Everdell (James A. Wilson)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
MaciekK5454
Posty: 358
Rejestracja: 09 sie 2020, 20:44
Has thanked: 170 times
Been thanked: 193 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: MaciekK5454 »

Ale to są pliki fanowskie, ogólnie dostępne na bgg, więc co Rebel ma do tego? Każdy może sobie chyba dogadać się z autorem, przetłumaczyć z węgierskiego, dogadać z drukarnią i wydrukować, jeżeli mu nie podoba się, że ktoś może chcieć na tej pracy zarobić i może jeszcze pokryć koszty włożonej pracy. Lisek z tego co zrozumiałem pomagał w negocjacjach cenowych z Mbprintem, ale nie widziałem, żeby osobno gdzieś sprzedawał te talie. No ale ja go nie znam, to nie wiem.
Awatar użytkownika
nidhog
Posty: 1621
Rejestracja: 08 gru 2018, 22:49
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 21 times
Been thanked: 359 times
Kontakt:

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: nidhog »

MaciekK5454 pisze: 10 sty 2023, 12:22 Ale to są pliki fanowskie, ogólnie dostępne na bgg, więc co Rebel ma do tego? Każdy może sobie chyba dogadać się z autorem, przetłumaczyć z węgierskiego, dogadać z drukarnią i wydrukować, jeżeli mu nie podoba się, że ktoś może chcieć na tej pracy zarobić i może jeszcze pokryć koszty włożonej pracy. Lisek z tego co zrozumiałem pomagał w negocjacjach cenowych z Mbprintem, ale nie widziałem, żeby osobno gdzieś sprzedawał te talie. No ale ja go nie znam, to nie wiem.
1. To nie jest konto liska na allegro - tylko gościa, który robił zbiórkę. Nie myl tych dwóch osób. Lisek2000 wrzucil temat na forum, by ludzie z forum mogli sie o akcji dowiedzieć i zorganizował zbiórke w zbiórce - czyli kupił i rozesłał chętnym z forum
2. Źle rozumujesz. Po pierwsze - to że jest dostępne na bgg nie znaczy, że można swobodnie to kopiować i zarabiać nad tym. Wciąż potrzebna do tego zgoda autora.
3. Rebel ma prawa do wzoru kart, grafik i ogólnego "świata gry". Co za tym idzie każdy ruch komercyjny wymaga zgody Rebela ( a i pewnie zalezeni od umowy oryginalnego wydawcy gry).
Dla porównania, Amazon żeby stworzyc gniot serial o Władcy Pierścieni musiał wpierw się dogadać z posiadaczem oryginalnych praw.
Moje zbiórki: Inventions - Szczegóły: tu
Rabaty: TlamaGames - 6%, Regatuljocurilor - 20%
W dniach 5.11 - 19.11 - nie ma mnie w Polsce. Kontakt może być utrudniony.
MaciekK5454
Posty: 358
Rejestracja: 09 sie 2020, 20:44
Has thanked: 170 times
Been thanked: 193 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: MaciekK5454 »

Masz rację. Ja akurat nie wiedziałem co zbierający ustalił z autorem (z tego co wiem był z nim kontakt przy okazji zbiórki i tłumaczenia), z Liskiem, który jak rozumiem pomagał w negocjacjach cenowych z MB Printem więc w jakiś sposób współpracował z tym gościem przy okazji zbiorki. Co do pkt 3 masz pewnie rację, choć ciężko mi powiedzieć jakie dokładnie umowy, prawa i czyje wchodzą w grę. Są firmy, które nie mają problemu z tym, że fani rozbudowują ich IP bo to napędza zainteresowanie. A są takie, które ścigają po sądach kazdą próbę jakiejkolwiek fanowskiej modyfikacji. Zastanawiam się, czy faktycznie w tym przypadku firma ponosi więc jakieś straty. No ale w sumie to nie mój problem.

Edit: i jeszcze jedna sprawa. Nie korzystam z alegro.to nie wiem. To nie jest tak, że jak coś wystawiasz tam, to musisz też coś odpalić dla allegro i np stąd ta różnica w cenie?
bodi
Posty: 77
Rejestracja: 05 kwie 2013, 12:15
Has thanked: 10 times
Been thanked: 7 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: bodi »

Na allegro obowiązuje prowizja od sprzedaży.
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4472
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1424 times
Been thanked: 1100 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: garg »

I to spora - ostatnio zdarzyło mi się zapłacić ponad 15%. Ale normalnie jest w okolicach 11%.
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Faziee
Posty: 147
Rejestracja: 30 paź 2012, 13:26
Has thanked: 5 times
Been thanked: 6 times

