Uzupełnienie kolekcji

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Lailonn
Posty: 164
Rejestracja: 23 lip 2012, 15:09
Has thanked: 7 times
Been thanked: 63 times

Uzupełnienie kolekcji

Post autor: Lailonn »

Na przestrzeni lat dopracowywałem kolekcję pod osoby, z którymi grywam i ilości osób w jakie gram (2 lub 4). Do pełni brakuje mi - tak czuję - dwóch tytułów.

Aktualnie nie mam w puli żadnego Worker Placmentu ani nic o "budowaniu" cywilizacji/osady. Najlepiej jakby działało zarówno w 2 jak i 4 osoby, jeśli nie da rady, to nacisk na 2. Mile widziana jakaś lekka chociaż interakcja.

Ark Nova - Podoba mi się klimat budowy, graficznie OK. Martwią mnie zarzuty o pasjansowatość i losowość gdzie finalnie nie budujemy co tam chcemy, tylko walczymy z kartami jakie podsyła talia. Brak interakcji lub wymuszona jak sławny chyba przykład z wężem mnie zniechęca.

Osadnicy - Wizualnie podoba mi się mocniej klasyczna wersja, nie lubię karcianek ale tu wizja budowania z kart państwa wygląda mi na sensownie zrobioną. Ponoć nowa wersja (wikingowie) jest bardziej dopracowana ale patrząc na nią nie czuję klimatu budowy. W obu przypadkach martwi mnie oskarżanie o pasjansowatość i granie pod konkretne comba, które poznasz ucząc się talii. Mam się bawić a nie uczyć na pamięć kart ;)

Terraformacja Marsa - Wszystko wygląda OK ale - ponownie - zarzuty o pasjansowatość, o granie na jedno kopyto i konieczność kupowania dodatków aby coś urozmaicić. Plansza daje poczucie budowy co uznaję za plus.

Viticulturre - Póki co nie rozumiem fenomenu tej gry ale jak wspomniałem nie mam żadnego WP, więc jeśli ten jest przyjemny, to czemu nie.

Great Western Trail - J/w na ten moment nie wiem skąd zachwyty, muszę obejrzeć gameplay, bo opisy są dość suche.

Poprzez Wieki - Na pewno daje poczucie budowy ale SU&SD nawet jak do jeża pochodzili a póki co ich gusta całkiem nieźle zgrywają się z moimi.

Z aktualnym stanem wiedzy mój ranking: Osadnicy (nie wiem którzy), Terraformacja, Ark Nova, Poprzez Wieki, Viticulture, GWT

Niestety żadnego z tytułów nie jestem pewien, wiem za to, że nie znoszę grania ciągle w ten sam " jedynie słuszny" sposób a w każdej z w/w takie zarzuty padają w sieci.
Ostatnio zmieniony 20 lip 2023, 19:59 przez Lailonn, łącznie zmieniany 2 razy.
1. Zamki Burgundii 2. Clash of Cultures 3. Barrage 4. Food Chain Magnate 5. Terraformacja Marsa 6. Keyflower 7. Boonlake 8. Wyspa Skye 9. Podwodne Miasta 10. Great Western Trail: Argentyna - kolejność losowa
Awatar użytkownika
Koslaz
Posty: 100
Rejestracja: 03 paź 2022, 19:22
Has thanked: 16 times
Been thanked: 50 times

Re: Uzupełnienie kolekcji

Post autor: Koslaz »

