Szukam gry do 7-8 osób

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
olocop
Posty: 324
Rejestracja: 22 wrz 2011, 13:43
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 42 times
Been thanked: 140 times

Szukam gry do 7-8 osób

Post autor: olocop »

Mam pewien problem, z którym dotąd nie dane było mi się mierzyć, czyli znalezienie gry do 7-8 osób (część raczej nieśmiałych).
Jako ze nigdy nie grywałem w większym gronie, nawet nie wiem co ciekawego jest w takim gronie dostępne, dlatego prosiłbym o pomoc doświadczonych w tym temacie planszówkowiczów :D

Moje cele:
- Bez blefu i ukrytych ról (czyli odpadają wszelkiej maści Mafie),
- nie czysto logiczne (jak np. 6 bierze!),
- w pierwszej kolejności nie imprezówki. A jeśli już, to nie takie, w których trzeba się wygłupić,
- mogą to być gry z rozszerzeniem zwiększającym liczbę raczy,
- mogą być drużynowe, choć w pierwszej kolejności wolałbym nie drużynowe
- takie, które da się w miarę przystępnie wytłumaczyć nie grającym na co dzień osobom i nie trwają 4 godzin

Znam:
- 6 bierze! - ale to zbyt suche,
- Odlotowy wyścig - miałem, sprzedałem niestety,

Biorę pod uwagę:
- Colt Express z jakimś dodatkiem (jakim? - bo widzę różne opcje)
- Na skrzydłach: Ptaki Azji (macie doświadczenie w tym wariancie? - pytam osób, które lubią grę podstawową :wink: )
- 7 cudów świata (wystarcza podstawka?)
- myślę też jeszcze o Tajniakach

Czy macie jakieś inne propozycje lub co sądzicie o wymienionych przeze mnie pozycjach?
Jeśli mógłbym prosić, to cenne będą dla mnie odpowiedzi osób, które w proponowane gry grały na te 7-8 osób.
"Wojna? Kataklizm? Po co? Diabły te przysłały Europie coś, co się nazywa: Mah-jong. Mah-jong jest to taka chińska gra, w którą umiał grać dobrze jeden stuletni mandaryn, ale się wreszcie powiesił" Kornel Makuszyński, "Wycinanki",1925
agt
Posty: 1178
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 628 times
Been thanked: 320 times

Re: Szukam gry do 7-8 osób

Post autor: agt »

Zapaliłam się, żeby dać Ci jakieś podpowiedzi, niestety z każdym Twoim celem odpadały kolejne z nich :lol:

Został tylko Colt Express z dodatkiem, ale nie doradzę z którym, bo z dodatkiem nie grałam.

7CŚ jest do 7 graczy bez dodatku. Zaletą 7CŚ jest to, że gracze wykonują ruchy jednocześnie, co przy dużej liczbie graczy robi różnicę.

Do 7 osób są też Architekci: 7 Cudów Świata. Ta gra jest prostsza, jednak ruchy są po kolei. Ale nie są długie.

Nie grałam w takim gronie w żadną z gier, o które pytasz. W tym gronie grałam i polecam Sabotażystę (to moim zdaniem najlepszy dla niego skład) oraz Santy Anno.
Niestety obawiam się, że pierwsza może być za bardzo blef i ukryte role, a druga być może podejdzie pod wygłupy (choć to żadne wygłupy, tylko gra na myślenie i spostrzegawczość z elementem ruchowym - bieganiem dookoła stołu) :wink:

Poza Tajniakami może jeszcze Decrypto.
No i W pył zwrot, ale to 6 lub 8.

Kartografowie lub Herosi (wykreślanka)
Polowanie na robale deluxe
Magic Maze
Dixit

Jest jeszcze Captain Sonar, ale to bardzo specyficzna gra.

Edit: Doczytałam, że część nieśmiałych. Wykreśliłabym więc Magic Maze i Captain Sonar, bo wymagają pewności siebie czy przekonania do podjęcia danego działania, którego konsekwencje będą dotyczyły też innych osób.
Ostatnio zmieniony 27 lut 2023, 15:04 przez agt, łącznie zmieniany 1 raz.
mementomoris
Posty: 145
Rejestracja: 21 wrz 2020, 12:09
Has thanked: 66 times
Been thanked: 41 times

Re: Szukam gry do 7-8 osób

Post autor: mementomoris »