Re: Everdell - łączenie dodatków

Post autor: Faziee »

kurdzio pisze: 08 sie 2022, 23:23
superthulee pisze: 08 sie 2022, 21:07 Może się ktoś podzieli swoimi wrażeniami i tym w jakiej konfiguracji mu się najlepiej gra?
W tym wątku bardzo wiele osób opisało swoje wrażenia co do poszczególnych dodatków jak i sposobu łączenia ich ze sobą, wystarczy przejrzeć temat.
Są gracze co chwalą sobie Everdella ze wszystkim na raz. Ja po 30+ partiach najbardziej cenię sobie samą podstawkę + ewentualnie Święto Lata i małe dodatki.
No ja powiedzmy jestem koło 20+ partii i przedostatnio zagrałem w samą czystą podstawkę tak dla przypomnienia (bez żadnych dodatków) i powiem szczerze, że w samą podstawkę to już raczej nie zagram (no może, że kogoś przyjdzie mi uczyć, ale to dołożę chociaż święto Lata). Ostatnio zaczynam grać ze wszystkim i jak początkowo byłem na nie, to już chyba 3 razy tak zagrałem i w sumie to ta konfiguracja jednak jest ok.
Khag
Posty: 261
Rejestracja: 05 sty 2014, 23:06
Has thanked: 22 times
Been thanked: 21 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: Khag »

Hej, mam pytanie, bi nie mogę znaleźć informacji, co z Collectors Complite Editions? :D kiedy ma być?
Poznań i okolice.
Awatar użytkownika
eveni
Posty: 1598
Rejestracja: 08 lip 2019, 15:24
Has thanked: 635 times
Been thanked: 550 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: eveni »

Khag pisze: 04 lut 2023, 12:07 Hej, mam pytanie, bi nie mogę znaleźć informacji, co z Collectors Complite Editions? :D kiedy ma być?
https://www.wydawnictworebel.pl/games/upcoming
Obrazek
Khag
Posty: 261
Rejestracja: 05 sty 2014, 23:06
Has thanked: 22 times
Been thanked: 21 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: Khag »

Aaaa, bo w sklepie rebel była informacja o I kw.

Dziękuję pięknie.
Poznań i okolice.
bodi
Posty: 77
Rejestracja: 05 kwie 2013, 12:15
Has thanked: 10 times
Been thanked: 7 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: bodi »

Gdzieś 2 tygodnie temu zmienili termin. Mam nadzieję że do maja wydadzą.
Ruteq
Posty: 11
Rejestracja: 12 cze 2016, 20:50
Been thanked: 1 time

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: Ruteq »

cześć.
Przymierzam się do zakupu Everdella i nurtuje mnie jedna rzecz:
Czy istnieje jedno podstawowe wydaje tej gry czy miały może miejsce dodruki z erratami?
Chciałbym trafić na najbardziej aktualną (wolną od błędów) wersję gry
Z góry dzięki za pomoc
Awatar użytkownika
sin
Posty: 672
Rejestracja: 24 mar 2019, 14:59
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 175 times
Been thanked: 300 times
Kontakt:

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: sin »

Ruteq pisze: 08 lut 2023, 17:30 cześć.
Przymierzam się do zakupu Everdella i nurtuje mnie jedna rzecz:
Czy istnieje jedno podstawowe wydaje tej gry czy miały może miejsce dodruki z erratami?
Chciałbym trafić na najbardziej aktualną (wolną od błędów) wersję gry
Z góry dzięki za pomoc
Nie było erraty do polskiej wersji językowej; mam egzemplarz z pierwszego druku i nie zauważyłem w nim żadnych błędów.
Great things are possible when one man's wisdom and an hour's effort are combined.
A sound offense has the power of roaring water, it fills every hole in an opponent's defenses.
bodi
Posty: 77
Rejestracja: 05 kwie 2013, 12:15
Has thanked: 10 times
Been thanked: 7 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: bodi »

Odnośnie Complete Collection zmieniła się data premiery z przełomu I i II kwartału na II kwartał. Tydzień temu podczas relacji listy przebojów Wcet stwierdził, że zna szczegóły odnośnie premiery ale nic nie może powiedzieć.
litk
Posty: 847
Rejestracja: 30 lip 2018, 14:14
Has thanked: 177 times
Been thanked: 125 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: litk »