Popatrz na:
Diuna Imperium - worker placement połaczony z deckbuilderem. Oprócz zbierania zasobów, każda runda konczy się konfliktem, który daje zróżnicowane bonusy. Żeby wysłać agenta na pole, musisz zagrać odpowiednią kartę, więc warto dobrze przemyśleć budowanie talii, by nie odciąć się od możliwości. Dobre dopasowanie rozgrywki do klimatu (tajni agenci, walka o wpływy, podstępy).
Zaginiona Wyspa Arnak - ponownie worker placement połączony z deckbuilderem (chociaż budowanie talii ma tu moim zdaniem mniejsze znaczenie niż w Diunie). Klimatycznie - eksplorowanie ukrytej wyspy przez archeologów/podróżników. Gra wygląda cudownie, ale oprócz tego ma też głębie i rózne drogi do wygranej (tor nauki, odkrywanie nowych miejsc, pokonywanie potworów). W dodatku pojawiają się asymetryczne zdolności graczy.
Lords of Waterdeep + Scoundrels of Skullport (to może być trudne do zdobycia, bez polskiego wydawcy, tylko po angielsku i tylko z drugiej ręki) - wspaniały gateway'owy worker placement w klimacie D&D. Gracze są lordami Waterdeep i poprzez najmowanie bohaterów, starają się rozszerzyć swoje wpływy i bogactwo. Po przydzieleniu pracownika do pola i zebraniu nagród, gracz może wypełnić misję, która jest głównym sposobem zdobywania punktów zwycięstwa. Bardzo przystępna i łatwa w zasadach.

Z gier o budowaniu cywilizacji z ekonomicznym sznytem poleciłbym:
Scythe - euro, które udaje area control i grę wojenną. Kierujemy swoim narodem w alternatywnej wersji lat 20. XX wieku (uniwersum na bazie grafik J. Różalskiego). Zbieramy zasoby, produkujemy mechy i staramy się zagarnąć jak największyteren ku chwale ojczyzny. W praktyce zbieramy surowce, budujemy budynki i wypełniamy misję, a walczymy dwa/trzy razy na grę.

Co do wspomnianych gier:
Ark Nova i Terraformacja Marsa potrafią być pasjansowate. Interakcja między graczami jest mała i w większości grasz "u siebie". Tym niemniej z tych dwóch bardziej polecałbym TM - jest tam główna plansza na której graczy rywalizują o lepsze miejsca. Do tego w AN doświadczyłem większej losowości i mniejszego "przemiału" kart.
GWT to tak średnio worker placement, a raczej rondel i hand management. Ale jest to świetna gra i można wczuć się w klimat kowboja wędrującego po dzikim zachodzie - nie zkreślaj jej bez sprawdzenia rozgrywki.
Awatar użytkownika
itsthisguyagain
Posty: 490
Rejestracja: 04 lut 2020, 22:27
Has thanked: 217 times
Been thanked: 343 times

Re: Uzupełnienie kolekcji

Post autor: itsthisguyagain »

Śmiało bierz Diunę: Imperium. Bez dodatku to takie solidne 7/10 z dodatkiem IX to jest najlepsza gra ostatnich kilku lat. Są ludzie którzy mają nabite już z 1000 gier i nadal się nie nudzi dalej jest progress skilla.

Przede wszystkim grasz przeciw innym graczom a nie obok nich.
Awatar użytkownika
vder
Posty: 717
Rejestracja: 30 gru 2007, 20:20
Lokalizacja: warszawa
Has thanked: 281 times
Been thanked: 119 times

Re: Uzupełnienie kolekcji

Post autor: vder »

Z diuną byłbym ostrozny, bo chociaz sam posiadam i sobie chwalę jako jedną z lepszych gier w jakie grałem w ostatnim roku, to jednak tryb na 1, 2 osoby niby działa i jest ok, ale ma się nijak do gry w większym składzie.
Lailonn
Posty: 164
Rejestracja: 23 lip 2012, 15:09
Has thanked: 7 times
Been thanked: 63 times

Re: Uzupełnienie kolekcji

Post autor: Lailonn »

Po pooglądaniu kilku gameplay'i na prowadzenie wychodzą nowi Osadnicy.

