Wojna o Pierścień - Almanach

Własnoręczne działania twórcze: upiększanie, inserty, malowanie figurek, tworzenie prototypów, stoły do planszówek itp.
Awatar użytkownika
olocop
Posty: 320
Rejestracja: 22 wrz 2011, 13:43
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 39 times
Been thanked: 138 times

Wojna o Pierścień - Almanach

Post autor: olocop »

Zastanawiałem się gdzie umieścić ten wątek, ale chyba najlepiej pasuje do "Zrób to sam".

Jako że zdarzało mi się tłumaczyć amatorsko niektóre materiały dotyczące Wojny o Pierścień, postanowiłem zebrać je razem (przeglądając je przy tym ponownie) w formie Almanachu.

Wojna o Pierścień - Almanach wyd III_2023


Jest to dokument do użytku własnego, proszę o nie umieszczanie go na żadnych stronach, ponieważ zgodę na publikację tłumaczenia posiadam tylko do części (o resztę po prostu nie zwracałem się o zgodę). Opiera się na materiałach ogólnodostępnych w internecie (brak tu wprowadzenia w strategię dot. Wojowników Śródziemia znajdującego się w limitowanym wydaniu i nie będzie z dwóch powodów: po pierwsze nie mam do niego dostępu, a po drugie, wydawnictwo Ares nie opublikowało go na stronie, więc byłoby to naruszenie interesów wydawcy).

Postaram się aktualizować dokument we w miarę regularnych odstępach czasu.

Jestem otwarty na wszelkie uwagi, wyłapane nieścisłości, czy błędy, jak również propozycje dołączenia ciekawych materiałów.

EDIT:
Dodatkowo przetłumaczyłem także wariant Ultimate Rework:

Instrukcja
Karty
Kości

oraz zasady użycia machin oblężniczych z dodatku z 1ed do zastosowania w 2ed:

zasady Machin

WYDANIE II - 07.08.2023

Od teraz w powyższym linku znajduje się II wydanie Almanachu. Co się zmieniło?
- Przede wszystkim Almanach zwiększył swoją objętość z trzystu do ponad czterystu stron,
- Doszło tłumaczenie prezentacji wygłoszonej przez Roberto Di Meglio na EXPO 2022,
- doszły aneksy do strategii, czyli "Porady dla nowych graczy" oraz "Strategia DEL"
- doszedł nowy zapis rozgrywki z mistrzostw w WotR 2019, przedstawiający zwycięstwo wojskowe Wolnych Ludów
- pojawił się wstępny rozdział do Królów (na razie zawierający jedynie kilka zdjęć)
- zaktualizowane zostały rozdziały dotyczące postaci i kart Wydarzeń (nie uwzględniają kart z Królów Śródziemia, ponieważ czekam na oficjalne tłumaczenia)
- Dodany został rozdział dotyczący rozgrywek solo, a w nim cztery warianty zasad wraz z zapisem przykładowej rozgrywki w jeden z nich.

WYDANIE III - 17.12.2023

III wydanie Almanachu, to przede wszystkim uaktualniony almanach kart i postaci (doszło ponad 20 stron zawierających w większej części wyjaśnienia do kart z dodatku Wojownicy Śródziemia - nowe lub zmienione punkty są oznaczone z boku ikonką "Pierścienia").

Ponownie zwracam się z prośbą o informowanie mnie o błędach, czy niejasnościach w Almanachu. Byłyby to cenne uwagi, ponieważ nie jest łatwo ogarnąć tak obszerny materiał. Jestem także otwarty na wszelkie propozycje dotyczące rozszerzenia kolejnego wydania o dodatkowe materiały.
Ostatnio zmieniony 04 mar 2024, 10:34 przez olocop, łącznie zmieniany 9 razy.
"Wojna? Kataklizm? Po co? Diabły te przysłały Europie coś, co się nazywa: Mah-jong. Mah-jong jest to taka chińska gra, w którą umiał grać dobrze jeden stuletni mandaryn, ale się wreszcie powiesił" Kornel Makuszyński, "Wycinanki",1925
Awatar użytkownika
vnzk
Posty: 487
Rejestracja: 10 cze 2018, 11:39
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 249 times
Been thanked: 440 times

Re: Wojna o Pierścień - Almanach

Post autor: vnzk »

Na razie tylko przejrzałem całość i przeczytałem wstęp, ale jedyne słowo, które mi się ciśnie pod palce to: imponujące! Wielki szacunek za włożoną pracę, bardzo chętnie się zagłebię, mimo że jestem na początku przygody z WoP.