No to jestem już wściekły, jak tak można zawalić tytuł który jest w przedsprzedaży, ile to już będzie 2 lata, podczas gdy inne wersję już dawno są.
Awatar użytkownika
yaro_
Posty: 274
Rejestracja: 31 gru 2018, 09:44
Lokalizacja: Radzionków
Has thanked: 64 times
Been thanked: 109 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: yaro_ »

litk pisze: 14 lut 2023, 08:40 No to jestem już wściekły, jak tak można zawalić tytuł który jest w przedsprzedaży, ile to już będzie 2 lata, podczas gdy inne wersję już dawno są.
Też czekałem mocno,ale odkąd wysłali KSy i poczytałem opinie to jakoś emocje opadły. Nowe karty z newleafa są ponoć OP, nie wiem czy to nie zepsuje zupełnie gry.
Pożyjemy,zobaczymy. Tylko jakoś już mniej mi się spieszy :)
bodi
Posty: 77
Rejestracja: 05 kwie 2013, 12:15
Has thanked: 10 times
Been thanked: 7 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: bodi »

Kiepskie wieści od Rebela.
W uroczej dolinie Everdell, pod gałęziami wysokich drzew, wśród omszałych głazów rozwija się cywilizacja leśnych zwierząt...
Tuż obok tej bajecznej krainy istnieje jednak świat - nasz świat - w którym dziesiątki osób pracują nad tym, by przygotować pliki, wyprodukować i dostarczyć upragnione Complete Collection (i produkty towarzyszące) do rąk fanów gry Everdell.
Praca nad tym ekskluzywnym produktem trwa dłużej, niż mogliśmy się tego na początku spodziewać. Dodatkowo - zapoznając się z kolejnymi elementami układanki - na bieżąco odkrywaliśmy kolejne zależności między produktami nowej fali.
W trosce o ostateczną wysoką jakość i spójność całej serii, postanowiliśmy przeznaczyć więcej czasu na ich przygotowanie.
Z dodatkowymi, i bardziej szczegółowymi informacjami, wrócimy na przełomie marca i kwietnia 2023 roku.
Za zaistniałą sytuację przepraszamy.
Awatar użytkownika
vnzk
Posty: 489
Rejestracja: 10 cze 2018, 11:39
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 250 times
Been thanked: 441 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: vnzk »

bodi pisze: 05 mar 2023, 16:52 Kiepskie wieści od Rebela.
Jestem fanem Everdella, choć do ostatnich partii dorzucam jedynie Święto Lata, więc nie czekam niecierpliwie na nowe dodatki.

Jestem jednak ciekaw, co jest powodem tak dużych kłopotów z lokalizacją gry. Zakładam, że nie byłoby takiego komunikatu, gdyby była szansa na Q2, więc premiera odbędzie przynajmniej dwa lata po odpaleniu przedsprzedaży. Gry, w której nie ma złożonych tekstów, gdzie każdy zwrot ma znaczenie (jak np. w Detektywie Doradczym) i której słowa kluczowe na kartach przewinęły się już przez polską podstawkę i trzy dodatki.

Rzecz jasna najbardziej stratny jest tu Rebel, bo chciałby już sprzedawać swój (chodliwy zresztą) produkt. Po prostu przesunięcie czasowe jest dla mnie zaskakujące, szczególnie u wydawcy, który niejeden planszowy chleb piekł.
Awatar użytkownika
eveni
Posty: 1598
Rejestracja: 08 lip 2019, 15:24
Has thanked: 635 times
Been thanked: 550 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: eveni »

vnzk pisze: 05 mar 2023, 17:44 Rzecz jasna najbardziej stratny jest tu Rebel, bo chciałby już sprzedawać swój (chodliwy zresztą) produkt.
Wydaje mi się że bardzo dużo już jest sprzedane, w niektórych sklepach już nie ma przedsprzedaży na część pozycji.
litk
Posty: 847
Rejestracja: 30 lip 2018, 14:14
Has thanked: 177 times
Been thanked: 125 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: litk »

Jestem jednak ciekaw, co jest powodem tak dużych kłopotów z lokalizacją gry.
Amatorszczyzna.
Hrosskar
Posty: 355
Rejestracja: 30 cze 2020, 18:36
Has thanked: 73 times
Been thanked: 77 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: Hrosskar »

W poprzedni weekend zagrałem w dwie osoby, ale w wersję zmodyfikowaną według wariantu ze zdjęcia. Grało mi się zdecydowanie lepiej niż z pełną talią. Łatwiej było oszacować, czy pojawi się jakaś karta, czy ma ją przeciwnik, jak również karty na Łące dużo szybciej rotowały. Na 2 osoby na pewno będę już grał tylko w ten wariant. Muszę sprawdzić jak będzie się grało z dodatkami.