Proponuję Camel Up. Prosta quasi-imprezówka do ośmiu osób, bez wygłupiania się. Obstawiamy, który wielbłąd ukończy poszczególne etapy jak i cały wynik jako pierwszy. Sporo testowania szczęścia ale z pewną głębią.
agt
Posty: 1178
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 628 times
Been thanked: 320 times

Re: Szukam gry do 7-8 osób

Post autor: agt »

Mam jeszcze jedną, nietypową, propozycję dla 6 lub 8 osób:
Wyprawa do El Dorado na dwóch egzemplarzach gry, identyczne trasy. Dwie wersje do wyboru:
a) rozgrywki z odliczaniem rund, by wyłonić zwycięzcę, który dotarł pierwszy - biorąc pod uwagę obie plansze,
b) prawdziwy wyścig real time - do pierwszego zwycięzcy na dowolnej planszy. (Chciałabym to zobaczyć :D)
Awatar użytkownika
olocop
Posty: 324
Rejestracja: 22 wrz 2011, 13:43
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 42 times
Been thanked: 140 times

Re: Szukam gry do 7-8 osób

Post autor: olocop »

Dzięki za odpowiedzi.
O Camel Up zupełnie zapomniałem, wpisuje go na listę zainteresowania.
Wyprawy do El Dorado mam jeden egzemplarz i wystarczy mi jeden :)

Na pozostałe też popatrzę.
"Wojna? Kataklizm? Po co? Diabły te przysłały Europie coś, co się nazywa: Mah-jong. Mah-jong jest to taka chińska gra, w którą umiał grać dobrze jeden stuletni mandaryn, ale się wreszcie powiesił" Kornel Makuszyński, "Wycinanki",1925
agt
Posty: 1178
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 628 times
Been thanked: 320 times

Re: Szukam gry do 7-8 osób

Post autor: agt »

olocop pisze: 27 lut 2023, 16:15 Wyprawy do El Dorado mam jeden egzemplarz i wystarczy mi jeden :)
Nie umiesz się bawić.
:wink:

Powodzenia i pochwalisz się co zadziałało?
Zawsze lepiej wiedzieć :)
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1476
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 256 times
Been thanked: 715 times

Re: Szukam gry do 7-8 osób

Post autor: arturmarek »

Myślę, że wykreślanki to dobry trop. Nie znam za wiele, ale sporo chodzi na 8 osób, dodatkowo można dobrać temat i trudność od Welcome to do Twilight Inscription.
agt
Posty: 1178
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 628 times
Been thanked: 320 times

Re: Szukam gry do 7-8 osób

Post autor: agt »

Nie wiem jak inne wykreślanki, ale Kartografowie/Herosi mają element jakiejś interakcji jak coś.
Awatar użytkownika
Giermek
Posty: 182
Rejestracja: 18 paź 2014, 13:21
Lokalizacja: Słubice (płocki)
Has thanked: 50 times
Been thanked: 33 times

Re: Szukam gry do 7-8 osób

Post autor: Giermek »

Jeśli chcesz w takim składzie grać w nie-imprezówkę, to pmyśl przede wszystkim o down time. Nawet świetny Colt Express w tak dużym gronie według mnie się nie sprawdzi. Nie wiem jak to jest w Camel UP, bo sam nie grałem, ale tam może jeszcze uda się utrzymać zainteresowanie w czasie nie swojej tury.

Możesz zobaczyć grę Diamenty, ale to krótka rozgrywka - nie wiem czy tego szukasz.

A najbardziej bym polecił jednak Tajniaków. Jeszcze nie spotkałem grupy, która by się przy tym świetnie nie bawiła.
Awatar użytkownika
Grzdyll
Posty: 813
Rejestracja: 14 lip 2013, 22:06
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 74 times
Been thanked: 296 times
Kontakt:

Re: Szukam gry do 7-8 osób

Post autor: Grzdyll »

Kilka dni temu był podobny temat dotyczący planszówek dla klasy w szkole średniej, choć Twoje wytyczne faktycznie mocno go zawężają. Ale zostają dwie bardzo dobre gry które mogę z czystym sercem polecić czyli:

zestaw Kingdomino+Queendomino, które połączone chodzą do 8 osób a z Gigantami nawet na 9, można grać w zasady tylko z podstawki i liczyć każde miasto (ceglasty obszar z QD) jako 4 punkty niezależnie od położenia. Stosunkowo proste ale ciekawie można pokombinować.

skreślanka Welcome to - liczba osób nie ma w zasadzie znaczenia a jest bardzo satysfakcjonująca.

