Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: grzeslaw90 »

noespa pisze: 16 lut 2023, 10:22 Za niektóre karty można płacić stalą lub tytanem. Czy stal i tytan możemy wykorzystać tylko w momencie zagrania karty czy również w momencie zakupu tej karty na rękę?

W instrukcji w jednym miejscu pisze:
- strona 6
W trakcie gry gracze będą kupować i zagrywać różne karty projektów, aby uzyskać zapewniane przez nie różnorodne korzyści.
- strona 7
Każdemu z doświadczonych graczy należy rozdać po 10 kart projektów. Gracz będzie mógł zakupić każdą z tych kart za 3 M€
- strona 6
. Stal. Stal jest warta 2 M€ za kostkę, ale można nią płacić jedynie za karty z symbolem budowli. Kupując takie karty, gracz może płacić zarówno w M€, jak i stalą (jeśli zdecyduje się na zapłatę tylko za pomocą stali, nie otrzyma ewentualnej „reszty” w megakredytach).
Tytan. Tytan jest wart 3 M€ za kostkę, ale można nim płacić jedynie za karty z symbolem przestrzeni kosmicznej. Działa na tej samej zasadzie co stal.
Stalą i tytanem można płacić jedynie w momencie zagrywania karty projektu. Cena zakupienia karty na rękę jest stała i wynosi 3ME bez względu na jej symbole.
Awatar użytkownika
Qrzy
Posty: 848
Rejestracja: 05 lut 2017, 19:15
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 65 times
Been thanked: 113 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: Qrzy »

Zwłaszcza, że karty kupowane na początku pokolenia nie są jawne, nie byłoby jak stwierdzić, że daną kartę można opłacić stalą albo tytanem. ;)
bdm
Posty: 577
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 379 times
Been thanked: 62 times

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: bdm »

1. Czy jak mamy dwie karty z efektem trwałym -2m€ za zagranie karty z symbolem tytanu to jest zniżka 4 czy 2?

2. Mamy 3 karty: -3m€ za zagranie każdej karty, -2m€ za zagranie karty z symbolem ziemi i -2m€ za zagranie karty z symbolem tytanu.
I żeby opłacić koszt karty, która ma symbole ziemi i tytanu płacimy -7m€?

2. W podliczaniu końcowym mamy dwie karty 1pz za kartę z jowiszem a takich kart jest załóżmy 5 to mamy 5 czy 10 pkt?
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: grzeslaw90 »

bdm pisze: 26 lut 2023, 22:51 1. Czy jak mamy dwie karty z efektem trwałym -2m€ za zagranie karty z symbolem tytanu to jest zniżka 4 czy 2?

2. Mamy 3 karty: -3m€ za zagranie każdej karty, -2m€ za zagranie karty z symbolem ziemi i -2m€ za zagranie karty z symbolem tytanu.
I żeby opłacić koszt karty, która ma symbole ziemi i tytanu płacimy -7m€?

2. W podliczaniu końcowym mamy dwie karty 1pz za kartę z jowiszem a takich kart jest załóżmy 5 to mamy 5 czy 10 pkt?
3x tak. A tak serio to: 4, tak, 10. Efekty z różnych źródeł się sumują.
fgorczynski
Posty: 6
Rejestracja: 07 sty 2022, 11:58
Has thanked: 5 times

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: fgorczynski »

Dzień dobry,

chciałbym dopytać o wyjaśnienie pojęcia obszaru oceanu i premii za sąsiedztwo z tym obszarem.
Czy obszar oceanu to po prostu pole na mapie zaznaczone na niebiesko czy obszar oceanu to pole na którym znajduje się kafelek oceanu i tylko sąsiedztwa z takim polem dotyczy premia?

