Ranjufuls – Władca Pierścieni LCG

Informacje o stronach WWW nt. planszówek, adresy stron producentów, miłośników, linki do artykułów o grach planszowych w mediach, itp.
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2620
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 139 times

Ranjufuls – Władca Pierścieni LCG

Post autor: sqb1978 »

Hej!
Wróciłem parę dni temu do mojej ulubionej karcianki i zabrałem się za poważne ogrywanie swojej kolekcji.

Ponieważ nigdy nie dotarłem dalej niż pierwszy cykl pomyślałem, że stworzę taki swoisty dziennik przygód początkującego gracza, gdzie będę opisywać historię poznawania tej gry. Mam zamiar opisywać w nim scenariusze, karty i swoje podejście do danej przygody pod kątem budowy talii oraz taktyki. Można powiedzieć, że będzie to takie podsumowanie każdej przygody, głównych zagrożeń jakie w niej spotkamy oraz ogólnych porad jak sobie z tym radzić. W przypadku dodatków postaram się również opisać te ciekawsze karty graczy.

Będę to prowadzić w formie bloga. Nie wiem czy komuś to się przyda, ale sam pamiętam, że gdyby nie ten wpis Wojtka Wójcika to odbiłbym się od pierwszych partii. Początkowo zacząłem to spisywać pod siebie w excelu, żeby mieć jakieś wskazówki gdybym znowu miał dłuższą przerwę. Potem wpadłem na pomysł, że może warto będzie się podzielić tymi rozkminami z innymi początkującymi graczami. A po jakimś czasie może i dla bardziej zaawansowanych się coś znajdzie.
Zdaję sobie sprawę, że robię to pewnie dobre kilka lat za późno z uwagi na wiek gry, ale fajnie będzie zostawić taki hołd w internecie jednej z moich ulubionych gier karcianych.

Adres bloga: ranjufuls.pl.

Będę wdzięczny za opinie czy kontynuować ten temat i ewentualne uwagi. Skoro już się tym dzielę, to chętnie dostosuję się do potrzeb i uwag - oczywiście w miarę możliwości.
W tym wątku w pierwszym poście będę również wrzucał najbliższe plany.
Ostatnio zmieniony 21 mar 2023, 11:13 przez sqb1978, łącznie zmieniany 5 razy.
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2620
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 139 times

Re: Ranjufuls – Władca Pierścieni LCG

Post autor: sqb1978 »

RUNner pisze: 13 kwie 2021, 07:33 Inicjatywa jak najbardziej godna poparcia! Trzymam kciuki żebyś projekt dociągnął do końca, bo początek jest bardzo obiecujący
Sam się o to martwię, głównie z uwagi, że grę mam dobre parę lat, a dopiero teraz się zabrałem za granie. To co mnie motywuje to fakt, że kończę z kolekcjonerstwem i każdą grę albo gram albo sprzedaję. Tu padło na granie ;) Na pewno motywatorem będzie odzew, że komuś to daje jakąś wartość, np. pomogło przekonać się do gry lub przebić się przez daną przygodę.
Ayaram pisze: 13 kwie 2021, 07:51 Od siebie z czepialstwa: brak zdjęć, czy dokładniejszych opisów kart. Np. 2-krotnie jest wspomniany Brzęczyrogi i żeby unikać zagrożenia dla niego itp. I ok, ten q przegrałem mnóstwo razy więc doskonale pamiętam o którą kartę chodzi. Ale przy późniejszych scenariuszach bym miał problem, by zgadnąć o co chodzi, a bez szans, żeby mi się chciało szukać scenariusza w pudle, by wiedzieć o co chodzi.

