Co to jest miodność?

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9416
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 501 times
Been thanked: 1438 times
Kontakt:

Co to jest miodność?

Post autor: MichalStajszczak »

Dyskusja o regrywalności powoli wygasa. Proponuję więc wziąć na tapetę kolejne pojęcie: "miodność". Zostało ono użyte na forum ponad 100 razy ale nie wiem, czy dla wszystkich jest zrozumiałe (np. dla mnie - nie jest).
A więc po pierwsze: jaka jest definicja miodności (jedyna, jaką znalazłem dotyczy innego kontekstu)
Spoiler:
Po drugie: czy jest to cecha obiektywna gry czy raczej subiektywna ocena konkretnego gracza?
Po trzecie: czy jest to cecha niezależna od innych czynników, czy raczej wynika z jakichś innych cech gry, a jeżeli tak to z jakich?
Po czwarte: czy jest to cecha zerojedynkowa (gra jest lub nie jest miodna) czy może są jakieś stopnie miodności albo czy można powiedzieć, że gra A jest bardziej miodna od gry B ale gra B jest bardziej miodna od gry C?
Awatar użytkownika
bajbaj
Posty: 1112
Rejestracja: 11 sie 2019, 11:39
Has thanked: 851 times
Been thanked: 625 times

Re: Co to jest miodność?

Post autor: bajbaj »

Już spieszę z pomocą - współczesny słownik języka polskiego

https://sjp.pl/miodno%C5%9B%C4%87#:~:te ... i%C4%99ciu.

To cecha subiektywnie przypisywana. Ja dostrzegam kontinuum miodności.

Od siebie dorzucę, że dla mnie miodność to poziom satysfakcji z gry. Tłumacząc, najpewniej ignotum per ignotum, gra "miodna", to gra "tłusta" :D
Darkstorm
Posty: 834
Rejestracja: 04 gru 2018, 09:48
Lokalizacja: Wielkie Cesarstwo Północy Gdańsk
Has thanked: 127 times
Been thanked: 182 times

Re: Co to jest miodność?

Post autor: Darkstorm »

1. Ja znalazłem taką: z SJP: "o grach komputerowych: stopień, w jakim gra absorbuje, przyciąga uwagę gracza; grywalność"
U mnie w praktyce wygląda to np tak: siadam do gry o 18, wstaję o 24 i się zastanawiam gdzie zniknęło mi 6 godzin z życia i dlaczego i gdzie i kiedy zniknął ten 4pak. Wtedy gra jest miodna w 100% :wink:
2. W mojej ocenie jest to indywidualna cecha jak najbardziej subiektywna.
3.Nie jestem pewien czy dobrze rozumiem to pytanie. Uważam, że miodność jest sumą składową różnych czynników ale jakich dokładnie to jest (podobnie jak w pkt 2) to kwestia indywidualna, zależna od konkretnego gracza.
4. Ponownie - cecha indywidualna. Każdy sobie może to zestopniować inaczej.
MaciekK5454
Posty: 353
Rejestracja: 09 sie 2020, 20:44
Has thanked: 167 times
Been thanked: 191 times

Re: Co to jest miodność?

Post autor: MaciekK5454 »

Myślę, że dla każdego może to oznaczać trochę co innego. W pierwszej kolejności, jednak zwróciłbym uwagę na to, że miód jest gęsty, ciężki, lepki(?) ale przede wszystkim bardzo słodki i jako taki jest kojarzony z czymś smacznym, przyjemnym i pozytywnym. Można też zauważyć, że aby powstał ów słodki miód, to pszczoły muszą wykonać najpierw ciężka pracę, czyli można iść tropem, że miodna gra to taka, którą wymaga od nas dużego wysiłku, ale daje on w rezultacie dużo satysfakcji.

Natomiast temat jest o tyle ciekawy, że takich często pojawiających się niedookreslonych określeń można znaleźć znacznie więcej. Moje ulubione:

-gra wywołująca efekt "wow"
-gra posiadajaca "epicką" rozgrywkę
-mała "sprytna" gra
-gra z "klimatem"

Ale nawet określenia typu "sucha" gra, albo "abstrakt" niby wszyscy rozumiemy, ale jakby zacząć drążyć, to w sumie ciężko znaleźć precyzyjną definicję.

Zresztą już samo pojęcie gry jest dość trudno definiowalne ;)
Ostatnio zmieniony 22 mar 2023, 23:10 przez MaciekK5454, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9416
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 501 times
Been thanked: 1438 times
Kontakt:

Re: Co to jest miodność?