Ten Almanach pokazuje jak istotne miejsce Wojna o Pierścień zajmuje w tym geekowskim światku.
Awatar użytkownika
Elo
Posty: 197
Rejestracja: 24 sty 2018, 18:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 201 times
Been thanked: 89 times

Re: Wojna o Pierścień - Almanach

Post autor: Elo »

WOW! Świetna robota, dzięki że się tym podzieliłeś.
Awatar użytkownika
miras23
Posty: 573
Rejestracja: 25 sty 2005, 15:23
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 19 times
Been thanked: 12 times

Re: Wojna o Pierścień - Almanach

Post autor: miras23 »

Niewiarygodne. Wielki szacunek ode mnie.
konrut
Posty: 7
Rejestracja: 26 gru 2017, 14:49
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Wojna o Pierścień - Almanach

Post autor: konrut »

Imponujące 👍 dzięki za pracę i podzielenie się jej efektami 😀
Awatar użytkownika
aduko
Posty: 419
Rejestracja: 05 lut 2013, 10:47
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 177 times
Been thanked: 144 times

Re: Wojna o Pierścień - Almanach

Post autor: aduko »

Amazing! :!:
Awatar użytkownika
czarny kapelusz
Posty: 165
Rejestracja: 20 wrz 2017, 23:19
Has thanked: 68 times
Been thanked: 74 times

Re: Wojna o Pierścień - Almanach

Post autor: czarny kapelusz »

Sam nie wiem czego się spodziewałem widząc słowo "almanach".
Odpaliłem i zbieram właśnie szczękę z podłogi.
Rewelacja. Trzeba będzie postudiować to tomiszcze :D
Miszon
Posty: 2491
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1001 times
Been thanked: 490 times

Re: Wojna o Pierścień - Almanach

Post autor: Miszon »

Osz k...! :shock: :shock: :shock:

Muszę teraz poświęcić sporo czasu na szukanie szczęki i gałek ocznych po podłodze.

Szacun!
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Awatar użytkownika
jajkos
Posty: 30
Rejestracja: 26 lip 2017, 20:35
Has thanked: 13 times
Been thanked: 1 time

Re: Wojna o Pierścień - Almanach

Post autor: jajkos »

Piękne jest to, że „zdarzają” się takie szajbusy i pasjonaci jak Ty. Dziękuję Ci bardzo, że się tą praca podzieliłeś. Wieeeeeelki szacun. :shock:
Awatar użytkownika
miker
Posty: 694
Rejestracja: 03 maja 2019, 16:55
Has thanked: 524 times
Been thanked: 417 times

Re: Wojna o Pierścień - Almanach

Post autor: miker »

Nie grałem w WoP. Nie ukrywam, że bardzo chciałbym zagrać, ale przeraża ilość komentarzy jak bardzo niejasne mogą być zasady. Twój Almanach "przeleciałem" pobieżnie. Dwa słowa nasunęły mi się na usta.
WOW! No i wspomniane wcześniej słowo z konferencji Apple - AMAZING.
Stary, ale Ty mnie zaimponowałeś. Jakieś wydawnictwo powinno ubiegać się o Twój czas, czy to profesjonalny, czy tzw. wolny. Serio.
Dziękuję.
Awatar użytkownika
olocop
Posty: 320
Rejestracja: 22 wrz 2011, 13:43
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 39 times
Been thanked: 138 times

Re: Wojna o Pierścień - Almanach

Post autor: olocop »

Dziękuję za pozytywny odbiór :)