Tym bardziej, że korzystasz z polskich nazw w grze, gdzie nowi gracze (mniemam główny target bloga) raczej idą w ang wersję z oczywistych względów.
Dzięki, właśnie o takie info mi chodziło na start. Nie wiem jeszcze jak pogodzić kwestie języków. Sam mam wersję polską, więc naturalnie łatwiej będzie mi pisać polskie nazwy. Myślałem, żeby linkować nazwy kart do hallofbeorn. Ale idealnie mieć taki efekt, że karty pokazują się po najechaniu myszką na ich nazwę. To będzie wymagało ogarnięcia bloga na własnym hostingu + trochę kodowania / szukania odpowiedniego pluginu. Ale myślę, że do zrobienia.
Awatar użytkownika
Ayaram
Posty: 1525
Rejestracja: 12 lip 2014, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 183 times
Been thanked: 558 times

Re: Ranjufuls – Władca Pierścieni LCG

Post autor: Ayaram »

sqb1978 pisze:Dzięki, właśnie o takie info mi chodziło na start. Nie wiem jeszcze jak pogodzić kwestie języków. Sam mam wersję polską, więc naturalnie łatwiej będzie mi pisać polskie nazwy. Myślałem, żeby linkować nazwy kart do hallofbeorn. Ale idealnie mieć taki efekt, że karty pokazują się po najechaniu myszką na ich nazwę. To będzie wymagało ogarnięcia bloga na własnym hostingu + trochę kodowania / szukania odpowiedniego pluginu. Ale myślę, że do zrobienia.
IMO na początek wystarczy u góry wrzucić:

Poziom trudności FFG: 1
Klimat: ◼◼◻◻◻◻
Wrogowie: Orki, Pająki
Groźni wrogowie: Brzęczyrogi (Hummerhorns) , Pomiot Ungolianty (Ungoliant's Spawn) , Wódz Uftak (Chieftan Ufthak)
Groźne podstępy: Schwytany w sieć (Caught in a Web)
Groźne obszary: Leśna Brama (Old Forest Road)

Idealne oczywiście było jak mówisz podgląd karty jak jest np. w ringsdb.com
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Ranjufuls – Władca Pierścieni LCG

Post autor: Bary »

Bardzo fajny początek, na pewno będę śledził. Czekam aż dojdziesz do Spadkobierców Numenoru- wtedy się zacznie! :D
sqb1978 pisze: 13 kwie 2021, 09:03 Nie wiem jeszcze jak pogodzić kwestie języków. Sam mam wersję polską, więc naturalnie łatwiej będzie mi pisać polskie nazwy. Myślałem, żeby linkować nazwy kart do hallofbeorn. Ale idealnie mieć taki efekt, że karty pokazują się po najechaniu myszką na ich nazwę. To będzie wymagało ogarnięcia bloga na własnym hostingu + trochę kodowania / szukania odpowiedniego pluginu. Ale myślę, że do zrobienia.
Idealnie imo właśnie byłoby, jakby po najechaniu pokazywała się karta. Jeśli chodzi o samo nazewnictwo w tekście, to używałbym polskiego, skoro Ci łatwiej.
Aaa i najważniejsze, oprócz poziomu trudności FFG dodałbym także ocenę według Ciebie (podobnie, jak to zrobiłeś z klimatem). Te poziomy FFG są z czapy zazwyczaj.
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
alpha
Posty: 1001
Rejestracja: 10 cze 2018, 14:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 310 times
Been thanked: 128 times

Re: Ranjufuls – Władca Pierścieni LCG

Post autor: alpha »

sqb1978 pisze: 13 kwie 2021, 09:03 Myślałem, żeby linkować nazwy kart do hallofbeorn. Ale idealnie mieć taki efekt, że karty pokazują się po najechaniu myszką na ich nazwę. To będzie wymagało ogarnięcia bloga na własnym hostingu + trochę kodowania / szukania odpowiedniego pluginu. Ale myślę, że do zrobienia.
Ja za to korzystam z dodatku do Firefoksa: https://addons.mozilla.org/pl/firefox/addon/imagus
Dzięki niemu mam to na każdej stronie, która ma zdjęcia miniaturki lub linki do zdjęć.