Obrazek
Awatar użytkownika
vnzk
Posty: 489
Rejestracja: 10 cze 2018, 11:39
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 250 times
Been thanked: 441 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: vnzk »

Hrosskar pisze: 13 mar 2023, 09:04 W poprzedni weekend zagrałem w dwie osoby, ale w wersję zmodyfikowaną według wariantu ze zdjęcia. Grało mi się zdecydowanie lepiej niż z pełną talią. Łatwiej było oszacować, czy pojawi się jakaś karta, czy ma ją przeciwnik, jak również karty na Łące dużo szybciej rotowały. Na 2 osoby na pewno będę już grał tylko w ten wariant. Muszę sprawdzić jak będzie się grało z dodatkami.
Również mocno polecam ten wariant, nam spodobał się bardziej niż Border. Ostatnie kilkanaście partii dwuosobowych zagraliśmy właśnie ze zmniejszoną talią (plus dorzucone karty z Więcej, Więcej i wydarzenia ze Święta Lata) i talia zawsze mieli się niemal w całości (a zdarzała się cała).

Z tym, że dorzucamy jedną modyfikację, która jest zasugerowana przy tym wariancie ma BGG - kilka z kart unikatowych zostawiamy po dwie. W pełnej grze występują w trzech sztukach, a nie dwóch, jak pozostałe Unikalne, więc zmniejszenie ich tylko do jednej mogłoby zaburzyć balans. Zresztą, są one dość mocne, więc jeśli tylko jedna osoba ma szanse je zdobyć, może to mocno rzucać kłody pod nogi drugiej. Są to: Historyk, Karczmarz, Dźwig, Sklepikarz, Wieża Zegarowa i Obóz Kuglarzy.

Dla ułatwienia, z racji, że Everdella mamy w koszulkach, do "odrzuconych" kart dorzuciłem małą papierową kropeczkę w rogu, więc jeśli zagram na więcej osób pełną talią, późniejsze rozdzielenie na wariant dwuosobowy jest kwestią minuty :)
szymuss
Posty: 407
Rejestracja: 26 lut 2009, 11:48
Has thanked: 34 times
Been thanked: 25 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: szymuss »

Niby fajnie te warianty wyglądają, ale jednak wypaczają na pewno ilość pkt... Bo jak nagle macie po 90-100 i więcej w każdej partii to zero fanu dla mnie. Ja lubię właśnie kombinować i wyciskać jak najwięcej z tego co daje łąką, czy mój zbudowany silniczek. I zmienianie taktyki w trakcie gry w zależności jak sytuacja się rozwinie:) Raz zagrałem w wyżej wymienioną wersje i nigdy więcej, po prostu za łatwo..:) pzdr
bodi
Posty: 77
Rejestracja: 05 kwie 2013, 12:15
Has thanked: 10 times
Been thanked: 7 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: bodi »

Zdajemy sobie sprawę jak wiele osób oczekuje na kolejne dodatki do uwielbianej w Polsce gry Everdell. Wydawnictwo Rebel.pl wydało właśnie oficjalny komunikat w tej sprawie, którego oryginalną treść znajdziecie poniżej:
"W ten ostatni kwietniowy piątek wracamy do Was ze świeżym komunikatem na temat sytuacji związanej z dodatkami do Everdell.
Przechodząc od razu do sedna sprawy — właśnie rozpoczął się proces produkcyjny Complete Collection (i produktów towarzyszących), którego koniec planowany jest na 28 czerwca 2023 roku. Wtedy też stają się one dla nas dostępne do odbioru drogą morską. Podróż ta zajmie od 40 do 60 dni. Po dopłynięciu muszą jeszcze tylko przejść odprawę celną i trafić na nasz magazyn. Po sprawdzeniu jakości komponentów będą gotowe do wysyłki.
Biorąc pod uwagę powyższe okoliczności, szacujemy, że Kompletna kolekcja, Mgielny las, Stacja Nowoliść, Opowieści spod Zielonego Żołędzia, Wielkie pudło przechowalności, Klawa paka od Klik Klaka i Piękniaste pojemniki pojawią się na naszym magazynie jesienią bieżącego roku. Datę premiery oczywiście będziemy doprecyzowywać, kiedy tylko będzie to możliwe.
Dziękujemy za Waszą cierpliwość, życząc jednocześnie udanej majówki."
My ze swojej strony, jak zwykle będziemy Was o wszystkim informować na bieżąco.
szymuss
Posty: 407
Rejestracja: 26 lut 2009, 11:48
Has thanked: 34 times
Been thanked: 25 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: szymuss »

Fajnie ,że Rebel już udostępnił PDF z przetłumaczoną instrukcją ,więc można sprawdzić ,który z 2 dodatków bardziej nam będzie leżał jako 1 :) o ile nie planujemy obu na raz:) pzdr
Awatar użytkownika
eveni
Posty: 1598
Rejestracja: 08 lip 2019, 15:24
Has thanked: 635 times
Been thanked: 550 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: eveni »

Na stronie wydawnictwa dodatki do Everdell mają planowaną datę premiery: jesień 2023r.
Spoiler:
ODPOWIEDZ