Post autor: MichalStajszczak »

Darkstorm pisze: 22 mar 2023, 22:28 U mnie w praktyce wygląda to np tak: siadam do gry o 18, wstaję o 24 i się zastanawiam gdzie zniknęło mi 6 godzin z życia
MaciekK5454 pisze: 22 mar 2023, 23:04 miód jest gęsty, ciężki, lepki
Można by z zestawienia tych dwóch cytatów wnioskować, że pojęcie miodności zostało wprowadzone z powodu lepkości miodu na określenie gier "od których nie można się odlepić". :idea:
mirukan
Posty: 1578
Rejestracja: 02 paź 2018, 19:21
Has thanked: 1065 times
Been thanked: 87 times

Re: Co to jest miodność?

Post autor: mirukan »

A może chodzi o to że gra przynosi :
-twórcy
-wydawcy
-"wykonawcom"
-sprzedawcy
zysk w postaci dóżej ilości "miodu" czyli cennej "żywnośc" ( kasy ) :wink:
Jak powszechnie wiadomo miód jest pożywieniem kompletnym .
Awatar użytkownika
nimsarn
Posty: 304
Rejestracja: 04 lis 2005, 16:54
Lokalizacja: Z buszu! W centrum Zielonej Góry
Has thanked: 499 times
Been thanked: 163 times

Re: Co to jest miodność?

Post autor: nimsarn »

Miodność w moim rozumieniu to stopień zadowolenia gracza/posiadacza/kolekcjonera z obcowania (dotykania, oglądania, wprawiania w ruch a nawet wąchania :oops: ) gry.
Czyli jak najbardziej subiektywne odczucie sympatii - raczej nie antypatii - do posiadanego/dotykanego/oglądanego egzemplarza :D
Awatar użytkownika
walkingdead
Posty: 2023
Rejestracja: 06 lut 2013, 19:57
Has thanked: 120 times
Been thanked: 309 times

Re: Co to jest miodność?

Post autor: walkingdead »

Dla mnie miodność to przede wszystkim klimat i fabuła, które pozwalają na totalną imersję. Stosuję to zarówno do planszówek, jak i gier video.
Miodna gra to dla mnie taka, która wciąga mnie absolutnie, która sprawia mi ogromną przyjemność i która powoduje, że po odejściu od planszy/ pada nadal jeszcze czuję ten posmaczek misji. I że chcę więcej, bo ten świat jest tak fascynujący, że niemal uzależniający. :mrgreen:
Awatar użytkownika
esubotowicz
Posty: 339
Rejestracja: 31 paź 2015, 10:59
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 433 times
Been thanked: 135 times

Re: Co to jest miodność?

Post autor: esubotowicz »

walkingdead pisze: 23 mar 2023, 08:22 Dla mnie miodność to przede wszystkim klimat i fabuła, które pozwalają na totalną imersję. Stosuję to zarówno do planszówek, jak i gier video.
Miodna gra to dla mnie taka, która wciąga mnie absolutnie, która sprawia mi ogromną przyjemność i która powoduje, że po odejściu od planszy/ pada nadal jeszcze czuję ten posmaczek misji. I że chcę więcej, bo ten świat jest tak fascynujący, że niemal uzależniający. :mrgreen:
Popieram, miodność mnie również kojarzy się z klimatem. A mechanika nie moze przeszkadzać, zaburzać tego klimatu, musi byc płynnie.
Ewa
tomg
Posty: 401
Rejestracja: 02 gru 2019, 00:00
Has thanked: 121 times
Been thanked: 154 times

Re: Co to jest miodność?

Post autor: tomg »

Może głupi trop bo jako dziaders nie znam się na nowych m(i)odnych slowach czy miodność nie ma zwiazku z angielskim honey czyli "name that you call someone you love oraz like very much" ?
Ostatnio zmieniony 23 mar 2023, 09:11 przez tomg, łącznie zmieniany 1 raz.
Miszon
Posty: 2491
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1000 times
Been thanked: 490 times

Re: Co to jest miodność?

Post autor: Miszon »

Miodność to czysto subiektywny stopień zadowolenia z gry. Może faktycznie i tak, że to oznacza że nie można się od niej oderwać (jeśli jest miodna).
Termin rzeczywiście został zdaje się wprowadzony przez recenzentów gier wideo i to już ze 30 lat temu, trudno pewnie znaleźć źródło i autora.
Jest niezależna od pozostałych elementów gry (może to być gra typu zero klimatu albo gra typu wykonanie z odpadów, brzydka jak noc - a mimo to obie miodne).
Jest to parametr, który posiada każdy tytuł, tyle że niektore mają miodność 0, inne 15, inne 1000 (raczej nie ma tu skali ;) , chyba od 0 do nieskończoności).