Terraformacja wydaje się dawać poczucie "osiągania" czegoś ale o ile początkowe strony tematu nawet na tym forum to zachwyty tak ostanie to narzekania na nudę i konieczność dokupienia xx dodatków albo gra słaba. Dziwnie to wygląda.
1. Zamki Burgundii 2. Clash of Cultures 3. Barrage 4. Food Chain Magnate 5. Terraformacja Marsa 6. Keyflower 7. Boonlake 8. Wyspa Skye 9. Podwodne Miasta 10. Great Western Trail: Argentyna - kolejność losowa
mineralen
Posty: 951
Rejestracja: 01 gru 2019, 19:07
Has thanked: 558 times
Been thanked: 638 times

Re: Uzupełnienie kolekcji

Post autor: mineralen »

Worker placement + budowanie cywilizacji/osady = Podwodne Miasta. Polecam. W mojej opinii gra lepsza od Terraformacji.
Lailonn
Posty: 164
Rejestracja: 23 lip 2012, 15:09
Has thanked: 7 times
Been thanked: 63 times

Re: Uzupełnienie kolekcji

Post autor: Lailonn »

Właśnie jedzie do mnie Osadnicy: Królestwa Północy, bo wyrwałem nocną okazję jakąś, to żal było nie brać ;P

Pozostaje Poprzez Wieki/Terraformacja ale coś czuję, że jedyna opcja to kupić oba i przetestować, bo strasznie różne głosy krążą.
1. Zamki Burgundii 2. Clash of Cultures 3. Barrage 4. Food Chain Magnate 5. Terraformacja Marsa 6. Keyflower 7. Boonlake 8. Wyspa Skye 9. Podwodne Miasta 10. Great Western Trail: Argentyna - kolejność losowa
Lailonn
Posty: 164
Rejestracja: 23 lip 2012, 15:09
Has thanked: 7 times
Been thanked: 63 times

Re: Uzupełnienie kolekcji

Post autor: Lailonn »

O: Królestwa Północy z dodatkami już mam od marca. W ostatnich dniach dokupiłem Azula i Clash of Cultures.

Jednocześnie sprzedałem sporo gier widząc, że nowe wypierają stare z playlisty.

Aktualnie poszukuję jakiegoś tytułu ekonomicznego gdzie coś się wydobywa/produkuje etc. Miałem Brass'a i Agricolę i najbardziej fajnym dla mojej ekipy elementem było właśnie to budowanie/surowce. Tu marchewka i owieczka a tam żelazo i węgiel ale obie gry jednak nie o tym są.

Absolutnie nie udaje mi się nic znaleźć na BGG, bo co ktoś porusza temat ekonomii to pada Brass a nie ma chyba naiwnych by myśleć, że wygra się np zalewając mapę swoimi kopalniami. Połowa budynków też jest praktycznie zbędna(są nawet o tym tematy na BGG).

Podsumowując szukam czegoś ala planszowe Factorio (pomińmy kwestię automatyzacji) gdzie surowce/produkcja grają główną rolę i najlepiej aby budowle były fizyczne a nie w formie jakiś kart (jak w Agricoli)
1. Zamki Burgundii 2. Clash of Cultures 3. Barrage 4. Food Chain Magnate 5. Terraformacja Marsa 6. Keyflower 7. Boonlake 8. Wyspa Skye 9. Podwodne Miasta 10. Great Western Trail: Argentyna - kolejność losowa
Awatar użytkownika
kurdzio
Posty: 783
Rejestracja: 26 paź 2019, 13:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 121 times
Been thanked: 371 times

Re: Uzupełnienie kolekcji

Post autor: kurdzio »

Lailonn pisze: 06 maja 2023, 00:38 Podsumowując szukam czegoś ala planszowe Factorio (pomińmy kwestię automatyzacji) gdzie surowce/produkcja grają główną rolę i najlepiej aby budowle były fizyczne a nie w formie jakiś kart (jak w Agricoli)
Zobacz na Klany Kaledonii, powinny spełnić oczekiwania.
Gramy głównie w 2 osoby, służę radą :)
Lailonn
Posty: 164
Rejestracja: 23 lip 2012, 15:09
Has thanked: 7 times
Been thanked: 63 times

Re: Uzupełnienie kolekcji - etap II ekonomia

Post autor: Lailonn »