Ponadto, wydaje mi się, że gdzieś widziałem informację o zwiększeniu poziomu produkcji M€ gdy postawi się miasto, ale nie wiem czy to prawda czy mi się uroiło?
Rykas
Posty: 369
Rejestracja: 30 paź 2017, 09:23
Has thanked: 143 times
Been thanked: 69 times

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: Rykas »

fgorczynski pisze: 17 mar 2023, 15:07 Dzień dobry,

chciałbym dopytać o wyjaśnienie pojęcia obszaru oceanu i premii za sąsiedztwo z tym obszarem.
Czy obszar oceanu to po prostu pole na mapie zaznaczone na niebiesko czy obszar oceanu to pole na którym znajduje się kafelek oceanu i tylko sąsiedztwa z takim polem dotyczy premia?

Ponadto, wydaje mi się, że gdzieś widziałem informację o zwiększeniu poziomu produkcji M€ gdy postawi się miasto, ale nie wiem czy to prawda czy mi się uroiło?
Ad.1 kafelek oceanu

Ad.2 akcją standardowa przy stawianiu miasta podnosi poziom produkcji M€, ale gdy stawiasz z karty robisz tylko to co na karcie
fgorczynski
Posty: 6
Rejestracja: 07 sty 2022, 11:58
Has thanked: 5 times

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: fgorczynski »

Kolejna kwestia będąca konfliktem.
Chodzi o akcje "Usuń do X jednostek zieleni innego gracza".
Mamy rozbieżność w rozumieniu:
- usunąć 8 jednostek zieleni ale nie więcej (usuwasz maksymalnie 8 jednostek jeśli ich ilość na to pozwala)
- usunąć 8 jednostek zieleni, ale możesz mniej (jak usuniesz np 3 to jest nadal do 8).

Która wersja jest ok?
Awatar użytkownika
Koslaz
Posty: 100
Rejestracja: 03 paź 2022, 19:22
Has thanked: 16 times
Been thanked: 50 times

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: Koslaz »

fgorczynski pisze: 18 mar 2023, 22:12 Kolejna kwestia będąca konfliktem.
Chodzi o akcje "Usuń do X jednostek zieleni innego gracza".
Mamy rozbieżność w rozumieniu:
- usunąć 8 jednostek zieleni ale nie więcej (usuwasz maksymalnie 8 jednostek jeśli ich ilość na to pozwala)
- usunąć 8 jednostek zieleni, ale możesz mniej (jak usuniesz np 3 to jest nadal do 8).

Która wersja jest ok?
Druga możliwość. Nawet jeśli zapis jest tekstowy, działa jak efekt z czerwonym obrysem.

Wycinek z zasad:
Czerwony obrys symboli Symbol z czerwonym obrysem oznacza, że celem działania
może być dowolny gracz (gracz aktywny lub któryś z jego
przeciwników).
Karta z symbolem z czerwonym obrysem może usunąć zasoby jednego dowolnego gracza (ten efekt można rozpatrzyć w całości, częściowo lub wcale).
Efekt karty, który obniża produkcję zasobu z czerwonym obrysem,
musi zostać rozpatrzony. Jeśli przeciwnik gracza nie ma odpowiedniego poziomu produkcji, gracz musi albo obniżyć własny poziom
produkcji, albo zaniechać zagrania danej karty.
Karta z symbolem obszaru z czerwonym obrysem może obrać za cel
obszar dowolnego gracza lub wszystkich graczy.
Karta z symbolem kategorii z czerwonym obrysem obiera za cel
wszystkie karty z danym symbolem, bez względu na to, do kogo
należą.
Źródło (s. 15): https://www.wydawnictworebel.pl/reposit ... %20www.pdf
Zwolay
Posty: 90
Rejestracja: 25 mar 2023, 10:55
Has thanked: 16 times
Been thanked: 4 times

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: Zwolay »

Witam-mam pytanie o tryb SOLO -rozumiem że zasada 2 akcji nie obowiązuje? W sensie w jednym pokoleniu mogę robić tyle akcji na ile mnie stać( np zamienić za jednym zamachem 56 jednostek ciepła na skok temperatury o 8 jednostek, po czym zagrac np jeszcze 3 karty a następnie zamienić 16 jednostek zieleni na 2 kafelki terenów zielonych? Drugie pytanie-kładę kafelek oceanu a na polu (na planszy) na którym go kładę sa zielone symbole -czy mam (oprócz przesunięcia WT o jedno oczko) dodać sobie od razu po położeniu oceanu 1 lub 2 jednostki zieleni do zasobów? Dzięki za pomoc-gram w to dopiero 3 raz :)
Awatar użytkownika
Koslaz
Posty: 100
Rejestracja: 03 paź 2022, 19:22
Has thanked: 16 times
Been thanked: 50 times