To moje odpowiedzi na zadane pytania ;) .
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Barbarzyńca
Posty: 501
Rejestracja: 29 sie 2022, 10:24
Has thanked: 314 times
Been thanked: 170 times

Re: Co to jest miodność?

Post autor: Barbarzyńca »

Miodność to stare pojęcie, ja go mam za naturalne gdzieś od końca lat '80, musiało więc istnieć wcześniej bo nie ja go przecież wymyśliłem. Termin na poły poetycki, nie posiadający precyzyjnych granic definicyjnych, oznaczający mix rozmaitych pozytywów - dobrość, optymizm, piękno, płynność, flow, bezpieczeństwo, harmonia, spolegliwość, radość ale spokojna, relaks i ukojenie, brak gwałtu, pośpiechu i nerwowości, kantów i ostrych krawędzi.
Awatar użytkownika
arian
Posty: 829
Rejestracja: 26 sty 2016, 22:38
Has thanked: 264 times
Been thanked: 593 times

Re: Co to jest miodność?

Post autor: arian »

tomg pisze: 23 mar 2023, 09:04 Może głupi trop bo jako dziaders nie znam się na nowych m(i)odnych slowach czy miodność nie ma zwiazku z angielskim honey czyli "name that you call someone you love oraz like very much" ?
To jest termin który pojawiał się w prasie growej (chodzi o gry wideo) już 30 lat temu na określenie — tak mi się wydaje — satysfakcji płynącej z rozgrywki. Chociaż nie wiem czy można to traktować poważnie, jak w tym samym miejscu, w tej samej tabelce, ktoś pisze, że Mortal Kombat to symulator. 😀

Obrazek
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9416
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 501 times
Been thanked: 1438 times
Kontakt:

Re: Co to jest miodność?

Post autor: MichalStajszczak »

Miszon pisze: 23 mar 2023, 09:05 Termin rzeczywiście został zdaje się wprowadzony przez recenzentów gier wideo i to już ze 30 lat temu, trudno pewnie znaleźć źródło i autora.
Też mam wrażenie, że to termin pochodzący z gier wideo i na naszym forum jako pierwsi zaczęli go używać właśnie ci, którzy dużo grali w gry wideo. A może ktoś wie, jaki jest zagraniczny tzn. oczywiście angielski odpowiednik miodności?
Ciekawe jaka byłaby reakcja ortodoksyjnego szachisty, który nigdy w gry komputerowe nie grał, na pytanie "czy szachy są miodną grą?"
MaciekK5454
Posty: 353
Rejestracja: 09 sie 2020, 20:44
Has thanked: 167 times
Been thanked: 191 times

Re: Co to jest miodność?

Post autor: MaciekK5454 »

walkingdead pisze: 23 mar 2023, 08:22 Dla mnie miodność to przede wszystkim klimat i fabuła, które pozwalają na totalną imersję. Stosuję to zarówno do planszówek, jak i gier video.
Miodna gra to dla mnie taka, która wciąga mnie absolutnie, która sprawia mi ogromną przyjemność i która powoduje, że po odejściu od planszy/ pada nadal jeszcze czuję ten posmaczek misji. I że chcę więcej, bo ten świat jest tak fascynujący, że niemal uzależniający. :mrgreen:
Myślę, że utożsamianie miodności z klimatem, może być trochę dyskusyjne. Jeżeli weźmiemy pod uwagę gry mroczne, ciemne, przedstawający jakiś brudny świat postapo, przepełniony przemocą setting wojenny lub jakiś demoniczną scenerię fantasy, to czy takie klimaty można określać jako miodne? Jeżeli weźmiemy pod uwagę słodycz miodu, to raczej nie. Ale jeżeli weźmiemy pod uwagę gęstość oraz prowadzącą aż do szybkiego przesytu intensywność smaku miodu, to jasne, jak najbardziej, możemy powiedzieć, że taka gra jest miodna.
Miszon
Posty: 2491
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1000 times
Been thanked: 490 times

Re: Co to jest miodność?

Post autor: Miszon »

Gry Online twierdzi, że termin wprowadzili redaktorzy Secret Service:
https://www.gry-online.pl/slownik-gracz ... asp?ID=100
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Awatar użytkownika
psia.kostka
Posty: 3209
Rejestracja: 02 mar 2020, 22:50
Has thanked: 416 times
Been thanked: 1007 times

Re: Co to jest miodność?