Jeżeli na stronie jest małe zdjęcie lub miniaturka, a po kliknięciu w nie przenosi na inną stronę lub do zdjęcia większego, to ten dodatek pozwala zostać tu gdzie się jest bez klikania.
Po prostu po najechaniu kursorem myszy (bez klikania) pojawia się zdjęcie (które można po naciśnięciu klawisza "z" powiększać/pomniejszać przy pomocy kółka od myszy).
A jeżeli pod linkiem czy zdjęciem jest cała galeria zdjęć, to kółkiem można przeskakiwać po całej galerii (nad zdjęciem jest info np. zdjęcie 5 z 25).
Nie każde zdjęcie, a tylko takie co prowadzi do większego, lub samo jest większym ale zostało pomniejszone przez stronę.
Jeżeli zdjęcie nigdzie nie prowadzi i nie jest pomniejszone, to ten dodatek nic nie zrobi.
W razie czego klawiszem Esc można takie zdjęcie zamknąć gdy nie chce zniknąć lub coś nam zasłania.

Polecam. Nie wyobrażam sobie życia bez tego dodatku.
Ja korzystam z Firefoksa, ale jest to też dla rodziny Chrome/Chromium.
Kolekcja: BGG
Sprzedam / wymienię: BGG lub forum
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2620
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 139 times

Re: Ranjufuls – Władca Pierścieni LCG

Post autor: sqb1978 »

alpha pisze: 13 kwie 2021, 15:41Ja za to korzystam z dodatku do Firefoksa
O dzięki, to generalnie wydaje sie bardzo przydatne narzędzie :) W przypadku bloga muszę poszukać czegoś co pozwoli każdemu na podgląd. Przy okazji też ominę problem z prawami autorskimi do tych grafik.
Bary pisze: 13 kwie 2021, 13:23Idealnie imo właśnie byłoby, jakby po najechaniu pokazywała się karta. Jeśli chodzi o samo nazewnictwo w tekście, to używałbym polskiego, skoro Ci łatwiej.
Tak, bo by po prostu załatwiło obie wersje językowe. Zauważyłem, że czasem mam problem ze znalezieniem karty w wersji angielskiej, ponieważ nie wszystko było dosłownie tłumaczone na polski, część nazw została przełożona i trzeba zawężyć wyniki filtrami po czym szukać patrząc na zdjęcie.
Bary pisze: 13 kwie 2021, 13:23Aaa i najważniejsze, oprócz poziomu trudności FFG dodałbym także ocenę według Ciebie (podobnie, jak to zrobiłeś z klimatem). Te poziomy FFG są z czapy zazwyczaj.
Tak to jest w planie, ale za jakiś czas. Muszę przypomnieć sobie trudność kilku kolejnych scenariuszy aby mieć punkt odniesienia. Podobnie będzie z klimatem.

Założenia są takie:
- większość scenariuszy zagram solo
- prawdopodobnie niektóre scenariusze z uwagi na klimat czy design zagram na "2 ręce"
- będę grał w kolejności wychodzenia dodatków i powiększał pulę kart gracza, żeby symulować rozbudowę talii podobnie jak mieli to gracze gdy gra się pojawiła na rynku
- scenariusze przechodzę 2 różnymi taliami, aby mieć wszystkie 4 strefy (wrzucę je oraz ich statystyki w danym scenariuszu)
- talię będę rozbudowywał z przygody na przygodę korzystając z dostępnej puli oraz dokonując podmian pod scenariusz.
- wpis z podsumowaniem piszę, kiedy uznam, że rozpracowałem scenariusz. Zakładam sobie minimum 66% zwycięskich rozgrywek gdzie conajmniej 3 z nich to wygrana. Czyli 1 przegrana wymaga 3 wygranych, 2/4, 3/6, 4/8, itd. Ale możliwe, że to się zmieni. Nie chcę sobie dawać założeń niemożliwych do spełnienia czy utknąć z ich powodu na dłużej.
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1725
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 85 times

Re: Ranjufuls – Władca Pierścieni LCG

Post autor: Tomzaq »

Właśnie zaczynam swoją przygodę z LOTR LCG. Z niecierpliwością czekam na kolejne wpisy. :D
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2620
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 139 times

