Gra z rozwojem postaci

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Tijaczer
Posty: 195
Rejestracja: 09 gru 2021, 09:34
Has thanked: 56 times
Been thanked: 17 times

Gra z rozwojem postaci

Post autor: Tijaczer »

Poszukuję gry planszowej z rozwojem postaci, ograłem we Władcę Kości i spodobał mi się rozwój bohatera, choć był skromny, ale i gra tania (50zl), więc to było na próbę, czy mi się mechanika spodoba, a teraz bym coś więcej chciał, a jestem w tym zielony.

Na myśl mi przychodzą dwa/trzy gatunki, gdzie jest skupienie na rozwoju postaci.

Gry z gatunku dungeon crawler, ale widziałem, że są drogie, jakby było coś ciekawego do 300, max 400 zł, to byłbym zainteresowany.

Z gier gatunku rpg/przygodowych myślałem nad mage knight, ale mam obawy jak z regrywalnością, nie kupowałem dotąd gier ze scenariuszami z obawy, że są jednorazowe. Papierowych gier RPG nie lubię, nie mam głowy do wyobraźni, nie wczuwam się w klimaty.

Uwielbiam aspekt ekonomiczno-strategiczny, widzieć rozwój czy efekty działań, lubię losowość i być zaskakiwany. Gry, które mi się spodobały i szczególnie w pamięci mam je, to:
Clash of Cultures, terraformacja marsa, tyrants of the underdark, Jamajka, splendor, trylogia Zachodnich Królestw, wsiąść do pociągu i władca kości.

Preferuje mechanikę z budową talii lub ogólnie żeby były jakieś karty, bo z reguły zapewniają dla mnie większą losowość i regrywalność tym samym. Lubię mieć kontrolę nad losowością, więc taki monopoly mi się nie podobał, bo było jej za dużo :)

Lubię wszelkie automy, czy jak się tu nazywa tych wirtualnych graczy, to mi się podobało w serii zachodnich królestw, aktualnie zgłębiam działanie automy w tyrants of the underdark.

Grywamy najczęściej w 2 osoby, czasem w 3 osoby. Czasem samemu, jak mam ochotę.

Musi być po polsku.

Długość rozgrywki nie ma znaczenia.

Preferowany budżet to najlepiej do 300 zł, jak coś wartego uwagi to do 400 zł może być :) oczywiście sama podstawka, jak mi się spodoba, to dodatki same wpadną prędzej czy później :)

Podane tytuły planszowek wyszukam sobie w google i popatrzę na recenzję czy filmiki ;)

Dziękuję wytrwałym co czytali do końca :)
Awatar użytkownika
stary gracz
Posty: 358
Rejestracja: 21 sie 2016, 17:20
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 34 times
Been thanked: 69 times

Re: Gra z rozwojem postaci

Post autor: stary gracz »

Pathfinder ACG - Rise of the Runelords

https://boardgamegeek.com/boardgame/133 ... e/versions

Co prawda nie po polsku, ale jest instrukcja w naszym języku na bgg. Na kartach jest trochę tekstu ale łatwo to opanować ponieważ jest sporo powtarzających się słów kluczowych.

Możesz nawet zagrać na próbę w wersję cyfrową.
Awatar użytkownika
ekwilibrystyczny
Posty: 124
Rejestracja: 19 cze 2020, 17:04
Has thanked: 27 times
Been thanked: 35 times

Re: Gra z rozwojem postaci

Post autor: ekwilibrystyczny »

Brzmi jak Mage Knight jak dla mnie
Tijaczer
Posty: 195
Rejestracja: 09 gru 2021, 09:34
Has thanked: 56 times
Been thanked: 17 times

Re: Gra z rozwojem postaci

Post autor: Tijaczer »

ekwilibrystyczny pisze: 16 mar 2023, 15:24 Brzmi jak Mage Knight jak dla mnie
Z recenzji jak czytałem, to tam mało losowości jest, nawet wydarzeń losowych nie ma, walki ponoć też są bez losowości. Zgłębię ponownie temat, może coś źle pamiętam. Jeszcze kwestia scenariuszy, nie wiem czy i one nie byłyby jednorazowe. Nie przekonuje mnie ta gra.
Awatar użytkownika
ekwilibrystyczny
Posty: 124
Rejestracja: 19 cze 2020, 17:04
Has thanked: 27 times
Been thanked: 35 times

Re: Gra z rozwojem postaci

Post autor: ekwilibrystyczny »

Tijaczer pisze: 16 mar 2023, 15:50
ekwilibrystyczny pisze: 16 mar 2023, 15:24 Brzmi jak Mage Knight jak dla mnie
Z recenzji jak czytałem, to tam mało losowości jest, nawet wydarzeń losowych nie ma, walki ponoć też są bez losowości. Zgłębię ponownie temat, może coś źle pamiętam. Jeszcze kwestia scenariuszy, nie wiem czy i one nie byłyby jednorazowe. Nie przekonuje mnie ta gra.
Losowość wynika z losowani mamy, odkrywania terenu i przeciwników, oraz z dociągu kart w czasie walki, trochę tego jest ale fakt że to gra euro, aczkolwiek z klimatem. Kafle się losuje i odkrywa w każdym scenariuszu, do tego mamy różne postacie więc absolutnie nie są jednorazowe. Świetna gra i nie do ogrania wszystkiego co zawiera, przynajmniej moim zdaniem, z minusów na pewno wysoki próg wejścia i imo ciężka instrukcja
litk
Posty: 847
Rejestracja: 30 lip 2018, 14:14
Has thanked: 177 times
Been thanked: 125 times