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: Koslaz »

Zwolay pisze: 25 mar 2023, 11:02 Witam-mam pytanie o tryb SOLO -rozumiem że zasada 2 akcji nie obowiązuje? W sensie w jednym pokoleniu mogę robić tyle akcji na ile mnie stać( np zamienić za jednym zamachem 56 jednostek ciepła na skok temperatury o 8 jednostek, po czym zagrac np jeszcze 3 karty a następnie zamienić 16 jednostek zieleni na 2 kafelki terenów zielonych? Drugie pytanie-kładę kafelek oceanu a na polu (na planszy) na którym go kładę sa zielone symbole -czy mam (oprócz przesunięcia WT o jedno oczko) dodać sobie od razu po położeniu oceanu 1 lub 2 jednostki zieleni do zasobów? Dzięki za pomoc-gram w to dopiero 3 raz :)
W grze solo nie ma przeciwnika, który wykonuje swoje ruchy, więc w praktyce nie ma znaczenia czy naraz podnosisz współczynnik o 4 razy, czy podnosisz o dwa, zagrywasz kartę i ponownie podnosisz o dwa. Jednak radziłbym robić wszystko w trybie "dwuakcyjnym", żeby przyzwyczaić się do tego sposobu grania jak przyjdzie do gier z innymi graczami.\
I gwoli ścisłości - pokolenie to robienie akcji dopóki wszyscy nie spasują i w grze wieloosobowej sumarycznie gracz może zrobić więcej niż dwie akcje (z Twojego pytania można by wywnioskować że w pokoleniu ma się tylko dwie akcje).
Co do drugiej kwestii - kiedy zakrywasz dowolne pole na planszy (w tym kafelkiem oceanu), otrzymujesz bonusy wydrukowane na tym polu, więc tak - dostaniesz bonusy od razu po położeniu kafelka. Do tego jeśli kafelek przylega do kafelków oceanu już leżących na planszy - dostajesz 2 megakredyty za każdy taki przypadek (to jest wspomniane w zasadach, nie ma tego oznaczonego na planszy).
Zwolay
Posty: 90
Rejestracja: 25 mar 2023, 10:55
Has thanked: 16 times
Been thanked: 4 times

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: Zwolay »

Dziękuję :) Za pierwszym razem grałem solo na zasadzie 2 akcje na pokolenie i dziwiłem sie jak to mozna w ogóle wygrać- przez 14 pokoleń (chyba) nie ma możliwości by wszystkie znaczniki przesunąć na maks :)
Matti_C
Posty: 346
Rejestracja: 03 cze 2013, 10:24
Lokalizacja: Włocławek
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: Matti_C »

Zwolay pisze: 25 mar 2023, 14:31przez 14 pokoleń (chyba) nie ma możliwości by wszystkie znaczniki przesunąć na maks :)
Jeśli podchodziłyby Ci dokładnie te karty które chcesz w dokładnie takiej kolejności jak chcesz to jest to możliwe.
PAVLOVESKY
Posty: 1
Rejestracja: 26 kwie 2023, 17:08

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: PAVLOVESKY »

Hejka 😉
Chciałbym się zapytać czy efekty z kart korporacji traktuje się jak efekty z niebieskich kart projektów czyli można wykonać raz na pokolenie czy wielokrotnie. Chodzi mi o korporacjie, która za 4M podnosi produkcję surowca o najmniejszym poziomie produkcji.
Z góry dziękuję za pomoc 😊
Awatar użytkownika
doczek
Posty: 210
Rejestracja: 26 sie 2018, 19:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 39 times
Been thanked: 34 times

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: doczek »