Re: Ranjufuls – Władca Pierścieni LCG

Post autor: sqb1978 »

Hej, dzięki za odzew :) Z tego co już widzę, nowe wpisy będą dodawane głównie w weekendy. W ciągu tygodnia postaram się ogrywać ze 2 przygody, 2 różnymi taliami. To będzie minimym 6 rozgrywek per przygodę. Na ten moment mam talie zbudowane i przetestowane na pierwszym scenariuszu, więc kolejne to już tylko kwestia grania i ewentualnie modyfikacji talii bazowej pod konkretny scenariusz. Zobaczymy czy takie tempo jest możliwe. W dalszych przygodach, które będą często trudniejsze i bardziej skomplikowane mechanicznie może się okazać, że to będzie tempo 1 przygody na tydzień. Do tego dochodzi jeszcze sprawdzanie zgodności z FAQ.

W międzyczasie będę przenosił bloga na własny hosting, ponieważ ten blogspot ma bardzo ubogie możliwości customizacji. Więc początki mogą się rozwlekać w czasie, ale jak już wejdę w tryb rutyny to powinno być regularnie.
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2620
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 139 times

Re: Ranjufuls – Władca Pierścieni LCG

Post autor: sqb1978 »

Hej, zapraszam do kolejnego wpisu dotyczącego scenariusza Władca Pierścieni LCG - "Podróż w Dół Anduiny".

Zeszło dłużej niż przypuszczałem. Głównie z powodu braku czasu na granie jak również na fakt, że jak już czas znalazłem to walczyłem ze scenariuszem aż 11 razy, zanim poczułem się na siłach, aby napisać ten wpis.
Poczyniłem tez drobne zmiany w szablonie wpisu, doszły informacje o zawartości talii, którymi grałem. Mamy też ilość rozgrywek i poziom trudności dla tej konkretnie talii.
Podlinkowałem też wszystkie nazwy własne kart do Hall of Beorn.

Następny w kolejności będzie pierwszy scenariusz z cyklu Cienie Mrocznej Puszczy - Polowanie na Golluma.

Postanowiłem nie rozgrywać "Ucieczki z Dol Guldur" dopóki nie dołączę większej ilości kart z dodatków. Szkoda czasu na kopanie się z Trollem, jakim jest poziom tego scenariusza.
Pierwsze podejście do niego zrobię po przejściu całego powyższego cyklu.
Ostatnio zmieniony 21 sie 2022, 15:38 przez sqb1978, łącznie zmieniany 1 raz.
Dazir
Posty: 216
Rejestracja: 14 maja 2019, 19:18
Has thanked: 70 times
Been thanked: 66 times
Kontakt:

Re: Ranjufuls – Władca Pierścieni LCG

Post autor: Dazir »

Hej! Świetny blog, podoba mi się Twój opis przygody, statystyki, talie… super. Staram się bardzo nie zaglądać w konkretne podpowiedzi/informacje, bo dopiero teraz dołączam do wyznawców ŁOTR LCG. Lepiej późno niż wcale i nie chce za dużo spoilerów:)
Anyway dobra robota i z niecierpliwością czekam na więcej.
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2620
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 139 times

Re: Ranjufuls – Władca Pierścieni LCG

Post autor: sqb1978 »

Hej, wracam do bloga po kilku miesiącach przerwy. Zawirowania życiowe sprawiły, że prawie nie miałem czasu na grę, ale to już za mną.
Postaram się wrzucać 1 wpis co tydzień :) Na warsztat leci przygoda Polowanie na Golluma.
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2620
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 139 times

Re: Ranjufuls – Władca Pierścieni LCG

Post autor: sqb1978 »

No i znów życie sprawiło, że musiałem odstawić grę na bok. Jako, że traktuję to jako rozrywkę proszę o wybaczenie w kwestii tej nieregularności. Postanowiłem jednak przejść tą grę jeszcze w tym życiu, więc zabieram się z powrotem za granie.

Wracam z nowym wpisem dla scenariusza "Polowanie na Golluma".