Post autor: psia.kostka »

Ja miodnosc znam z Secret Service (tzw Sekrety Serca ;)) 30 lat wstecz. Porownujac do obecnych slow z d. typu essa, to miodnosc jest piekna, polska i poetycka.

Wg mnie jest miara satysfakcji. W odroznieniu od BGG odnoszacego sie do czestotliwosci zagrania.

Podobne slowo uzywane w szerszym kontekscie ok 20 lat temu to bylo "maść" 8)
Szukam/Kupię: Heroes of Normandie, Tide of Iron (chętnie duże zestawy HoN i ToI), Scenariusze 1ed MoM/Posiadłość Szaleństwa (blistry ENG i PL), Unlock: Mystery, Secret, Mythic, Legendary (tylko ENG, mam kilka na wymianę);
#KolekcjonujeRabaty [DobraKarmaWraca][WarszawskiKolektyw][#WawHub]
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9416
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 501 times
Been thanked: 1438 times
Kontakt:

Re: Co to jest miodność?

Post autor: MichalStajszczak »

Miszon pisze: 23 mar 2023, 11:21 Gry Online twierdzi, że termin wprowadzili redaktorzy Secret Service:
https://www.gry-online.pl/slownik-gracz ... asp?ID=100
Czyli jest to synonim słowa "grywalność", które wtedy (circa 30 lat temu) było w polszczyźnie nielegalne. Co ciekawe, obecnie termin "grywalność" w wikipedii jest, a miodność występuje jedynie w odniesieniu do pszczelarstwa.
Awatar użytkownika
nimsarn
Posty: 304
Rejestracja: 04 lis 2005, 16:54
Lokalizacja: Z buszu! W centrum Zielonej Góry
Has thanked: 499 times
Been thanked: 163 times

Re: Co to jest miodność?

Post autor: nimsarn »

MichalStajszczak pisze: 23 mar 2023, 12:19 Czyli jest to synonim słowa "grywalność", które wtedy (circa 30 lat temu) było w polszczyźnie nielegalne. Co ciekawe, obecnie termin "grywalność" w wikipedii jest, a miodność występuje jedynie w odniesieniu do pszczelarstwa.
Coś mi się wydaje że nie do końca, bo grywalność, rozumiana jako spasowanie mechanik - tzn. funkcjonalność - może nie zakładać afektu do danego tytułu.
Innymi słowy możemy przyznać, że gra jest grywalna ale jej nie lubimy. Natomiast gdy wspominamy, że to sam cud-miód-malina (miodność) dajemy jednoznacznie do zrozumienia, że tą grę kochamy - zakładamy/deklarujemy nieobiektywność :roll:
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2015
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1487 times
Been thanked: 1141 times

Re: Co to jest miodność?

Post autor: Bruno »

MichalStajszczak pisze: 22 mar 2023, 21:56 Dyskusja o regrywalności powoli wygasa. Proponuję więc wziąć na tapetę kolejne pojęcie: "miodność".
Skoro już o języku się tu prawi, to ... :wink:

A w temacie to potwierdzam słowa kolegów wyżej. Kryterium "miodności" pojawiło się około połowy lat 90. ubiegłego wieku w prasie dotyczącej gier komputerowych. Po raz pierwszy albo w Secret Service, albo w odnowionym Top Secret. Mierzono nim właśnie satysfakcję płynącą z gry.
Z kolei "grywalność" w odniesieniu do planszówek może oznaczać chęć do, ale też i łatwość rozegrania kolejnej partii. Przez analogię do "pijalności" - w odniesieniu do piwa - rozróżniłbym "grywalność" od "miodności". Trunki procentowo lżejsze i przyjemne w smaku mogą cechować się dużą pijalnością, ale ja już miałbym kłopot, żeby określić w ten sposób piwo mocne i treściwe (np. barley wine), nawet jeśli jest to rozkosz w gębie :wink:

Ergo - wg mnie tzw. fillerki czy inne gry szybkie, łatwe do rozłożenia i rozegrania partii, mogą być bardzo grywalne, ale już taki Mage Knight jest raczej miodny :D
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5160
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1061 times
Been thanked: 1654 times
Kontakt:

Re: Co to jest miodność?

Post autor: BOLLO »

Miód bardzo lubię ale tego określenia niebardzo. Kaczmar strasznie go nadużywa. :lol:

Dla mnie miodność to ten sam poziom co psiapsia.
ODPOWIEDZ