PAVLOVESKY pisze: 26 kwie 2023, 17:13 Hejka 😉
Chciałbym się zapytać czy efekty z kart korporacji traktuje się jak efekty z niebieskich kart projektów czyli można wykonać raz na pokolenie czy wielokrotnie. Chodzi mi o korporacjie, która za 4M podnosi produkcję surowca o najmniejszym poziomie produkcji.
Z góry dziękuję za pomoc 😊
Akcja raz na pokolenie.
ad-fa
Posty: 2
Rejestracja: 19 maja 2022, 18:04

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: ad-fa »

Witam wszystkich. Mam dwa pytania odnośnie zasad:
1. Jeśli karta ma wymagania 4 symbole nauki żeby ją zagrać i na tej karcie jest w rogu symbol nauki to też mogę go wliczać do spełnienia wymagań?
2. Kolonie i znacznik koloni - zakładam kolonie i znacznik zawsze ląduje na skraju po lewej stronie - po co zatem są premie na pierwszych trzech polach? Dobrze rozumiem że znacznik koloni czyli kolorowy się nie przesuwa, przesuwa się tylko biały znacznik obiektu? Jak zatem zdobyć premie za wszystkie 3 pierwsze pola?
Awatar użytkownika
helloween85
Posty: 162
Rejestracja: 14 maja 2018, 14:39
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 83 times
Been thanked: 48 times

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: helloween85 »

ad-fa pisze: 12 cze 2023, 22:58 Witam wszystkich. Mam dwa pytania odnośnie zasad:
1. Jeśli karta ma wymagania 4 symbole nauki żeby ją zagrać i na tej karcie jest w rogu symbol nauki to też mogę go wliczać do spełnienia wymagań?
2. Kolonie i znacznik koloni - zakładam kolonie i znacznik zawsze ląduje na skraju po lewej stronie - po co zatem są premie na pierwszych trzech polach? Dobrze rozumiem że znacznik koloni czyli kolorowy się nie przesuwa, przesuwa się tylko biały znacznik obiektu? Jak zatem zdobyć premie za wszystkie 3 pierwsze pola?
1. Nie
2. Dobrze rozumiesz, przesuwa się tylko biały znacznik:) Pozostałe premie mogą przede wszystkim zdobyć inni gracze ale jest też kilka kart które pozwalają Ci dołożyć swój znacznik kolonii na kaflu, na którym już jest Twój znacznik.
jarnuszkiewiczm
Posty: 11
Rejestracja: 09 sty 2023, 12:20
Has thanked: 8 times

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: jarnuszkiewiczm »

Witam,

Ostatnio zagrałem w komputerową wersję Terraformacji Marsa i pojawiła się wątpliwość.

Grałem w wersję solo i w jednym pokoleniu mogłem sobie grać karty do woli póki nie skończyła się kasa.

Teraz pytanie czy ja zawsze źle grałem że traktowałem w grze zagranie jednej karty jako jednej akcji? Dlaczego komputerowa adaptacja tak się różni i jak się powinno grać?
Wrotek
Posty: 189
Rejestracja: 12 maja 2017, 16:05
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 16 times
Been thanked: 34 times

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: Wrotek »

jarnuszkiewiczm pisze: 08 sie 2023, 20:32 Witam,

Ostatnio zagrałem w komputerową wersję Terraformacji Marsa i pojawiła się wątpliwość.

Grałem w wersję solo i w jednym pokoleniu mogłem sobie grać karty do woli póki nie skończyła się kasa.

Teraz pytanie czy ja zawsze źle grałem że traktowałem w grze zagranie jednej karty jako jednej akcji? Dlaczego komputerowa adaptacja tak się różni i jak się powinno grać?
Jeżeli gracz komputerowy spasuje to możesz grać do woli, dopóki nie spasujesz.
jarnuszkiewiczm
Posty: 11
Rejestracja: 09 sty 2023, 12:20
Has thanked: 8 times

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: jarnuszkiewiczm »

Wrotek pisze: 08 sie 2023, 22:20
jarnuszkiewiczm pisze: 08 sie 2023, 20:32 Witam,

Ostatnio zagrałem w komputerową wersję Terraformacji Marsa i pojawiła się wątpliwość.