Kolejny wkrótce i oby nie za rok: "Starcie u stóp Samotnej Skały".
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2620
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 139 times

Re: Ranjufuls – Władca Pierścieni LCG

Post autor: sqb1978 »

Hej, trochę podziałałem przy blogu:
- zamówiłem dedykowaną domenę
- znalazłem i przeprojektowałem w miarę schludny szablon do Wordpressa
- zmigrowałem poprzednie wpisy
- zmieniłem architekturę treści - karty scenariusza, które omawiam wstawiam jako obrazki, dodałem trochę statystyk talii Spotkań danej przygody

Doszedł też nowy wpis dotyczący przygody "Starcie u stóp Samotnej Skały".
fachowy
Posty: 5
Rejestracja: 05 wrz 2021, 23:22
Has thanked: 4 times
Been thanked: 1 time

Re: Ranjufuls – Władca Pierścieni LCG

Post autor: fachowy »

Blog bardzo podoba mi się. Polecam.
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2620
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 139 times

Re: Ranjufuls – Władca Pierścieni LCG

Post autor: sqb1978 »

Doszedł nowy wpis dotyczący przygody "Podróż do Rhosgobel".

Ponadto ciągle pracuję nad najbardziej ciekawym szablonem wpisów.
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2620
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 139 times

Re: Ranjufuls – Władca Pierścieni LCG

Post autor: sqb1978 »

Hej, zapraszam na kolejny wpis. Tym razem scenariusz "Wzgórza Emyn Muil". Nie wiem jak go wspominacie, ale dla mnie to najsłabsza przygoda jak do tej pory. Może dobry byłby jako tutorial, ale po przygodzie z ratowaniem orła w Rhosgobel albo walce z 3 trollami, to tutaj wiało nudą.
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2620
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 139 times

Re: Ranjufuls – Władca Pierścieni LCG

Post autor: sqb1978 »

Hej,
po kolejnej dłuższej przerwie udało się dokończyć wpis dotyczący scenariusza "Martwe Bagna".
W tym scenariuszu próbujemy w końcu schwytać Golluma, który przemyka się na niebezpieczne martwe bagna. Moczary te powstały w miejscu bitwy na Polach Dagorlad. Rozegrała się ona pomiędzy Ostatnim Sojuszem Elfów i Ludzi, a armią Mordoru Saurona. To w tym miejscu Aragorn schytał Golluma (do tego schwytania zdaje się nawiązuje scenariusz) i uwięził go w lochach Thranduila w Mrocznej Puszczy. Przez te bagna również przeprawiali się Frodo i Sam w towarzystwie Golluma w kierunku Mordoru, niosąc Jedyny Pierścień. Jak widać Gollum był tu nie pierwszy raz i całkiem nieźle znał drogę prowadzącą w kierunku Morannonu.
Przechodzę też do rozegrania ostatniego scenariusza cyklu: "Powrót do Mrocznej Puszczy". Liczę na konkretne wyzwanie (poziom trudności 7), bo do tej pory szło raczej łatwo.

------

Zastanawiam się też co dalej z samym blogiem. Pojawiła się wersja revised i rozmyślam się nad 2 drogami rozgrywania scenariuszy:

A) wg kolejności starego wydania, czyli następne w kolejności będą te z Khazad Dum i cyklu Dwarrowdelf. Karty gracza nadal dodaję wg. kolejności rozgrywania kolejnych scenariuszy.

B) przerzucam się na dostępność karty wg nowego wydania. Tutaj jest pewne wyzwanie logistyczne, gdyż będzie wymagało to stworzenia talii gracza na podstawie nowego wydania, ale korzystając z kart ze starego (zakładam, że nie ma tam zupełnie nowych kart gracza). Czyli będzie de facto większa pula kart zakładając, że dostępne będą również starter-kity frakcyjne. Rozgrywanie kolejnych kampani począwszy od Angmar Awakened.

Bardzo pomoglibyście w dalszych decyzjach wypełniając ankietę.
ODPOWIEDZ