:lol: :lol: Dosłownie teraz czytam o nich, bo lecę po kolei BGG :D

Tylko nawet jakby się okazało, że tak - póki co jest potencjał - to i tak nie da się ich kupić poza paroma spekulantami z cenami 600zł
1. Zamki Burgundii 2. Clash of Cultures 3. Barrage 4. Food Chain Magnate 5. Terraformacja Marsa 6. Keyflower 7. Boonlake 8. Wyspa Skye 9. Podwodne Miasta 10. Great Western Trail: Argentyna - kolejność losowa
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3341
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1024 times
Been thanked: 1960 times

Re: Uzupełnienie kolekcji - etap II ekonomia

Post autor: Ardel12 »

Roads & Boats wygląda na to czego szukasz. Niestety zdobycie tego to cud. Jakby jednak się udało to zdobędziesz właśnie połączenie rozbudowy i rozwoju z wydobyciem i łańcuchami produkcyjnymi. Interakcja zależy od graczy i można mieć pasjans aż po wojnę na wyniszczenie. Cudowna gra pozwalająca zaobserwować jak kolejne skoki technologiczne pozwalają nam operować szybciej, więcej i dalej.

Do łatwiejszego zdobycia jest the great Zimbabwe. Też łańcuchy produkcyjne, skupienie na wydobyciu tak by uniemożliwić lub utrudnić je przeciwnikom. Ogrom interakcji. Spory twist dzięki specjalistom i inżynierom dzięki czemu każda partia będzie unikalna przy innych wyborach. Zero losowości.

No i zostaje jeszcze FCM, ale z Twojego opisu ta ekonomia akurat nie pasuje.
Awatar użytkownika
Koslaz
Posty: 100
Rejestracja: 03 paź 2022, 19:22
Has thanked: 16 times
Been thanked: 50 times

Re: Uzupełnienie kolekcji

Post autor: Koslaz »

Lailonn pisze: 06 maja 2023, 00:38 Podsumowując szukam czegoś ala planszowe Factorio (pomińmy kwestię automatyzacji) gdzie surowce/produkcja grają główną rolę i najlepiej aby budowle były fizyczne a nie w formie jakiś kart (jak w Agricoli)
Prosta gra z łańcuchami produkcji to O mój zboże, ewentualnie większa wersja - Wyprawa do Newdale.
Niestety budynki (jak i surowce i pieniądze) symbolizowane są przez karty.
Lailonn
Posty: 164
Rejestracja: 23 lip 2012, 15:09
Has thanked: 7 times
Been thanked: 63 times

Re: Uzupełnienie kolekcji - etap II ekonomia

Post autor: Lailonn »

Póki co najlepiej prezentują się Klany Kaledonii a ma być wkrótce dodruk i dodatek a może nawet big box. Nie znam jeszcze szczegółów o grze ale widzę, że sporo osób narzeka na brak balansu w klanach i to mnie martwi ale kto wie, może dodruk/big box coś zmieni.

Póki co ciekawie prezentuje się też wizja Age of Innovation ale nie grałem ani w TM czy Gaię tyle, że z opisów wyglądają na dobre gry. Nowa odsłona może być najlepsza.
1. Zamki Burgundii 2. Clash of Cultures 3. Barrage 4. Food Chain Magnate 5. Terraformacja Marsa 6. Keyflower 7. Boonlake 8. Wyspa Skye 9. Podwodne Miasta 10. Great Western Trail: Argentyna - kolejność losowa
staniach21
Posty: 547
Rejestracja: 06 mar 2020, 08:43
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 209 times
Been thanked: 165 times

Re: Uzupełnienie kolekcji - etap II ekonomia

Post autor: staniach21 »

Ekonomiczna topka to Brass i Food Chain Magnate, ale skoro ma być jakaś faza produkcji to Brass odpada, bo tam chodzi o rozbudowanie sieci zwiększającej przychód gotówki przy okazji jadąc w punkty. W FCM produkujesz jedzenie, które sprzedajesz i rozbudowujesz sieć pracowników w firmie, ale jest poczucie eliminacji graczy, gdzie widać kto w zasadzie się nie liczy w rozgrywce. Grałem w Klany, całkiem spoko, ale taka 8 i do zapomnienia, nie towarzyszyły mi tam emocje porównywalne z FCM i Brassem. Uwielbiam też The Gallerist, ale tam chodzi bardziej o grę wokół bonusów i żadnej produkcji nie widzę oprócz zwiększania wartości dzieł sztuki, natomiast jak myśle gra ekonomiczna to widzę te 3 tytuły.