Grałem w wersję solo i w jednym pokoleniu mogłem sobie grać karty do woli póki nie skończyła się kasa.

Teraz pytanie czy ja zawsze źle grałem że traktowałem w grze zagranie jednej karty jako jednej akcji? Dlaczego komputerowa adaptacja tak się różni i jak się powinno grać?
Jeżeli gracz komputerowy spasuje to możesz grać do woli, dopóki nie spasujesz.
Tylko grałem w grę solo, to oznacza, że jeśli w grze planszowej druga osoba powie pas to też mogę grać ile wlezie?
Awatar użytkownika
Qrzy
Posty: 848
Rejestracja: 05 lut 2017, 19:15
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 65 times
Been thanked: 113 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: Qrzy »

Tak, każde maksymalnie dwie akcje to jedna tura, ale jak wszyscy poza Tobą spasują albo grasz solo, to rozgrywasz tury do momentu kiedy Ty spasujesz, wtedy dopiero kończy się pokolenie.
jarnuszkiewiczm
Posty: 11
Rejestracja: 09 sty 2023, 12:20
Has thanked: 8 times

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: jarnuszkiewiczm »

Qrzy pisze: 09 sie 2023, 12:16 Tak, każde maksymalnie dwie akcje to jedna tura, ale jak wszyscy poza Tobą spasują albo grasz solo, to rozgrywasz tury do momentu kiedy Ty spasujesz, wtedy dopiero kończy się pokolenie.
Dzięki za info, to wiele tłumaczy, tylko tego w instrukcji do gry nie było :/
Awatar użytkownika
Qrzy
Posty: 848
Rejestracja: 05 lut 2017, 19:15
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 65 times
Been thanked: 113 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: Qrzy »

Ależ jest :)
Strona 9:
Gracze rozgrywają swoje tury w kolejności do momentu, gdy nie chcą bądź nie mogą wykonać żadnej akcji – wtedy pasują. Pozostali gracze rozgrywają swoje tury do momentu, aż wszyscy spasują.
jarnuszkiewiczm
Posty: 11
Rejestracja: 09 sty 2023, 12:20
Has thanked: 8 times

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: jarnuszkiewiczm »

Qrzy pisze: 09 sie 2023, 12:20 Ależ jest :)
Strona 9:
Gracze rozgrywają swoje tury w kolejności do momentu, gdy nie chcą bądź nie mogą wykonać żadnej akcji – wtedy pasują. Pozostali gracze rozgrywają swoje tury do momentu, aż wszyscy spasują.
Rozumiem to zdanie w ten sposób że normalnie każdy gracz robi swoje 2 akcje do momentu aż wszyscy nie spasują i kończy się pokolenie, nie jest jasno powiedziane że jak pozostali gracze spasują możesz wykonać więcej niż 2 akcje
akurczak
Posty: 59
Rejestracja: 11 mar 2018, 13:12
Has thanked: 145 times
Been thanked: 30 times

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: akurczak »

Kluczowe jest "wszyscy". Jak pozostali gracze już spasowali, ale Ty jeszcze nie, to nie wszyscy spasowali :wink: Zatem nadal rozgrywasz swoje tury - technicznie rzecz biorąc po maksymalnie dwie akcje na turę, ale że inni już swoich tur nie mają, to po Twojej turze następuje kolejna Twoja tura, więc w praktyce zagrywasz tyle akcji ile chcesz ciągiem.
Ostatnio zmieniony 09 sie 2023, 12:40 przez akurczak, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Qrzy
Posty: 848
Rejestracja: 05 lut 2017, 19:15
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 65 times
Been thanked: 113 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: Qrzy »

Dokładnie tak. W skrócie, instrukcja mówi: "dopóki nie spasujesz, rozgrywasz swoje tury".
A że wszyscy inni spasowali, więc nie ma nikogo, kto by rozgrywał swoje tury między Twoimi.. ;)
ODPOWIEDZ