Wbrew pozorom zasady są jasne i na większość zadawanych pytań odpowiada instrukcja lub opis kart. Problemem może być jednak poukładanie sobie wszystkiego w głowie tak, żeby się nie mieszało. Przy oswajaniu się z grą proponuję przeczytać instrukcję, żeby mieć ogólny zarys, oglądnąć rozgrywkę w Box of Delights i prześledzić przykładową rozgrywkę autorstwa Rafamira (jest w Almanachu). Po tym można wrócić do instrukcji, która wtedy okaże się o wiele bardziej zrozumiała i logiczna.
"Wojna? Kataklizm? Po co? Diabły te przysłały Europie coś, co się nazywa: Mah-jong. Mah-jong jest to taka chińska gra, w którą umiał grać dobrze jeden stuletni mandaryn, ale się wreszcie powiesił" Kornel Makuszyński, "Wycinanki",1925
kolosm
Posty: 301
Rejestracja: 28 lip 2017, 20:27
Lokalizacja: Rybnik
Has thanked: 452 times
Been thanked: 53 times

Re: Wojna o Pierścień - Almanach

Post autor: kolosm »

Genialna sprawa, niesamowicie to latami dopieściłeś, gratulacje i ogromne dzięki za podzielenie się tym cudem z nami :)

Dodając jedną kwestię do nauki Wopa należy wspomnieć o świetnym filmiku Andrzeja, co prawda 4h ale warto!
Awatar użytkownika
DarkBogas
Posty: 433
Rejestracja: 10 wrz 2013, 19:43
Lokalizacja: Krapkowice
Has thanked: 21 times
Been thanked: 10 times

Re: Wojna o Pierścień - Almanach

Post autor: DarkBogas »

WOW !!!
Awatar użytkownika
olocop
Posty: 320
Rejestracja: 22 wrz 2011, 13:43
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 39 times
Been thanked: 138 times

Re: Wojna o Pierścień - Almanach

Post autor: olocop »

Poszukuję jakiejś przykładowej rozgrywki na dobrym poziomie z użyciem:
- Panów Śródziemia - takiej, gdzie ważną rolę odgrywa Balrog i Smeagol

-Wojowników Środziemia ( lub Panów i Wojowników), tak by wkraczało do gry jak najwięcej frakcji .

Chciałem dodać do Almanachu więcej przykładów.

Nie śledzę gier online, a wszelkie turnieje są na podstawce.

Jak macie jakieś inne propozycje to chętnie wysłucham.
"Wojna? Kataklizm? Po co? Diabły te przysłały Europie coś, co się nazywa: Mah-jong. Mah-jong jest to taka chińska gra, w którą umiał grać dobrze jeden stuletni mandaryn, ale się wreszcie powiesił" Kornel Makuszyński, "Wycinanki",1925
Awatar użytkownika
olocop
Posty: 320
Rejestracja: 22 wrz 2011, 13:43
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 39 times
Been thanked: 138 times

Re: Wojna o Pierścień - Almanach

Post autor: olocop »

Umieściłem Wydanie 2, rozszerzone o kolejne sto stron.
"Wojna? Kataklizm? Po co? Diabły te przysłały Europie coś, co się nazywa: Mah-jong. Mah-jong jest to taka chińska gra, w którą umiał grać dobrze jeden stuletni mandaryn, ale się wreszcie powiesił" Kornel Makuszyński, "Wycinanki",1925
Awatar użytkownika
ravenone
Posty: 237
Rejestracja: 13 lip 2016, 21:29
Has thanked: 64 times
Been thanked: 35 times

Re: Wojna o Pierścień - Almanach

Post autor: ravenone »

Bajka! Mam lekturę na resztę wakacji :)
Awatar użytkownika
olocop
Posty: 320
Rejestracja: 22 wrz 2011, 13:43
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 39 times
Been thanked: 138 times

Re: Wojna o Pierścień - Almanach

Post autor: olocop »

Umieszczam wydanie III, poszerzone o 23 strony (w większości są to objaśnienia do kart z Wojowników Śródziemia)
"Wojna? Kataklizm? Po co? Diabły te przysłały Europie coś, co się nazywa: Mah-jong. Mah-jong jest to taka chińska gra, w którą umiał grać dobrze jeden stuletni mandaryn, ale się wreszcie powiesił" Kornel Makuszyński, "Wycinanki",1925
ODPOWIEDZ