Pograłem dzisiaj chwile w Puerto Rico na BGG i też całkiem solidny średniak i masz produkcję "surowców", które sprzedajesz za kase lub wysyłasz na statki za punkty zwycięstwa, więc miałbyś poczucie produkcji, którego szukasz.
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2015
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1487 times
Been thanked: 1141 times

Re: Uzupełnienie kolekcji - etap II ekonomia

Post autor: Bruno »

Do Twoich wymagań, jeśli chodzi o worker placement, świetnie pasują Paladyni Zachodniego Królestwa, ale też Carnegie.

Co do budowy, to może Brazil? (choć nie wiem, jak działa na 2 os.).
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
Lailonn
Posty: 164
Rejestracja: 23 lip 2012, 15:09
Has thanked: 7 times
Been thanked: 63 times

Re: Uzupełnienie kolekcji - etap II ekonomia

Post autor: Lailonn »

staniach21 pisze: 06 maja 2023, 22:23 Ekonomiczna topka to Brass(...)
Brass miałem jak pisałem wyżej i sprzedałem ale OK to solidny tytuł choć na nr 1 absolutnie nie zasługuje. Połowa budynków jest tylko place holderem "dla jaj", co nawet przyznał twórca. Fakt, że społeczność graczy zdołała wypracować 5 strategii na wygraną i nie wygrasz robiąc inaczej - chyba, że grając z amatorem też jak dla mnie mega porażka.

Puerto Rico słabo działa we 2 osoby i jest mocno niezbalansowane. O tym też setki topiców na BGG. X lat temu jako amatorowi bardzo mi się podobało ale potem widząc wady, sprzedałem.

Na ten moment wpasowują się Klany Kaledonii choć ponoć niezbalansowane (ma być dodruk za kilka miesięcy). Prawdopodobnie wpasowałoby się w klimat Terra Mystica ale tu liczę na nadchodzące Age of Innovations a i tak żadnego z nich nie da się kupić póki co.

W gruncie rzeczy to dziwne, że przez tyle lat nie powstała prawdziwie ekonomiczna gra tylko wszędzie jakieś elementy lub uproszczenia.
1. Zamki Burgundii 2. Clash of Cultures 3. Barrage 4. Food Chain Magnate 5. Terraformacja Marsa 6. Keyflower 7. Boonlake 8. Wyspa Skye 9. Podwodne Miasta 10. Great Western Trail: Argentyna - kolejność losowa
Awatar użytkownika
trixon
Posty: 626
Rejestracja: 24 sie 2020, 10:08
Has thanked: 256 times
Been thanked: 287 times

Re: Uzupełnienie kolekcji - etap II ekonomia

Post autor: trixon »

Przyjrzyj się:
-Pipeline
-Le Havre

Może któreś podpasuje
azazelmo
Posty: 882
Rejestracja: 12 sie 2019, 10:49
Has thanked: 148 times
Been thanked: 273 times

Re: Uzupełnienie kolekcji - etap II ekonomia

Post autor: azazelmo »

Lailonn pisze: 07 maja 2023, 17:15 (…)
W gruncie rzeczy to dziwne, że przez tyle lat nie powstała prawdziwie ekonomiczna gra tylko wszędzie jakieś elementy lub uproszczenia.
Na a Container:
https://boardgamegeek.com/boardgame/229 ... bo-edition?

