game / Wojna o Pierścień: Gra Karciana (Ian Brody)

Post autor: PytonZCatanu »



20 min o WOP karciance

Nie wiem na ile można im jeszcze wierzyć, ale wygląda to dobrze.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4498
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1658 times
Been thanked: 2081 times

Re: War of the Ring: The Card Game / Wojna o Pierścień: Gra Karciana (Ian Brody)

Post autor: PytonZCatanu »

Instrukcja zawiera skrócony wariant Drużyna pierścienia, ale BGG są dostępne oficjalne scenariusze z pozostałych 2 części.
Vanatox
Posty: 156
Rejestracja: 12 lut 2014, 14:09
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 32 times
Been thanked: 46 times

Re: War of the Ring: The Card Game / Wojna o Pierścień: Gra Karciana (Ian Brody)

Post autor: Vanatox »

PytonZCatanu pisze: 17 mar 2023, 22:28 Nie wiem na ile można im jeszcze wierzyć, ale wygląda to dobrze.
DT nie są wiarygodni?
ODPOWIEDZ