No i dorzuciłbym jeszcze do rozważenia specyficzny i zwariowany Magic Maze czyli bieganie przez labirynt w czasie rzeczywistym.

A z przedmówców potwierdzam Decrypto (trochę bardziej niż Tajniaków).
agt
Posty: 1178
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 628 times
Been thanked: 320 times

Re: Szukam gry do 7-8 osób

Post autor: agt »

Grzdyll pisze: 27 lut 2023, 22:36 No i dorzuciłbym jeszcze do rozważenia specyficzny i zwariowany Magic Maze czyli bieganie przez labirynt w czasie rzeczywistym.
Autor wątku wspominał, że część osób nieśmiała, więc nie wiem czy udźwigną podejmowanie pod presją czasu decyzji, których nie mogą z nikim skonsultować, a wpływają one na wynik wszystkich grających.
Ale to już trzeba samemu rozważyć :)
Awatar użytkownika
Grzdyll
Posty: 813
Rejestracja: 14 lip 2013, 22:06
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 74 times
Been thanked: 296 times
Kontakt:

Re: Szukam gry do 7-8 osób

Post autor: Grzdyll »

agt pisze: 27 lut 2023, 22:55
Grzdyll pisze: 27 lut 2023, 22:36 No i dorzuciłbym jeszcze do rozważenia specyficzny i zwariowany Magic Maze czyli bieganie przez labirynt w czasie rzeczywistym.
Autor wątku wspominał, że część osób nieśmiała, więc nie wiem czy udźwigną podejmowanie pod presją czasu decyzji, których nie mogą z nikim skonsultować, a wpływają one na wynik wszystkich grających.
Ale to już trzeba samemu rozważyć :)
To jak najbardziej prawda, dzięki za doprecyzowanie bo to bardzo specyficzna gra (dlatego napisałem żeby ją rozważyć), plusem jest to, że można stosunkowo łatwo stopniować jej trudność.

To ja jeszcze uzupełnię poprzedniego posta, że mimo że wytyczne mówią o niechęci wobec gier z ukrytymi rolami, polecałbym mimo to spróbować polecanego już Sabotażystę, a jeszcze bardziej niepozorną, a rewelacyjną Krainę Snów - w obu mimo ukrytych ról nie trzeba jakoś bardzo się męczyć w kłamanie kim się jest (w pierwszej można po prostu zagrywać karty, w drugiej nawet odkrycie swojej roli nie psuje za bardzo zabawy), a naprawdę obie te gry robią w nie bardzo ogranym towarzystwie świetną robotę.
Awatar użytkownika
charlie
Posty: 997
Rejestracja: 14 wrz 2011, 13:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 59 times
Been thanked: 48 times

Re: Szukam gry do 7-8 osób

Post autor: charlie »

Mam podobnie, chciałbym pokazać większemu gronu coś innego niż Dixit lub Bang! Gra Kościana itp. Poza Odlotowym Wyścigiem polecam:
Megawojownicy
Sushi go party!
7 Samurajów
Ryzyk Fizyk

Myślę ale nie próbowałem na tylu graczy: Wielka Pętla z dodatkiem Peleton.
AnthonyRiley
Posty: 1
Rejestracja: 17 mar 2023, 15:29

Re: Szukam gry do 7-8 osób

Post autor: AnthonyRiley »

Szukam gry spełniającej następujące kryteria:
1) Rozgrywka nie więcej niż 30 minut, ewentualnie nawet 10-15 minut, żeby w pół godziny zrobić dwie partie.
2) Musi świetnie działać na dwóch graczy, najlepiej bez wirtualnego trzeciego gracza, fajnie jak będzie też się w to dobrze grało na 3 osoby
3) Do grania z dzieckiem, mocno ograna 8-latka (więc na pudełku, czy według bgg nie musi być 8+, spokojnie może być więcej). Przede wszystkim unikamy ścian tekstu i mocno skomplikowanych opisów działań
4) Żeby pomimo powyższego punktu nie zanudziła zaawansowanego dorosłego
5) Z założeniem na wiele partii, więc musi być serio dobra xd
Usługi sprzątania https://sprzataniepro.pl to świetny sposób na uczynienie domu lub biura przyjemniejszym miejscem do spędzania czasu.
Awatar użytkownika
itsthisguyagain
Posty: 491
Rejestracja: 04 lut 2020, 22:27
Has thanked: 218 times
Been thanked: 343 times

Re: Szukam gry do 7-8 osób

Post autor: itsthisguyagain »

pomiędzy dwoma zamkami szalonego króla ludwika
ODPOWIEDZ