Re: Gra z rozwojem postaci

Post autor: litk »

Aventuria, ale też nie po pl.
Muszczu
Posty: 78
Rejestracja: 13 wrz 2022, 16:03
Has thanked: 11 times
Been thanked: 10 times

Re: Gra z rozwojem postaci

Post autor: Muszczu »

Może Waste knights druga edycja
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2017
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1493 times
Been thanked: 1142 times

Re: Gra z rozwojem postaci

Post autor: Bruno »

Tijaczer pisze: 16 mar 2023, 14:31 Poszukuję gry planszowej z rozwojem postaci...
Uwielbiam aspekt ekonomiczno-strategiczny, widzieć rozwój czy efekty działań...

Preferuje mechanikę z budową talii... lub ogólnie żeby były jakieś karty, bo z reguły zapewniają dla mnie większą losowość i regrywalność tym samym.

Lubię mieć kontrolę nad losowością...

Lubię wszelkie automy, czy jak się tu nazywa tych wirtualnych graczy...

Grywamy najczęściej w 2 osoby, czasem w 3 osoby. Czasem samemu, jak mam ochotę.

Musi być po polsku.

Długość rozgrywki nie ma znaczenia.

Preferowany budżet to najlepiej do 300 zł, jak coś wartego uwagi to do 400 zł może być :)
To wszystko składa się na wielkie pudło z napisem MAGE KNIGHT :D :D :D

Obawa o regrywalność? Nie żartuj - ludzie, w tym ja sam, grają w to dziesiątki, a nawet setki razy. Owe "scenariusze", które się rozgrywa, to tylko opis warunków początkowych, pewnych specyficznych dla nich reguł i warunków zwycięstwa. To nie ma nic wspólnego z liniową fabułą. Każda rozgrywka w ten sam scenariusz będzie inna. Zresztą o regrywalności tytułu najlepiej świadczy fakt, że większość fanów tej gry i tak tłucze najczęściej scenariusz podstawowy (podbój miast), bo za każdym razem dostarcza on mnóstwo frajdy.

Co do losowości i zaskakiwania graczy: na BGG znalazłem fajne sformułowanie - Mage Knight zawiera losowość na poziomie "wejścia" (dociąg kart na rękę, pula dostępnych kart do zakupu, dostępna mana, dociąg przeciwników, odkrywanie nowych kafli terenu), ale jak już poznasz warunki wejściowe dla danej sytuacji (np. odsłonięcie żetonu wroga podczas nocnego szturmu na Twierdzę), to oferuje graczom pełną kontrolę nad realizacją danego działania (bo jak już znasz parametry wroga i Twojej ręki kart itd., to starcie jest policzalne, nie rzucasz kością, żeby je rozstrzygnąć). Czyli jest losowość na "wejściu" (początkowe warunki starcia), ale już nie ma jej na "wyjściu" (rezultat starcia).
Zresztą w MK są i scenariusze zawierające większą dozę losowości (wciąż "wejściowej") - to te z Volkarem, który jest bardziej nieokiełznanym przeciwnikiem niż zwykły "wirtualny gracz", i naprawdę potrafi zaskoczyć!

Możesz wybrać, wybierz rozsądnie :wink:
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
Tijaczer
Posty: 195
Rejestracja: 09 gru 2021, 09:34
Has thanked: 56 times
Been thanked: 17 times

Re: Gra z rozwojem postaci

Post autor: Tijaczer »

Może faktycznie z powodu swoich uprzedzeń co do scenariuszy skreślałem ten tytuł. Na ten moment są 3 propozycje. Ten waste knight wydaje się ciekawą grą, ale to już tam sobie o nim poszukam informacji.

A może bym inaczej zapytał. Jest jakaś alternatywa dla mage knight, ale z większą losowością lub podobna gra? Mogą być scenariusze.
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1476
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 256 times
Been thanked: 715 times

Re: Gra z rozwojem postaci

Post autor: arturmarek »

Może niezbyt oczywisty trop, ale w Spirit Island jest rozwój postaci i mała losowość.
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2017
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1493 times
Been thanked: 1142 times

Re: Gra z rozwojem postaci

Post autor: Bruno »

Tijaczer pisze: 17 mar 2023, 14:29 A może bym inaczej zapytał. Jest jakaś alternatywa dla mage knight, ale z większą losowością lub podobna gra? Mogą być scenariusze.
Może Dungeon Alliance, może Euthia?
Ale to tylko w obcych językach.
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
Tijaczer
Posty: 195
Rejestracja: 09 gru 2021, 09:34
Has thanked: 56 times
Been thanked: 17 times

Re: Gra z rozwojem postaci

Post autor: Tijaczer »

Dziękuję za propozycję, czyli jednak zostanę przy mage knight i zainteresuję się waste knight. Dziękuję za pomoc :)

Ewentualnie zainteresuję się spolszczeniami do planszowek i będę miał większy wybór :)
ODPOWIEDZ