To chyba czysta ekonomia.
Lailonn
Posty: 164
Rejestracja: 23 lip 2012, 15:09
Has thanked: 7 times
Been thanked: 63 times

Re: Uzupełnienie kolekcji - etap II ekonomia

Post autor: Lailonn »

Le Havre właśnie "obczytuję" a Container widzę nie da się kupić choćby było ideałem.
1. Zamki Burgundii 2. Clash of Cultures 3. Barrage 4. Food Chain Magnate 5. Terraformacja Marsa 6. Keyflower 7. Boonlake 8. Wyspa Skye 9. Podwodne Miasta 10. Great Western Trail: Argentyna - kolejność losowa
staniach21
Posty: 547
Rejestracja: 06 mar 2020, 08:43
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 209 times
Been thanked: 165 times

Re: Uzupełnienie kolekcji - etap II ekonomia

Post autor: staniach21 »

Lailonn pisze: 07 maja 2023, 17:15
staniach21 pisze: 06 maja 2023, 22:23 Ekonomiczna topka to Brass(...)
Brass miałem jak pisałem wyżej i sprzedałem ale OK to solidny tytuł choć na nr 1 absolutnie nie zasługuje. Połowa budynków jest tylko place holderem "dla jaj", co nawet przyznał twórca. Fakt, że społeczność graczy zdołała wypracować 5 strategii na wygraną i nie wygrasz robiąc inaczej - chyba, że grając z amatorem też jak dla mnie mega porażka.
Zawsze jest Lancashire wtedy nie masz wyboru w jakie "przedsiębiorstwo" iść :D Jeśli Brass nie wywołał u ciebie efektu 'WOW' w kwestiach ekonomicznych to nie wiem czy mogą to zrobić Klany, które wydają się mniej głębszą w decyzję grą + jeśli jesteś tym graczem, który boi sie niezbalansowania w grach to tam klan produkujący mleko skreśla Klany z twojej listy :D Mówisz o poczuciu uproszczenia, które nie jest dla ciebie satysfakcjonujące, więc chyba zostają tylko 18XX tam są akcje/dywidendy nie ma mowy o jakimkolwiek uproszczeniu ekonomii.
Lailonn
Posty: 164
Rejestracja: 23 lip 2012, 15:09
Has thanked: 7 times
Been thanked: 63 times

Re: Uzupełnienie kolekcji - etap II ekonomia

Post autor: Lailonn »

Z klanami to czytałem o braku balansu ale zaskakująco nie każdy tak uważa. Liczę jednak, że dodatek i nowa edycja jaka ma wyjść w 4Q 2023 coś w tej materii zmienią. Klimatycznie rozbudowa na mapie, wydobycie, produkcja i handel ze zmiennym rynkiem mają szansę trafić w 10tkę czy tak będzie okaże się jak grę dodrukują.

Grałem tylko w Birmingham ale sprawdzę brata bliźniaka, bo może masz rację :)

Tu nawet nie chodzi o uproszczenia, bo lubię i ciężkie tytuły jak i lekkie do zagrania przy pizzy. Grunt, by to pasowało do siebie i tak jak w Wojnie o Pierścień irytowało mnie zbędne istnienie frakcji Północy a nawet i Krasnoludów albo fakt, że Isengard zawsze niszczy Rohan z marszu tak w Brass irytuje mnie, że masa budynków po prostu jest "oficjalnie" zbędna, bo ich budowa jest ekonomicznie i strategicznie bezsensowna, co przyznał nawet autor gry.

Owszem takie "braki" nie oznaczają, że gra musi być zła, może być świetna ALE od 13 lat szukam ideałów w swojej kategorii (np. dopiero Spirit Island urzekło mnie jako co-op)
1. Zamki Burgundii 2. Clash of Cultures 3. Barrage 4. Food Chain Magnate 5. Terraformacja Marsa 6. Keyflower 7. Boonlake 8. Wyspa Skye 9. Podwodne Miasta 10. Great Western Trail: Argentyna - kolejność losowa
Awatar użytkownika
birdm
Posty: 155
Rejestracja: 13 lip 2018, 10:53
Has thanked: 8 times
Been thanked: 27 times

Re: Uzupełnienie kolekcji - etap II ekonomia

Post autor: birdm »

A z Worker Placement czemu nie iść w klasykę - Agricola to świetny tytuł :D Może nie budujesz cywilizacji, ale swoją małą ekonomię.
To stary suchar, ale na prawdę bardzo grywalny i miodny. Moim zdaniem bardzo fajnie się skaluje na 2-3 i 4 graczy. Owszem interakcja jest nieco ograniczona, ale trzeba uważać, żeby ktoś nie "ukradł" Ci akcji, której akurat potrzebujesz.
Lehu89
Posty: 64
Rejestracja: 08 kwie 2020, 11:38
Lokalizacja: Piotrków Tryb.
Has thanked: 156 times
Been thanked: 54 times

Re: Uzupełnienie kolekcji - etap II ekonomia

Post autor: Lehu89 »

Jako gra cywilizacyjna od 2 do 4 osób sprawdza się idealnie Wojna Narodów, dla mnie to ciągle 9/10. Można się pokusić o stwierdzenie, że to taka szybsza Cywilizacja Poprzez wieki (która też jest świetna, tylko...czas...). Miałem Scythe, grałem w Brazila i po kilku partiach były już meh (subiektywnie), a Wojna Narodów po tylu rozgrywkach nadal jest nie do ruszenia jeśli chodzi o wypadnięcie z kolekcji. Można rozegrać dwie ery, można rozegrać trzy ery, można cztery w zależności ile mamy czasu, można ustawić poziom trudności w zależności od doświadczenia graczy (są 4) i tak gdy gram z kimś nowym jego ustawiam na najłatwiejszym, a sam gram na najtrudniejszym (po prostu dostajemy inną ilość surowców co rundę, ale tu akurat te dwa, trzy węgle potrafią zrobić robotę). Są workerzy, są surowce, budujesz cuda świata itp. Dodatkowo słychać wszędzie opinie jaka ta gra jest brzydka itp, ale szczerze, dla mnie jest ładna (i przede wszystkim czytelna), ale ja jestem inny, bo mi się 18xx nawet podobają, a na Everdell i Brazil patrzyć nie mogę :lol: plus ze wszystkich ludzi z którymi w to grałem, nawet dziewczynom, nikomu nie przeszkadzały grafiki na kartach itp, ale ja wychodzę z założenia, że mechanika i czytelność, a nie wodotryski się liczą :) Obczaj, może to właśnie to czego szukasz :)
Lailonn
Posty: 164
Rejestracja: 23 lip 2012, 15:09
Has thanked: 7 times
Been thanked: 63 times

Re: Uzupełnienie kolekcji

Post autor: Lailonn »

OK chwilę minęło a w kolekcji pozmieniało się dużo. Klany Kaledonii, full pakiet Terraformacji Marsa, zestaw Wyspy Skye a ostatnio pakiet Keyflowera.

Za żadne skarby świata nie mogę jednak znaleźć jakiejś gry ala Age of Steam, która by dobrze chodziła na 2 os (tak głównie gram).

Element budowy trasy to było jedyne co mi się podobało w Ticket to Ride ale chciałbym coś bardziej zaawansowanego z systemem budowy. Nie muszą być pociągi (choć lubię). Niby trafiłem na Railroad Revolution ale nie do zdobycia i nie wiem czy gra warta walki.
1. Zamki Burgundii 2. Clash of Cultures 3. Barrage 4. Food Chain Magnate 5. Terraformacja Marsa 6. Keyflower 7. Boonlake 8. Wyspa Skye 9. Podwodne Miasta 10. Great Western Trail: Argentyna - kolejność losowa
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1469
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 254 times
Been thanked: 713 times

Re: Uzupełnienie kolekcji

Post autor: arturmarek »

Z ekonomicznych gier na 2 osoby dobrze działa food chain magnate.
Z budowaniem czegoś w rodzaju torów, to możesz spróbować Pipeline. Tylko tam każdy buduje swoje rurociągi.
ODPOWIEDZ